22 Dondurma Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Gelato, aslen İtalya’da üretilen bir dondurma tarzıdır. Gelato, İtalyanca’da kelimenin tam anlamıyla “dondurma” dır. Krema, süt ve şekerden oluşan bir bazdan oluşturulur, daha sonra çeşitli meyveler, püreler ve çeşitli aromalarla tatlandırılır.

Dondurma ile Amerikan dondurma konsepti arasında bazı farklılıklar vardır. Yeni başlayanlar için, dondurma, kremadan daha yüksek oranda tam yağlı sütle yapılır, bu nedenle üründe dondurmaya kıyasla %50’ye kadar daha az yağ bulunabilir.

Dondurma ayrıca dondurmadan daha yavaş çalkalandığı için daha az havaya sahiptir. Bu, daha yoğun bir ürün sağlar. Dondurma %50’ye kadar hava içerebilirken, dondurma nihai üründe sadece %25 ila %30 hava içerebilir. Bu, biraz daha sıcak bir sıcaklıkta servis edilmesini sağlar, bu nedenle yumuşak dondurmaya, donmuş bir dondurma parçasından daha yakın hissettirir.

Dondurma endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dondurma endüstrisi şu anda yıllık 2 milyar dolar gelir elde ediyor. 2017 yılında sona eren 5 yıllık dönemde sektör, yıllık ortalama %3 büyüme elde etmeyi başardı. (IBIS Dünyası)

# 2. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri merkezli dondurma endüstrisinde yaklaşık 5.000 şirket yer almaktadır. Doğrudan fırsatlarda 55.000’den fazla kişiyi işe almaktan sorumludurlar. (IBIS Dünyası)

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel dondurma pazarına dahil edildiğinde, gelato, 14,3 milyar dolarlık toplam pazar payının yaklaşık %5’ini oluşturuyor. (Forbes)

# 4. 50’den fazla farklı dondurma çeşidi ile Haagen-Dazs, dünyanın en büyük dondurma ürünleri satıcılarından biridir. Yılda 400 milyon dolardan fazla ürün satıyorlar. (GelatoGo)

# 5. Ortalama bir Amerikalı, bir yıl boyunca 23 kilodan fazla dondurma ürünü tüketecektir. (Uluslararası Süt Ürünleri Derneği)

# 6. 2015 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde (Uluslararası Süt Ürünleri Birliği) dondurma da dahil olmak üzere 1,5 milyar galondan fazla dondurulmuş tatlı üretildi.

# 7. Dondurma ve gelato gibi ilgili dondurulmuş tatlıların satışı ve üretimi yoluyla ABD ekonomisine 39 milyar doların üzerinde katkı sağlanmaktadır. Bu, donmuş tatlı üreticilerinin sunduğu imkanlar sayesinde 180.000’den fazla insanın işi olduğu anlamına geliyor. (Uluslararası Süt Ürünleri Derneği)

# 8. Dondurulmuş ürünlerin üçte ikisi bölgesel olarak küçük donmuş tatlı üreticileri tarafından pazarlanmaktadır. Dondurma veya ilgili ürünlerin sadece %16’sı Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal olarak pazarlanmaktadır. (Uluslararası Süt Ürünleri Derneği)

# 9. 2016’da ABD’li tüketicilerin %43’ü, bir önceki yıla göre %39 artışla dondurma aldıklarını bildirdi. (Nane)

# 10. Dondurma endüstrisi segmentindeki büyüme, %247’lik bir büyüme oranına ulaştığı 2012-2013’ten bu yana yavaşladı. 2014-2015’te sektör %41,7 büyüme kaydetti. 2015-2016’da büyüme oranı %32,3’e geriledi. (Nane)

# 11. Dondurma endüstrisinin tamamı için satışlar genel olarak %6 artmasına rağmen, üretilen toplam satış hacmi %5 azaldı. Dondurma sektörü, 2011-2015 yılları arasında sürekli büyüme gösteren tek sektördür. (Mintel)

# 12. Donmuş tatlı kategorisindeki ABD ürünlerinin sevkiyat değeri yaklaşık 8,07 milyar dolar. Ancak küresel dondurma pazarının büyüklüğü yaklaşık 75 milyar dolar. (İstatist)

