21 Pirinç değirmeni endüstrisinin istatistikleri ve eğilimleri

Pirinç öğütme, pirinci yenilebilir bir gıda ürünü yapmak için gereken işleme adımlarının bir parçasıdır. Bu görevin amacı, kabuğunu pirinç tanesinden çıkarmak, ardından kepek katmanlarını çıkarmak, altındaki beyaz taneye ulaşmaktır. Başarılı bir şekilde yapıldığında, çekirdek safsızlıklardan arınmış olacaktır.

Modern pirinç değirmeninde, geleneksel öğütme çabalarıyla elde edilebilecek olandan daha kaliteli ve daha yüksek verim sağlayan bir ürün üretmek için birkaç farklı işlem birleştirilir. Bu, tanelerin önceden temizlenmesini, tanelerin iki aşındırıcı yüzeyden geçirilerek kabukların çıkarılmasını ve ardından nihai ürünün kontaminasyonunu önlemek için kabukların çıkarılmasını gerektirir.

Pirinç değirmeni endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Profesyonel bir pirinç değirmeni, genel olarak pirinç endüstrisi için %60’a kadar tam tahıl üretebilmelidir. Diğer %10’u büyük kırık taneler olmalı ve geri kalanı küçük veya kırık taneler olmalıdır. (Pirinç Bilgi Bankası)

# 2. Bir pirinç değirmeni içinde çalışan verimli kabuklular, tek geçişte pirinç tanelerinden kabuğun %90’ını çıkarabilmelidir. Kabuk, pirinç işleme endüstrisinde pirincin ağırlığının %20’sini temsil eder. (Pirinç Bilgi Bankası)

Pazar Büyüklüğüne ve Üretim Hacmine Göre Küresel Pirinç Değirmeni Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Tam pirinç tanelerinden çıkarılan kepek miktarı genellikle pirincin toplam ağırlığının yaklaşık %10’u kadardır. (Pirinç Bilgi Bankası)

# 4. Pirinci işlerken kırılma riskini azaltmak için bir pirinç değirmeni, bitmiş bir ürün oluşturmadan önce 4 taneye kadar haşlama makinesinden geçebilir. (Pirinç Bilgi Bankası)

# 5. Pirinç, Antarktika hariç her kıtada düzenli olarak yetiştirilmektedir. Şu anda 40.000’den fazla farklı pirinç çeşidi yetiştirilmektedir. Hindistan’da bulunanlar gibi bazı pirinç çeşitleri 4.000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. (pirinç festivali)

# 6. 2017 yılında, toplam dünya pirinç arzı 718.48 milyon mt’a ulaştı. 2004 yılında, dünya pirinç arzı yalnızca 532.1 milyon mt idi. Her iki rakam da eşdeğer öğütülmüş peso cinsindendir. (İstatist)

# 7. Dünyanın pirinç arzının %90’ı şu anda Asya’da yetiştirilmektedir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri, yıllık satışlarının hacim olarak yaklaşık %50’si dış pazarlardan gelen önemli bir pirinç ürünleri ihracatçısıdır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 9. Çin, 2016 yılında 3.5 milyon mt ile en büyük pirinç ithalatçısıdır. Aynı zamanda bugün dünyanın en büyük ikinci pirinç üreticisidir. (Mordor’un Zekası)

# 10. Hindistan dünyanın en büyük pirinç ihracatçısıdır. 2016 yılında ülke, ürünün toplam ihracat pazarının %24’ünü temsil eden yaklaşık 10 milyon mt pirinç ihraç etti. Hindistan’ın pirinç ihracatının yaklaşık %36’sı basmati pirinci içermektedir. (Mordor’un Zekası)

Ülkelere göre küresel pirinç değirmeni endüstrisi istatistikleri

# 11. Hindistan’daki pirinç değirmeni pazarının değerinin 2022 yılına kadar 392 milyon dolara ulaşması bekleniyor ve bu da %3.51’lik bir CAGR olacak. (Gelecekteki pazar araştırması)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde pirinç üreten yaklaşık 10.000 çiftçi var. Çoğu güney ABD veya Kaliforniya’da. Her yıl yaklaşık 24 milyar pound pirinç üretiliyor. (Cajun ülke pirinci)

