21 Narenciye endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Turunçgiller, Rutaceae familyasında bulunan çalı ve ağaçlardan üretilir. Narenciye meyvelerinin kökeninin Güney Asya veya Güney Pasifik’te olduğuna inanılmaktadır. Antik çağlardan beri, narenciye endüstrisi şu veya bu biçimde var olmuştur. Bazı turunçgiller tıbbi amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin düzenli olarak narenciye yemek, meme kanseri oluşumu riskinde %10’luk bir azalma ile ilişkilidir.

Geleneksel olarak, küresel narenciye endüstrisinin toplam üretiminde başı çeken beş ülke vardır: Çin, Brezilya, Meksika, Hindistan, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri. Narenciye yetiştirme alanları genellikle kıyı bölgeleriyle sınırlıdır. Meksika Körfezi ve Akdeniz, bugün dünyanın en büyük üretim bölgelerinden ikisidir.

Narenciye endüstrisinden önemli istatistikler

1. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016-2017 sezonu için toplam narenciye üretimi 7.77 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yıla göre %11 ve 17,8 milyon ton narenciye üretimi yapılan 1997-1998 rekor sezonuna göre %56 daha düşüktür. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 2. California narenciye üretimi 2016-2017’de bir önceki yıla göre %6 düştü, ancak greyfurt üretimi %5 ve mandalina üretimi %10 arttı. (ABD Tarım Bakanlığı)

ABD Narenciye Endüstrisi İstatistikleri Meyve Türüne Göre Satışlar

# 3. Florida, 2016-2017 büyüme sezonunda 68,8 milyon kutu portakal üretti. Bu rakam bir önceki yıla göre %16 daha az. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 4. 2016-2017 sezonu için Florida greyfurt üretimi, bir önceki yıla göre %28 azalarak sadece 7,76 milyon kutuya ulaştı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 5. Florida’da narenciye yetiştiriciliğine ayrılan toplam alan, 2016-2017 yetiştirme sezonunda 24.600 dönüm azaldı. Devletin toplam alanı şu anda 410.000 dönümün biraz üzerinde. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 6. Toplam üretimdeki düşüşe rağmen, 2016-2017 büyüme sezonu için ABD narenciye mahsulünün değeri 3,44 milyar dolara yükseldi. Daha yüksek değerler, üründe genel olarak %15’lik bir artış sağlayan mandalina, tangelos ve mandalinaya olan yüksek talepten kaynaklandı. Limon üretimi de önceki büyüme mevsimine göre %2 arttı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 7. Mısır, 2016-2017 büyüme sezonunda 3,2 milyon ton narenciye üreterek bir üretim rekoru kırdı. Bu rakam bir önceki yıla göre %6 daha fazla. Mısır, hasat için %5’lik bir artışı temsil eden rekor 1,6 milyon ton narenciye ihraç etti. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 8. Küresel portakal suyu üretiminin 2017-2018 büyüme sezonu için %16 düşüşle toplam 1,7 milyon mt’a düşmesi bekleniyor. İthalattaki %10’luk artışa rağmen ABD’de üretimin 97.000 ton düşmesi bekleniyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 9. 2016-2017 Florida narenciye mahsulünün değeri yaklaşık 800 milyon dolardı. ABD’de tüketilen işlenmiş narenciye meyvesinin %40’ı eyaletten geliyor. (Florida Narenciye Karşılıklı)

# 10. Florida’da narenciye endüstrisi yılda yaklaşık 45.000 doğrudan ve dolaylı iş fırsatı yaratıyor. Bu, sektör için 12 işleme tesisi ve 22 aktif paketleme tesisi ile devlet için her yıl 8,6 milyar dolarlık bir ekonomik etki yaratıyor. (Florida Narenciye Karşılıklı)

Dünya çapında narenciye endüstrisinin küresel istatistikleri

# 11. Florida’dan her yıl yaklaşık 6 milyon kutu kile ihraç edilmektedir. Bu kartonların her biri yaklaşık 45 pound ağırlığındadır. Kanada, Florida’dan en büyük portakal ve özel narenciye ithalatçısıdır. Japonya, greyfurt ihracatının çoğunu Florida’dan alıyor. (Florida Narenciye Karşılıklı)

