20 Tayvan Plastik Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Plastiğin başarısı 20. yüzyılın başlarında başladı. Plastikleri oyuncaklarda, mobilyalarda ve hatta evlerdeki sıhhi tesisat sistemlerinde bulabiliriz. Modern bir arabanın %20’ye kadarı plastikten bile yapılabilir. Bugün dünyanın önde gelen plastik ürün üreticilerinden biri Tayvan’dır. Plastiklerin maliyetleri ve belirli hastalıkları yayma risklerini azaltmaya teşvik edildiği 1990’larda endüstri büyük bir ivme kazandı.

Ancak, sadece on yıl sonra, hükümet yetkilileri ne kadar atık üretildiğini görünce Tayvan plastik endüstrisi ani bir düşüş yaşadı. O zamandan beri, geri dönüşüm endüstrisi de sektörde önemli bir rol oynamıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan’dan en büyük dördüncü plastik ithalatçısı olup, yalnızca %4,5’lik bir paya sahiptir. Japonya, Çin ve Almanya, toplam ithal değerin %78’inden fazlasını paylaşan ilk üç ithalatçıdır.

İşte Tayvan plastik endüstrisinin mevcut haliyle ilgili bazı ilginç istatistikler.

Tayvan plastik endüstrisinden önemli istatistikler

1. Tayvan’ın plastik endüstrisinden yapılan ithalatın değeri yılda 250 milyon doları aşıyor. Sanayi tarafından üretilen ihracatın toplam değeri 17,6 milyar dolar veya ülkenin toplam ihracat pazarının yaklaşık %6,3’üdür. (Dünyadaki ana ihracat)

# 2. Hepatitin yayılmasını önlemek için tek kullanımlık tabakların kullanımını teşvik etmek için Tayvan hükümeti 1990’lardan başlayarak plastik kullanımını teşvik etti.O zamandan beri plastik endüstrisi her yıl yaklaşık 59.000 ton çöp üretti. (Çevre Araştırmaları Vakfı)

Tayvan Plastik Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Tayvan’daki geri dönüşüm şirketlerinin sayısı 1990’larda yaklaşık 100 iken 1600’ün üzerine çıktı.Geri dönüştürücüler her yıl 2,2 milyar dolardan fazla gelir elde ederek Tayvan’ın plastik endüstrisine katkıda bulundu. (Çevrimiçi Plastik Teknolojisi)

# 4. 2014 yılında Tayvan plastik endüstrisi 180.000 tondan fazla kullanılmış plastik topladı ve bunları 140 milyon dolar değerinde yeni hammaddelere dönüştürdü. (Çevrimiçi Plastik Teknolojisi)

# 5. Plastik sektörü olarak son yıllarda ithalat ve ihracatta düşüşler görülmektedir. Örneğin 2013’te sektör toplamda yaklaşık %12’lik bir düşüş yaşadı. (ROC Ulusal İstatistikleri)

# 6. Tayvan’da ortalama bir insan her gün 2,7 plastik poşet kullanır. Bu, her yıl kişi başına 728 plastik poşete eşittir. Bu, Tayvan plastik endüstrisinin her yıl ev kullanımı için 18 milyar plastik poşet ürettiği anlamına geliyor. Bu, Avrupa Birliği’ndeki plastik poşet kullanım oranlarının kabaca 4 katı. (Haberin objektifi)

# 7. 2002’den beri Tayvan hükümeti plastik poşetlere vergi uyguluyor. Bu, plastik poşet kullanımının %59’dan fazla azalmasına yardımcı oldu ve bu da sektörün yaşadığı bazı düşüşleri açıklıyor. Ayrıca her yıl 8.500 tondan fazla plastik poşet geri dönüştürülmektedir. (Haberin objektifi)

# 8. 2015 yılında Tayvan’ın kauçuk ve plastik makine ihracatı %10’dan fazla düşerek toplam değeri 1,12 milyar dolar oldu. 2016’nın ilk yarısına ilişkin rakamlar, ihracatta %11’lik bir düşüş daha kaydetti. (Plastik Haberleri)

# 9. Plastik sektörünün en büyük müşterisi olan Çin’e ihracat 2015 yılında %37 azalarak sadece 222 milyon dolara geriledi. Çin’in ihracatındaki düşüş, sanayi ihracatındaki küresel düşüşü neredeyse açıklıyor. (Plastik Haberleri)

