21 Singapur Süs Balıkları Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Singapur’da süs balığı endüstrisi hala geleneksel çiftçilik yöntemlerine odaklanıyor. Örneğin, balıklara ekstra bir parlaklık seviyesi vermek için güneş ışığı gereklidir. Geçmişte, bu gelenekler baskın bir endüstrinin kurulmasına yardımcı oldu. 1985 yılından bu yana, uluslararası ihracat ticaretinin değeri, toplam ihracat değerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan gelişmekte olan ülkeler ile birlikte, yıllık %14’lük sabit bir büyüme oranıyla büyümüştür.

Ancak bugün, Singapur’un süs balığı endüstrisinin başı büyük belada gibi görünüyor. Daha yüksek nakliye maliyetleri, daha fazla rekabet ve sona eren arazi kiralamaları ile çiftçiler beklenen kota seviyelerini karşılayamazsa, bu endüstri 2022 yılına kadar tamamen ortadan kalkabilir.

Singapur’un Süs Balıkları Endüstrisine İlişkin İstatistikler

1. Singapur’un süs balığı sektörü için 2016 yılı ihracat değerleri 43 milyon dolar olarak sıralandı. Bu, sektör için %14,1’lik bir pazar payına denk geliyor. (Asya Haber Kanalı)

# 2. 2007’de sektör, yaklaşık 69 milyon dolar değerinde ihracat teklif etti. O zaman, süs balığı endüstrisi dünya pazarının %20’sinden fazlasını temsil ediyordu. (Asya Haber Kanalı)

# 3. Birkaç ülke, Singapur’un bu pazardaki hakimiyetine karşı koymak için rekabetçi endüstriler geliştirdi. Endonezya, Tayland ve Malezya, sanayi için daha fazla insan gücüne ve tarım için kullanılabilecek daha fazla alana sahiptir. (Asya Haber Kanalı)

# 4. Süs balıkları endüstrisindeki en büyük mücadelelerden biri ulaşım altyapısıdır. Endüstri, 36 saat veya daha kısa teslimat sürelerini karşılamak için balıkları yolcu uçaklarında gönderir. (Asya Haber Kanalı)

# 5. Dar alanlarda paketlenmiş zaman harcayan süs balıkları, hedeflenen varış noktasına ulaşması çok uzun sürerse, her bir gönderinin değerini etkileyen yüksek düzeyde stres yaşar. (Asya Haber Kanalı)

# 6. Singapur’da şu anda faaliyette olan 125 süs balığı çiftliği var, ancak bunların çoğu küçük ada ulusunun kuzeybatı kesiminde bulunan Sungei Tengah veya Lim Chu Kang’da bulunuyor. (Asya / Mothership Haber Kanalı)

# 7. 2000 ve 2011 yılları arasında, küresel süs balığı endüstrisi 181 milyon dolardan 372 milyon dolara yükseldi. 2012 yılında Singapur, 80’den fazla ülkeye 62 milyon dolar değerinde süs balığı ihraç etti. (Singapur Tarımsal Gıda ve Veterinerlik Kurumu)

İstatistikler: 2016 yılında Avrupa Birliği'nde ülkelere göre süs balığı sayısı (bin olarak) |  istatistikçi

# 8. 2016 yılında 80 milyon doları aşan toplam ihracattan 43 milyon dolara çıkmasına rağmen Singapur, dünyanın geri kalanına süs balığı ihracatçısı olmaya devam ediyor. (Ana gemi)

# 9. Singapur’un süs balığı endüstrisi tarafından ihraç edilen en popüler 5 tür lepistes, molly, platy, japon balığı ve koi’dir. (Ana gemi)

# 10. Tuzlu su süs balıkları olan sadece 25 deniz ırkına kıyasla, tatlı su süs balıklarının %90’ından fazlası endüstri tarafından yetiştirilmektedir. (Singapur Akvaryum Balıkları İhracatçıları Birliği)

# 11. Süs balıkları sektöründe yılda yaklaşık 3 milyar ton mercan ticareti yapılmaktadır. (Singapur Akvaryum Balıkları İhracatçıları Birliği)

# 12. Perakende satışları, ürünleri, ücretleri ve malzemeleri düşündüğünüzde Singapur’daki tüm süs balığı endüstrisinin tahmini net değeri 15 milyar dolar civarında. (Singapur Akvaryum Balıkları İhracatçıları Birliği)

# 13. Singapur’dan ihraç edilen koi’nin yarı ömrü 15-20 yıldır. Bu balıkların fiyatları balığın çeşidine ve büyüklüğüne göre 3$ ile 150$ arasında değişmektedir. (Boğaz saatleri)

