2022’nin En İyi 8 Kurumsal CRM Yazılımı (Sıralandı ve İncelendi)

CRM yazılımı kullanıyor musunuz? İşletmeniz için doğru olduğundan emin olun.

Doğru CRM, müşteri deneyimi etkinliklerini potansiyel müşteri yaratmadan ilişki yönetimine kadar birleştirir. Ekiplerinizi ve departmanlarınızı aynı sayfada tutmanıza yardımcı olur. Büyük kuruluşların buna daha fazla ihtiyacı var, ancak küçük işletme çözümlerinin sunmaya hazır olmadığı bir ölçekte buna ihtiyaçları var.

Muhasebe veya web varlığınız için küçük işletme çözümlerini kullanmazsınız. Ayrıca bunları müşterilerinizi ve müşteri ilişkilerinizi yönetmek için kullanmayın.

İşletme CRM’inin gerçekte ne olduğunu, hangi CRM özelliklerinin aranacağını ve 2022 için en iyi sekiz işletme CRM çözümüne genel bir bakış için okumaya devam edin.

Feragatname: Bu makale, bir plan satın alırsanız size ücretsiz olarak küçük bir komisyon alabileceğim bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Ancak bunlar, iş CRM’i söz konusu olduğunda baktığım ve şiddetle tavsiye ettiğim araçlar. Bağlı kuruluş açıklamamın tamamını gizlilik politikamda okuyabilirsiniz.

İş CRM’si nedir?

CRM, Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelir. Bir şirketin müşterilerle ve potansiyel müşterilerle olan etkileşimlerini yönetmesine yardımcı olan bir sistem veya yazılımdır. CRM’ler, müşteri bilgilerini ve şirketle olan etkileşim geçmişlerini depolar, ardından ilişkilerin büyümesine yardımcı olmak için şirketin müşteri tabanına ilişkin içgörü sağlamak için bu verileri analiz eder.

Kurumsal CRM, müşteriyle ilgili iş akışlarını tek bir platformda birleştiren daha kapsamlı bir yazılımdır. Örneğin, bir CRM bir müşterinin satın alma geçmişini toplayabilirken, bir kurumsal CRM, müşteri adayını beslemek için kullanılan tüm pazarlama kampanyalarını da izleyebilir.

Bu tür veriler, işletme giderlerini düşürmenize veya pazarlama stratejinizi ayarlamanıza yardımcı olabilecek müşteri edinme maliyetleri gibi şeyleri izlemenize olanak tanır.

İş çözümleri genellikle daha büyük şirketlere yöneliktir, ancak HubSpot Sales Hub Enterprise gibi güçlü araçlardan yararlanmak için “iş düzeyinde” bir kuruluş olmanız gerekmez.

Hangi yolu seçerseniz seçin, işinizi büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz işlevselliği elde etmek daha önemlidir.

Hangisinden bahsetmişken…

İyi İş CRM Yazılımını Ne Yapar?

Herhangi bir iyi ticari CRM, müşteri tabanınızın yanı sıra bireysel müşterilerinizin “360 ° görünümünü” elde etmenize yardımcı olur, böylece memnuniyeti ve müşteri sadakatini artırırken geliri optimize eden bilinçli, veriye dayalı kararlar verebilirsiniz.

Gartner’a göre, iyi CRM satıcıları bir işletme içindeki dört kritik segmentte işlevselliği vurgulayacaktır: satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve e-ticaret. Bunları karşılamak için şunları arayın:

