22 Alberta Kömür Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Alberta kömür endüstrisi, üç farklı türde pazarlanabilir kömür üretmektedir. Alt bitümlü kömür tipik olarak ilin ova bölgelerinde bulunur ve enerji ve ısınma ihtiyaçları için kullanılır. Dağlarda kok kömürü, eteklerinde termal kömür bulunur.

Alberta’da ulusal olarak satılan kömür genellikle ham haldedir ve ovalardan gelmektedir. Uluslararası pazarlara yönelik kömür genellikle önce işlenerek temiz bir kömür ürününe dönüştürülür. Termal kömür elektrik üretmek için kullanılırken, kok kömürü çalmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Ortalama bir yılda ham termal kömürün yaklaşık yarısı ve koklaşabilir taş kömürünün yaklaşık %65’i piyasada kullanılmak üzere geri kazanılmaktadır.

10 yıllık tutarlılığın ardından, ülkeler daha temiz yenilenebilir enerji seçenekleri aradıkça dünya genelinde kömür endüstrisinin popülaritesinde bir düşüş görüldü. Bu durgunluk, Alberta’nın kömür endüstrisini doğrudan etkiledi ve hatta bazı madenlerde üretimi durdurdu.

Alberta’nın Kömür Endüstrisinden Önemli İstatistikler

# 1. 2004 ile 2014 arasında, Kanada madenleri yılda sabit ortalama 69 milyon ton kömür üretti. Bu dönemde üretim seviyeleri hiçbir yıl 67 milyon tonun altına düşmedi. (CBC Haberleri)

# 2. Kanada’da kömür üretimi 1997’de zirve yaptı. Bu üretim yılında Kanada madenleri 78 milyon ton kömür üretebildi. (CBC Haberleri)

Alberta Kömür Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Kanada, 2013 yılında, endüstrinin tarihte elde edebileceği en yüksek kömür miktarı olan 39,1 milyon ton kömür ihraç edebildi. 2014 yılında kömür ihracatı 34,5 milyon tona gerilemiştir. (CBC Haberleri)

# 4. Kanada ülke olarak her yıl yaklaşık 40 milyon ton kömür tüketiyor. 35 milyon ton kömür, elektrik üretimi için kömürlü termik santrallere gidiyor. (CBC Haberleri)

# 5. Kanada’da toplam kömür tüketimi 2005’ten bu yana %42 azaldı. O yıl Kanada, 52 milyonu elektrik üretimi için olmak üzere 60 milyon ton kömür kullandı. (CBC Haberleri)

# 6. 2014 yılında Alberta’da kullanılan elektriğin %55’i yerli kömürden geldi. İlde şu anda il için elektrik üreten kömür teknolojilerini kullanan 18 enerji santrali bulunmaktadır. (CBC Haberleri)

# 7. 2014 yılında Alberta toplam 33,8 milyon ton kömür üretti. Bu, o yıl Kanada için toplam endüstri rakamlarının %49’unu temsil ediyordu. (CBC Haberleri)

# 8. 2016 yılında küresel kömür endüstrisi yaklaşık 7,3 milyar ton kömür üretti. Kanada, dünya üretim listesinde 12. sırada yer aldı ve toplam toplamın yaklaşık %1’ini üretti. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, 2016 yılında gözlemlenen toplam kömür üretiminin %55’ini birleştiren dünya liderleridir. (Natural Resources Canada)

# 9. Kanada, 2016 yılında tüm küresel kömür ihracatının toplam %2’sini sağlayarak küresel olarak 8. lider kömür ihracatçısı olarak yer aldı. Avustralya, ihracat pazarının %29’unu oluşturan dünyanın önde gelen kömür ihracatçısıdır. (Kanada’nın Doğal Kaynakları)

# 10. Tahminler, 2016 yılında toplam Kanada kömür üretimini 61 milyon tona çıkardı. Bu rakamlar kesinleşirse, sektördeki üretimde yaklaşık %10’luk bir düşüşü yansıtacaktır. O yıl 37 milyon ton elektrik üretimi için, özellikle Saskatchewan ve Alberta’da kullanıldı. (Kanada’nın Doğal Kaynakları)

Kanada Kömür Endüstrisi İstatistikleri

# 11. 2016 yılında Kanada yaklaşık 6 milyon ton kömür ithal etti. Bu ithalatın %76’sı Amerika Birleşik Devletleri kaynaklıdır. İthal kömür, termal kömür ve koklaşabilir taş kömürü arasında %50/50 oranında bölünür. (Kanada’nın Doğal Kaynakları)

