21 Öz Savunma Sanayi İstatistikleri ve Trendleri

Nefsi müdafaanın öldürücü olmayan veya öldürücü olmayan şekillerde kullanılması genellikle hayatı tehdit eden durumlarda kullanılır. Bu endüstrinin amacı, insanlara saldırganlarından bir şekilde kaçabilmeleri veya etkisiz hale getirebilmeleri için savunma silahlarını güvenli bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmektir. Dövüş sanatları derslerinden ateşli silah ve bıçak, şok tabancası ve biber gazı gibi hafif cihazların üreticilerine kadar bu endüstrinin dikkate alınması gereken çok sayıda kesimi vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 15 milyondan fazla ateşli silah geçmişi kontrolü işlenmektedir. 2016 yılında, endüstrinin ateşli silahlar segmenti, tarihte ikinci kez 10 milyondan fazla silah üretti. Bu rakam 2015 üretim seviyelerine göre %19.7’lik bir artıştı.Yalnızca ABD pazarı için 5.5 milyondan fazla tabanca üretildi.

2016 yılında, 4 milyondan fazla üretilen tüfekle, önceki yıllara göre daha fazla tüfek yapıldı. Bu, 3,9 milyonun yapıldığı bir önceki rekor olan 2013 yılına göre %6,5’lik bir artıştı.

Küresel askeri harcamaların tüm ülkeler için 1,7 trilyon doları aşması bekleniyor ve bunun 610 milyar dolarından fazlasını ABD’nin katkısıyla, öz savunma, özellikle Amerikalılar için ulusal ve yerel bir endişe kaynağı.

Kritik Öz Savunma Sanayi İstatistikleri

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dövüş sanatları stüdyolarının gelirleri 2013’ten bu yana yükselme eğiliminde. Sektörün tamamı %4,2 büyüyerek 2018’de 4 milyar dolarlık toplam gelire ulaştı. (IBIS World)

# 2. Amerika Birleşik Devletleri’nde öz savunma endüstrisinde yer alan toplam işletme sayısı 2013’ten bu yana %6,6 büyüdü ve toplam istihdam olanakları sayısı %6 oranında arttı. (IBIS Dünyası)

# 3. 80.000’den fazla şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde dövüş sanatları veya kendini savunma kavramlarının öğretilmesinde yer almakta ve yaklaşık 90.000 kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır. (IBIS Dünyası)

# 4. Yılda en az bir kez biber gazı alan kadınların %68’i kendileri için aldıklarını söylüyor. Bu kendini savunma ürününü satın almayı seçen insanların çoğu, diğerlerine göre Mace markasını kullanmayı tercih ediyor. (İş Tel)

# 5. Kendini savunma seçeneği olarak biber gazına sahip olduğunu söyleyenlerin %71’i mevcut ürününü son 12 ayda satın aldı. %32’si spor malzemeleri mağazasından satın alırken, %18’i büyük bir perakende mağazasına gittiğini söyledi. Tüketicilerin sadece %15’i mevcut ürünlerini internetten satın aldıklarını söylüyor. (İş Tel)

# 6. 18-31 yaşındakilerin %48’i mevcut biber gazını ailelerinden hediye aldıklarını söylüyor. Gen Xers’ın %45’i, eşlerinden hediye olarak aldıklarını söylüyor. (İş Tel)

# 7. Biber gazı kendini savunmak için alan erkeklerin %95’i kişisel korunma için aldıklarını söylüyor. (İş Tel)

# 8. Yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda yaklaşık 9,4 milyon yetişkin dövüş sanatlarının bir türüne kayıtlıdır. Bir dövüş sanatları kulübüne katılanların yaklaşık %52’si erkektir. (IBIS Dünyası)

# 9. Kendini savunma eğitimine katılanların yaklaşık %35’i karma dövüş sanatları dersleri alıyor. Karate, kayıtlı olanların %22’si ile bir sonraki en popüler seçenektir, bunu tekvando (%13), judo (%10) ve Jiu-Jitsu (%6,3) takip etmektedir. (IBIS Dünyası)

# 10. 13 yaşın altındaki yaklaşık 3,2 milyon çocuk şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde dövüş sanatları derslerine kayıtlıdır. Diğer 5,5 milyon genç de bu kendini savunma topluluğunun bir parçası. (IBIS Dünyası)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nde Avustralya’ya kıyasla 16 kat daha fazla savunma okulu var ve dünya endüstrisinde birinci ve ikinci sırada yer alıyor. (Savaş bilgisi)