 • İletişim yönetimi. Tüm iyi CRM’ler müşteri verilerini toplayacak ve düzenleyecektir. Birçoğu, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri işleyen gelişmiş arama işlevlerine de sahip olacaktır.
 • Müşteri fırsatı ve müşteri adayı yönetimi. Müşteri etkileşimlerini ve müşteri adayı yaşam döngüsünü izlemek, onların demografisini anlamanıza, müşteri adaylarınızı beslemenize ve dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek müşterileri belirlemenize yardımcı olur.
 • Raporlar ve analiz araçları. Gerçek zamanlı veriler, gelecekteki kampanyalarınızı daha etkili hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri verirken iş akışınızı takip etmenize yardımcı olur.
 • Özelleştirilebilir ekranlar. Çalışma alanınızı şirketinizin ve ekibinizin ihtiyaçlarına göre uyarlayın.
 • Mobil uygulamalar. Personelinizin uzaktan veya sahada çalışırken bile CRM’nize mobil cihazlarından erişmesine izin verin. Tüm iyi CRM’ler iOS ve Android ile uyumludur.
 • Satış ve pazarlama fonksiyonları. Sipariş yönetimi ve tahmin dahil olmak üzere satış ve pazarlamayla ilgili işlevleri otomatikleştirin.
 • Entegrasyonlar. İş CRM’niz, veri görselleştirme araçlarınız veya e-ticaret platformunuz gibi şeyler de dahil olmak üzere teknoloji yığınınızla kolayca entegre olmalıdır.
 • Bulut barındırma. Veri güvenliğini artırırken, şirket içi CRM çözümlerinden erişilemezliği ve verimsizlikleri ortadan kaldırın.
 • Müşteri desteği. Sorularınız olacak, bu yüzden sağlayıcınızın cevaplamak için orada olduğundan emin olun.

En iyi iş CRM’si nedir?

Bir CRM çözümü, iş süreçlerinizi organize etmek ve hızlandırmak için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Hem küçük işletmeler hem de onların daha büyük muadilleri kurumsal CRM çözümlerinin gücünü takdir edeceklerdir.

İşte dikkate alınması gereken en iyi sekiz iş CRM yazılımı.

1. HubSpot Satış Merkezi Kurumsal

Kurumsal Fiyat: ayda 120 $ / kullanıcı (10 kullanıcıdan başlar)

HubSpot Satış Merkezi Kurumsal

HubSpot Satış Merkezi’nin iyi yanı: HubSpot Satış Merkezi Enterprise, her büyüklükteki şirketin iş ihtiyaçlarını karşılayabilen güçlü ve kapsamlı bir CRM platformudur. HubSpot ekosisteminin geri kalanı gibi, kullanım kolaylığını güçle birleştirerek her şeyi tek bir çatı altında toplayarak işe başlayabilmeniz için.

Satış Merkezleri, ücretsiz bir bulut tabanlı CRM olan HubSpot CRM ile bütünleşir ve size Büyüme Platformu ile halihazırda elde ettiğinizin ötesinde ek özellikler sunar. Kurumsal düzeydeki çözümünüzle ayrıca şunları elde edersiniz:

 • Birçok e-posta pazarlama özelliği. Otomatik e-posta dizilerinden özelleştirilebilir şablonlara kadar, pazarlama ekibiniz bir e-posta pazarlama aracından müşteri adayları oluşturabilir ve besleyebilir.
 • Satış sürecine destek. Pazarlama otomasyonundan boru hattı yönetimine, tahmine dayalı müşteri adayı puanlamasına ve zamanlama yazılımına kadar hepsine tek bir yerde sahip olacaksınız.
 • Diğer platformlarınızla senkronizasyon.
 • Özelleştirilebilir raporlar. Orada tonlarca ölçüm var ve kalbinizin içeriğine üst düzey veya ayrıntılı ayrıntılar almak için özelliği özelleştirebilirsiniz.
 • Satış oyun kitapları. Komut dosyalarından güzel biçimlendirilmiş tekliflere kadar, ekiplerinizin bir satışı kapatmak için ihtiyaç duydukları her şeye parmak uçlarında sahip olduğundan emin olun.
 • İş akışı uzantıları. Çok fazla veri taşımanız mı gerekiyor? Hangi araçları kullanırsanız kullanın destekleyen uzantılarla sorunsuzca halledin.
 • Özel müşteri başarı yöneticisi. İşinizi ve hedeflerini anlayan özel bir HubSpot uzmanından ihtiyaç duyduğunuz yerde ve zamanda yardım alın.

Satış ekibinizle konuşarak HubSpot Sales Hub Enterprise’ı kullanmaya başlayın.

