21 Keten endüstrisindeki istatistikler ve eğilimler

Keten üretiminin kanıtı, insan uygarlıklarının en eskisinde bulunabilir. Mısır ve Avrupa’daki Taş Devri konutlarında keten kalıntıları bulunmuştur ve bazı siteler MÖ 80. yüzyıla kadar uzanmaktadır. C.

Şu anda, endüstri iki tür keten yetiştiriyor. Sapın ürettiği lifler için keten lifi yetiştirilirken, hasattan üretilebilecek yağ için keten tohumu üretilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, gıda bazlı keten esas olarak Kuzey Dakota’da üretilir. Kuzey Dakota’da yetişen keten kayıtları en az 1889’a kadar uzanıyor.

Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesi esas olarak lif olarak keten üretir. Lif bazlı keten, uzun bitkiler, birkaç dal ve daha az tohum üretir.

Keten endüstrisinden önemli istatistikler

1. Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen ketenin yaklaşık %90’ı Kuzey Dakota’dan gelmektedir. Kuzey Amerika’daki ek keten kaynakları, Kanada’nın Prairie eyaletlerinde bulunur. (Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi)

Kanada bugün dünyanın önde gelen keten üreticisidir ve dünya üretim seviyelerinin yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

Keten Endüstrisi Küresel İstatistikleri

# 3. Manitoba eyaleti, Kanada’nın her yıl sağladığı toplam keten mahsulünün yaklaşık %30’unu üretmektedir. Toplamda, Manitoba’daki ortalama keten mahsulü 500.000 akre kadardır. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

# 4. 2014/2015 yetiştirme sezonunda Manitoba yaklaşık 99.000 ton keten üretti. Karşılaştırıldığında, Saskatchewan 501.000 ton keten üretirken, Alberta yaklaşık 216.000 ton keten üretti. (Kanada Keten Konseyi)

# 5. 2001/2002’den bu yana sadece bir yetiştirme sezonu olan 2005/2006 sezonu, Batı Kanadalı yetiştiricilerden toplam 1 milyon tonun üzerinde keten üretti. (Kanada Keten Konseyi)

# 6. 2016 yılında, toplam ABD keten üretim seviyeleri yaklaşık 8,7 milyon kileye ulaştı. Bu, ABD keten mahsulünün toplam değerini 70 milyon doların biraz üzerine çıkardı. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 7. 2016 yılında ortalama keten fiyatı kile başına 8,01 dolardı. 2012 yılında kile başına ortalama fiyat 13,60 dolardı. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 8. Amerikan keten üretimi, Hindistan ve Çin’de üretilen keten ile birleştirildiğinde, bu üç ülke, Kanada’nın herhangi bir büyüme mevsiminde kendi başına üretebileceği kadar keten üretiyor. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 9. Kuzey Dakota’da, 2016’da 335.000 akreden fazla keten ekildi. Bu büyüme mevsimi için eyaletteki üretim oranları, akre başına yaklaşık 24 kile veya yetiştiriciler için akre başına yaklaşık 192 dolar gelirdi. . (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 10. Kanada, 1994’ten beri keten üretiminde dünya lideridir. 2014/2015 yetiştirme sezonunda yaklaşık 875.000 mt keten üretildi. Bu toplam hasatın yaklaşık %80’i ihraç edildi. (İstatistik Kanada)

Amerika Birleşik Devletleri Keten Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Kanada’nın keten ihracatının çoğu, çoğu yetiştirme mevsiminde mevcut mahsulün %50’sini satın alan Kanada’ya gitmektedir. Avrupa Birliği, yıllık keten hasadının yaklaşık %23’ünü alırken, Amerika Birleşik Devletleri keten hasadının yaklaşık %21’ini ithal etmektedir. (İstatistik Kanada)

# 12. 2017 yılında, tahminler, Kanada keten mahsulünün, tohum alanlarındaki %11’lik bir artışa rağmen, 2016 mahsulünden 80.000 metrik ton daha az geldiğini gösteriyor. Normal koşullardan daha kuru olması nedeniyle, 2010’dan bu yana keten endüstrisi için en düşük verim olan dönüm başına yalnızca 19,6 kile üretildi. (Kanada Keten Konseyi)

