21 Çin Havacılık Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Sektör, Boeing ve Airbus’ın varlığı nedeniyle Kuzey Amerika veya Avrupa’da nadiren küresel bir katılımcı olarak kabul edilse de, Çin’in havacılık endüstrisi büyük, büyüyen ve müreffeh. 2017 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren ülkenin ilk büyük yolcu uçağı, Şanghay semalarında test manevraları gerçekleştiriyor ve diğer iki üreticinin küresel endüstri üzerindeki hakimiyetini tehdit etmeyi amaçlıyor.

Uçak imalatının Çin hükümeti ve daha geniş ekonomisi için bir öncelik olmasının bir nedeni var. 2016 yılında Çin çıkışlı iç ve dış hat uçuşlarında 487 milyondan fazla kişi uçtu. Hizmet verilen kişi sayısı 2015’ten bu yana her yıl %12 arttı.

Çin’in orta sınıfı büyüdükçe harcamaları da artıyor. Çin’in 1,4 milyar nüfusu, 2030 yılına kadar dünyanın en büyük havacılık endüstrisini aşması beklenen bir pazar yaratıyor.

Çin Havacılık Endüstrisinden İlginç İstatistikler

# 1. Önümüzdeki 20 yıl içinde, Çin havacılık endüstrisi, pazarın beklenen taleplerini karşılamak için C919 (ilk Çin uçağı) ile aynı boyutta 5.100 yeni uçağa ihtiyaç duyacak. C919, 168 yolcu koltuğu sunarak Boeing 737 ve Airbus A320 için meşru bir rekabet haline getiriyor. (CNN)

# 2. Şu anda Çin pazarında faaliyet gösteren 55 havayolu var. C919 uçaklarının ana alıcılarının iç hat havayolları olması bekleniyor, çünkü uçak siparişlerinin neredeyse tamamı bir iç hat havayolundan geliyor. China Eastern Airlines’ın nihai onayı aldıktan sonra C919’u işleten ilk havayolu olması bekleniyor. (CNN)

# 3. Dünyada daha büyük yolcu uçaklarını ulusal bir endüstri olarak geliştiren sadece 8 ülke var. Çin’in havacılık endüstrisi bu elit listede Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Rusya ve Kanada’ya katılıyor. (CNN)

# 4. 2015 yılında Çin havacılık endüstrisi tarafından planlanan uçuşların %30’undan fazlası ertelendi. (CNN)

# 5. Çin’de 10 milyondan fazla insan trafiğini idare etme kapasitesine sahip 28 havalimanı var. Şanghay, Pekin ve Guangzhou şu anda Çin anakarasına giden toplam yolcu hareketlerinin yaklaşık %26’sını idare ediyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 6. Çin’in havacılık endüstrisinde şu anda 224 genel havacılık şirketi gelir elde ediyor ve yolculara ve kargoya hizmet veren 2.500’den fazla genel havacılık pilotu var. Ancak ülkede sadece 20 pilot eğitim okulu var, bu nedenle sektör 2022 yılına kadar 500 operasyonel okul istiyor (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 7. Pekin, 2015 yılında havaalanından 90 milyon hava yolcusunun geçtiğini gördü, iki Şanghay havaalanı ise toplam 100 milyon hava yolcusuna hizmet etti. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 8. Çin’in havacılık endüstrisi, 2,19 milyar dolar değerinde uçak parçaları ve bileşenleri ithal etti ve alımlarının %30’u ABD tarafından ihraç edilen ürünleri içeriyordu. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 9. Çin üzerindeki hava sahasının %70’i kesinlikle Çin ordusu tarafından yönetiliyor. Bu, genel havacılık endüstrisinin ülke içindeki gelişimini sınırlayan en önemli faktördür. Hava sahası sınıflandırma sistemi, genelleştirilmiş faaliyetleri bölümlere ayırmaz. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 10. 2016’nın sonunda Çin endüstrisi ile ilişkili 1.400’den fazla genel havacılık uçağı vardı. 2022’ye kadar hükümet, kullanıma hazır en az 5.000 uçağa sahip olmayı bekliyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 11. Çin’in çoğu ülke dışında inşa edilmiş 700 helikopterlik bir filosu var. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 12. Çin’in havacılık endüstrisi şu anda pazar odaklı fiyatlandırma sistemlerini kullanan 1.000’den fazla farklı hava yolu sunuyor. 2018’de 300’den fazla ek güzergah için bilet fiyatları, Çin hükümeti tarafından sağlanan yapılara dayalı olarak piyasa güçlerine göre ayarlandı. (Çin Günlük)