# 13. California eyaletinde her yıl 118.000 galondan fazla dondurulmuş tatlı ürünü üretiliyor. (İstatist)

# 14. Vanilya, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen en popüler dondurulmuş tatlı çeşididir ve endüstri satışlarının %28’ini oluşturur. Çikolata aromaları, endüstri satışlarının %14’ünü oluşturan ikinci en popüler ürün olmaya devam ediyor. Çikolata parçaları veya çilek gibi özel tatlar yılda %3’e kadar çıkabilir. (Kronik)

#onbeş. Dondurma, Amerika Birleşik Devletleri’nde buzlu su, donmuş yoğurt ve şerbeti içeren %10’luk bir tüketici kategorisinin parçasıdır. Dondurma satışları, sektördeki tüketici tercihlerinin %90’ını temsil ediyor. (Kronik)

#on altı. Birleşik Krallık’ta dondurulmuş tatlı perakende payına, tüm satışların %27,1’ini oluşturan Tesco hakimdir. Bunları %15,2 ile Sainsbury’s ve %13 ile Asda izlemektedir. (İstatist)

# 17. Columbia Bölgesi’nde kişi başına Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir yerden daha fazla dondurma tüketiliyor. Rhode Island ve Wisconsin, İlk 3’teki diğer yerleri sıralıyor (Uluslararası Süt Ürünleri Birliği)

# 18. Dondurulmuş tatlılar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer şehirlerden daha sık olarak Long Beach, CA’da satılmaktadır. Onları Dallas, Philadelphia, Columbus ve Milwaukee takip ediyor. (Uluslararası Süt Ürünleri Derneği)

# 19. Hindistan’daki dondurma endüstrisinin %12’lik bir CAGR’de büyümeye devam etmesi bekleniyor. Ülkenin batı ve kuzey kesimlerindeki tüketiciler, Hindistan’daki yerel satışların %70’ini oluşturmaya devam ediyor. (Ticari standart)

# 20. Markalı donmuş tatlı satışları, 2009’da 200 milyon dolarlık satışlardan 2015’te 612 milyon dolarlık satışlara çıkarak, sektör için en yüksek büyüme seviyelerini sağlıyor. (Business Standard)

# 21. Dondurma, genel küresel dondurulmuş gıda pazarına dahil edildiğinde, 2022 yılına kadar 306 milyar dolara ulaşması beklenen bir trendin parçası. (Müttefik Pazar Araştırması)

# 22. Çin, ABD’de tüketilenin iki katından fazla, genel olarak donmuş tatlı tüketiminde dünyaya öncülük ediyor. Ancak Norveç, Avustralya ve İsveç’te kişi başına ABD pazarına göre daha fazla dondurma ve dondurma tüketilmektedir. (Hindistan için Times)

Dondurma Endüstrisi Trendleri ve Tahmini

Dondurma endüstrisi son yıllarda yüksek düzeyde büyüme gösterse de, bu önümüzdeki 5 ve 10 yıllık tahmin dönemlerinde düşeceği tahmin edilen bir eğilimdir. Amerikalılar sağlık bilincine sahip bir diyet oluşturmaya odaklandı ve yeni yeme seçenekleri aradı. Bu, dondurma endüstrisinin artık daha sağlıklı olarak algılanan donmuş yoğurt gibi seçeneklerle rekabet etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, istatistikler ve eğilimler Dairy Queen gibi franchise verilen yumuşak hizmet tedarikçilerini içerdiğinden, bu bilgilerin bir kısmı taraflıdır. Yumuşak dondurma, benzer bir erime profiline sahip olmasına rağmen, dondurmadan daha fazla hava içerir.

Bu, bazı tüketicilerin dondurmadan dondurmaya geçebileceği, bazılarının ise dondurmadan donmuş yoğurt veya başka bir sağlıklı ürüne geçebileceği anlamına geliyor.

Konuları daha da karmaşık hale getirmek için, dondurma endüstrisinden gelen tahminler genellikle bir bütün olarak dondurma endüstrisi ile karıştırılır ve her iki endüstri için de gelecekteki fırsatları çarpıtır.

Dondurma endüstrisinin sağlığı, muhtemelen ABD’de ve dünyanın geri kalanında bulunabilen mahalle mağazalarına bağlı olacaktır. Yerleşik yerel müşterilerle, bu küçük işletmeler franchise olarak gelişme fırsatına sahiptir ve büyük şirketler diğer dondurulmuş tatlı türlerine odaklanır.