21 Pekan Sanayi İstatistikleri ve Trendleri

Ceviz her zaman popüler bir fındık olmuştur. Kuzey Amerika’da doğal olarak bulunan tek büyük ağaç fıstığıdır. Bu, pekan endüstrisini Amerikan perspektifinden türünün en değerlilerinden biri yapıyor. ABD’de ağaç dikimi 1770’lerde başladı ve bilinen ilk ceviz dikimi 1772’de Long Island, NY’de gerçekleşti.

Aşılama teknikleri geliştikçe ve pazarlama teknikleri geliştikçe ceviz endüstrisi büyümeye başladı. 19. yüzyılın sonunda, ABD için baskın bir endüstri haline gelecek ve ihracat dünyanın geri kalanına ulaşacaktı.

Şu anda ABD pazarında üretilen iki çeşit ceviz var: fide ve geliştirilmiş çeşitler.

Ceviz endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Küresel fındık endüstrisine tedarik edilen kuruyemişlerin %80’i Amerika Birleşik Devletleri’nden gelmektedir. Çoğu mevsimde 250 milyon ile 300 milyon lira arasında ceviz üretilir. Bu 140.000 metrik tona kadar. (ABD Pekan Yetiştiricileri Konseyi)

# 2. Tipik bir ceviz ağacı, tam bir ürün verebilmesi için 7-10 yıllık bir büyüme gerektirir. Bununla birlikte, ağaç bir kez olgunluğa ulaştığında, bir yüzyıldan fazla bir süre fındık üretmesi mümkündür. (ABD Pekan Yetiştiricileri Konseyi)

ABD Pekan Sanayi İstatistikleri

# 3. Şu anda pekan endüstrisinde aktif olan 15 eyalet var. Georgia, New Mexico ve Texas, sektördeki en büyük üç üreticidir. (ABD Pekan Yetiştiricileri Konseyi)

# 4. 2014 yılında ceviz hasadının toplam değeri, bir önceki yıla göre %12’lik bir artışla 517 milyon dolardı. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 5. 2014 yılında ceviz için ortalama toptan satış fiyatı, önceki yıla göre %13’lük bir artışı yansıtarak pound başına 1,96 dolardı. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 6. Dünya çapında satılan kuruyemişlerin yaklaşık %20’si kabuğundadır. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 7. Gürcistan her yıl yaklaşık 76 milyon ton ceviz üretiyor. New Mexico yılda ortalama 67 milyon sterlin, Teksas ise yılda yaklaşık 61 milyon sterlin üretiyor. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 8. 2014 yılında ABD’den yapılan ceviz ihracatı 446,3 milyon $ oldu. Bu, bir önceki yıla göre %28’lik bir artıştı. Hong Kong, sektörün toplam ihracatının yaklaşık %25’ini alıyor. Kabuk içi ihracat için ana hedef onlar. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 9. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ceviz ithalatçısıdır. Kanadalılar, Amerika Birleşik Devletleri’nden gönderilen cevizlere 45 milyon dolardan fazla harcıyor. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 10. Ceviz, Amerikalı tüketiciler tarafından en çok tüketilen üçüncü fındıktır. Sadece badem ve İngiliz cevizi daha sık tüketilmektedir. Ortalama bir Amerikalı, yıl boyunca yaklaşık 0,3 kilo ceviz tüketecektir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

ABD Pekan Sanayi İstatistikleri

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel meyve ve kuruyemiş yetiştirme endüstrisinin bir parçası olarak, fındık, yıllık 28 milyar dolar gelir üreten bir endüstrinin parçasıdır. Yaklaşık 90.000 şirket, meyve ve sert kabuklu yemişlerin yetiştirilmesinde yer almakta ve 250.000’den fazla istihdam yaratmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 12. Ceviz piyasasının sabit kalması bekleniyor. Son 5 yılda, yıllık büyüme, yetiştiriciler için ortalama %0,1 olmuştur. (IBIS Dünyası)

# 13. Yerli fındık üretimi 2013 ile 2014 yılları arasında %12 artarak ihracattaki %28’lik artışın yarattığı arz açığının kapatılmasına yardımcı olmuştur. (İş üretmek)

14. 30 gr olan bir porsiyon ceviz, 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmekten %25 daha fazla oleik asit sağlar. (ABD Pekan Yetiştiricileri Konseyi)

#onbeş. Sadece bir ons ceviz, lif için önerilen günlük değerin yaklaşık %10’unu sağlar. Ayrıca tuzsuz bir ürün tüketilirse kolesterol veya sodyum içermeyen bir gıda ürünüdür. (ABD Pekan Yetiştiricileri Konseyi)

#on altı. Ceviz, diğer ekili ağaç fındıklarından daha yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. Ayrıca, En İyi 20 Antioksidan Zengin Gıdada listelenen tek kuruyemişlerdir. (ABD Pekan Yetiştiricileri Konseyi)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük fındık günahkarları günde yaklaşık 150.000 pound ceviz işleyebilir. (Ulusal Pekan Kabukluları Derneği)

# 18. Amerika Birleşik Devletleri’nin ceviz başkenti Albany, Georgia’dır. Topluluk, dünyanın arzı için ceviz üreten 600.000’den fazla ceviz ağacına sahiptir. (Ulusal Pekan Kabukluları Derneği)

# 19. Bugün dünya çapında yetiştirilen 1.000’in üzerinde farklı ceviz çeşidi vardır. Çeşitlerin çoğu, Kuzey Amerika’nın çeşitli kabilelerinin adını almıştır. Bununla birlikte, bu sayının sadece 20 çeşidi ceviz endüstrisi tarafından ticari kullanım için yetiştirilmektedir. (Sadece eğlenceli gerçekler)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika dışında Brezilya, Çin, Avustralya, Peru, İsrail ve Güney Afrika da ceviz endüstrisine katkıda bulunuyor. (Sadece eğlenceli gerçekler)

# 21. Ceviz ağaçları iki yılda bir hasat için meyve üretir. (Ulusal Pekan Kabukluları Derneği)

Pekan Endüstri Trendleri ve Analizi

Ceviz endüstrisinin çoğu, elverişli hava koşulları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin güney eyaletlerinde yer almaktadır. Bu, fındık endüstrisini hava ile ilgili olaylara karşı biraz savunmasız hale getiriyor. Ortalamanın üzerindeki kasırga mevsimlerinde, yerel üreticiler önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde büyük finansal şoklarla karşı karşıya kalabilirler.

Ancak ceviz endüstrisi de büyüyor ve bu cesaret verici bir işaret. Bugün ceviz yetiştirmeye her zamankinden daha fazla devlet katılıyor.

Ceviz sağlıklıdır. Besleyicidirler. Aynı zamanda en iyi uygulamalarını geliştirmeye devam eden bir endüstridir.

2007’den önce, yetiştiriciler ürünlerini yalnızca ABD merkezli soyuculara satabiliyorlardı ve bu da endüstrinin gelirinin büyük bir kısmını bu hullers aracılığıyla oluşturuyordu. Bu, getirilerin tahmin edilemez ve tutarsız olduğu anlamına geliyordu.

Ceviz piyasasına istikrar ulaştığı ve ABD’nin cevizli kabuklu yemişlerin ithalatçısı haline geldiğine göre, endüstri büyüme modelini sürdürmeye hazır görünüyor. Havanın işbirliği yaptığını varsayarsak, gelecek yıllarda rekor değerler ve getiriler arayın.