# 14. Singapur’un süs balığı endüstrisinin amacı, ithalatçılar için benzersiz bir alışveriş deneyimi yaratmaktır. Toplamda, herhangi bir zamanda satışa sunulan yaklaşık 500 farklı süs balığı türü vardır. (Agrotechno Pazarı)

İstatistikler: 2007'den 2013'e Amerika Birleşik Devletleri'nde Hanehalkı Balık Sahipliği Penetrasyon Oranları |  istatistikçi

#onbeş. Yerel çiftlikler, bölgedeki toplam satışların yaklaşık %40’ını temsil etmektedir. Bölgesel çiftlikler ayrıca ihracat yükümlülüklerini yerine getirmek için zaman zaman yerel tedarikçilerden satın alırlar. (Agrotechno Pazarı)

#on altı. Ortalama olarak, Singapur’un süs balığı endüstrisi, dünya çapında satılan toplam balık sayısının yaklaşık %20’sini ihraç etmektedir. Bir şirket olan Quan Hu Corporation’ın tek başına toplam küresel satışların %5’ini oluşturduğuna inanılıyor. (BBC)

# 17. Süs balıklarını içeren yeni endüstriler, endüstrinin gelecek yıllarda yaşayabilirliğini artırabilir. Garra rufa adı verilen süs balıklarını içeren kaplıca tedavileri, ölü derileri ve nasırları yerler. (BBC)

# 18. Singapur hükümeti de sektörü kurtarmak için iş geliştirme grupları kurdu. Apollo Aquaculture Group tarafından geliştirilen bir fırsat, yeni devridaim sistemleri geliştirmek için 300.000 S $’lık bir yatırım kullandı. Suyun filtrelenip yeniden kullanılmasını sağlayarak atık su maliyetlerini %70’e kadar azaltır. (Asya Haber Kanalı)

# 19. Singapur ile süs balığı ihraç eden sonraki ülkeler arasındaki fark kapanmaya devam ediyor. 2007’de Singapur ile ikincilik arasındaki fark 34 milyon dolardan fazlaydı. 2009’da aradaki fark sadece 13 milyon dolardı. (FAO)

# 20. Geçmişte, Singapur süs balığı endüstrisine su ürünleri yetiştiriciliği alanı için 10 yıllık kiralama teklif etti. Bu kiralamalar sona erdikten sonra, çoğu çiftçiye iki veya üç yıllık yenilemeler teklif edildi. (Asya Bir)

# 21. En başarılı kuruluşlar, dünyanın önde gelen süs balığı ithalatçılarını agresif bir şekilde hedef aldı. Amerika Birleşik Devletleri, 2012 yılında 13.4 milyon dolarlık bir değerle toplam ithalatın %17’sini temsil etmektedir. İngiltere, 12,2 milyon dolar değerindeki toplam ithalatın %16’sı ile ikinci sırada yer alıyor. Japonya, Almanya, Hollanda ve Fransa, bireysel olarak ithalat değerinin %5 ila %9’una sahiptir. (Singapur Tarımsal Gıda ve Veterinerlik Kurumu)

İşte FAO’nun süs balığı endüstrisinin küresel değerini gösteren harika bir tablosu .

süs balığı sanayi istatistikleri

Singapur Süs Balıkları Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Singapur’un süs balığı endüstrisinin önümüzdeki yıllarda başarılı olabilmesi için yüzleşmesi gereken birkaç zorluk var. Sektörü rekabetçi tutmak için araştırma ve geliştirmeye yatırım yapılmalıdır. Arazi ihalelerinin iptal edilmesi olasılığı da dahil olmak üzere, şu anda sektördeki belirsizlik nedeniyle, dışarıdan yatırım bulmak imkansız değilse de zor olacaktır.

Bu, kendilerini kurtarmak için çalışmanın bu sektördeki organizasyonlara bağlı olduğu anlamına gelir. Geleneksel yöntemlerin ötesine geçen yeni tanklar, su sirkülasyon yöntemleri ve diğer bakım teknikleri geliştirerek başarı şansı olabilir.

Rekabetçi kalabilmek için endüstri, sınırlı arazi kaynaklarını haklı çıkarmanın yollarını bulmalıdır. Sınırlı işgücü kaynaklarına karşı koymak için yenilik yapmalıdırlar. Teknoloji, çalışan verimliliğini artırabilir, ancak dışarıdan yatırımcılara ihtiyaç duyulabilir.