21 Singapur Süpermarket Sektör İstatistikleri ve Eğilimleri

Singapur’daki gıda perakende sektörü, en olgun pazar segmentlerinden biridir. Çok sayıda gelişmiş pazar segmenti ile çeşitli, rekabetçi ve son derece dinamiktir. Sektör ayrıca, müşterilerin şu anda talep gören çeşitli ürünlere, atıştırmalıklara ve içeceklere erişimini sağlamak için ithal ürünlere de büyük ölçüde güveniyor.

5,6 milyonluk nüfusu ile Singapur, en iyi kentsel ve zengin olarak tanımlanan bir ülkedir. Asya, Avrupa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ana ticaret hareketleri içindeki konumu, dünyanın en açık ekonomilerinden birini geliştirmesine yardımcı oldu. Bu, Singapur süpermarket endüstrisinin ithalat pazarında mevcut olanlardan faydalanmasını sağlar.

Singapur’un benzersiz yapısı nedeniyle herhangi bir tüketim vergisi veya yiyecek veya içecek ithalatı bulunmamaktadır. Neredeyse hiçbir ulusal tarımsal üretim yoktur, bu da perakende düzeyde satılan hemen hemen tüm gıdaların ithal edildiği anlamına gelir.

Singapur’un süpermarket endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Singapur, 2016 yılında 11 milyar dolarlık balıkçılık, ormancılık ve tarım ürünleri ithal etti. Amerika Birleşik Devletleri, 872 milyon dolar değerindeki %8’lik pazar payı ile bu ürünlerin en büyük dördüncü tedarikçisidir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 2. Singapur’un süpermarket endüstrisi için 2016 yılında tüketici odaklı gıdanın toplam değeri 6,22 milyar dolar olarak gerçekleşti. Balık ve deniz ürünleri için Singapur, 1,07 milyar dolar değerinde gıda ürünleri ithal etti. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 3. Singapur süpermarket endüstrisinde faaliyet gösteren üç kilit şirket vardır: NTUC FairPrice Coop, Dairy Farm International Holdings ve Sheng Siong Supermarket. Buna ek olarak, çevrimiçi market perakendecisi Redmart’ın, online market perakendeciliğinin Singapur’daki tüm internet perakende satışlarının %10’unu oluşturmasına yardımcı olması bekleniyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 4. Mart 2018’de Singapur’da yiyecek ve içecek hizmeti satışları, oranların mevsimsellikten arındırıldığında bir önceki aya göre %1.3 azaldı. Ancak, bir önceki yılın aynı dönemine göre yeme-içme hizmetlerinde %3,6 artış yaşandı. (İstatistik Departmanı – Singapur)

# 5. Singapur yiyecek ve içecek hizmeti satışlarının Mart 2018’deki toplam değeri yaklaşık 716 milyon dolardı. Bu, bir önceki yıl elde edilen satışlardan 25 milyon dolar daha fazla. (İstatistik Departmanı – Singapur)

# 6. Mart 2018’de yapılan bir yıldan yıla karşılaştırmada, Singapur’un süpermarket sektörü cari fiyatlarla %0,3 artış, ancak sabit fiyatlarla %1,1 daralma yaşadı. (İstatistik Departmanı – Singapur)

# 7. NTUC FairPrice, toplam 17 lokasyon ile tüketiciler için Singapur’daki en fazla marketi sunuyor. Soğuk Depo 44 lokasyonla ikinci sırada yer alırken, Sheng Siong 42 lokasyona sahip. NTUC, 19 “daha iyi” konum sunarken, Soğuk Hava Deposu ayrıca 7 “pazar” sunar. (İstatist)

