22 Hurda Sektör İstatistikleri ve Trendleri

150 yılı aşkın bir süredir çelik hurdaları ve demir hurdaları yeni ürünler yapmak için geri dönüştürülmüştür. Dökümhaneler ve çelik endüstrisi, üretim için yeni ürünlerin yaratılmasına yardımcı olacak hazır ürünler sağlamak için hurda endüstrisine bağımlıdır.

2017 yılında, ham çelik üretimi %4 artarak tahmini 82 milyon tona ulaştı ve çelik fabrikası kapasitesi %75’e ulaştı. Toplam çelik ürünlerinin net sevkiyatları %6 artarak 83 milyon ton oldu.

Bu üretim seviyeleri, araba geri dönüşüm oranı %100’ün üzerinde olduğu için mümkün olmuştur. İstatistiklerin mevcut olduğu son yıl olan 2014’te otomobil geri dönüşüm oranı %106 oldu. Bu, yeni araçların milli ürününden daha fazla geri dönüşümün gerçekleştiğini gösteriyor.

İnşaat sektöründe levha ve kiriş geri dönüşüm oranı %98 oldu. İnşaat demiri için geri dönüşüm oranı %70 idi. Çelik kutular için geri dönüşüm oranı %67 idi.

Hurda endüstrisinde dikkate alınması gereken iki ana bölüm vardır: demirli ve demirsiz. Bu, ilkinin demire sahip olduğu ve ikincisinin olmadığı anlamına gelir.

Ülke dünyanın en büyük çelik üreticisi olmasına rağmen, hurda endüstrisine ilişkin küresel istatistiklerin çoğunun Çin’i içermediğini belirtmek önemlidir.

Hurda endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Geri dönüştürülmüş hurda, %58’i modası geçmiş veya tarihi geçmiş olarak kabul edilen tüketici sonrası ürünlerden oluşur. Bu malzemenin %24’ü çelik üreten üretim tesislerinde üretilen hızlı hurdadır. Sektörün %18’i, mevcut operasyonlarla üretilen yerli hurdayı içermektedir. (USGS)

2. 2015 yılında, 1 No’lu ağır eriyik hurdasının ortalama kompozit teslimat fiyatı metrik ton başına 213.46 dolardı. Ocak ayında fiyat 315 dolarla zirve yaparken, Kasım ayında 139,57 dolara düştü. (USGS)

# 3. 2015 yılında toplam demirli hurda ihracatının hariç tutulan birim değeri %22 azalarak ton başına 314$’a geriledi. Toplam ithalat birim değeri ise üçte bir oranında azalarak 272$/mt’a geriledi. (USGS)

# 4. ABD’nin dünyanın geri kalanıyla olan hurda ticaret fazlası, toplam değeri 3,1 milyar dolar olan 9,2 milyon ton oldu. Bu, ticaret fazlasının miktarında %17’lik bir düşüşü ve değerinde %31’lik bir düşüşü temsil ediyordu. (USGS)

# 5. 2015 yılında ABD, diğer tüm ülkelerden daha fazla çelik hurdası ve demir hurdası ihraç ederek 13 milyon tona ulaştı. Japonya, Almanya ve Birleşik Krallık’ın her biri 7 milyondan fazla ihracat yaptı. Rusya ve Fransa hurda ihracatını 5 milyon tonu aştı. (Dünya Çelik Birliği)

# 6. Türkiye, hurdanın çoğunu ithal ederek 16,3 milyon ton aldı. Hindistan 6.7 milyon ton, Güney Kore ise 5.6 milyon ton ithal etti. İtalya, Almanya ve Belçika’nın her biri 4 milyon tondan fazla ithal etti. (Dünya Çelik Birliği)

# 7. Hurda endüstrisindeki küresel GSYİH büyümesi, %2,4’te kaldığı 2015’ten bu yana istikrarlı bir artışı yansıtarak 2018’de %3,0 oldu. (Dünya Bankası)

# 8. Çin’de hurda endüstrisi için GSYİH büyüme oranı 2015 yılında tahminen %6,9 idi. Hindistan’da, endüstri için GSYİH büyümesi %7,5 idi. (Dünya Bankası)

# 9. Küresel hurda kapasitesinin 125 milyon mt olduğu tahmin ediliyor. Bu rakama tahminen 16 milyon ton atıl kapasite dahildir. (Midrex Teknolojileri)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki demirli hurda endüstrisinin toplam değeri 18,3 milyar dolardı. Demir dışı hurda durumunda, 2014 yılında değer 30 milyar doları aştı (Denge).