# 12. Avustralya şu anda dövüş sanatları akademileri de dahil olmak üzere 1000’den fazla kendini savunma okulu işletmektedir. İstatistiksel amaçlar için ABD’nin bir parçası olmak yerine kendi ülkeleri olsaydı, New York, Florida ve California dünyanın en iyi sağlayıcıları olurdu. (Savaş bilgisi)

# 13. Dövüş sanatları derslerine düzenli olarak katılanların %15’i bunu kendi başlarına veya küçük bir grupla antrenman yapmak istedikleri için yapmaktadır. (Fitness Çalışmaları Derneği)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 18 milyondan fazla insan dövüş sanatlarını ilk kez deniyor. Yetişkinler karate veya karma dövüş sanatlarını tercih ederken, çocuklar kendini savunma dersleri için karate veya tekvandoya eğilimlidir. (Simmons Pazar Araştırması)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hanelerin %43’ü en az bir ateşli silaha sahiptir. 65 yaş ve üstü birinin yaşadığı hanelerin %33’ünde silah var. (İstatist)

#on altı. Sadece Teksas’ta 637.000’den fazla kayıtlı silah var ve bu da onu ateşli silah sahibi olmak için dünyanın en iyi yerlerinden biri yapıyor. (İstatist)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çoğu ateşli silah iç piyasaya sevk edilir. Kendini savunma endüstrisi her yıl sadece 376.000 ateşli silah ihraç ediyor. (İstatist)

# 18. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havaalanı müfettişleri her yıl 4.000’den fazla ateşli silah buluyor. (İstatist)

# 19. Amerikalıların %71’i, örneğin bir lisans yoluyla onları taşımaya yetkili kişiler dışında, ateşli silah bulundurmayı yasaklayan bir yasa olması gerektiğini söylüyor. %61’i, silah yasalarının, örneğin gelişmiş bir arka plan kontrolü yoluyla, bir şekilde daha katı olması gerektiğini söylüyor. (İstatist)

# 20. Amerikalıların %65’i, yarı otomatik ateşli silahları etkili bir şekilde otomatik hale getirebilecek şok silahlarının yasaklanması fikrini güçlü bir şekilde desteklediklerini söylüyor. (İstatist)

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’nde silahla bağlantılı cinayetlerin %64’ü cinayettir, Kanada’da %30,5, Avustralya’da %13 ve İngiltere ve Galler’de %4,5. (FBI istatistikleri)

Öz Savunma Sanayi Trendleri ve Analizi

Kendini savunmanın birçok yolu vardır. Bazıları ölümcül olmayan acil müdahale ürünlerini kullanmayı tercih ediyor. Diğerleri, bir kriz durumunda uygun şekilde yanıt vermelerine yardımcı olacak şekilde eğitim ister. Dolayısıyla bir azınlık, yaşamlarını savunmanın birincil yöntemi olarak ölümcüllüğü kullanmayı tercih ediyor.

Kendini savunma taktiklerini öğrenmenin faydaları potansiyel olarak terapötiktir. Dövüş sanatları veya kendini savunma dersleri alarak koordinasyonu, istikrarı ve esnekliği geliştirebilirsiniz. Sürekli uygulama kan basıncını düşürebilir, vücuttaki kortizol seviyelerini düşürebilir ve homeostaz için daha güçlü bir temel sağlayabilir.

Kendini savunma endüstrisinin farklı bölümleri benzersiz zorluklarla karşı karşıya. Müdahale tekniklerini öğretenler için, dövüş sanatları kavramlarını öğrenmekle ilgilendiklerini söyleyenlerin sadece %20’si gerçekten ders alacak.

Silah sahiplerinin önemli bir çoğunluğu, ABD’deki silah sahipliği için %40 rakamı son on yılda nispeten sabit kaldığından, yalnızca cephaneliklerini artırıyor.

Ölümcül olmayan ürünlerin zorluğu, kendilerini bir durumdan kaçmak için geçerli bir alternatif olarak pazarlamaktır.

Özellikle yerel, ulusal ve küresel siyasetteki istikrarsızlık devam ederse, sektör bir bütün olarak büyümeye devam edecek. Belirsizliği ortadan kaldıran değişiklikler meydana gelse bile, güvenli bir büyüme ağı yaratarak endüstri ürünlerine yönelik ivme devam edecek.