21 Fransız şarap endüstrisinin istatistikleri ve eğilimleri

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2017’de Fransız şarapları tüketici trendlerine hakim oldu. Toplamda, sektör için %14,2’lik bir değer artışı oldu ve bu, %2’den daha az olan ulusal değer artışını çok geride bıraktı. (Şarap endüstrisi danışmanı)

2. Prosecco, köpüklü şarap kategorisinde %23’lük bir değer artışı bildirerek, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler şarap oldu. Fransız Şampanyası, ABD merkezli köpüklü şarabın (Şarap Endüstrisi Danışmanı) elde ettiği %5,3 değer artışını geride bırakarak %8,4 değer artışı elde etti.

Fransız şarap endüstrisinin istatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’nde 750 ml’lik bir Fransız Şampanya şişesinin ortalama fiyatı 52,35 dolar iken, ortalama bir şişe Prosecco 12,27 dolar civarında satılıyor. (Şarap endüstrisi danışmanı)

# 4. Premium rosé, 2017’de ABD pazarında Fransız şarap endüstrisi için tarihteki en yüksek değer artışı seviyelerinden bazılarını yaşadı. Şişe başına 7,99 dolardan başlayan toplam büyüme, artı kategorisinde %56’nın üzerindeydi. (Şarap endüstrisi danışmanı)

# 5. Yüksek büyüme seviyelerine rağmen, premium gül hala ABD pazarında bulunan satışların sadece %1,1’ini oluşturuyor. Şampanya, değer olarak Fransa’dan yapılan toplam ABD ithalatının %41.7’sini oluşturan en büyük Fransız şarabı ithalat kategorisidir. (Şarap endüstrisi danışmanı)

# 6. 2017’de 9 doların üzerinde fiyatlandırılan şaraplar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam perakende pazarının yaklaşık %53’ünü ele geçirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şişe Fransız şarabının ortalama fiyatı 12,71 dolar. (Şarap endüstrisi danışmanı)

# 7. Dünyada sadece 5 ülke şu anda dikilen bağların %50’sini temsil ediyor. Fransa, dünya bağ alanının %10’unu sağlayarak üçüncü sırada yer alıyor. İspanya %13 ile başı çekerken, Çin %11 ile başı çekiyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 8. Fransa’daki neredeyse tüm üzüm bağları şaraplık üzüm üretimine adanmıştır. Çin ise toplam yaş üzüm üretiminde dünya lideridir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 9. Fransa’nın şu anda üzüm bağlarına ayrılmış 785 hektar arazisi var. Karşılaştırıldığında, altıncı en büyük üzüm üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri 443 hektar üzüm bağına sahiptir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 10. Çoğu Avrupa ülkesinde, üzüm üretimi 2000’den beri istikrarlı bir şekilde düşmektedir. Sadece Fransa ve İspanya istikrarlı üzüm üretimi seviyeleri kaydetmiştir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 11. Fransa, 2016 yılında 45,2 milyon hl üretim ile ikinci en büyük şarap üreticisidir. Sadece İtalya 50,9 milyon hl ile daha fazlasını üretmiştir. 2014 yılında, Fransız şarap endüstrisi bir yıl boyunca İtalya’yı geçerek birinciliği geride bıraktı. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 12. Bugün dünyadaki beş ülke, her yıl küresel olarak üretilen şarabın yaklaşık yarısını tüketiyor. Fransa, dünya şarap arzının %11’ini, dünya arzının %13’ünü tüketen ABD’nin hemen arkasından tüketmektedir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 13. 2016’da Fransa, 2012’den beri yavaş yavaş azalan bir oran olan yaklaşık 27 milyon hl şarap tüketti. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 14. Fransa, kişi başına şarap tüketimi karşılaştırıldığında, kişi başına 51,8 litre ile ikinci sırada yer alıyor. Sadece Portekiz daha fazla şarap içiyor, kişi başı 54 litre. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir kişi yılda sadece 11.9 litre şarap tüketiyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

#onbeş. Fransa, toplam 12.910 milyon avro değerinde şarap ihracatının toplam değeri açısından dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Şarap satışları, 2012’den bu yana satışlardaki ilk artış olan sektör için hacim olarak %6 arttı. (Reuters)

#on altı. Fransa, 2016 yılında 14,1 milyon hektolitre şarap ihraç etti. İtalya ve İspanya ile birleştiğinde, bu üç ülke dünya pazarında hacim olarak şarap ihracatının %55’inden sorumlu. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 17. Büyük Britanya’daki satışlar, bir önceki yıla göre 2017’de %2,7 artarak 1,33 milyar Euro’ya yükseldi. Bununla birlikte, şampanya satışları, Brexit oylaması nedeniyle madeni paranın pound karşısında değerindeki artış nedeniyle %5 kadar düştü. (Reuters)

# 18. Fransız şarap endüstrisi her yıl yaklaşık 8 milyar şişe şarap üretiyor. (Kültürel gezi)

# 19. Kırmızı şaraplar, her yıl Fransız süpermarket ve bakkallarındaki şarap satışlarının yaklaşık %60’ını oluşturmaktadır. Rosé, satışların yaklaşık %25’ini temsil ediyor ve geri kalanı beyaz şaraplara gidiyor. ((Yemek ve şarap)

# 20. Languedoc-Roussillon, Fransa’nın en büyük şarap bölgesidir ve üzüm bağları ile dikilmiş 500.000 dönümden fazladır. Bordeaux’da 300.000’den fazla ekili alan varken, Rhone Vadisi’nde 200.000’den az ekili alan var. (Yemek ve şarap)

# 21. Champagne bölgesinde sadece 75.000 dönüm üzüm bağı dikildi. Alsace’de sadece 34.000 dönüm ekilir. (Yemek ve şarap)

Fransız şarap endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Fransız şarap endüstrisi, dünya çapında daha fazla tüketime sahip pazarlardaki ekonomilerin güçlenmesi nedeniyle 2016 ve 2017 yıllarında iyi bir artış kaydetti. Toplam piyasa değeri sadece 24 ayda 4 milyar Euro’dan fazla arttı. Olumlu ticaret koşulları ve güçlü üretim krizlerinin etkisiyle, son yıllarda yaşanan düşüşlerden nihayet geri dönüşler sağlandı.

Bu, endüstrinin ormandan çıktığı anlamına gelmez. Aslında ondan uzak. Değişen hava koşulları, değişen siyasi iklimler ve euronun sterlin ve dolar karşısındaki ilave gücü, endüstri için beklenmedik sonuçlar yarattı. Bu, şarabın sektör için değerini artırmış olsa da, tüketici satın alma eğilimlerini de değiştirmiştir.

Bu nedenle, ortalama 13 dolar civarında satın alınan Fransız şarapları daha başarılı oluyor. Örneğin tüketiciler iyi bir Prosecco’dan 4 şişe veya bir şişe Fransız şampanyası alabilirler.

Premium gül satışları yükselme eğilimini sürdürürken, değer kategorilerindeki satışların artmaya devam etmesine bakın. Gerçek gelirler artmaya devam etse de, popülerlikte bir düşüş görmeye devam etmek için birinci sınıf şaraplara dikkat edin.