# 11. Hurda metal endüstrisi, inşaat için yeni hammaddeler üretmek için gereken enerji gereksinimlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Geri dönüştürülmüş alüminyum, oluşturmak için yeni alüminyumdan %95 daha az enerji gerektirir. Geri dönüştürülmüş bakır %90 daha az enerji gerektirir. Geri dönüştürülmüş çelik bile %56 daha az enerji gerektirir. (Denge)

# 12. Sadece 1 ton çeliği geri dönüştürebilmek, 2.500 pound daha az demir cevheri, 1.400 pound daha az kömür ve 120 pound daha az kalker kullanmak demektir. (Denge)

# 13. Toplam hacim açısından, Amerika Birleşik Devletleri 2015 yılında yaklaşık 67 milyon mt demirli metali geri dönüştürdü. Bu hurdanın en büyük kaynağı, 11 milyon birimin geri dönüştürülmesiyle otomobillerden geldi. (Denge)

# 14. Geri kazanılan demir dışı hurda, 2014 yılında 8 milyon mt metal üretti. (Denge)

#onbeş. 2017 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde hurda metal geri dönüşümünün yarattığı toplam ekonomik faaliyet 117 milyar doları buldu. (Hurda GLE)

#on altı. Hurda metal endüstrisi, eyalet ve yerel yönetimler için 13 milyar dolardan fazla vergi geliri üreterek 534.000’den fazla doğrudan istihdam fırsatı yaratıyor. (Hurda GLE)

# 17. Toplam manganez tüketiminin %90’ı küresel ham çelik üretimi ile ilişkilidir. Dünyada her yıl 1,7 milyar mt’dan fazla ham çelik üretiliyor. (İstatist)

# 18. Dünyanın en büyük çelik şirketi, Lüksemburg’daki genel merkezinden yıllık 57 milyar dolar gelir elde eden ArcelorMittal’dir. (İstatist)

# 19. ABD çelik üretim seviyeleri yılda ortalama 82 milyon mt’dur. (İstatist)

# 20. 2017 yılında ABD’de çelik beton inşaat demiri üretim seviyeleri 5,8 milyon mt’a ulaştı. (İstatist)

# 21. 1,6 milyar mt ham çelik üretildiği 2016 yılında, hurda çelik tüketimi 560 milyon mt’a ulaştı. (İstatist)

# 22. Çelik üretimi amacıyla her yıl sanayiden 406 milyon mt hurda alımı yapılmaktadır. (İstatist)

Hurda Sektörü Trendleri ve Analizi

Hurda metal endüstrisinin modern inşaatın bu kadar güçlü bir bileşeni olmasının nedeni, birçok metalin tekrar tekrar geri dönüştürülebilmesidir. Geri dönüşüm işlemi, doğru yapıldığında, metal özelliklerinde sıfır bozulma yaratır. Bu, eski ürünlerin yeni ürünler için hammaddeye dönüştürülebileceği ve karbon ayak izinin en aza indirilebileceği anlamına geliyor.

Her yıl 5 milyon metrik tondan fazla alüminyum geri kazanılmaktadır. Yaklaşık 2 milyon metrik ton bakır geri dönüştürülüyor. Hurda endüstrisi ayrıca milyonlarca ton başka metali de işliyor. Bu metalde çok fazla değer var, bu nedenle olgun pazarlarda bile hala güçlü bir endüstri.

Bu sektörde meydana gelebilecek etkileyici bir büyüme seviyesi de var. Birleşmiş Milletler’in geri dönüşüme uygun olarak tanımladığı metallerin üçte ikisinin geri kazanım oranı %50’den azdır. Bu oranların iyileştirilmesi, altyapı ve atık yönetimine yatırım gerektirse de, iyileştirilmiş verimlilik oranları bu maliyetlerin çoğunu dengeleyebilir.

Hurda endüstrisi küresel bir başarı olmaya devam ediyor. Bunun böyle kalmasını sağlamak için hepimiz çok çalışmalıyız.