21 Bangladeş Tekstil Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

2013, Bangladeş tekstil endüstrisi için önemli bir yıl oldu. İşçilerin maaşlarına zam yapıldıktan kısa bir süre sonra, birkaç giyim fabrikasını barındıran bir sanayi binası çöktü. Rana Plaza felaketi 1100’den fazla işçiyi öldürdü. O zamandan beri, işçiler ve temsilcileri, dünyanın en düşük asgari ücretlerinden birini yükseltmek için müzakere ettiler ve çoğu zaman pek başarılı olamadılar.

Bangladeş’teki tekstil endüstrisinin çoğu hazır giyim üzerine odaklanmıştır. 2002-2012 yılları arasında sektörün elde ettiği büyümenin %55’i bu pazar segmentinden geldi. Şu anda ülkede faaliyet gösteren tek milyar dolarlık imalat sektörü ve ihracat endüstrisidir.

1980’lere kadar, 1971’de serbest bırakılmasının ardından Bangladeş’te tekstil endüstrisinin çoğu devlete aitti. Toplam kapasitenin %85’inden fazlası hükümet tarafından kontrol edildi. Özelleştirme 1982’de gerçekleşti ve tekstil fabrikaları, hükümetin el koymalarından sonra ilk sahiplerine iade edildi.

İnsanları Bangladeş tekstil endüstrisine çeken şey, diğer Güneydoğu Asya tedarikçilerine kıyasla ucuz işgücü, düşük ürün fiyatları ve daha kısa teslimat sürelerinin birleşimidir.

Bangladeş tekstil endüstrisinden büyüleyici istatistikler

# 1. Bangladeş’teki tekstil endüstrisi nedeniyle 3.5 milyondan fazla çalışan fırsat elde ediyor ve ani artışlar zaman zaman 700.000 ek iş yaratıyor. (Asya Vakfı)

# 2. Tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon Bangladeş’te ekonomik büyümeyi yönlendirdi ve endüstri 2007’den bu yana yıllık %6’lık bir büyüme oranına ulaştı. (Asya Vakfı)

# 3. Bangladeş’te 4.500’den fazla fabrika, iç ve dış pazar için çeşitli farklı ürünler üretmek için tekstil ile çalışıyor. Fabrikaların çoğu Dakka çevresinde bulunmaktadır. (Asya Vakfı)

# 4. Bangladeş şu anda dünyanın en büyük ikinci hazır giyim ihracatçısıdır. Çin şu anda birinci sırada. (Asya Vakfı)

# 5. Her yıl Bangladeş’in ihracat gelirlerinin %80’i bir ölçüde tekstil endüstrisinden geliyor. 2015 yılında toplam gelir 3,2 milyar dolara ulaştı ve bu ülke için rekor oldu. (Kelime Finansmanı)

# 6. Bangladeşli tekstil endüstrisi tarafından küresel olarak satılan ihracatın %61’i her yıl AB-28’e gidiyor. (Dünya Finansı)

# 7. Aralık 2018’de Bangladeşli tekstil sektörü çalışanları için asgari ücret %51 arttı. Yeni asgari ücret, ayda 8.000 taka veya 95 dolar eşdeğeri olarak belirlendi. Önceki asgari ücret 5300 taka yani aylık 63 dolardı. (Moda Birleşik)

# 8. Bangladeş tekstil endüstrisinde çalışan 5 çalışandan 3’ü üretim kotalarını düzenli olarak karşılayamıyor. Bazı özel şirketler, tek bir saat içinde tekstil kaynaklarından dönüştürülen 20 gömleğe kadar hedefler belirlemiştir. (Gerekliliğe karşı savaş)

# 9. Bangladeşli tekstil sektörü çalışanlarının %85’i kadın ve çoğu okuma yazma bilmediğini belirtiyor. Çalışanların %80’i her gün en az 12 saatlik bir vardiyada çalışıyor ve 14 saatlik vardiyalar yaygın. Bu saatler hükümetin koyduğu yasal sınırların dışında kalıyor, ancak beklentiler nadiren uygulanıyor. (Gerekliliğe karşı savaş)

# 10. Bangladeş’teki görünür üreticilerin %25’inden azı fabrikalarındaki çalışma koşulları konusunda şeffaflığı kabul etti. (NEPAL RUPİSİ)

