2022’de en iyi 8 PHP çerçevesi

PHP, web’de en yaygın kullanılan programlama dilidir ve Facebook ve Wikipedia gibi popüler web sitelerinin arkasındaki itici güçtür. Öğrenmesi kolaydır ve hızlı bir şekilde web uygulamaları oluşturmanıza olanak tanır.

Dünya çapında sayısız geliştirici, PHP ve bunun üzerine kurulu üçüncü taraf uygulama çerçevelerini kullanıyor. PHP çerçeveleri, kararlı ve iyi test edilmiş bir temel üzerinde daha üretken olmanıza ve sağlam uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır.

Çerçeveler ayrıca PHP dilindeki bazı zayıflıkları azaltarak zorlu uygulamalar için bile onları güvenli bir bahis haline getirebilir.

Yazılım geliştirme giderek daha karmaşık hale geliyor ve makul bir sürede güvenilir uygulamalar oluşturmak için modüllerin, tasarım kalıplarının ve araçların kullanılmasını gerektiriyor. Çerçevelerin büyük bir fark yaratabileceği yer burasıdır.

Bu yazıda, en iyi PHP çerçevelerini gözden geçireceğiz ve temel güçlü ve zayıf yönlerine bakacağız. Okumanın sonunda, belirli web geliştirme ihtiyaçlarınızı hangi PHP çerçevelerinin karşılayabileceğini iyi anlayacaksınız.

1. laravel

Laravel PHP çerçevesi

Laravel en popüler PHP çerçevesidir. İlk olarak 2011 yılında Taylor Otwell tarafından başlatıldı, o zamandan beri yüzlerce ortak çalışan ve milyonlarca kurulumla olgun bir çerçeveye dönüştü.

Bir MVC mimarisine dayanır ve Blade adlı kendi şablon dilini kullanır, bu da HTML düzenleri oluşturmayı kolaylaştırır. Veritabanlarına erişimle ilgili olarak, Laravel, anlaşılması ve kullanımı kolay olan Eloquent ORM’yi kullanır.

Eloquent ORM, PHP’de daha sonra SQL olarak çevrilen ve yürütülen modeller ve ilişkiler tanımlamanıza izin veren bir nesne ilişkisel eşleyicisidir. Bu, kodunuzu temiz ve basit tutarken, isterseniz farklı bir veritabanı sistemine kolayca geçiş yapmanızı sağlar.

Laravel’i öne çıkaran şey, geliştirmeyi daha hızlı ve daha kolay hale getiren çok çeşitli özellikler, paketler ve uygulamalardır.

Örneğin kuyruklar, uygulamanızı zorlamadan ve kullanıcılarınızın yükleme süresini geciktirmeden belirli ağır görevleri eşzamansız olarak çalıştırmanıza olanak tanır. Önbelleğe alma, gerçek zamanlı web deneyimleri için olay akışı ve kullanıcı kimlik doğrulaması gibi diğer özellikler kutudan çıktığı gibi desteklenir.

Bir Jetbrains anketine göre PHP geliştiricilerinin %50’si Laravel kullanıyor. SaaS, e-ticaret ve diğer uygulama türleri dahil olmak üzere her tür projeyi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Küçük işletmeler öğrenmesi kolay olduğu için tercih ederken, büyük şirketler güçlü özellikleri nedeniyle ona güveniyor.

Artıları

 • Harika belgeleri ve harika topluluğu sayesinde yeni başlayanlar için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.
 • Sözdizimi basittir ve kodunuz “sihir” gibi çalışacak kadar sezgisel olabilir. Bu, Laravel’i önceden deneyim olmadan öğrenmeyi ve anlamayı kolaylaştırır.
 • Laravel Forge ve Laravel Envoyer sayesinde AWS’ye veya diğer bulut sağlayıcılarına kolayca dağıtım yapabilirsiniz.
 • Yeni özellikler eklemek için çok çeşitli paketler ve uygulamalar yükleyebilirsiniz (Laravel Cashier ile yerleşik abonelik faturalandırması gibi).
 • Çok sağlam ve güvenli olmasının yanı sıra gelişmiş uygulamaların gerektirebileceği hemen hemen tüm işlevleri içerir.

