21 Süt İneği Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

2017 yılında üretilen süt ineklerinin küresel hacmi 216 metrik tondu. Sıvı süt, dünya süt pazarının en büyük parçasıdır ve mevcut olanın %54’ünden sorumludur. Yoğurt ikinci en popüler üründür.

Amerika Birleşik Devletleri, toplam süt ineği popülasyonunda veya toplam üretimde dünyaya öncülük etmiyor. Hindistan, 2017 yılında tahminen 56,5 milyon ile dünyadaki en fazla süt ineğine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa, toplam süt üretimi seviyelerinde dünyaya öncülük etmektedir. Bununla birlikte, 2000 yılından bu yana Çin, süt üretimini de üç katına çıkararak dünya lideri haline geldi.

Asya’daki süt ürünleri pazarının yıllık bileşik büyüme oranı şu anda %3,7’dir. Bu büyüme, dünya çapında yıllık 45 milyar doları aşan süt ürünleri ihracatıyla destekleniyor.

Süt ineği endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Ortalama bir süt ineği, her gün 100 pound’a kadar yem tüketecektir. Ayrıca ortalama bir küvette sahip olduğunuzla karşılaştırılabilir yaklaşık 35 galon su tüketirler. (Wisconsin Peynir Adamı)

# 2. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir süt ineği günde 6 galondan fazla süt üretecektir. Ortalama bir süt ineğinin ömrü için, yılda üretilen 2.300 galonda 350.000 bardak süt eklenir. (Wisconsin Peynir Adamı)

Sürü Sayısına Göre Süt İnekleri Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki süt çiftlikleri her yıl 21 milyar galon süt üretiyor. (Wisconsin Peynir Adamı)

# 4. ABD’deki mandıra çiftçilerinden elde edilen süt, 300’den fazla farklı peynir çeşidine dönüştürülür. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan en popüler peynir çeşidi çedardır. (Wisconsin Peynir Adamı)

# 5. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde süt ve süt ürünleri sağlayan 43.000’den fazla süt çiftliği faaliyet göstermektedir. ABD’deki çiftliklerin %97’si 214’ten beri ortalama sürüsü olan aile işletmeleridir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 6. ABD’de faal olan süt çiftliklerinin %74’ünde 100 veya daha az süt ineği vardı. Bu çiftlikler, her yıl piyasaya sürülen sütün %86’sından fazlasından sorumludur. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 7. Wisconsin, “Süt Ürünleri Eyaleti” olarak bilinmesine rağmen, California, toplam pazarın %19’undan fazlasını oluşturan süt üretiminde ülkenin lideridir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 8. Vermont, üretilen tüm çiftlik gelirlerinin yüzdesi olarak süt inekleriyle ilgili gelir açısından %68 ile ülkeyi yönetiyor. New York %55 ile ikinci sırada yer alırken, onu Wisconsin (%53), New Mexico (%49), Idaho (%37) ve Pennsylvania (%33) takip ediyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 9. Süt ineği çiftçileri, California’da her yıl 40 milyar pounddan fazla süt üretiyor. Wisconsin, 29 milyar pound daha süte katkıda bulunuyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 10. Avrupa, tereyağı ve peynir üretim kapasitesi sayesinde dünya süt ürünleri ihracat pazarının %39’unu kontrol ediyor. Almanya, yılda 4,4 milyar dolardan fazla peynir ihraç ediyor ve bu da küresel peynir pazarının %14,5’lik bir payına karşılık geliyor. (İstatist)

Amerika Birleşik Devletleri'nin Başlıca Eyaletlerine Göre Süt İnekleri Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Süt inek sütü dünya üretim hacmi her yıl 500 milyon metrik tondur. Her yıl 5,4 milyon metrik tondan fazla tereyağı üretilmektedir. (İstatist)

# 12. Yeni Zelanda, süt ürünlerinin çoğunu ABD’ye satıyor ve 2017 ithalatı 590 milyon dolardan fazla. Kanada 504 milyon dolardan fazla süt ürünü satarak ikinci oldu. (Aşamalı sütçü)