# 10. Tayvan plastik endüstrisi, ihracat pazarını çeşitlendirmek için yeni müşteriler aradı. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan satışlar %67’den fazla artarak 83,5 milyon dolara ulaştı. (Plastik Haberleri)

Dünya plastik sektörünün istatistikleri

# 11. Formosa Plastics, bugün dünyanın en büyük üreticilerinden biridir. 2014 yılında 37 milyar dolarlık satış gerçekleştirerek kendi türünde dünyanın altıncı lider şirketi oldu. Bu rakam bir önceki yıla göre %2,2 daha az olmasına rağmen, ilk 10 şirketin sadece 4’ünde satışlarda olumlu bir artış görüldü. (Kimya ve Mühendislik Haberleri)

# 12. Tayvan’ın plastik endüstrisi, ithalatının çoğunu Japonya’dan alıyor. 2012 yılında 176 milyon doları aşan toplam ithalatın %40’ından fazlası Japonya’dan geldi. Bu, bir önceki yıla göre toplam ithalat değerinde yaklaşık %30’luk bir düşüş oldu. (Tayvan Makine Sanayicileri Derneği)

# 13. 2012’deki toplam ithalat değeri, güvenilir verilerin yayınlandığı son birkaç yıl olan 2011 rakamlarına göre %23,3 daha düşüktü. (Tayvan Makine Sanayicileri Derneği)

# 14. Malezya’dan yapılan plastik ithalatı 2012’de 2011 rakamlarına göre %790’lık bir değişiklikle çarpıcı bir şekilde büyüdü.Sektör ayrıca bir önceki yıl İtalya’dan %162 daha fazla plastik ithal etti. (Tayvan Makine Sanayicileri Derneği)

#onbeş. Tayvan’ın plastik endüstrisi, plastik enjeksiyon kalıplama makinelerinin imalatında rekabet gücünü koruyor. Endüstri, 2012 yılında Japonya’dan yaklaşık 2500 daha fazla makineyi 4 katına kadar fiyatla üretti. (Bugün plastik)

#on altı. Tayvan bugün dünyanın en büyük dördüncü plastik ihracatçısı olmaya devam ediyor. İhraç edilen kategorilerin yaklaşık %80’i plastik enjeksiyon makinelerini içermektedir. (Bugün plastik)

# 17. Tayvan plastik endüstrisi tarafından üretilen plastiklerin yarısı, endüstride artan geri dönüşüme rağmen tek kullanımlıktır. (Plastik okyanusları)

# 18. Her yıl dünya okyanuslarına yaklaşık 8 milyon ton plastiğin döküldüğüne inanılıyor ve Tayvan’ın plastik endüstrisi, ürünün ana ihracatçısı statüsü nedeniyle önemli bir katkıda bulunuyor. (Plastik okyanusları)

# 19. Toplam plastik kullanımının yaklaşık %40’ı ambalajlara harcanmaktadır. Plastik poşetler söz konusu olduğunda bu, ürünün ortalama 15 dakikalık bir raf ömrüne sahip olduğu anlamına gelir. (Plastik okyanusları)

# 20. Tüm çöplerin %14’ü içecek ambalajlarından geliyor ve bu rakama ürün etiketlerinin veya kap kapaklarının oluşturulmasında kullanılan plastikler dahil değil. (Plastik okyanusları)

Tayvan’daki plastik endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Plastikleri tek kullanımlık bir ürün olarak kullanma eğilimi tüm dünyada değerlendirilmeye devam ediyor. Bununla birlikte, aynı zamanda, çoğu ambalaj malzemesi hala plastik malzemelerden oluşmaktadır. Bu, Tayvan’ın plastik endüstrisinin, yirmi yıldan fazla bir süre önce gördüğü devasa kârlara geri dönebilmesi halinde, yerli ve yabancı toplumların taleplerine uyum sağlamaya devam etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Tayvan’ın plastik ihracatındaki ana müşterisi Çin’dir, bu nedenle ekonomik yavaşlama yerel tedarikçiler üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Çin’deki ekonomik gerileme uzun bir süre için teşvik edilirse, Tayvan’ın plastik endüstrisi alternatif ihracat pazarları aramak zorunda kalacak.

Genel olarak, endüstri olgun ve yerleşiktir. İç talepler sabit kalacaktır. Çin dışında, dünya ihracatı da sabit kaldı. Bu, Tayvan’ın plastik endüstrisi için gelecekteki büyümenin yeniden ufukta olabileceği anlamına geliyor.