21 Mikroçip Endüstrisinin İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

Mikroçip endüstrisi, yarı iletken endüstrisi ile doğrudan ilişkilidir. Bu iki endüstri için istatistiklerin çoğu, yarı iletkenler oluşturmak için kullanılan mikroçiplerle aynıdır. Hatta bazıları terimi birbirinin yerine kullanır, bu da alınan raporlama verilerine biraz karışıklık katabilir.

Genel olarak konuşursak, mikroçip endüstrisi, ürünlerine yönelik arz veya talepte büyük dalgalanmalar görür. Genellikle harcanabilir gelirle satın alınan bir ürün olduğu için dünya ekonomisinin mevcut gücüne göre yükselir veya düşer.

Bu sektörde üretici olmanın iki yolu vardır. Bir şirket, kendi gömülü cihaz üretim tesislerini işletmek için yeterince büyük olabilir. Ayrıca, ürünler için mikroçip üretecek kurulu kapasiteye sahip bir acenteye ihtiyaç duyduğunuzu outsource edebilirsiniz. Entegre operasyonları olmayan şirketler, genellikle entegre operasyonları olan şirketlere kıyasla daha tutarlı kalan daha yüksek kar seviyeleri görürler.

Mikroçip endüstrisinden ilginç istatistikler

1. 2017 yılında küresel mikroçip satışlarının toplam tutarı 409 milyar dolardı. Küresel mikroçip segmentindeki bellek bileşenleri, üretilen toplam gelirin 122 milyar dolarından fazlasını oluşturdu. (İstatist)

# 2. Kuzey ve Güney Amerika’daki mevcut mikroçip pazarı tahmini olarak 86.46 milyar dolar değerinde. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılında 50 milyar dolardan fazla mikroçip ve ilgili cihaz ithal edildi. (Statista)

# 3. 2017’de dünya çapında 479 milyondan fazla grafik mikroçipi satıldı. Bu sayı içinde Intel %76’lık bir pazar payına sahiptir. Intel tek başına her yıl yaklaşık 60 milyar dolar gelir elde ediyor. (İstatist)

# 4. Küresel mikroçip endüstrisi için sermaye ekipmanı harcaması her yıl yaklaşık 40 milyar dolar. (İstatist)

# 5. ABD merkezli şirketler, 2015 satışlarına göre küresel mikroçip pazarında en büyük paya sahiptir. Intel, Texas Instruments, Apple, Micron ve Qualcomm gibi şirketler de dahil olmak üzere ilk 20 şirketin %50’si ABD merkezlidir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 6. Entegre devreler, endüstrinin satışlarının büyük kısmını oluşturur. 2015 yılında %82 pazar payını temsil etmiştir. Pazarın geri kalanı OSD veya optoelektronik, sensörler ve ayrık pazarlarda. (Kongre Araştırma Servisi)

# 7. Mantık cihazları, toplam pazarın %27’sini oluşturan sektördeki en çok satan üründür. Bellek cihazları toplam pazarın %23’ünü, mikroişlemciler ise yaklaşık %18’ini oluşturuyor. (Kongre Araştırma Servisi)

# 8. Amerika dışında, 2017 yılında Çin, sektörde %22,2 pazar payına sahipti. Avrupa %17.1, Japonya ise %13.3 pazar payına sahipti. Amerika’da, mikroçip endüstrisi, bir önceki yıla göre satışlarda %41’lik bir artış yaşadı. (Yarı İletken Sanayicileri Derneği)

# 9. Mikroçip üretim işlerinin neredeyse %90’ı Amerika Birleşik Devletleri dışında gerçekleşir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 10. ABD’de 2013 yılında mikroçip üretimi yapan yaklaşık 820 şirket vardı. Bu şirketler ekonomiye her yıl yaklaşık 30 milyar dolar değer katıyor. Bu, mikroçip endüstrisini toplam ABD merkezli üretimin yaklaşık %1’inden sorumlu hale getirecektir (Kongre Araştırma Servisi)

