22 Avustralya Gemi İnşa Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Avustralya’daki gemi inşa endüstrisinin uzun ve renkli bir geçmişi vardır. 1850’lerde askeri gemileri desteklemek için kurulan Williamstown tersanesi ile gemi yerleştirme ve onarımı federasyondan önce gelir. Avustralya’nın ilk kuru havuzu 1855’te Balmain’de açıldı. Sadece bir yıl sonra, Sidney Limanı’ndaki Garden Island, askeri bir üs ve gemi onarım yeri olarak ayrıldı.

Endüstri onarımdan gerçek inşaata geçerken, ilk birkaç yıl oldukça yetersizdi. Williamstown, 20. yüzyılın başlarında bir noktada, 10 yılda sadece 3 yeni gemi siparişi aldı. 1960’lara kadar, savaş sonrası dönemde, endüstri gerçekten yükselmeye başlayacaktı.

Ancak o zaman bile, zorluklar endüstriyi rahatsız etti. Avustralya Donanması, gemi tasarım gereksinimleri üzerinde gevşek kontrollere sahipti ve sonunda yüz milyonlarca dolarlık siparişleri iptal edecekti. 1980’lerde, kıtadaki en güçlü ve en önemli endüstrilerden biri olduğu kanıtlanmış bir endüstri yaratarak, gerekli kontroller ve ekipman yükseltmeleri uygulandı.

Avustralya gemi inşa endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Avustralya’nın gemi inşa endüstrisi şu anda yerel ekonomiye 1,7 milyar dolar değer sağlıyor. Ayrıca tamamlanan projelerde her yıl yaklaşık 575 milyon dolar ihracat yapıyor. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Bölümü)

# 2. Avustralya gemi inşa endüstrisinde her yıl yaklaşık 15.000 kişi istihdam edilmektedir. Şu anda bu sektörde yaklaşık 2000 kayıtlı şirket faaliyet göstermektedir. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Bölümü)

Avustralya Gemi İnşa Sanayi İstatistikleri

# 3. Gemi inşa endüstrisindeki ortalama işverenin personeli 19 kişidir. Toplamda, şirketler yeni araştırma ve geliştirmeye yılda yaklaşık 120 milyon dolar katkıda bulunuyor. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Bölümü)

# 4. Sektördeki çoğu şirket, her yıl 50.000 ila 2 milyon dolar arasında yıllık gelir faturası kesiyor. Sadece 162 şirket 200 milyon doların üzerinde yıllık gelir kaydetti. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Bölümü)

# 5. 2008’de, tekneyle ilgili öğrenme veya eğitim fırsatlarının sayısı 1.100’e ulaştı. 2016 yılında mevcut olan toplam fırsat sayısı sadece 363’tür. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Departmanı)

# 6. Özel, ticari ve devlet tekne ve tekne imalat satışları birleştirildiğinde, sektör yukarıda belirtilen 1,7 milyar dolarlık değere ek olarak 4,2 milyar dolarlık bir gelir daha elde ediyor. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Bölümü)

# 7. Gemi inşa endüstrisi, gemiler ve teknelerin ötesindeki diğer üretim süreçlerinde çalışmak üzere çeşitlendi. Endüstrinin sadece %56’sı gemi ve tekne imalatında uzmanlaşmıştır. Sektör gelirinin %16’sı teknik hizmetlerden geliyor. Diğer bir %14 ise nakliye parçaları ve ekipmanlarından elde edilmektedir. (Sanayi, İnovasyon ve Bilim Bölümü)

# 8. Avustralya gemi inşa endüstrisinin MRO sektörü, ticari ve savunma pazarlarına hizmet veren 470 şirketten oluşmaktadır. Bu sektördeki gelirlerin %4.3 artması bekleniyor. Bu gerçekleşirse, 3,8 milyar dolar gelir ve 250 milyon doları aşan ihracatla sonuçlanacak. (Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı)

# 9. 2018’de sona eren 5 yıllık dönem için, Gemi İnşa ve Onarım Hizmetleri segmentinde sektör için tahmini yıllık büyüme %0,4’tür. (IBIS Dünyası)

# 10. Avustralya’daki genel denizcilik endüstrisine dahil edildiğinde, ekonomiye 12 milyar dolardan fazla GSYİH katkısı sağlanmaktadır. Ayrıca 400 milyon dolarlık vergi geliri de elde ediliyor. (FiyatWaterhouseCooper)

