21 Singapur Kruvaziyer Sektörü İstatistikleri ve Eğilimleri

Singapur, her turistin radarında olmasa da, küresel kruvaziyer endüstrisi için en popüler destinasyonlardan biridir. 2016 yılında, Singapur’un kruvaziyer endüstrisi bir şekilde 1,2 milyon yolcuya hizmet etti. Sadece 6 yılda, sektör %36’dan fazla büyüyebildi.

Bu etkileyici büyümenin nedenlerinden biri konumudur. Güneydoğu Asya’yı keşfetmek için yelken açarken önce Singapur’dan geçmelisiniz. Modern şehirleri ve antik tapınakları ile bu uğrak limanında görülecek ve yapılacak çok şey var.

2018 yılında, ASEAN Kruvaziyer Turizmi Ortak Deklarasyonu resmi olarak onaylandı ve ülke ve bölgede kruvaziyer turizminin daha da gelişmesini sağladı. Dünyayı keşfeden 25 milyon kruvaziyer yolcusu için Singapur, en iyi destinasyon seçimi olmaya hazırlanıyor.

Singapur kruvaziyer endüstrisinden önemli istatistikler

1. 2016’da Singapur kruvaziyer endüstrisi yerel ekonomiye 706 milyon dolar katkıda bulundu. Bu, 2010 yılında sektör tarafından elde edilen gelirin %36’sı. (Boğaz Zamanları)

# 2. Singapur’un kruvaziyer endüstrisindeki büyümesi, son on yılda yıllık ortalama %20 civarındadır. Bu, bağlantı noktalarının çoğunun güncellemeye ihtiyaç duymasına rağmen. (Boğaz Zamanları)

# 3. Seyahat planlarında Singapur’u aramak isteyen yolcu gemileri, herhangi bir zamanda 4.000’e kadar yolcuyu ağırlayabilir. Yolcu gemilerinin kendileri en az 140.000 gros tona sahip ve bu da Singapur’un mevcut altyapısı için idare edilmesi zor. (Boğaz Zamanları)

# 4. Yaklaşık 4,5 milyon yolcunun 2035 yılına kadar Singapur ve Güneydoğu Asya’yı geçme fikrini benimsemesi bekleniyor. Bu gerçekleşirse, bu, barındırılması gereken yolcu sayısının bugünkünden 10 kat daha fazla olacağı anlamına gelir. (Boğaz Zamanları)

# 5. Kruvaziyer kapasitesi 2013’ten bu yana tüm metriklerde arttı. Asya’da bölgeye hizmet veren kruvaziyer filosu %53 büyüdü. Aynı zamanda, bölgedeki seyahat ve gemi turlarının sayısı %25 arttı. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 6. Singapur ve Güneydoğu Asya’daki kruvaziyer sağlayıcılarının operasyonel gün sayısı 2013 ile 2017 arasında %137 arttı (Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği).

# 7. 2017’de Asya’da 7.000’den fazla kruvaziyer görüşmesi yapıldı. Bu, önceki yıla göre gemi seyahati çağrı hacminde %29’luk bir artışı yansıtıyor. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 8. Bölgede çağrı sayısı artmasına rağmen, Singapur alınan toplam liman çağrı sayısında geride kalıyor. Japonya 800’den fazla çağrı aldı, onu Çin (306) ve Tayland (218) izledi. Liman aramalarındaki büyüme Tayvan, Hong Kong ve Filipinler’de de gerçekleşti, ancak Singapur’da değil. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 9. Cumhuriyetten ayrılan uluslararası yolculuklar için, Singapurlular yolcu listesinin %60’ına kadarını oluşturmaktadır. (Singapur Turizm Kurulu)

# 10. Singapur’un kruvaziyer endüstrisi, yerel limanlara hizmet veren gemilerin kapasitesinde %22’lik bir artış gördü. 2022 yılına kadar bölgeye 2014 rakamlarına göre 35 yeni geminin hizmet vermesi bekleniyor.(Singapur Turizm Kurulu)

# 11. Singapur kruvaziyer endüstrisinin yolcu performansının önümüzdeki birkaç yıl içinde beklenen CAGR’yi geçmesi bekleniyor. Yolcu sayısının %8 kadar artması beklenirken, yerel sanayi büyümesinin %4 olması bekleniyor. (Singapur Turizm Kurulu)