# 11. 2005’ten 2015’e kadar mikroçip endüstrisindeki fiyat değişiklikleri, üreticileri ve üreticileri yeni pazarlar ve ürünler aramaya zorladı. Fiyatlar performans ve kaliteye göre ayarlandığında %46 düştü. (Kongre Araştırma Servisi)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mikroçip üreticileri, yeni araştırma ve geliştirme için kazandıkları her 5 doların yaklaşık 1 dolarını harcıyor. Karşılaştırıldığında, 2012 yılında tüm imalat sanayileri için Ar-Ge yatırım oranı sadece %3,6 idi. (Yarı İletken Sanayicileri Derneği)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mikroçip endüstrisi şu anda yaklaşık 180.000 işçiyi doğrudan istihdam etmektedir. Bu rakamlar 2001 istihdam rakamlarından neredeyse %40 daha düşüktür.Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm imalat işlerinin yaklaşık %1,5’i mikroçip endüstrisinden gelmektedir. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mikroçip endüstrisi çalışanları, 2015 yılında 138.000 dolardan fazla bir medyan maaş aldı. Bu maaş, o yıl ABD imalat işçilerinin medyan maaşının iki katından fazlaydı. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm mikroçip üretim pozisyonlarının yaklaşık %25’i Kaliforniya’da bulunmaktadır. Diğer altı eyalet, California ile birleştirildiğinde, genel endüstrinin önemli bir bölümünü oluşturuyor: Idaho, New York, Arizona, Massachusetts, Oregon ve Texas. (Kongre Araştırma Servisi)

#on altı. Dünyanın mikroçip üretim kapasitesinin yaklaşık %75’i Tayvan, Çin, Japonya ve Güney Kore’de kuruludur. Güney Kore ve Tayvan birlikte dünyanın kurulu kapasitesinin yarısını oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri kapasitenin toplam %13’ünü temsil etmektedir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 17. Intel, gofret üretim ihtiyacının %70’e kadarını Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle Chandler, AZ, Albuquerque, NM ve Hillsboro, OR’de bulunan tesislerinde gerçekleştirir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 18. ABD merkezli mikroçip şirketleri için toplam pazarın %83’ünü yabancı satışlar oluşturdu. Tayvan, Güney Kore, Çin, Malezya ve Meksika, ABD merkezli mikroçip ihracatı için en popüler yerlerdir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’nden ihraç edilen yaklaşık 3 mikroçipten 1’i, ürünü alan ülke tarafından yeniden ihraç edilmektedir. Mikroçipler, belirli bir ürüne dahil edilmeden önce aslında birkaç farklı sınırı geçebilir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 20. Mikroçip endüstrisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde her zaman kurumsal patentlerin en çok alıcılarından biridir. 2015 yılında Qualcomm, sektörle ilgili 2.900 patent aldı. Bunu 2.046 patentle Intel takip ederken, Broadcom 1.086 patent aldı. (ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi)

# 21. 2014 yılında entegre devre tüketiminin %57’si Çin’de üretildi. Bu gerçeğe rağmen, Çin üretim süreçlerinde kullanılan mikroçiplerin %80’e kadarının ithal edildiğine inanılıyor. (Kongre Araştırma Servisi)

Mikroçip Endüstri Trendleri ve Tahmini

Yarı iletken endüstrisinde olduğu gibi mikroçip endüstrisindeki eğilimler, mevcut iş döngüsüne dayanmaktadır. Ekonomik olarak büyüyen ve güçlü GSYİH’ya sahip ülkeler bu sektörle daha sık ilişki kuracak ve daha fazla satış üretecektir. Daha zayıf bir ekonomiyle karşı karşıya olan ülkeler, gelirleri bir kez daha istikrar kazanana kadar sanayi ile bağlarını kesme eğilimindedir.

Bu, mikroçip endüstrisinde geliri biraz tahmin edilemez kılıyor. 2018’in ilk çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde görüldüğü gibi, satışlar beklenmedik bir şekilde hemen artabilir. Ayrıca 2007-2009 yıllarında yaşanan çeşitli ekonomik krizlerde görüldüğü gibi dramatik bir şekilde düşebilirler.

Hemen hemen tüm modern cihazlar mikroçip taşır. Özellikle teknolojiler gelişmeye devam ettikçe, bu sektörde her zaman bir miktar güç olacaktır. İnsanlar en yeni akıllı telefon modelini istiyor. Yeni bilgisayarlar istiyorlar. Mikroçipler her yıl daha fazla ürüne dahil edildiğinden, bu benzersiz endüstride her zaman keşfedilecek fırsatlar vardır.