# 11. Avustralya şu anda hammadde, deniz ithalatı ve büyük açık deniz petrol ve gaz endüstrileri ile dünyanın en büyük beşinci nakliye görevine sahiptir. (FiyatWaterhouseCooper)

# 12. Avustralya nüfusunun %85’inden fazlası okyanusun 50 km yakınında yaşıyor. Avustralya topraklarının %70’inden fazlası okyanusun altındadır. Tüm deniz kaynakları faaliyetleri ve endüstrileri ile birleştirildiğinde, gemi inşa endüstrisi 74 milyar dolarlık dinamik bir endüstrinin parçasıdır. (Avustralya Deniz Bilimleri Enstitüsü)

# 13. Batı Avustralya’daki gemi inşa ve onarım endüstrisi, endüstrinin yıllık gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyor. 550 milyon doları gemi inşası için olmak üzere bölgeden yaklaşık 700 milyon dolar geliyor. Bu, doğrudan ve dolaylı fırsatlarla 5.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. (Avustralya Deniz Kompleksi)

# 14. Avustralya gemi inşa endüstrisi tarafından inşa edilen bir feribot, şu anda ticari bir yolcu gemisi için dünya mesafe rekorunu elinde tutuyor. 24 saat içinde 1000’den fazla deniz mili katedildi. (Avustralya Deniz Kompleksi)

#onbeş. 127 metre uzunluğundaki dünyanın en büyük alüminyum gemisi Batı Avustralya’da inşa edildi. (Avustralya Deniz Kompleksi)

#on altı. Batı Avustralya’da inşa edilen gemilerin %95’i ihracat pazarlarına yöneliktir. Bölge, son 10 yılda toplamda 4 milyar dolardan fazla gemi üretti. (Avustralya Deniz Kompleksi)

# 17. Batı Avustralyalı gemi yapımcıları, uzunlukları 15 ila 130 metre arasında değişen gemilere sahip yüksek hızlı hafif feribotlar için dünya pazarının yaklaşık %20’sini tedarik etmektedir. (Avustralya Deniz Kompleksi)

# 18. Avustralya gemi inşa endüstrisindeki karlar yılda ortalama 300 milyon dolar civarında. (Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı)

# 19. Avustralya Kraliyet Donanması, yerel gemi inşa endüstrisi tarafından inşa edilen ve / veya desteklenen gemilerle yaklaşık 16.000 kişinin çalışmasını destekleyen yaklaşık 50 görevlendirilmiş gemiden oluşur. (Avustralya Donanması)

# 20. Avustralya yapımı tekne ve tekne motorları genellikle endüstri tarafından ithal edilmektedir. Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri, son mali yılda 30 milyon dolardan fazla motor tedarik ederek, motor bileşenlerinin en büyük iki tedarikçisidir. Almanya ve İsveç de endüstriyi desteklemek için 15 milyon dolar daha motor sağlıyor. (Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı)

# 21. Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri gemi inşa endüstrisinin iki ana müşterisidir. Bu iki ülkeye yapılan toplam satışlar 2015-2016’da 310 milyon A$ değerindeydi. (Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı)

# 22. Sektör için de yıllık 110 milyon AU dolarlık ihracat Kanada, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidiyor. (Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı)

Avustralya Gemi İnşa Eğilimleri ve Tahmini

Avustralya gemi inşa endüstrisi, büyük boyutlarına rağmen yüksek hızlarda çalışan çok gövdeli alüminyum tekneler üretme kabiliyeti ile özellikle dikkat çekicidir. Aynı zamanda, modern ve çevre dostu tasarımları içeren çelik kaplar inşa etme konusunda sağlam bir üne sahiptir.

Aynı zamanda, bu endüstrinin diğerlerinin karşı karşıya olmadığı bazı benzersiz zorluklar var. Sektörün karşılaştığı en büyük sorunlardan biri pazara uzaklığıdır. Komple bir geminin nakliye masrafları, özellikle Asya dışında çok daha yüksektir, bu da yabancı alımların sigortalanmasının zor olabileceği anlamına gelir.

Serbest ticaret anlaşmaları, özellikle sektörün ihracatı üzerindeki tarifeler Ocak 2019’a kadar kaldırılacağı için bu baskının bir kısmını hafifletti. Kore ile yelkenli tekneler ve diğer gemiler üzerindeki %8’lik tarifeler de aşamalı olarak kaldırılıyor.

Geleceğin Fırkateynleri programı, sektör için umut vaat eden bir başka seçenektir. 35 milyar dolar değerindeki proje, sanayi üreticilerine ilk defa savunma sektörüne girme fırsatı sunabilir.