21 Hard Cider Endüstri İstatistikleri, Trendler ve Analiz

Sert elma şarabı, ana pazarları Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde olmasına rağmen, dünya çapında beğenilen elmalardan yapılan alkollü bir içecektir. 2013 yılında toplam endüstri satışları 595 milyon dolara ulaştı ve elma şarabı satış hacmi ABD pazarında %11,8 arttı. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014 yılında toplam satışlar 378 milyon dolar iken, 2015 yılında 536 milyon dolar olarak sektör toplamının yaklaşık %40’ını temsil ediyor.

Ancak dünya elma şarabı pazarının toplam değerinin 16 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

2015 verileri itibariyle Angry Orchard, 250 milyon dolardan fazla satış üreterek ABD raflarındaki en popüler sert elma şarabı markasıydı. Bu, satılan yaklaşık 7,3 milyon sert elma şarabına eşittir. Boston Beer Company’ye ait olan Angry Orchard, 2015’te o yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler 19 markadan daha fazla kutu satıldı.

Sert elma şarabı endüstrisinden önemli istatistikler

1. New York, şu anda faaliyet gösteren 72 kayıtlı üretici ile elma şarabı için lider eyalettir. Ülke genelinde, Amerika Birleşik Devletleri, satılık en az bir sert elma şarabı ürünü üreten 800’den fazla elma şarabına sahiptir. (İstatist)

# 2. Angry Orchard, ABD sert elma şarabı endüstrisinin %58’lik bir pazar payını kontrol etmesine rağmen, etkisi olan bozucular var. 2014 ve 2015 yılları arasında Citizen Cider satış hacmi büyümesi %235 idi. Citizen Cider ayrıca %209 satış büyümesi yaşadı. (İstatist)

Yaş Grubuna Göre ABD Sert Elma Sanayi İstatistikleri

# 3. ABD elma üretim oranları şu anda yılda 5,7 milyon tondur. (İstatist)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir yetişkin yılda yaklaşık 9,2 litre alkol tüketir. Sert elma şarabının bu kadar büyüme potansiyeline sahip olmasının nedeni, ABD’deki ortalama elma şarabı tüketim oranının kişi başına 59 litre olmasıdır. (İstatist)

# 5. ABD elma şarabı pazarı için, yerel ve bölgesel elma şarabı, sektörün her yıl ürettiği toplam gelirin %25’ini oluşturuyor. (İstatist)

# 6. 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sert elma şarabı pazarı 536 milyon dolardan 470 milyon dolara düştü. Ancak bu süre zarfında, sektördeki daha küçük markalar gerçekten büyüdü. 2016 yılında en küçük markalar %41, 2017 yılında ise %30 büyüme yaşadı. (Forbes)

# 7. 2017’de, yerinde sert elma şarabı ürünlerinin satışları yaklaşık %5 düştü, bu da çoğu elma şarabı içicisinin tesislerde çok aktif olmasıyla ilgili. Sert elma şarabı endüstrisindeki müşteriler, tesislere ortalama tüketiciden %32, ortalama bira tüketicisinden ise %13 daha fazla harcıyor. (Forbes)

# 8. Yasal yaştaki alkollü içicilerin yaklaşık %4’ü, 2007’de tüketicilerden %1’lik bir artışı temsil eden, sert elma şarabının tercih ettikleri içecek olduğunu söylüyor. (Forbes)

# 9. Sert elma şarabı endüstrisi şu anda alkollü içecek endüstrisinin yaklaşık %0,4’ünü kontrol ediyor. 2002 yılında sektör, sektör içinde %0,06’lık bir paya sahipti. (Forbes)

# 10. Baby Boomers ve Millennials, her yıl tüketilen elma suyunun yaklaşık üçte birini içmekten sorumludur. Erkekler ve kadınlar aynı şekilde sert elma şarabı içerler. (Forbes)

Lezzete Göre Sert Elma Sanayi İstatistikleri

# 11. 25-49 yaş demografisinde alkollü içecek satın alan tüketicilerin %37’si sert elma şarabı markasına isim veremediklerini söyledi. (Dergi taslağı)

# 12. Son yıllarda yerinde satışlar düşmesine rağmen, tesis dışı perakendeciler sert elma şarabı kategorisinde bir artış gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde bakkallar, bakkallar, süpermarketler ve benzer yerlerdeki satışlar 2015’ten 2016’ya %39 arttı. (Dergi taslağı)