Eksileri

 • Birçok geliştirici, proje sözdizimi ve yapısı geçerli olduğu için Laravel’i çok inatçı buluyor.
 • Birçok özelliğinden dolayı biraz ağır bir çerçevedir, bu da onu diğer alternatiflere göre daha yavaş yapar.
 • Veritabanları ve sorgular karmaşık hale geldiğinde, Eloquent ORM, verimli bir şekilde çalışması için ham SQL ifadeleri gerektirebilir.

2. Senfoni

Symfony PHP Çerçevesi

Symfony, PHP geliştirmede devrim yaratan olgun bir çerçevedir. Bir çerçeve olmanın yanı sıra, herhangi bir PHP projesinde doğrudan kullanılabilecek bir dizi yeniden kullanılabilir bileşen sunar. Bu bileşenler, Laravel dahil olmak üzere sayısız açık kaynak aracında kullanılmaktadır. Symfony, SensioLabs tarafından korunur ve desteklenir, yüzlerce katılımcıya sahiptir ve canlı bir geliştirici topluluğuna sahiptir.

MVC modeline dayanır ve Doctrine ORM’yi kullanarak nesne ilişkisel eşleme sunar. Görünüm oluşturmaya gelince, HTML’yi oluşturmanıza yardımcı olması için Twig şablonlama motorunu kullanırsınız.

Symfony, çeşitli özellikleri, harika topluluğu ve sağlamlığı nedeniyle haklı olarak en iyi PHP çerçeveleri listesine aittir.

Öngörülebilirlik, destek ve optimizasyonun gerekli olduğu daha karmaşık web projeleri için idealdir. Symfony’nin iş veritabanları için çeşitli sürücüleri vardır, bu da onu iş projeleri için mükemmel bir seçim haline getirir.

Artıları

 • Symfony, uzun vadeli destek sağlamak için güvenebileceğiniz olgun bir çerçevedir (LTS sürümleri için yayın planına bakın).
 • Son derece özelleştirilebilir ve herhangi bir projede kullanılabilecek 50 bağımsız bileşen içerir.
 • Gelişmiş birim ve işlevsel testler, yerleşik test yetenekleriyle mümkün kılınmıştır.
 • Symfony’nin iyi tasarlanmış bir kod tabanı olduğundan projenizi sürdürmek daha kolaydır.
 • Symfony, mükemmel belgelere ve yanıtlar için güvenebileceğiniz geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir.

Eksileri

 • Symfony’nin daha dik bir öğrenme eğrisi vardır ve ona hakim olmak, bileşenlerinin çoğunu anlamayı gerektirir.
 • Sezgisel olarak çalışmadığı için bağımlılık enjeksiyonu söz konusu olduğunda biraz eksik.
 • Symfony’nin ORM’si Doctrine’i öğrenmek ve onunla çalışmak diğer ORM’lerden çok daha zordur.

3. Falcon

Phalcon PHP çerçevesi

Phalcon ilginç bir çerçeve çünkü PHP ile yazılmamış, C ile yazılmış bir PHP uzantısı olarak teslim ediliyor. Bu, C’yi kendiniz yazmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki değil. Ancak PHP ile yazılmadığı ve doğrudan C’den derlendiği için çok hızlı! Phalcon, geniş bir farkla diğer çerçevelerden saniyede daha fazla isteği işleyebilir.

Phalcon, ışık hızında performansının yanı sıra ORM, önbelleğe alma, şablonlar ve güvenlik gibi birçok özellik sunar.

Phalcon, yüksek performansın önemli olduğu durumlarda önerilir, bu nedenle birçok büyük şirket tarafından kullanılmaktadır.

Not: Python’da Falcon ile karıştırılmamalıdır.

Artıları

 • Phalcon, C ile yazıldığı ve önceden derlendiği için mükemmel performans sunar.
 • Uygulamanıza çok düşük ek yük ekler.
 • Birden çok veritabanı sisteminde kullanılabilecek ilişkisel veritabanı sorguları yazmanıza yardımcı olan PHQL adlı kendi SQL lehçesini içerir.

