22 İpekböceği Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

İpekböceği endüstrisi dünyanın en eskilerinden biridir. MÖ 50. yüzyılda başlamış olabilir. Çin’de C. MS 2. yüzyılda Hindistan’a geldi İpek Yolu, ipek ürünlerinin dünyanın geri kalanına yayılabileceği fikrine dayanıyordu. Çin ve Hindistan sektöre öncülük etmeye devam ediyor, ancak Özbekistan, Brezilya, Tayland ve Vietnam gibi ülkeler de küresel sektöre katkıda bulunuyor.

İpek elde etmek için ipekböceklerinden toplanması gerekir. Larvalar bir koza oluşturduğunda, endüstri ürünü kaynatarak pupadaki ipekböceğini öldürür. Daha sonra kozalar bir makara üzerinde çözülür. 1 pound ham ipek üretmek için yaklaşık 2.500 ipekböceği gerekir.

İpekböceği endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Mevcut küresel ipek üretiminin yaklaşık 200.000 metrik ton olduğu tahmin edilmektedir. Çin ve Hindistan şu anda toplam ipek pazarının %90’ına sahip, ancak Çin tek başına %80’lik bir paya sahip. (Texere ipek)

# 2. Brezilya, ham ipek ve ipek ipliği üreten ipekböceği endüstrisine büyük katkı sağlayan Asya dışında listelenen tek ülkedir. (Texere ipek)

Hindistan İpekböceği Endüstri İstatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri bugün dünyanın en büyük ipek ürünleri ithalatçısıdır. (Texere ipek)

# 4. İpek üretimi günümüzde otomatik bir süreçtir, ancak ipekböceği ürünü hala geleneksel uygulamalar kullanılarak yapılan bir uygulamadır. İpekböceği yetiştirmek için birçok tesis insanların evlerinin dışında bulunmaktadır. Bazı durumlarda, yerel yönetim, sektöre dahil olmak isteyen aileleri sübvanse edebilir. (Gerçekler ve ayrıntılar)

# 5. Çin’de ipek sektöründe yaklaşık 1 milyon kişi istihdam edilmektedir. Hindistan’da 7,9 milyon kişi daha istihdam edilirken, Tayland ipek dokuyan yaklaşık 20.000 aileye istihdam sağlıyor. (Uluslararası İpekböcekçiliği Komisyonu)

# 6. İpek, dünya tekstil pazarında çok küçük bir paya sahiptir. Son tahminler, toplam pazarın sadece %0,2’sini oluşturuyor. Çoğu ithalatçı ülke her yıl nelerin ithal edildiğine dair veri kaydetmediği için doğru değerleri toplamak zordur. (Uluslararası İpekçilik Komisyonu)

# 7. 2016’da Çin, tahminen 158.400 metrik ton ipek üretti. Hindistan yaklaşık 30.000 mt üretti. Aksi takdirde, Özbekistan tek başına yılda 1.000 metrik tondan fazla üretiyor ve bu da onu genel dünya üretiminde üçüncü sıraya yerleştiriyor. (Uluslararası İpekçilik Komisyonu)

# 8. İpekböcekleri %100 dut yaprağından oluşan bir diyet yerler. 2016 yılında Çin’deki dut tarlalarının toplam alanı %3,4 azaldı. Tohum hacimleri %1.8 oranında azaltıldı. Bu, ipek kozasının veriminin %1,2 oranında azaldığı anlamına geliyordu. (Uluslararası İpek Birliği)

# 9. 2016 yılında toplam ipek hasadı düşmesine rağmen, sektör için ortalama alım fiyatı yaklaşık %13 arttı. (Uluslararası İpek Birliği)

# 10. Guangxi Eyaleti, toplam ipekböceği kozası üretiminde dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. 2016 yılında, bir önceki yıla göre %4,5’lik bir artışı temsil eden 299.5000 tonluk bir toplam verim üretti. Bu eyaletten elde edilen hasat, Çin’in her yıl gördüğü toplam ipekböceği veriminin %48’ini oluşturuyor. (Uluslararası İpek Birliği)

