21 Halı Temizleme Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Birçok firma halı döşeme yaptırmaktadır. Yaklaşık 1-2 yılda bir, yaya trafiğinden kaynaklanan kir ve kalıntıları gidermek için bu kilimlerin genellikle profesyonelce temizlenmesi gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde halı temizleme endüstrisi düzenlenmemiştir. Şirketler, sektördeki en iyi uygulamalarda sertifika almak için Uluslararası Temizlik ve Restorasyon Enstitüsü gibi kuruluşlarla gönüllü olarak çalışır. Düzenleme olmamasına rağmen, halı temizleyicileri işçilikleri için bir garanti vermelidir.

Halılar düzenli olarak temizlendiğinde daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Halı malzemeleri ayrıca düzenli olarak temizlenmeyenlere göre daha iyi görünme eğilimindedir.

Halı Yıkama Sektöründen İlginç İstatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halı temizleme endüstrisi, yıllık ortalama 5 milyar dolar gelir elde ediyor. (IBIS Dünyası)

# 2. 2017 yılında sona eren 5 yıllık dönem için sektör yıllık %1,6 büyüme oranına ulaştı. Şu anda ABD endüstrisinde yaklaşık 37.000 şirket faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 70.000 kişiyi istihdam ediyor. (IBIS Dünyası)

Halı Yıkama Sektörü İstatistikleri Gelir Tahmini ve Pazar Büyüklüğü

# 3. Halı temizleme endüstrisi, temizlik ve temizlik hizmetleri ile birlikte genel temizlik endüstrisinin bir bölümü olarak kabul edilir. Halı yıkama sektörü, temizlik sektörünün toplam gelirinin yaklaşık %10’undan sorumludur. (Servis canavarı)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir halı temizleyicisi yılda 35.000 dolardan az kazanıyor. Boston ve Alaska’daki hizmet sağlayıcılar en yüksek ödemeleri alma eğilimindeyken, Louisiana, Arkansas ve Teksas’ta yılda 21.000 dolardan az kazanabilirler. (Servis canavarı)

# 5. ABD’de hali hazırda halı temizleme sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin %77’si 4 veya daha az çalışan istihdam etmektedir. (Servis canavarı)

# 6. Halihazırda halı yıkama sektöründe çalışan 5 firmadan 4’ü şahıs firmasıdır veya kendi işinin tek çalışanı olarak çalışmaktadır. (Servis canavarı)

# 7. Sektördeki ortalama konut hizmeti maliyeti, ortalama 403 dolardan fazla faturayla Rhode Island’da en yüksektir. Kuzey Dakota, Massachusetts, Maryland ve Vermont’un ortalama faturaları 300 doların üzerinde. (Servis canavarı)

# 8. Güney Dakota’daki konut halı temizleme hizmetleri, ortalama sadece 194 $ fatura ile ABD’deki en ucuz hizmetlerdir. Hawaii, Delaware, Louisiana ve Güney Carolina da 200 $’ın altında ortalama faturalara sahipti. (Servis canavarı)

# 9. Toplamda, ABD’deki ticari temizlik sektörü, toplam müşteri tabanının yıllık %55’ini kaybediyor. Müşterilerin yerel bir halı temizleme hizmetini kullanmayı bırakmasının en önemli iki nedeni, düşük iş kalitesi ve rezerve edilmiş bir randevuya gelmeyi reddetmesidir. (Ofis gururu)

# 10. Ofis binaları, genel olarak ticari temizlik endüstrisi için en büyük hizmet segmentini sağlar ve tüm istihdam fırsatlarının yaklaşık üçte birinden sorumludur. (Ofis gururu)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halılar, toplam döşeme pazarının %51’ini oluşturmaktadır. (Halı ve Kilim Enstitüsü)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan halı ve kilimlerin %85’inden fazlası, Georgia, Dalton’un 65 millik bir yarıçapında yaratılmıştır. Bu bölgede bulunan değirmenler, yıllık yaklaşık 8 milyar dolarlık iş faaliyeti gerçekleştiriyor. (Halı ve Kilim Enstitüsü)