Eksileri

 • Phalcon, bu koleksiyondaki diğer PHP çerçevelerine kıyasla biraz daha karmaşık sözdizimine sahiptir.
 • Bir PHP uzantısı olarak kurulması gerektiğinden, kurulumu ve uygulanması oldukça zordur.
 • Yalnızca 3 veritabanı bağdaştırıcısını destekler: MySQL, PostgreSQL ve SQLite.

4. CodeIgniter

PHP CodeIgniter çerçevesi

CodeIgniter, geliştiricilerin hızla yeni projeler oluşturmasına yardımcı olan PHP tabanlı bir MVC çerçevesidir. Büyük bir avantajı, kısıtlayıcı bir çerçeve olmaması ve geliştirmeyi hızlandıran bir araç takımı olarak kullanılabilmesidir.

Çoğu PHP çerçevesi, MVC yaklaşımını izlemenizi gerektirir ve CodeIgniter ayrıca MVC modelinin kullanımını teşvik ederken, onu zorlamaz. Modern web uygulamalarında yaygın olan önbelleğe alma, çoklu veritabanı desteği, yönlendirme ve diğer özellikleri sunar. Bu işlevler özenle paketlenmiştir ve esnek bir şekilde kullanılabilir.

Codeigniter, küçük ve büyük kuruluşlar tarafından hafif web uygulamaları ve API’ler oluşturmak için kullanılır.

Artıları

 • CodeIgniter, daha az yerleşik işleve sahip olduğu için küçük bir genel ayak izine sahiptir.
 • Kullanıma hazır harika bir performansa, hızlı yükleme sürelerine sahiptir ve daha az optimizasyon gerektirir.
 • Çoğu PHP çerçevesinde MVC modeli geçerlidir, ancak CodeIgniter’da tercih ettiğiniz tasarım modelini seçebilirsiniz.

Eksileri

 • CodeIgniter çok fazla esneklik sağlar, ancak bu aynı zamanda iki ucu keskin bir kılıçtır çünkü kod bakımını gerçekleştirmek zor olabilir.
 • Daha popüler çerçevelerle karşılaştırıldığında, genellikle yeni işlevler oluşturmak için daha az kitaplık ve pakete sahiptir.
 • CodeIgniter, kararlı bir sürüm programı sunmaz; bu, güvenlik sorunlarının bile çözülmesinin zaman alabileceği anlamına gelir.

5. Yii

Yii çerçeve

Yii, PHP’nin üzerinde uygulamalar oluşturmak için açık kaynaklı bir çerçevedir. OOP ve MVC modellerini temel alır ve temel işlevselliğe odaklanarak daha az ek yük ekler.

Yii, diğer çerçevelerden çok daha hızlı olduğu için, yüksek performanslı web uygulamaları oluşturmak için önerilir. Bloglardan SaaS uygulamalarına ve sosyal medya web sitelerine kadar her şeyi oluşturmak için kullanılabilir. Yii ile yapılan projelerin listesi için YiiPowered web sitesini ziyaret edin.

Artıları

 • Yii, Gii görsel aracının yardımıyla otomatik CRUD üretimi sunar.
 • Tam yığın bir çerçevedir ve giriş doğrulama gibi AJAX kullanan birçok ön uç işlemini destekler.
 • Düşük ağırlığı sayesinde mükemmel performans ve hızlı yükleme süreleri sunar.

Eksileri

 • Yii’de kullanılan ORM, karmaşık sorgular ve ilişkiler için zayıf bir desteğe sahiptir. Bu, bir ORM kullanmanın bazı avantajlarını kaybederken sizi ham SQL yazmaya zorlayabilir.
 • Kuyruğa alma ve akış gibi birçok özellik varsayılan olarak desteklenmez ve ek kurulum ve yüklemeler gerektirir.
 • Yii’yi öğrenmek, özellikle daha az deneyimli geliştiriciler için daha zordur.