# 11. Ulusal tekstil endüstrisinin faaliyetlerini desteklemek için Bangladeş’te her yıl yaklaşık 130.000 balya pamuk üretiliyor. Genel üretim faaliyetlerini desteklemek için her yıl 6,2 milyon balya daha pamuğa ihtiyaç duyulmaktadır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 12. Bangladeşli tekstil endüstrisi, her yıl 400 milyon dolardan fazla doğrudan yabancı yatırım alıyor. (Bugün tekstil)

# 13. Tekstil sektörü için toplam ithalat, üretim kapasitelerini artırmaya yönelik makine ithalatı nedeniyle 2017 yılında yaklaşık %15 oranında artarak değerin %80’inden fazlası olmuştur. (Bugün tekstil)

# 14. Bangladeş’teki tekstil endüstrisi için ihracat kazançları, yıllık toplam 3 milyar dolardan fazla olup, gelirin %83’ü ulusal tekstil kullanımına ait giysilerin satışından kaynaklanmaktadır. (Dünya Finansı)

#onbeş. Bangladeş tekstil endüstrisinde çalışan her 4 kadından 3’ü vardiyalarında sözlü tacize uğradığını bildirdi. Kadınların %50’si fiziksel istismara da maruz kaldıklarını söyledi. Sektördeki çoğu işçi, fabrika ortamıyla baş edemediği için 45 yaşından önce emekli oluyor. (Gerekliliğe karşı savaş)

#on altı. Bangladeş’te gerçekleşen imalat faaliyetlerinin dörtte üçü tekstil endüstrisine odaklanmıştır. Sektöre katma değerin %75’i sektördeki üreticilere ya da işçilere değil, üretici ya da perakendecilere gidiyor. (Oxfam)

# 17. Bangladeş’te tekstil endüstrisinin ürettiği ürünlerin hiçbiri yurt içinde satılmıyor. %100 ihracat yapan dünyanın en büyük endüstrilerinden biridir. (Ritsumei)

# 18. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve AB-28’in her biri Bangladeş tekstil endüstrisine her yıl 1 milyar dolardan fazla katkıda bulunuyor. (Entegre Küresel Ticaret Çözümü)

# 19. Bangladeş tekstil endüstrisinde her yıl yaklaşık 9 milyon iğ çalışıyor ve 230.000’den fazla rotor tarafından destekleniyor. Bu, her yıl toplam 2,05 milyar kilogram kapasite yaratıyor. (Moda2Giyim)

# 20. Tekstil endüstrisi şu anda Bangladeş’te 30.000’den fazla dokuma tezgahı işletiyor, ancak bunlardan sadece 1.000’i elektrikli dokuma tezgahı olarak sınıflandırılıyor. 2.550 milyon metre yıllık üretim kapasitesi daha sunuyorlar. (Moda2Giyim)

# 21. İşçiler Bangladeş’te tekstil endüstrisi için ürünler yaratmak için 500.000’den fazla el dokuma tezgahı kullanmaya devam ediyor. 8.370 milyon metre toplam kapasite daha sağlıyorlar. (Moda2Giyim)

Bangladeş Tekstil Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Aralık 2018’de işçiler istedikleri asgari ücretin yaklaşık %50’sini aldılar. Beş yıl aradan sonra ilk zamınızı almak tekstil sektörünün başarısı için kritik bir ilk adım. Bununla birlikte, fabrikalardaki çalışma koşulları şüpheli olmaya devam ettiği için şeffaflığı teşvik etmek için daha fazlasının yapılması gerekiyor.

Kadınlara istihdam olanakları sunulsa da yaşam standartları sunulan maaşlara göre oldukça yüksektir. 1 galonluk bir süt kabı 246 taka olarak fiyatlandırılır. Bir kilo sığır eti satın almak ortalama 233 takadır. Aylık işe gidiş geliş ulaşım kartı 1200 takadır. Standart 900 metrekarelik bir daire için ortalama oran, kamu hizmetleri dahil olmak üzere Taka 2.900’dür.

Fiyatlar ABD standartlarının %55’inde olmasına rağmen Bangladeş’te asgari ücret çok ileri gitmiyor. Birçok işçi, ailelerinin ihtiyaç duyduğu gıda bir yana, kirayı bile karşılayamaz. Bu işçileri ve onların geçimlik temel ücretlere erişimlerini desteklemek için daha fazlası yapılmalı, ancak bu ancak en büyük üç ihracat alıcısı bu çalışma koşulları hakkında bir açıklama yaparsa mümkün olacak.