21 Konteyner Taşımacılığı Sektörünün İstatistikleri ve Eğilimleri

Ahşap ve karton dahil olmak üzere hemen hemen her konteyner nakliye için uygundur. Konteyner taşımacılığı endüstrisi istatistikleri, uluslararası deniz ticareti için kullanılan fabrikasyon metal kutulara odaklanmaktadır. Bu konteynerler, ticaretle uğraşan, kiralanan veya nakliye şirketine ait olan şirketler tarafından satın alınabilir.

Konteyner taşımacılığı endüstrisinin sağlığı, genel küresel ekonomiyi ölçmek için bir gösterge olarak kullanılabilir. Sanayi içinde ticaret arttığında, dünya ekonomileri genellikle güçlüdür. Ticaret düşmeye başladığında, bir durgunluğun geldiğinin bir göstergesi olabilir.

Konteyner taşımacılığı endüstrisi tarafından rapor edilen istatistiklerin çoğu, “Yirmi Feet Eşdeğer Birim” anlamına gelen TEU’da rapor edilmektedir.

Konteyner taşımacılığı endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Küresel konteyner taşımacılığı endüstrisi, 2016 yılında deniz yoluyla konteyner ticareti için 1.720 Mt kargo yükledi. (Statista)

# 2. Uluslararası deniz ticareti için yüklenen yük miktarı 10.287 Mt yüklendi. (İstatist)

En Çok Gemiye Sahip Şirketlere Göre Konteyner Taşımacılığı Sektör İstatistikleri

# 3. Şu anda dünyada, konteyner taşımacılığı endüstrisini destekleyen uluslararası bir ticaret filosu olarak hizmet veren 5.000’den fazla konteyner gemisi bulunmaktadır. Trans-Pasifik deniz ticaret yolu en popüler olanıdır. (İstatist)

# 4. Sektörde nakliye amaçlı tek bir konteynerin ortalama fiyatı 2016 yılında 1.450 dolardı. Bu, eşdeğer 20 fitlik bir konteyner için önceki yıla göre %15 daha düşük değerdi. (Ticaret dergisi)

# 5. Nakliye amacıyla kullanıldığında ortalama bir konteynerin raf ömrü yaklaşık 15 yıldır. Kullanışlı ömrünün sonuna ulaştığında, ortalama bir konteyner karada depolama için 700 $ gibi düşük bir fiyata satılacaktır. (Ticaret Dergisi)

# 6. Seaco şu anda dünya çapında 1,3 milyon konteyner kiralayan dünyanın en büyük konteyner şirketidir. Bu da şirkete endüstrinin %15’lik bir payını veriyor. (Denizko)

# 7. Konteyner taşımacılığı sektöründe deniz ticareti yapan konteyner gemilerinin mevcut kapasitesi 244 milyon dwt’dir. (İstatist)

# 8. Maersk, 2017’de yaklaşık 31 milyar dolar gelirle bugün dünyanın lider konteyner gemisi operatörüdür. Her yıl 4,12 milyon TEU’dan sorumludurlar. (İstatist)

# 9. Şangay, dünyanın en büyük konteyner limanıdır. 2016 yılında verimi 40 milyon TEU idi. Karşılaştırıldığında, Los Angeles Limanı tarafından işlenen konteyner trafiği miktarı sadece 9,2 milyon TEU’dur. (İstatist)

# 10. Dünyanın en büyük 5 nakliye konteyneri kiralama sağlayıcısı, kendi segmentlerinde sektör gelirinin %85’ini oluşturuyor. (Araştırma ve Piyasalar)

En Büyük Limanlara Göre Konteyner Taşımacılığı Sektörü İstatistikleri

# 11. Bir nakliye konteyneri çok kullanılırsa, sadece 7 yıllık bir raf ömrü ile beklenen raf ömrü neredeyse %40 oranında azaltılabilir. (Araştırma ve Piyasalar)

# 12. Her yıl, nakliye sırasında denizde kaybolan 10.000’den fazla nakliye konteyneri var. Mevcut nakliye programlarına göre, bu, saatte ortalama 1 nakliye konteynerinin kaybolduğu anlamına gelir. (Billie’nin kutusu)

