22 Hava Temizleyici Endüstri İstatistikleri ve Trendleri

İlk hava temizleyiciler 16. yüzyılda geliştirildi. Bir kişinin burnunun ve ağzının yakınında soluduğu havayı arındırmak için tasarlanmış teknolojilerle, erken bir kişisel solunum cihazı biçimi olarak başladı.

20. yüzyıldan itibaren havayı filtrelemek için yeni yöntemler geliştirilmiş ve her yeni yöntem sektörü dönüştürmüştür. En önemli gelişmelerden biri 1940’larda HEPA teknolojilerinin yaratılmasıydı.Çevreden gelen kirleticileri 4 mikron kadar azaltarak polen, toz, duman ve diğer rahatsız edici iç mekan öğeleri ortadan kaldırılabildi.

Bu, istikrarlı, başarılı ve karlı bir endüstri oluşturmaya yardımcı oldu. Hava temizleyici endüstrisinin çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşiktir.

Hava temizleme endüstrisinden önemli istatistikler

1. Hava temizleyici üretimi şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 3 milyar dolar değerinde bir endüstridir. 2012 ve 2007 yılları arasında sektör hafifçe daraldı ve yıllık ortalama % -0.7 büyüme oranı kaydetti. (IBIS Dünyası)

# 2. Şu anda ABD’de şu anda yaklaşık 380 şirket hava temizleme ekipmanı imalatında yer almaktadır. Yaklaşık 17.000 doğrudan istihdam fırsatı sağlamak için birleştiler. (IBIS Dünyası)

Küresel Hava Temizleyici Endüstri İstatistikleri

# 3. 2015 yılında, konut tipi ev hava temizleyicileri için küresel pazar 5,97 milyon adet olarak gerçekleşti. (İstatist)

# 4. 2017 yılında, öncelikle hava temizleyici endüstrisi tarafından temsil edilen “hava temizleyicileri” olarak sınıflandırılan ürünler tarafından yaklaşık 603,4 milyon dolarlık perakende satış elde edildi. (İstatist)

# 5. 2014 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki perakende mağazalarında yaklaşık 5,1 milyon hava temizleyici satıldı. Hava temizleme ürünleri için dünya pazarının yaklaşık %80’i ABD pazarına dayanmaktadır. (İstatist)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri’nde hava kalitesinin şüpheli olduğu bölgelerde yaşayan 186 milyondan fazla insan var. İnsanların %60’ı düzenli olarak ozon veya diğer kirlilik türlerine maruz kalmaktadır. (tavşan havası)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konutların %75’i cebri hava kanalları ile ısıtılmaktadır. Bunların %63’ünde merkezi klima kanalları bulunmaktadır. Bu tasarımlar doğrudan iç mekan hava kirliliğine maruz kalma ile ilgilidir. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 8. Kapalı alanlarda solunum sorunu yaşayan ailelerin sadece %27’si bir hava temizleyici sunarak bu sorunları iyileştirmeye çalışacaktır. Sigarayı bırakmak en yaygın eylemdi (%80), bunu evcil hayvan beslememek (%54) ve yatakları sıcak suda yıkamak (%43) izledi. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 9. Ortalama bir insan her gün yaklaşık 3.400 galon hava soluyacaktır. (Amerikan Akciğer Birliği)

# 10. Hava kirliliğine maruz kalmak çeşitli enfeksiyonlara, hastalıklara ve astıma katkıda bulunur. Akciğer kanseri gelişimine bile katkıda bulunabilir. Akciğer hastalığı ABD’de her yıl 350.000 kişiyi öldürüyor. (Amerikan Akciğer Birliği)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ev sahiplerinin %87’si evlerindeki hava kalitesinin evlerinin dışındaki hava kalitesinden daha düşük olabileceğinin farkında değil. (Amerikan Akciğer Birliği)

# 12. ABD’de hastaneye yapılan 200.000’den fazla ziyaret, doğrudan o kişinin evinde bulunan havanın kalitesine bağlanıyor. Yaklaşık 15 milyon kaçırılan okul günü, evlerde bulunan havanın kalitesine bağlanıyor. (Çevreyi Koruma Ajansı)