# 13. California, toplam süt üretiminde lider olmasına rağmen, eyaletteki toplam süt işleme işletmesi sayısında üçüncü sırada yer almaktadır. 202 ile en çok Wisconsin, onu 130 ile New York takip ediyor. California 118. (Progressive Dairyman)

# 14. Colorado, ABD’de aktif bir süt işleyicisi olmayan tek eyalettir. Yalnızca 1 aktif işlemciye sahip dört eyalet (Alaska, Virginia, Mississippi ve Missouri) vardır. (Aşamalı sütçü)

#onbeş. Meksika, 2017 yılında 1,3 milyar dolarlık ürün alımıyla ABD’den süt ürünleri ihracatının ana alıcısı oldu. Kanada 636 milyon dolar değerinde süt ürünleri ithal etti. Çin, 577 milyon dolarlık ihracatıyla üçüncü sırada yer aldı. (Aşamalı sütçü)

#on altı. Michigan, 2017’de toplam 26.302 adet olan inek başına toplam süt kilosu açısından başı çekiyor. Colorado 26.181 pound ile ikinci oldu. Onları New Mexico (24.960), Arizona (24.680) ve Idaho (24.378) izledi. (Aşamalı sütçü)

# 17. Alaska mandıra çiftçileri, sadece 9.667 pound ile inek başına en az süt miktarına sahipti. (Aşamalı sütçü)

# 18. Wisconsin’de toplam çiftliklerde Amerika Birleşik Devletleri’ne liderlik eden 9.000’den fazla lisanslı süt sığırcılığı var. Pennsylvania, 6.500’den fazla lisanslı sürüyle ikinci sırada yer alıyor. New York üçüncü sırada (4.490), ardından Minnesota (3.210) ve Ohio (2.380) geliyor. (Aşamalı sütçü)

# 19. Dünya süt üretiminin %44’ü Güney Asya ve Avrupa Birliği’nden gelmektedir. 2002 ve 2007 yılları arasında süt üretimi, Çin, Pakistan ve Hindistan’da görülen artışlara bağlı olarak %13 veya yılda ortalama 15 milyon ton arttı. (FAO)

# 20. Küresel süt ürünleri fiyat ağının bir parçası, belirli ürünlere koruyucu tarifelerin uygulanmasıdır. ABD ve Avrupa tarifeleri %50 ile %120 arasında değişiyor ve tüketici fiyatlarını dünya piyasa fiyatının %150 üzerine çıkarıyor. (FAO)

Pazar Büyüklüğüne Göre ABD Süt İnekleri Endüstrisi İstatistikleri

21. Süt pazarlarını koruyan ülkeler 100 kg başına 50 doları aşan fiyatlara sahip olma eğilimindeyken, Arjantin, Uganda ve Uruguay gibi koruyucu olmayan ülkeler 100 kg başına 20 doların altında süt fiyatları görüyor. (FAO)

Süt İneği Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Süt ineği endüstrisi, bugün dünyanın en değerli ve istikrarlı tarım endüstrilerinden biridir. Üretilen sütten tereyağından kremaya, yoğurda kadar çok çeşitli ürünler dünya pazarlarına ulaşıyor. Süt ürünlerine yönelik talep seviyeleri de istikrarlı bir şekilde artmış ve yüksek üretim seviyelerine rağmen sektörde fiyat artışlarına yol açmıştır.

1981’den 2005’e kadar dünya pazarında sütün fiyatı ton başına 25 dolara ulaştı. 2007 yılında, piyasadaki kıtlıklar nedeniyle fiyatlar %75 artarak ton başına 45$’a yükseldi. Gelişmekte olan ülkelerde artan talep nedeniyle dünya süt üretimindeki açıklar yılda 2 milyon tona ulaşmıştır.

Mevcut talep seviyelerini dengelemek için üretimin en az %0,5 artması gerekir.

Bu güce rağmen, dikkate alınması gereken bazı konular var. Süt ürünleri, miktar ve kalitedeki küçük değişikliklerden etkilenen değişken bir endüstridir. Çok az ülke, yönetilen süt ineklerinin sayısında kendi kendine yeterli. Dünya gelirleri arttıkça, süt ürünleri fiyatlarının da yükselmeye devam etmesi beklenebilir.