# 13. Çin’deki sivil havacılık endüstrisi, 2017’de kaydedilen uçuş saatlerinin sayısında %11,2’lik bir artış gördü. Sektörün toplam uçuş süresi de ilk kez 10 milyon saati aştı ve 2012 rakamlarına kıyasla %70 arttı (Çin Günlük)

# 14. Üç ana havayolunun ABD doları cinsinden ortalama borç seviyesi, 2017 yılında bir önceki yıla göre %10’luk bir düşüş gördü. (Çin Günlük)

#onbeş. Çin, 2018’de 12 yıl üst üste dünyanın en büyük ikinci havacılık endüstrisi oldu ve yalnızca ABD pazarı daha büyük. (Çin Günlük)

#on altı. Toplam yolcu trafiği (kalkış ve iniş dahil) 2017 yılında bir önceki yıla göre %12,9 artışla 1,1 milyar kişiye ulaştı. (Çin Sivil Havacılık İdaresi)

# 17. 2017’de Çin anakarasını Makao, Hong Kong ve Tayvan’a bağlayan rotalarda 27 milyondan fazla yolcu taşındı ve bu, bir önceki yıla göre yaklaşık %2’lik bir düşüşü temsil ediyor. (Çin Sivil Havacılık İdaresi)

# 18. 2017 yılında Çin havacılık endüstrisi tarafından uluslararası rotalarda 111 milyondan fazla yolcu taşınarak 2016 rakamlarına göre %9,2 artış sağlandı (Çin Sivil Havacılık İdaresi)

# 19. Endüstri, yaklaşık %11’lik bir büyümeyi yansıtan 10,2 milyondan fazla uçak hareketini ele aldı. Bununla birlikte, hareketlerin %90’ından fazlası ev ihtiyaçları içindi. (Çin Sivil Havacılık İdaresi)

# 20. 2017 yılında, bir önceki yıla göre %7 artışla Çin’de 16 milyon tondan fazla kargo elleçlendi. Anakaradan Makao, Hong Kong ve Tayvan’a giden yaklaşık 1 milyon ton da dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyon ton iç hatlarla nakledildi. (Çin Sivil Havacılık İdaresi)

# 21. Doğu Çin, tüm bölgelere liderlik eden Çin’in havacılık endüstrisi tarafından gerçekleştirilen kargo ve posta trafiğinin %41’ini alıyor. Orta ve güney Çin faaliyetlerin %26’sını alırken, Kuzey Çin %15’ini alıyor. (Çin Sivil Havacılık İdaresi)

Çin Havacılık Endüstrisinin Trendleri ve Analizi

Çin bugün dünyanın en büyük ikinci sivil havacılık pazarı. Aynı zamanda türünün en hızlı büyüyen segmentlerinden biridir. Çin havacılık endüstrisinin yaşadığı büyüme, birkaç yıl üst üste çift haneli yüzdelere ulaştı ve hiçbir şey onu yavaşlatacak gibi görünmüyor. Yerli olarak üretilen bir uçağın piyasaya sürülmesiyle, pazara girmeye hazırlanan üçüncü bir büyük uçak ve bileşen üreticisi var gibi görünüyor.

Bununla birlikte, C919 nihai onayı alana kadar, endüstri tarafından elde edilen birincil büyüme ve gelir, yolcu ve kargo hareketlerinde bulunmaya devam edecek.

Halihazırda büyüklüğüne rağmen, önümüzdeki 10 yıl içinde bu endüstri, türünün dünyadaki en büyüğü olmak için çalışmaya devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin dört katı büyüklüğünde bir nüfusa sahip olan Çin’in havacılık endüstrisinde bulunan yenilikçi fikirlerin onu havacılık dünyasında baskın bir güç haline getirmesi an meselesidir.