# 13. Uluslararası kargonun %95’i okyanus süreçleriyle taşınıyor, bu da fiyatları düşük tutarken yüksek hacimli nakliyeye izin veriyor. Endüstri tarafından kullanılan standart konteyner, tamamen istiflendiğinde yaklaşık 3.500 ayakkabı kutusu tutabilir. (Billie’nin kutusu)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri, 2014 yılında 19,6 milyon TEU ile dünyanın en büyük konteynerli kargo ithalatçısıdır. Çin, 14,7 milyon TEU ile ikinci sırada yer aldı. Onu Japonya (6,55 milyon TEU), Güney Kore (5,09 milyon TEU) ve Endonezya (3,17 TEU) izledi. (Dünya Denizcilik Konseyi)

#onbeş. Almanya, 2014 yılında üretilen 3,32 milyon TEU ile Avrupa’nın en büyük konteynerli mal ihracatçısı. İtalya 1,83 milyon TEU ile ikinci sırada yer alırken, onu 1,72 milyon TEU ile İspanya izledi. (Dünya Denizcilik Konseyi)

#on altı. Almanya aynı zamanda 2014 yılında aldığı 3 milyon TEU ile en büyük konteynerli mal ithalatçısı. 2,64 milyon TEU ile İngiltere, ardından 2,22 milyon TEU ile Hollanda. (Dünya Denizcilik Konseyi)

# 17. Bugün endüstri, birbiri ardına düzenlenirse, ekvatorda dünyayı iki kez dolaşabilecek kadar nakliye konteyneri kullanıyor. (Liman teknolojisi)

# 18. Endüstri tarafından kullanılan standart nakliye konteyneri maksimum 30 ton brüt ağırlık sunarken, 40 foot konteynerler maksimum 32,5 ton brüt ağırlık sunar. Daraları sırasıyla 2,2 ton ve 3,8 tondur. (Billie’nin kutusu)

# 19. Konteyner taşımacılığı sektöründe yer alan hattın gemileri, her yıl yaklaşık 4 trilyon dolarlık navlundan sorumludur. Deniz ticaretinin değerinin yaklaşık %60’ı gemiler tarafından yapılmaktadır. (Dünya Denizcilik Konseyi)

# 20. Ortalama ticaret yolu veya ticaret yolları grubu için, mevcut tarife taleplerini karşılamak için yaklaşık 500 liner nakliye hizmeti mevcuttur. 200’den fazla ülkenin konteyner gemilerine açık en az bir limanı var. (Dünya Denizcilik Konseyi)

# 21. Gelen konteynerleri elleçlemek için limanlardaki yıllık küresel kapasitenin yaklaşık 680 milyon TEU olduğu tahmin ediliyor. (Dünya Denizcilik Konseyi)

# 22. Çin, 2014 yılında üretilen 36 milyon TEU ile bugün dünyanın önde gelen konteynerli kargo ihracatçısı. İkinci sırada ABD (11.9 milyon TEU), onu Güney Kore (5, 93 TEU) ve Japonya (5.28 TEU) izliyor. (Dünya Denizcilik Konseyi)

Konteyner taşımacılığı endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Uluslararası nakliye asla gitmeyecek. İnsan kültürünün başlangıcından beri, yaşam standartlarımızı iyileştirmek için birbirimizle ticaret yaptık. Bu süreç, konteyner nakliye endüstrisi sayesinde her zamankinden daha büyük bir ölçekte gerçekleşiyor. Her gün okyanus gemilerine yüklenen binlerce konteyner ile bu endüstri, endüstri ekonomisi zorlu olsa bile gelişmeye devam edecek.

Bu sektörde kârların üretilme şeklini değiştirmek isteyen yıkıcılar var. Bu şirketler nispeten küçük olmalarına rağmen, ölçeklenebilirlerse gelir sorunları yaratabilirler. Birleşme fırsatları arayan şirketleri arayın veya gelir ortamı bulutlanmaya başlarsa bu bozucuları doğrudan edinin.

Endüstri ara sıra zorluklarla karşılaşabilse de, konteyner taşımacılığına olan talep sürekli artıyor. Bu, bu endüstrinin önümüzdeki 5 yıl içinde ortalama %4 civarında büyüyeceği tahmin ediliyor.