# 12. Florida, endüstri için toplam ABD narenciye mahsulünün %56’sını üretiyor. Kaliforniya mahsulün %41’ini daha üretiyor. Arizona ve Texas, endüstrinin geri kalan %3’ünden sorumlu olan, ülkedeki en büyük iki büyüyen bölgedir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’nde iç pazara ulaşan portakalların üçte ikisi Florida’dan geliyor. Amerikalıların tükettiği greyfurtların %62’si de Florida’dan geliyor. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 14. California, ülkedeki en büyük limon üreticisidir ve ulusal pazarın %90’ından fazlasını temsil eder. Devlet ayrıca ülkenin mandalina üretiminin %88’ini sağlıyor. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen 4 portakaldan neredeyse 3’ü bir şekilde işleniyor. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

#on altı. Portakal, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tüketilen narenciye meyvesidir. Limonlar en popüler ikinci sırada, ardından greyfurt, mandalina ve misket limonu geliyor. ABD’deki ortalama tüketici, bir yıl boyunca yaklaşık 80 kilo narenciye tüketecektir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 17. ABD’de taze portakal tüketimi kişi başı 9 poundun biraz üzerinde. Karşılaştırıldığında, ortalama bir Amerikalı yaklaşık 50 kilo portakal suyu tüketecektir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 18. Güney Afrika’daki narenciye endüstrisinin %40’ı Valencia portakallarına ayrılmıştır. Göbek portakalları, ulusal hasatın bir başka %23’ünü oluşturuyor. (Güney Afrika Narenciye Yetiştiricileri Derneği)

# 19. Limpopo, narenciye endüstrisinin toplam hasadının %42’sinden sorumlu olan Güney Afrika’nın en verimli eyaletidir. Doğu Kap, toplam hasatın %26’sına katkıda bulunuyor. (Güney Afrika Narenciye Yetiştiricileri Derneği)

# 20. Sektörün en büyük yüzölçümü olan Güney Afrika’da yumuşak narenciye ürünleri için 500 hektardan fazla alan ekilmiştir. Ancak yumuşak narenciye, ülkenin genel pazarının sadece %14’ünü temsil ediyor. (Güney Afrika Narenciye Yetiştiricileri Derneği)

ABD Narenciye Sektörü İstatistikleri Kişi Başına Tüketim

# 21. Güney Afrika portakal ihracatı 2006 büyüme sezonundan bu yana istikrarlı bir şekilde arttı.Her yıl 1 milyon tondan fazla portakal ihraç ediliyor. 160.000 ton yumuşak narenciye de 10 yıllık artan ihracat trendini takiben ihraç edilmektedir. (Güney Afrika Narenciye Yetiştiricileri Derneği)

Narenciye Sektörü Trendleri ve Analizi

1997-1998 rekor büyüme sezonundan sonra, narenciye sektörü 20 yıllık bir düşüş trendi gördü. Sektöre yönelik tahminler bu eğilimin devam edeceğini gösteriyor. Meksika Körfezi’ndeki kasırgalar, Florida’daki meyvenin olgunlaşmadan düşmesine neden olan yeşillenme hastalığı ile birleştiğinde, endüstrinin önümüzdeki yıl toplam üretiminin %20’sinden fazlasını kaybedebileceğini gösteren bazı tahminler var.

Güney Amerika’daki olumsuz iklim sektörü de etkiliyor ve Brezilya’daki tahminler %15’e varan bir daralmaya işaret ediyor.

Bölgedeki olumlu hava koşulları sayesinde, yalnızca Çin’in önümüzdeki yıllarda üretim değerinde büyük bir artış görmesi bekleniyor. Türkiye ve Güney Afrika için tahminler biraz olumlu.

Narenciye tüketimi de önceki yıllara göre biraz düştü. Bu endüstrinin iklimle ilgili zorluklarıyla birleştiğinde, büyüyen pazarların çoğu önümüzdeki 5 yıl içinde zorlu koşullar görecek.