2. Satış Gücü

İşletme Fiyatı: Kullanıcı başına aylık 150 ABD Doları (10 kullanıcı için aylık 1500 ABD Doları), 30 günlük ücretsiz deneme

Salesforce CRM'si

Salesforce ile ilgili iyi bir şey: Büyük ölçüde CRM yazılımında endüstri lideri olarak kabul edilen Salesforce, öncelikle mobil olacak şekilde tasarlanmış, zengin özelliklere sahip bir platforma sahiptir. Bu, pazarlama ekibinizin, nerede olurlarsa olsunlar, ihtiyaç duydukları her şeye her zaman erişebilecekleri anlamına gelir.

Salesforce, satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ekiplerini, müşteri yaşam döngüsü ve iletişim konusunda tam görünürlüğe sahip olduğunuz tek bir çatı altında bir araya getirme becerisiyle öne çıkıyor. Ayrıca aşağıdakileri içeren avantajlar sunar:

 • Gelişmiş veri güvenliği. Salesforce, müşteri kimlik doğrulamasından veri şifrelemeye kadar, şirketinizin en hassas bilgilerini erişilebilir tutarken güvende tutar.
 • Yapay zeka tarafından desteklenen iş bilgileri. Salesforce Einstein, işletmeniz için özel ve kişiselleştirilmiş öneriler sunar. Ayrıca, kural tabanlı müşteri adayı puanlaması ve sınırsız özel uygulamalarla makine öğrenimini kullanır.
 • Bölgesel yönetim. Salesforce, satış ekiplerinizi daha iyi takip etmek için bölge yönetimi sunma becerisiyle kurumsal CRM çözümleri arasında benzersizdir.
 • Son derece özelleştirilebilir raporlar. Segmentleri, çok kanallı verileri ve daha fazlasını kullanarak tam olarak size en uygun şekilde gerçek zamanlı olarak kişiselleştirilmiş bilgiler edinin.

Bu en iyi araçlara daha ayrıntılı bir bakış için HubSpot ve Salesforce karşılaştırmama bakın.

3. Talep Üzerine Oracle CRM

Şirket Fiyatı: Teklif istemek için iletişime geçin.

Oracle CRM On Demand’in iyi yanı: Oracle CRM On Demand, mevcut en eski CRM çözümlerinden biridir ve işletmeler için popüler bir seçim olmaya devam etmektedir. Birçok şirket, basit kurulum süreci ve iş verilerinizi güvende tutan kurumsal düzeyde güvenlik nedeniyle buna yönelir.

Oracle CRM On Demand, bazı yeni yazılım çözümleri kadar gösterişli bir panoya sahip olmayabilir, ancak onu ciddi şekilde değerlendirmeye değer kılan birkaç özelliğe sahiptir. Genel olarak, onları seviyorum:

 • Satış verimliliği özellikleri. Pazarlama ekipleriniz için lider kalifikasyonu, satış otomasyonu, gerçek zamanlı raporlama, aşamalı profil oluşturma ve diğer her şeye erişiminiz olacak.
 • Gelen ve giden kampanyalar. Bir dizi müşteri adayı geliştirme ve yönetim aracı, olası satışları yakalamanıza, dönüştürmenize ve elde tutmanıza yardımcı olur.
 • Sektöre özgü özellikler. Oracle CRM On Demand, her biri için özel olarak oluşturulmuş gelir takibi gibi özellikler nedeniyle yaşam bilimleri, yüksek teknoloji, üretim ve varlık yönetimi sektörlerinde popülerdir.
 • Kapsamlı entegrasyonlar. Oracle’ın İsteğe Bağlı Web Hizmetleri API’si ile ekosisteminizi oluşturun ve tüm alanlarda üretkenliği optimize etmek için kullanıcılara diğer sistemlerden bağlamsal verilere hızlı erişim sağlayın.

4. Zoho CRM’si

İşletme Fiyatı: Ayda 35 ABD Doları / kullanıcı, 15 günlük ücretsiz deneme

Zoho CRM ile ilgili iyi bir şey: Zoho CRM, 180 ülkede 150.000’den fazla şirkete güç veriyor. Her büyüklükteki işletmenin ihtiyaçlarını karşılamada ustadırlar ve kurumsal düzeydeki şirketler, tekliflerinin mükemmel ölçekte olduğunu görecektir. Hatta eski sisteminizle onlarınki arasında sorunsuz bir geçiş sağlayarak platformlarına geçmenize bile yardımcı olurlar.