# 13. Küresel olarak üretilen pirincin sadece %6’sı fiilen uluslararası ticarete tabi tutuluyor ve bu da ABD’yi önde gelen pirinç ihracatçısı yapıyor. Asya-Pasifik bölgesinde yetiştirilen pirincin çoğu iç pazarlara yöneliktir. (Süper pirinç değirmenleri)

# 14. Şu anda pirinç üretiminde aktif olan 110’dan fazla ülke, ürünlerinin piyasaya sürülmesi için pirinç değirmeni endüstrisine ihtiyaç duyuyor. (Doguet Pirinç Değirmencilik Şirketi)

#onbeş. Düzgün bir şekilde saklanırsa, öğütülmüş çiğ pirinç, buzdolabında veya derin dondurucuda saklanırsa neredeyse süresiz olarak kalacaktır. Bir paket açıldıktan sonra, sıkı oturan bir kapağa sahip bir kapta saklanmalıdır. (Doguet Pirinç Değirmencilik Şirketi)

#on altı. Kahverengi kahverengi pirinç, ürünün içerdiği daha yüksek kepek ve doğal vitamin seviyeleri nedeniyle uygun şekilde saklandığında yaklaşık 6 ay kalacaktır. (Doguet Pirinç Değirmencilik Şirketi)

# 17. Pişirilmiş pirinç buzdolabında 5 güne kadar saklanabilir. Pişmiş pirinç, uygun şekilde pişirildiğinde 6 aya kadar donmuş halde saklanabilir. (Doguet Pirinç Değirmencilik Şirketi)

# 18. Filipin pirinç endüstrisi, ekilen her hektar pirinç için 20 kişiyi besleyebilir. Karşılaştırıldığında, Vietnam ekilen hektar başına yaklaşık 12 kişiyi beslerken, Tayland ekilen hektar başına yalnızca 7 kişiyi besliyor. (VJ Pirinç Değirmeni)

# 19. Filipinler’de, pirinç yetiştirmeye uygun yaylalardaki yağmur sularıyla beslenen alanlar her yıl yaklaşık 7.000 hektar küçülüyor. Bu, üretim seviyelerini korumak için ovalardaki sulanan alanlarda %68’lik bir artışa neden oldu. (VJ Pirinç Değirmeni)

# 20. Pakistan’da üretilen basmati pirinci üretiminin yaklaşık %95’i Pencap eyaleti içinde gerçekleşmektedir. Her yıl yaklaşık 2,5 milyon ton basmati pirinci üretiliyor. (AM pirinç fabrikaları)

# 21. Hindistan’da üretilen basmati pirincinin %60’ı Haryana’dan geliyor. (AM pirinç fabrikaları)

Pirinç Değirmeni Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Pirinç değirmenleri, bu gerekli tahılı küresel pazara getirmek için zorunlu bir bileşen olmasa da, sistem içinde daha fazla verimlilik yaratan bir işleme yöntemidir. Modern öğütme yöntemleri kullanılarak daha iyi kalite için daha fazla pirinç işlenebilir. Bu, ortalama bir kişinin kalori alımının %70’inin bu gıdadan geldiği ülkeler için özellikle önemli olan tüketiciler için fiyatları düşük tutar.

Pirinç, bildiğimiz en eski yiyeceklerden biridir. Bu, pirinç değirmenciliği endüstrisinin sağlam bir temel üzerine inşa edildiği anlamına gelir. Yüksek talep seviyelerini telafi etmek için belirli pazarlarda işleme kapasitelerinin artırılması gerekebilse de, pirinci hızlı ve etkili bir şekilde öğütme ihtiyacı ortadan kalkmıyor.

Bu endüstrinin daha iyi kabuk çıkarma ekipmanı ve yöntemleri için araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya devam etmesini bekleyin. Artan ürünlerin yenilikçi kullanımları yoluyla ek gelir elde edilebilir. ABD’de lazerler, kalite açısından zaten düşük olanları çıkarmak için pirinç tanelerini sınıflandırabilir ve üretim sürecini katlanarak hızlandırabilir.