# 12. Kanada’nın elektriğinin yaklaşık %10’u kömür kullanılarak üretilir. (Kanada’nın Doğal Kaynakları)

# 13. Alberta’da şu anda aktif olarak kömür üreten 9 maden bulunmaktadır. Bunlardan yedi tanesi termal maden, diğer ikisi ise koklaşabilir taş kömürü madeni. (Kanada Kömür Birliği)

# 14. Alberta’da kömür üreten mayınlı arazilerin %75’inden fazlası bir şekilde ıslah edilmiş durumda. (Kanada Kömür Birliği)

#onbeş. Alberta’nın kömür endüstrisinde yaklaşık 7.000 kişi çalışıyor ve bunların çoğu eyaletin daha kırsal kesimlerinde çalışıyor. (Kanada Kömür Birliği)

#on altı. 2010 ve 2014 yılları arasında Alberta hükümeti, kömür endüstrisindeki şirketlerden 90 milyon C $’dan fazla telif hakkı elde edebildi. Bu para, hükümet tarafından genel nüfusa yardım etmek için kurulan hizmetleri ve programları desteklemek için kullanıldı. (Kanada Kömür Birliği)

# 17. Termal kömür talebinin önümüzdeki 20 yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor. Alberta’da koklaşabilir taş kömürüne olan talebin %50 artması bekleniyor. (Kanada Kömür Birliği)

# 18. Yeni termal kömür ihracat projelerinin eyalet yönetimine önümüzdeki yıllarda 200 milyon C $’ın üzerinde gelir sağlaması ve projenin ilk aşamasında en az 500 istihdam yaratması bekleniyor. (Kanada Kömür Birliği)

# 19. Alberta kömür endüstrisindeki birkaç şirket, yeni madencilik fırsatları bulmak için şu anda Alberta’nın doğu yamaçlarında faaliyet gösteriyor. Bu çabalar sayesinde 15.000’den fazla işçi iş bulabildi ve toplam kazancın 13 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. (Kanada Kömür Birliği)

# 20. Kanada’daki toplam kömür endüstrisinin değeri yıllık 5 milyar C $’dır. Alberta’nın bu üretimdeki payı, sürekli olarak toplam endüstrinin yaklaşık %45’idir. (Kanada Kömür Birliği)

Sermaye Yatırımına Göre Kanada Kömür Endüstrisi İstatistikleri

# 21. Kömür endüstrisi ücretleri, belirli bir yıldaki ortalama ulusal ücretin iki katından fazla ortalama. 2001’den 2010’a kadar, endüstri üretiminin değeri de her yıl %14,6 arttı. Bu, sermaye yatırımında yıllık ortalama %19’dan fazla artışlar üretti. (Kanada Kömür Birliği)

# 22. 2001 yılında, Kanada’nın toplam kömür üretiminin değeri 5.4 milyar C dolardı. 2011 yılında bu rakam 7 milyar C $ değerine yükseldi. (Kanada Kömür Birliği)

Alberta Kömür Endüstrisi Trendleri ve Analizi

2025’ten sonra, Alberta’nın kömür endüstrisi için tahminler önemli ölçüde düşüyor. Karbon emisyonlarının azaltılmasını öngören Paris Anlaşmasına yönelik küresel taahhüt nedeniyle daha fazla azalma bekleniyor. Bir zamanlar Kanada’dan kömür ithal eden çok sayıda ülke şimdi kullanımını bir şekilde kısıtladı.

Bu düşüş eğiliminin tek istisnası, koklaşabilir taş kömürü endüstrisinden kaynaklanmaktadır. Çelik üretiminin tahmin dönemi boyunca yükselmese de sabit kalması bekleniyor, bu da sektörün en azından bir kısmının hayatta kalacağı anlamına geliyor.

Aynı zamanda Alberta, 2030 yılına kadar kömür enerjisini aşamalı olarak kaldırmayı planlıyor.

Bununla birlikte, durgunluğun çoğu Çin’in faaliyetlerine dayanmaktadır. Ekonomisi, Alberta’nın kömür endüstrisi gibi endüstrileri vuran aşırı ısınmasını önlemek için bilerek yavaşlatıldı. Çin, Paris anlaşmasındaki pozisyonunu tersine çevirirse, sektör yeniden büyüyebilir.

Aksi takdirde, endüstrinin çoğunluğunun önümüzdeki birkaç yıl içinde aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması bekleniyor.