# 8. Yeni Zelanda, satılan ürünlerin %29’unu oluşturan Singapur süpermarket endüstrisine en büyük miktarda süt ürünü sağlamaktadır. Avustralya (%21), Tayland (%8), Fransa (%6) ve Amerika Birleşik Devletleri (%4) de paylara katkıda bulunuyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 9. Malezya, pazarın %26’sı ile Singapur’un en büyük kahvaltılık gevrek tedarikçisidir. Amerika Birleşik Devletleri (%22) ikinci sırada yer alırken, onu Tayland (%10) ve Avustralya (%6) takip ediyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 10. Sığır eti esas olarak Brezilya tarafından Singapur süpermarket endüstrisine tedarik edilir ve pazarın üçte biri bu Güney Amerika ülkesinden gelir. Avustralya da sığır etinin %32’sini Singapur’a sağlıyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 11. Brezilya ve Avustralya da Singapur’un ana domuz eti tedarikçilerinden biridir ve birlikte pazarın %50’sini oluştururlar. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 12. Singapur süpermarket endüstrisinde bulunan kümes hayvanlarının %76’sı Brezilya’dan ithal edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri satılan ürünlerin %12’sini sağlayarak ikinci sırada yer almaktadır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 13. Yakınlığı ve düşük nakliye maliyetleri sayesinde Singapur’da satılan yumurtaların %88’i Malezya’dan ithal edilmektedir. Sadece üç yerel çiftlik süpermarket endüstrisi için yumurta üretiyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 14. Taze meyve kategorisinde Amerika Birleşik Devletleri %16 pazar payı ile en büyük paya sahiptir. Portakal, üzüm, elma ve çilek, Singapur’a ithal edilen başlıca taze meyvelerdir. (ABD Tarım Bakanlığı)

#onbeş. Singapur’un süpermarket endüstrisindeki taze sebzelerin üçte birinden fazlası Malezya’dan geliyor. Pazarın bir diğer %28’i ise Çin ithalatından sağlanıyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

#on altı. Amerika Birleşik Devletleri, Singapur süpermarketlerinde bulunan toplam ürünlerin %48’ini sağlayarak fındık kategorisinde de liderdir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 17. 2016 yılında, Singapur süpermarket endüstrisi aracılığıyla satış için 333.000 metrik tondan fazla süt ürünü ithal edildi. Son 5 yılda satılan süt ürünleri miktarında %6’lık bir düşüş yaşandı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 18. 2016 yılında Singapre tarafından 443.000 metrik tondan fazla taze meyve ithal edildi ve yıllık ortalama %5’lik ithalat artışı %5 oldu. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 19. 193.000 metrik tondan fazla olan 1,07 milyar dolardan fazla balık ve kabuklu deniz ürünleri ithalatına rağmen, bu kategorideki ortalama büyüme son 5 yılda %0,3 oranında daralmıştır. Ortalama bir Singapurlu için balık ve et, diyetin %40’ını oluşturuyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 20. Singapur, 2016 yılında 538.000 metrik tondan fazla taze sebze ithal etti. Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen ürünlere yönelik güçlü bir talep seviyesi var. Tüketiciler, taze ürünlerin ABD’den yerel süpermarketlere gönderilmesi için daha fazla para ödüyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 21. Atıştırmalıklar, Singapur süpermarket endüstrisi için büyüyen bir kategoridir. 5 yıllık büyüme ortalaması, yalnızca 65.000 mt ithal ürünle %2 olmuştur. Ancak ürünün toplam değeri yaklaşık 382 milyon dolar. Endüstride yüksek kaliteli Amerikan atıştırmalıklarına yönelik güçlü bir talep var.

Singapur Süpermarket Trendleri ve Analizi

Singapur, neredeyse tüm nüfusun bir şehir merkezinde yaşadığı birkaç ülkeden biridir. Başarısı her yıl ithalat pazarının başarısına bağlı olduğundan, bu, ülkedeki süpermarket endüstrisi için benzersiz bir zorluğu temsil ediyor.

Sektörün birden fazla ticaret yolu içindeki kilit konumu nedeniyle, Singapur benzersiz bir fırsata sahiptir. Süpermarketler, tüketicilerin zevk alması için çeşitli fiyatlarda benzersiz seçenekler sunan geniş bir ürün yelpazesini stoklayabilir.

Süpermarket endüstrisi yoluyla gıda tedariki için ithalata böylesine tam bir bağımlılıkla ilişkili bazı riskler vardır. Kilit tedarikçiler talepleri karşılayamazsa, gıda kaynaklarını sağlamak için ulusal bir destek yoktur. İthalat fiyatları ülkeye gıda sağlayan yabancı ekonomilerin performansına bağlı olarak yükselip düşebileceğinden fiyatlar da oldukça değişkendir.