Zoho CRM, dört abonelik düzeyi sunar; aslında, kurumsal düzeydeki planın sunduğundan daha fazlasını elde etmek mümkündür. Gelişmiş özellik sınırları ve gelişmiş iş zekası istiyorsanız, Ultimate paketini alabilirsiniz. Aksi takdirde, iş planı aşağıdakilerle birlikte gelir:

 • Müşteri yolculuğuna dayalı satış fonksiyonları. Otomatik müşteri adayı puanlaması, anlaşma yönetimi, kanallar arası iletişim ve daha fazlasıyla satış sürecinizi iyileştirin.
 • Yapay zekaya dayalı bilgiler. Tahmine dayalı satışlar ve görevlerin veya müşteri adaylarının en uygun temsilcilere otomatik atanması için yapay zeka destekli asistandan yararlanın.
 • Toplantılar ve ticari sunumlar. Toplantıları ve sunumları doğrudan CRM platformundan gerçekleştirerek ekibinizin sanal olarak bağlantı kurmasını ve işbirliği yapmasını sağlayın.
 • Kapsamlı özelleştirme. Kapsamlı bir özellik kitaplığı ve kapsamlı üçüncü taraf uygulama ve yazılım entegrasyonları ile CRM’nizi ekibinizin özel ihtiyaçları için yapılandırın.

5. Boru tahriki

Kurumsal Fiyat: Ayda 99 $, 14 günlük ücretsiz deneme (en az 10 kullanıcı)

Pipedrive’ın iyi yanı: Pipedrive, kullanıcı deneyimini vurgulaması ve arayüzünü olabildiğince sezgisel ve kullanıcı dostu yapmasıyla bilinir. Araç öncelikle küçük işletmelere yönelik gibi görünse de, birçok işletme çok hafif olduğu ve diğer sistem ve uygulamalardan oluşan bir evrenle çok iyi çalıştığı için onu seviyor.

İş sürümü pakete herhangi bir ek özellik eklemese de, en az 10 kişilik bir ekip getirmenizi gerektirir. Ayrıca, geçişle ilgili yardım ve CRM’niz için kişiselleştirilmiş destek içeren özel bir işe alım alırsınız. Aksi takdirde Pipedrive, dikkate almaya değer olduğunu düşündüğümüz birkaç özellik sunar:

 • Gizlilik ve veri güvenliği taahhüdü. Güçlü veri güvenliği önlemlerine ek olarak Pipedrive, GDPR uyumludur.
 • API’yi açın. Platformdan en iyi şekilde yararlanmak için tam olarak ihtiyacınız olan özellikleri geliştirebilirsiniz.
 • 150’den fazla entegrasyon. Pipedrive’ın dahili entegrasyon arayüzünü kullanın veya mükemmel bir şekilde kurmak için Zapier ile birlikte çalışın.
 • Sözleşmeler ve kişiler için gelişmiş görünürlük ayarları. Bir bakışta ekipmanınız ve personeliniz için neyin görülebildiğini tam olarak kontrol edin.

6. Microsoft Dynamics 365

İşletme Fiyatı: Departmana göre değişir, teklif için iletişime geçin.

Microsoft Dynamics 365 ile ilgili iyi bir şey: HubSpot büyüme platformuna benzer şekilde Microsoft Dynamics 365, işlev ve departman tarafından düzenlenen bir dizi iş uygulamasıdır. Size çok sayıda araç sağlamak yerine pazarlama, müşteri bilgileri, satış, finans, operasyonlar ve daha fazlası arasından seçim yapabilirsiniz. Kurumsal kaynak planlama ve CRM’yi tek bir bulut tabanlı araçta birleştirdiler.