6. CakePHP

CakePHP çerçevesi

CakePHP, daha az yapılandırma ile hızlı bir şekilde PHP uygulamaları oluşturmanıza olanak tanır. Uygulamanızın iş mantığını kodlamanıza yardımcı olan yerleşik işlevler sunar. Ayrıca, hem basit hem de karmaşık yazılım sistemleri oluşturmanıza olanak tanıyan esnek bir veritabanı erişim katmanı ve güçlü özelliklerle birlikte gelir.

2000’lerin başında PHP geliştirme ekosistemine giren ilk MVC çerçevelerinden biriydi ve o zamandan beri tonlarca özellik içeren olgun bir çerçeveye dönüştü.

CakePHP’nin tasarlanma şekli, kongre tabanlı konfigürasyon sunduğu için onu öne çıkarıyor. CakePHP, belirli adlandırma kurallarına sahip bir veritabanı kurarak herhangi bir yapılandırma olmadan otomatik olarak çalışabilir.

Hem küçük hem de büyük işletmeler tarafından kullanılır – bazı gerçek dünyadaki CakePHP projelerini ekranda görebilirsiniz.

Artıları

 • CakePHP’nin geleneksel tabanlı kurulumu, çerçeveye hakim olduktan sonra yeni uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Kimlik doğrulama, doğrulama, yerelleştirme ve daha fazlası gibi birçok yerleşik özelliğe sahiptir.
 • CakePHP, tüm modern güvenlik özelliklerini içerir ve kod tabanı Mozilla Secure Open Source programı tarafından denetlenmiştir.

Eksileri

 • CakePHP topluluğu biraz küçüktür, bu nedenle belirli sorunlarınıza çözüm bulmak zor olabilir.
 • CakePHP, diğer çerçevelerin çoğunda bulunan süslü URL’ler için varsayılan yolları desteklemez.
 • Birçok geliştirici, eski sürümlerden daha yeni sürümlere yükseltme yaparken sorunlarla karşılaşır veya bunun tersi de geçerlidir.
 • Uzlaşmalara dayalı olması, daha az özgürlüğe sahip olduğunuz anlamına gelir.

7. İnce çerçeve

İnce PHP çerçevesi

Slim, bir PHP mikro çerçevesidir. Tipik bir çerçeveden daha az özelliğe sahiptir, ancak basit ama güçlü web uygulamaları ve API’ler oluşturmanıza yardımcı olur.

Uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olmak için yönlendirme, ara katman yazılımı ve gelişmiş istek işleme gibi özellikler içerir. Veritabanı erişim araçları gibi çoğu çerçevede yaygın olarak bulunan özellikler Slim’e dahil değildir, ancak Composer’ın bağımlılık yöneticisi kullanılarak harici bağımlılıklar olarak kolayca kurulabilir.

Slim, mikro hizmetler, tek sayfa uygulamaları (SPA) için sessiz API’ler ve ölçeklenebilir sistemler oluşturmak için uygundur.

Artıları

 • Yalnızca birkaç satır kodla hızlı ve hafif API’ler geliştirebilirsiniz.
 • Hızlı bir yükleme süresine sahiptir ve saniyede birçok isteği işleyebilir.
 • Güncel yazılım geliştirme uygulamalarını takip eden modern bir çerçevedir.
 • Bağımlılık ekleme, ara katman yazılımı ve yönlendirme gibi birçok temel işlevi desteklerken, kısıtlayıcı değildir ve çok fazla özgürlük sunar.

Eksileri

 • Slim’in varsayılan olarak ORM’si yoktur, ancak istediğiniz ORM’yi bağımsız olarak kurarak kullanabilirsiniz.
 • Hızlı olmasına rağmen, Lümen’den saniyede biraz daha az istek işleyebilir (aşağıya bakın).

8. Lümen

Lümen PHP çerçevesi

Lumen, Laravel’in yaratıcısı tarafından geliştirilen ve onun topluluğu tarafından sürdürülen bir PHP mikro çerçevesidir. Laravel’e çok benzer, bu nedenle daha önce Laravel deneyiminiz varsa, kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Slim aynı zamanda hafif ve yüksek performanslı olup, modern uygulamalar için idealdir.