# 13. Yaklaşık 6 kişiden 1’inde, evdeki HVAC sistemlerinde bulunan bakteri ve mantarlara kapalı ortamlarda maruz kalma nedeniyle alerji semptomları görülür. (Çevreyi Koruma Ajansı)

# 14. Çocuklar, vücut ağırlıklarına göre kişi başına yaklaşık %50 daha fazla hava soludukları için, yetişkinlere göre iç mekan hava kirliliğinden daha fazla etkilenirler. (Çevreyi Koruma Ajansı)

#onbeş. Alerjenlere, tütün dumanına ve benzer kirleticilere maruziyeti bir hava temizleyici kullanarak kontrol etmek, her yıl ABD’de okul çağındaki çocukların yaşadığı astım vakalarının %65’ini önleyebilir. Ayrıca biyolojik kirleticilerin neden olduğu solunum sorunları vakalarını %60’a kadar azaltacaktır. (Amerikan Solunum ve Yoğun Bakım Tıbbı Dergisi)

#on altı. Tam bir ev hava temizleyicisinin ortalama maliyeti 2.500 dolara kadar çıkabilir. Daha küçük evler, yaklaşık 600 $ ‘a bir bütün ev ürünü kurabilir. ABD’de tüm ev çözümü için ulusal ortalama yaklaşık 1.000 ABD Dolarıdır. (İmproveNet)

# 17. Hava temizleyicilerin %43’ü indirim mağazalarından satın alınır. Bunların %23,5’i doğrudan üreticiden satın alınmaktadır. Ev geliştirme mağazaları, perakende gelirlerinin %11,7’si ile sektördeki diğer tek önemli satış payına sahiptir. (Kaz, Inc.)

# 18. Tüketicilerin %40’ı evleri için bir hava temizleyiciye 200 dolardan fazla harcama yapacak. Başka bir% 30’luk bir hava temizleyici için en az 100 dolar harcayacak, ancak 200 dolardan fazla harcamayacak. (Kaz, Inc.)

# 19. Evleri için hava temizleyici almaya karar veren tüketicilerin %56’sı 35 yaşın üzerinde. 25 ile 29 yaş arasındaki haneler, yalnızca %7,4 ile hava temizleyici satın alma olasılığı en düşüktür. (Kaz, Inc.)

# 20. 2’den fazla yetişkinin bulunduğu hanelerin %46’sında şu anda bir hava temizleyici var. Çocuklu bekar ebeveynler, zamanın sadece %3’ünde bir hava temizleyiciye sahiptir. (Kaz, Inc.)

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’nde insanlar zamanlarının %90’ını iç mekanlarda geçirirler ve bu zamanın %70’i kendi evlerinde geçer. Bu nedenle her 4 alerji uzmanından 3’ü, rahatsız edici semptomlar için hastalarının genel tedavi planının bir parçası olarak bir hava temizleyici önermektedir. (Kaz, Inc.)

# 22. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Güney’deki haneler hava temizleyici endüstrisinde %40 pazar payına sahiptir. Batı, %25 pazar payıyla ikinci en büyük coğrafi konumdur. (Kaz, Inc.)

Hava Temizleyici Endüstri Trendleri ve Analizi

Küresel ekonominin gücü, ABD dolarının gücüyle birleştiğinde, bu sektörün gelecekte ne kadar hızlı büyüyeceğini belirleyecek. ABD doları dünya para birimlerine karşı güç kazandığında, hava temizleyicilerinin ihracatı hızla düşme eğilimindedir. Dolar değer kaybederse ihracat değerleri yeniden yükselir.

Çin ekonomisi daha fazla istikrar kazandıkça, en büyük potansiyel büyüme alanları ülkenin kentsel merkezlerinden geliyor. Çin şehirlerinde mevcut olan kötü hava kalitesi ile hava temizleyici endüstrisi için büyüme tahminleri bazı tahminlerle %80’e ulaşıyor. Daha yüksek alerji ve astım oranları, sektör için yerelleştirilmiş pazarlardaki satışları da artırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer olgun pazarlarda iç mekan alerjenlerini azaltmak için büyüyen bir eğilim var ve bu da endüstriyi canlandırmaya yardımcı olacak.