# 13. Cider’in bar ve restoran satışlarındaki payı, biranın bu sektördeki payının sadece %1.3’ü kadardır. Sadece Washington, Oregon, Virginia, Vermont ve Maine, bira satışlarının büyüklüğüne kıyasla %3 veya daha fazla bir payla sert elma şarabına sahiptir. (Dergi taslağı)

# 14. Aromalı elma şarabı içecekleri şu anda endüstrinin her yıl elde ettiği gelirin %16’sını oluşturuyor. 2015’ten 2016’ya, aromalı sert elma şarabının büyümesi %4 idi. Popüler tatlar arasında yaban mersini, kiraz, ananas ve bal özü bulunur. (Dergi taslağı)

#onbeş. Dünyada yaklaşık 7.500 farklı elma çeşidi yetiştirilmektedir. Bu çeşitlerin yaklaşık 2.500’ü şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. (Illinois Üniversitesi)

#on altı. Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadar hasat edilen en büyük elma mahsulü, piyasada 277,3 milyon kutunun mevcut olduğu 1998’de gerçekleşti. (Illinois Üniversitesi)

# 17. Kendi elmalarını üreten elma şarabı da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir elma bahçesinin ortalama büyüklüğü 50 dönümdür. (Illinois Üniversitesi)

# 18. Elmaların %36’sı bir çeşit elma ürünü olarak işlenir. Her yıl hasatın yaklaşık %19’u meyve suyu, elma şarabı veya sert elma şarabı üretimine ayrılmıştır. Elma şarabında New York lider olmasına rağmen, en fazla elmayı Washington üretiyor ve herhangi bir yılda üretilen meyvenin %58’ini oluşturuyor. (Illinois Üniversitesi)

# 19. Yaklaşık 379.000 dönümlük arazi şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde elma bahçelerine ayrılmıştır ve yaklaşık 7.500 aktif elma yetiştiricisi bir şekilde sektöre katkıda bulunmaktadır. (Illinois Üniversitesi)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen elmaların yaklaşık %25’i her yıl ihraç edilmektedir. Kırmızı Lezzetli elmalar, yılda 60 milyon kile hasat edilen en popüler elmalardır. (Illinois Üniversitesi)

Hard Cider Endüstri İstatistikleri Pazar Büyümesi ve Tahmini

# 21. Elma ağaçları, elma yetiştiriciliğine ayrılmış 450.000 hektardan fazla arazi ile Avrupa’da bulabileceğiniz en yaygın meyve ağacıdır. Polonya, Avrupa Birliği’ndeki ana elma üreticisidir. (Eurostat)

Hard Cider Endüstri Trendleri ve Analizi

On yıldan fazla bir süredir satışlardaki yavaş ama istikrarlı artışların ardından, son 5 yıl sert elma şarabı endüstrisi için hızlı bir büyüme ve kayıp oldu. Bu endüstride benzersiz olan şey, küçük üreticilerin tercih edilmesinin büyüklerin büyümesini kısıtlaması, ardından tercihlerin değişmesi ve büyük üreticilerin tercihinin bölgesel ve yerel elma şarabının büyümesini ortadan kaldırmasıdır.

Elma üretim oranları artmaya devam ettikçe ve yerel meyve bahçeleri elma şarabı üretmek için kendi yerel kaynaklarını üretmeye başladıkça, bu eğilim 2019’da istikrar kazanmaya başlamalıdır. Tüketiciler bir markadan diğerine geçmeye devam edecek olsa da, Angry Orchard tarafından tanıtılan gül şarabı gibi sektördeki yeni ürünler tüketicilerin bu ürüne geri dönmesini sağlayacak.

Uzun vadeli büyüme eğilimleri cesaret verici olmuştur ve olmaya devam etmelidir. Sert elma şarabı, 2024 (hatta 2029) itibariyle alkollü içki endüstrisinin %1’lik pazar payını hala aşamayacak olsa da, endüstrinin ilk kez %0,6 pazar payını aşmasını bekliyoruz. ABD endüstrisinin önümüzdeki 5 yıl içinde 600 milyon dolarlık engeli aşmasıyla birlikte gelirlerin de toparlanması gerekiyor.