Tek sayfalı uygulamaları, mikro hizmetleri ve düşük gecikme süresinin ve yüksek performansın önemli olduğu diğer arka uç hizmetlerini destekleyen API’ler oluşturmak için kullanılabilir.

Artıları

 • Lümen öğrenmesi kolaydır, özellikle Laravel deneyiminiz varsa.
 • Laravel’den çok daha hafiftir ve başlamak için minimum kurulum gerektirir.
 • Slim’e benzer şekilde, modern web geliştirme için çok uygun olan modern bir çerçevedir.
 • Bir Lümen projesi çok karmaşık hale gelirse ve Laravel özellikleri gerektiriyorsa, kolayca bir Laravel projesine dönüştürülebilir.

Eksileri

 • Ne yazık ki, Lumen en iyi belgelere sahip değil. Çoğu zaman, Lumen’in birçok şeyi ödünç aldığı orijinal Laravel belgelerine bakmanız gerekecek.
 • Bir Laravel arka planından geliyorsanız, ihtiyacınız olduğunda manuel olarak yüklenmesi gereken birkaç temel özelliği kaçırıyor olabilirsiniz.
 • Laravel kadar aktif olarak desteklenmez ve sürdürülmez.

Mansiyon 1: WordPress

Wordpress

Şu anda okuduğunuz blog, tüm web sitelerinin %30’undan fazlasına güç sağlayan WordPress tarafından desteklenmektedir. WordPress bir çerçeve değil, daha çok bir içerik yönetim sistemi (CMS) denilebilir. Ve bu, aslında, doğrudur.

Ancak modüler ve genişletilebilir olduğu için birçok çerçeve özelliğine sahiptir. Yeni işlevsellik oluşturmanıza yardımcı olmak için belirli bir istek yaşam döngüsü, bağlamalar, adlandırma kuralları ve veritabanı erişim araçlarıyla birlikte gelir.

Tam anlamıyla bir çerçeve olmasa da, orijinal içerik yönetim sistemini genişletmek ve özel özelliklerle daha güçlü hale getirmek söz konusu olduğunda bir çerçeveye benzer.

Mansiyon 2: Drupal

Drupal

Drupal, WordPress kadar popüler olmayan, ancak yine de milyonlarca web sitesi tarafından kullanılan bir başka popüler CMS’dir. İş akışının büyük bir bölümünü yürütmek için Symfony bileşenlerini kullanır.

Yeni temaların ve modüllerin nasıl oluşturulacağına dair kapsamlı belgelere sahiptir (modüller, WordPress eklentilerine eşdeğerdir). Ve WordPress’e benzer şekilde, yeni işlevler geliştirmeyi kolaylaştıran birçok sınıf ve kuralla birlikte gelir. Hiçbir çerçeve kullanmamaya kıyasla, Drupal modülleri gibi yeni şeyler geliştirmek, geliştirme süresi açısından önemli ölçüde daha hızlı olabilir.

Yani tamamen bir çerçeve olmasa da, CMS’ye ek olarak yeni özellikler eklemenize yardımcı olan bir çerçeve ile birleştirilmiş bir CMS olduğu söylenebilir.

Projeniz için en iyi PHP çerçevesini nasıl seçersiniz?

Şimdiye kadar, ana PHP çerçeveleri arasındaki temel güçlü yönlerin ve farklılıkların farkında olduğunuzu umuyorum. Bir çerçeve seçmenin kolay bir seçim olmadığını ve kararlılık ve araştırma gerektirdiğini söylemeye gerek yok.

Bu nedenle, bir çerçeve seçmeden önce proje gereksinimlerinizi iyi analiz etmek mantıklıdır. Tüm PHP çerçeveleri bir dereceye kadar benzerdir, ancak performans, güvenlik, gelişmiş özellikler ve topluluk desteği düzeyi bakımından farklılık gösterir.

Ve ihtiyaçlarınız için doğru çerçeveyi keşfetmek için istediğiniz zaman bu listeye geri dönebilirsiniz.

En iyi PHP çerçeveleri hakkında bir sorunuz mu var? Yorum bölümünde bize bildirin!