# 13. Georgia eyaleti her yıl dünyada satılan halı ve kilimlerin %45’inden fazlasını sağlıyor. (Halı ve Kilim Enstitüsü)

# 14. 2002 yılında kuruluşundan bu yana, Carpet America Recovery Effort veya CARE, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çöplüklerden 4 milyar pounddan fazla kullanılmış halıyı yönlendirdi. Sadece 2015 yılında, organizasyon 520 milyon liradan fazla halıyı başka yöne çevirmeyi başardı. (Halı ve Kilim Enstitüsü)

#onbeş. 2015 yılında, CARE üyeleri 150 milyon libreden fazla halıyı yeniden kullanım için geri dönüştürebildi. (Halı ve Kilim Enstitüsü)

#on altı. Gürcistan’da şu anda halı ve döşeme sektöründe faaliyet gösteren 227 şirket bulunmaktadır. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 20 üreticiden 9’una ev sahipliği yapıyor ve her yıl 3 milyar doları aşan yerel bir maaş bordrosuna sahip. (Halı ve Kilim Enstitüsü)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel temizlik endüstrisinde, yılda 10 milyon dolardan fazla yıllık gelir üreten sadece 150 şirket var. Sektör ayrıca, toplam pazarın yaklaşık %30’unu kontrol eden en büyük 50 şirket ile oldukça parçalıdır. (İş Tel)

# 18. ABD merkezli temizlik endüstrisinde çalışan başına yıllık ortalama gelir kişi başı 20.000 $ ‘dır. Bu sektörde elde edilen halı temizleme gelirinin yüzdesi ile ortalama bir temizlik işçisi, bir işletme için her yıl yaklaşık 2.000 $ halı temizleme geliri elde etmektedir. (İş Tel)

# 19. Halıların temizlenerek bakımının yapılması gerektiği çok açıktır. ABD’ye her yıl 43 milyon tondan fazla toz düşüyor ve iç mekan havası bu miktarın üçte ikisini alıyor. Bu toz miktarı, yalnızca bir ons halı tozunda 2.000’e kadar toz akarının yaşamasına izin verir. (Gerçek alıcı)

# 20. Bir kişi de 60 dakikada yaklaşık 1.5 milyon deri pulu döker. Bir kişinin kaybettiği deri pullarının çoğu halıya gömülür. (Gerçek alıcı)

# 21. 40 fit kareden az olan her şey halı yerine halı olarak sınıflandırılır. 40 fit karenin üzerindeki her şey halı olarak sınıflandırılır. (Gerçek alıcı)

Halı Temizleme Sektörü Trendleri ve Analizi

Halı temizliği hemen hemen her evin ve işletmenin kendi başına günlük, haftalık ve aylık olarak yaptığı bir işlemdir. Bu düzenli bakım, bir halının ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Daha sonra yılda bir kez halı temizleme endüstrisi, halının potansiyel ömrünü daha da uzatan derin bir temizlik hizmeti sağlayabilir.

Evler ve işyerleri halı döşemeye devam ettiği sürece profesyonel halı yıkamacılara ihtiyaç olacaktır. Bununla birlikte, bazı topluluklar farklı döşeme türleri kuruyor çünkü bazı endüstri profesyonelleri, toplam gelirlerini korumak için parke zemin temizliği gibi alternatif hizmetler de sunmaya başladı.

Genel ekonomi güç gördüğünde temizlik endüstrisi güç görür. Profesyonel temizlik hizmetleri genellikle ailelerin ve işletmelerin aldığı maliyetten tasarruf sağlayan ilk önlemlerden biri olduğu için, durgunluk zamanlarında keskin düşüşler görürsünüz. Bu, bir toplumun ekonomisi öngörülemez bir şekilde yukarı veya aşağı gidebileceğinden, endüstrinin genel başarısını tahmin etmenin biraz zor olduğu anlamına gelir.

Ancak genel bir eğilim olarak, halı temizleme sektörü güçlü gelir yaratma ve büyüme fırsatları görmeye devam ediyor. Bu eğilimlerin devam etmesi bekleniyor.