# 12. Asya’da seyreden yolcu gemilerinin %94’ü bölge içinde kalan rotalar sunuyor. Uzun mesafeli yolculuklar için Singapur ve Güneydoğu Asya’nın ana destinasyonu, bu yolculukların %55’ini oluşturan Avrupa’dır. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 13. Singapur veya Güneydoğu Asya çıkışlı uzun mesafeli yolculukların %18’i Karayipler, batı Amerika Birleşik Devletleri veya ABD’nin Hawaii eyaletine yöneliktir. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 14. Bölgede hem kısa hem de uzun mesafeli yolculuklarda toplam yolcu kapasitesi 4,24 milyon yolcudur. Toplamda 66 gemi konuşlandırılarak 2017’de yaklaşık 2.100 gemi seferi planlandı. Bu, bir önceki yıla göre %20’den fazla. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

#onbeş. Dünyanın en büyük 5 tekne markası, Güneydoğu Asya’da yapılan tüm seyahatlerin %64’ünü oluşturuyor. Ayrıca 2017’de mevcut yolcu kapasitesinin %79’undan ve çalışma günlerinin yarısından fazlasından sorumludurlar. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

#on altı. 2017 yılında, kruvaziyer endüstrisi Singapur’da 393 liman seferi planlayarak, onu Şanghay (581) ve Güney Kore, Jeju Adası’nın (477) arkasında üçüncü sıraya yerleştirdi. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 17. Bölgede faaliyet gösteren kruvaziyer hatlarının 6’sı yılda 100’den fazla sefer gerçekleştiriyor. 10 hat 20 ile 999 arası gidiş sunarken, diğer 10 hat her yıl 9 ile 19 arası gidiş sunmaktadır. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 18. Güneydoğu Asya’da 2016 yılında 2,1 milyon deniz yolcusu Çin’den geldi. Singapur, 196.900 kişiyle dördüncü lider giden yolcu pazarıydı. Tayvan (236.000) ve Japonya (215.000) sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 19. Güneydoğu Asya’da 39 işlem limanı olmasına rağmen, Singapur ikinci sırada yer alıyor ve büyük çoğunluğu Şanghay’a ev sahipliği yapıyor. 2016 yılında 329 barındırılan değişiklik vardı. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 20. 2016 yılında Güneydoğu Asya’da 42 farklı limanda gece aramaları yapıldı. Singapur, toplamda 40 ile en yüksek ikinci gece görüşmesini sundu. Yalnızca Tayland’ın başkenti Bangkok, 47 gece yarısı aramasıyla daha fazlasını başardı. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

# 21. Singapur’un kruvaziyer endüstrisi, 2017’de 748.000 yolcu varış gününe ev sahipliği yaptıklarını tahmin ediyor; bu, bir önceki yıla göre 47.000 varış günü artış olacaktır. %0,5’lik bir büyüme sağlansa da bu, 2014 yılında toplam çağrılarda elde edilen %15’lik büyümenin çok altında. (Uluslararası Cruise Lines Birliği)

Singapur Kruvaziyer Sektörü Trendleri ve Analizi

Singapur’un kruvaziyer endüstrisi son trendlerle güçlenmeli. Yerel altyapıya yatırım yapma taahhütleri, sınırları içinde daha fazla turizm gelişimi ve tarihle harmanlanmış ziyaret edilebilecek bazı inanılmaz modern yerler ile, kruvaziyer topluluğunun seveceği türünün tek örneği bir destinasyondur.

Aynı zamanda Singapur, Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük beş giden pazardan biridir ve küresel kruvaziyer endüstrisini destekleyen yolcu trafiği için bir merkez oluşturmaktadır.

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve hatta Brezilya’ya erişim sağlayan mükemmel hava bağlantıları ile kruvaziyer endüstrisi önümüzdeki 10 yıl içinde yüksek düzeyde büyüme görmeye hazırlanıyor. Genel performans hala Japonya ve Çin’de görülen sonuçlardan çok daha düşük olsa da, bu endüstrinin Singapur’da arttığı açıktır.

Bu, durma belirtisi göstermeyen bir trend.