# 13. 2017’deki ABD keten mahsulünün, kilit üretim alanlarında kuraklığın mevcut olduğu ekili alanlarda 2016’dan %24 daha düşük olduğu tahmin edilmektedir. Toplam verimin, bir önceki yılın veriminden %47 daha az olacak şekilde 120.000 ton olduğu tahmin ediliyor. (Kanada Keten Konseyi)

# 14. 2011’de Manitoba, yerel ekim için keten üreten 920 çiftlik bildirdi. 2006 yılında Manitoba, 2.200’den fazla çiftliğin keten yetiştirdiğini bildirdi. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

#onbeş. 2006’dan 2011’e kadar, Kanada’da ekilen keten hektar sayısı 1,99 milyon dönümden 1,05 milyon dönüme düştü. Keten üreten çiftlik sayısı da 9.211’den 4.571’e düştü. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

#on altı. Keten tohumu, %58’e kadar yüksek oranda linolenik yağ asidi içermesinin yanı sıra %25’e kadar protein ve %45’e kadar yağ içerebilir. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

# 17. Avrupa’daki güçlü GDO yasaları, onaylanmamış bir genetiği değiştirilmiş keten türü olan CDC Triffid’in eser seviyeleri nedeniyle Kanadalı üreticilerin yaratabildikleri ihracat miktarını azalttı. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

# 18. İhraç edilen keten tohumu yağının yaklaşık yarısı Latin Amerika, Asya ve Afrika’ya gidiyor. Aynı zamanda, Kuzey Amerika’da keten tohumu talebi, ürün daha çok unlu mamüllerde kullanıldığından, son on yılda üç katına çıktı. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

# 19. Kuzey Amerika’da tüketilen ketenin çoğu hayvan yemi olarak kullanılırken Hindistan ve Çin’de ketenin çoğu gıda olarak tüketilmektedir. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

# 20. Hem Kazakistan hem de Ukrayna’nın 2012 yılında küresel keten endüstrisine teslim edilen toplam 510.000 ton ile ABD keten üretim seviyelerini aşması bekleniyor. (Manitoba Ticaret ve Yatırım)

# 21. Kanada’da ketenin ev içi kullanımı, yetiştirilen toplam arzın %40’ından biraz azını temsil ediyor. 2017/2018 yetiştirme sezonu için keten tohumu fiyatlarının ton başına 475 dolar kadar yüksek olduğu tahmin ediliyor ki bu da kabaca bir önceki sezonun fiyatına denk geliyor.

Keten Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Üreticiler için sübvansiyonlar ve diğer teşvikler belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olduğundan, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde tarımsal alan sınırlıdır. ABD’de mısır fiyatları, tarım arazilerinin etanol üretimi için mısıra ayrılması ve keten için ekilen arazinin daha da azalması nedeniyle yüksek kalmaya devam ediyor.

Lifli keten talebinin önümüzdeki yıllarda sabit kalması bekleniyor. Büyüme için en büyük potansiyelin olduğu insan tüketimi sektöründedir. Bununla birlikte, o zaman bile, Kanada’da dünya keteninin çoğunu yetiştirme eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Keten endüstrisine daha fazla ivme kazandırabilecek bazı umut verici eğilimler var. 2005’te yapılan araştırmalar, keten tohumunun bazı çiftlik hayvanlarında doğurganlık düzeylerini ve bağışıklıkları artırabileceğini gösteriyor. Keten tohumu içeren süt sığırı rasyonlarından elde edilen süt, daha yüksek ALA seviyelerine sahiptir.

Keten kanıtlanmış bir kaynaktır. Antik çağlardan beri insan uygarlıkları bu eşsiz mahsul için sayısız kullanım alanı bulmuştur. Bu yakın gelecekte hiçbir zaman değişmeyecek.