Microsoft Dynamics 365, bir CRM’den çok daha fazlası olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak yine de müşteri odaklı bir yaklaşım gerektirir. Aşağıdakiler dahil, satış etkinliğinizi artıran yenilikçi teknolojiler bulacaksınız:

 • Pazarlama desteği. Pazarlama otomasyonundan müşteri adayı puanlamasına ve A / B testine kadar, “geleneksel” bir CRM’nin tüm işlevlerine sahip olursunuz.
 • Konuşma zekası teknolojisi. Neyin ve neden işe yaradığını belirlemek için başarılı satış çağrılarını tekrarlayın, ardından bu bilgiyi personelinizi eğitmek için kullanın.
 • Karma gerçeklik ürün görüntüleyici. Ürününüzün 3 boyutlu dijital bir kopyasını sanki oradaymışsınız gibi tezgahta görüntüleyin.
 • Office 365 ile sorunsuz entegrasyon. Zaten Outlook veya Microsoft 365 kullanıyorsanız, Microsoft Dynamics 365 evreninizi daha da genişletecektir.

7. Yeni Satışlar

İşletme Fiyatı: 79 $ / aylık kullanıcı, 21 günlük ücretsiz deneme

Freshsales CRM’nin harika yanları: Freshsales CRM, yardım masası yazılımı ve BT hizmet yönetimi yazılımı içeren Freshworks iş paketinin bir parçasıdır. Bu paketin bir parçası olmayı amaçlayan Freshsales, mevcut diğer iş CRM çözümlerinden biraz daha fazla odaklanmıştır.

Ancak bu, daha özel işlevlerle sınırlı kalacağınız anlamına gelmez. Aslında Freshsales, diğer çözümlerde bulunması zor olan bazı özellikler sunar. Biz beğendik:

 • Çoklu para birimi ve çok dilli destek. Birden fazla ülkede faaliyet gösteren ticari şirketler bu özellikleri takdir edeceklerdir.
 • Freshcaller entegrasyonu. Bilgileri otomatik olarak kaydederken ekipleriniz arasında tek bir tıklama ile arama yapın.
 • Otomatik profil zenginleştirme. Otomatik olarak yüklenen iletişim bilgilerini, sosyal ağları ve genel bilgileri alın.
 • Özel hesap yöneticisi. İşletmeler, Freshsales CRM’den ihtiyaç duyabilecekleri her türlü ihtiyaçta onlara yardımcı olmak için özel bir personel alır.

8. ŞekerCRM

İşletme Fiyatı: 85 $ / aylık kullanıcı (en az 10 kullanıcı)

SugarCRM ile ilgili iyi bir şey: Bu araç ekosistemi, çok sayıda hizmet sağlamak için yapay zekadan yararlanır. Özellikle şunları seviyoruz:

 • Tahmine dayalı içgörüler. Satış akışınızı ve performansınızı optimize ettiği kanıtlanmış, yapay zeka tarafından desteklenen tahmine dayalı bilgiler alın.
 • Müşteri deneyimi yönetimi araçları. Verilerle ve hepsini kontrol etmek için bir dizi CRM aracıyla müşterilerinizin deneyimini inceleyin ve iyileştirin.
 • Esnek özelleştirme. İster tek seferlik satış süreçlerini otomatikleştirmeye ihtiyacınız olsun, ister sisteminizin detaylarını kontrol altına almaya ihtiyacınız olsun, bunu tam API’ler ile yapabilirsiniz.
 • Şirket içi SaaS seçenekleri. Verilerinizi binanın içinde mi tutmak istiyorsunuz? Sorun yok. SugarCRM, işletmenize uygun yerel bir uygulama sunar.

Önemli Çıkarım: Doğru İş CRM Çözümleri, İşletmenizin Büyümesine Yardımcı Olacak

CRM yazılımı, satış, pazarlama ve diğer departmanların uyumlu kalması gereken kurumsal düzeydeki şirketlerde kritik olan departmanlar arasındaki iş akışlarını birleştirmeye yardımcı olur.

Şirketlere bu tür bir uyumu sağlayabilecek birçok CRM varken, kurumsal bir CRM sistemi bunları büyük şirketlere istenilen ölçekte sağlayabilir.

Her birinin benzersiz özelliklerini vurgulayan sekiz harika iş CRM platformunu ele aldık. Öyleyse devam edin ve iş ihtiyaçlarınızı belirleyin, ardından seçin. Her ikisiyle de emin ellerdesiniz ve işinizi büyütecek konumdasınız.