Ürün Türüne Göre Hint İpekböceği Endüstri İstatistikleri

Hindistan, dünyanın en büyük ikinci bitmiş ipek ürünleri üreticisi olmasına rağmen, yerel talebi karşılamak için en büyük ham ipek ithalatçısı haline geldi. (Uluslararası Ticaret Forumu)

# 12. İtalya genellikle Avrupa’daki ipekböceği ürünlerinin ana ithalatçısıdır. Erişilebilir verilerin son yılı olan 1997’de, İtalya’ya 3.200 tondan fazla ham ipek ithal edildi. 300 ton giysi ile birlikte 700 ton ipek iplik daha ithal edildi. (Uluslararası Ticaret Forumu)

# 13. Çin ve Hindistan’dan Fransız pazarına ithal edilen ipek kumaşların %70’inden fazlası giyim amaçlıdır. (Uluslararası Ticaret Forumu)

# 14. ABD ipek pazarının %10’u ev eşyalarına ayrılmıştır. ABD pazarı için ipek içeren başlıca ürünler, termal iç çamaşırları, gündelik giysiler ve bakımı kolay ürünlerdir. (Uluslararası Ticaret Forumu)

#onbeş. 1970’lerden bugüne Japonya, ipek üretiminin yılda 20.000 tondan yılda 1.000 tonun altına düştüğünü gördü. Japonya’da bulunan ipek ürünlerinin yaklaşık %90’ı kimono şeklindedir. (Uluslararası Ticaret Forumu)

#on altı. Şu anda Çin’de 2.200’den fazla ipekböceği şirketi faaliyet gösteriyor. Hangzhou, kumaştan giyime ve ihracat için hammaddelere kadar her şeyi üreten 600 aktif tesisi ile en büyük ipek ürünleri üreticilerinden biridir. (Modaya uygun elyaf)

# 17. 2006 yılında, Çin’deki ipekböceği endüstrisi için endüstriyel ipek üretiminin değeri ilk kez 30 milyar doları aştı. 2010 yılında Çin’den ABD’ye yapılan ipek ihracatı ilk kez 5 milyar dolara ulaştı. (Modaya uygun elyaf)

# 18. İpekböceği endüstrisinden temin edilebilen yaklaşık 35 farklı ipek türü vardır. Bu farklı türler, Kategori A, Kategori B ve Kategori C olarak adlandırılan üç ana sınıfa ayrılır. Kategori A diş ipi, hareketten kopan diş ipi ile çözülebilir, yani bir mil kadar uzayabilir. (Mariann ipek)

# 19. İpekböcekleri genellikle yaklaşık 28 gün yaşar. Dut yapraklarıyla dolu tepsilerde veya sepetlerde yaşarlar. İpekböcekleri her şeyden daha çok yemek yemeyi tercih ettikleri için tepsiler ve sepetler açık kalır. Ortalama bir ipekböceği vücut ağırlığını sadece 1 ayda 10.000 kat artırabilir. (Gerçekler ve ayrıntılar)

# 20. Genellikle 100 kg dut yaprağı yaklaşık 25 ipekböceği kozası üretecektir. Ortalama bir Japon kimonosu için 100 kilodan fazla dut yaprağı tüketildi. (Gerçekler ve ayrıntılar)

Ürün türüne göre Çin ipekböceği endüstri istatistikleri

# 21. 8.000 ipekböceği kaynağı, yaklaşık 10 bluz oluşturmaya yetecek kadar ürün üretebilir. Bu, 350 kilodan fazla dut yaprağı tüketmeye eşittir. (Gerçekler ve ayrıntılar)

# 22. Üretilen ipeğin kalitesi ipek böceğinin bakımına bağlıdır. Daha fazla yiyecek ve sabit sıcaklık ile daha yüksek derecelerde ipek mümkündür. Çin’de ipek böceği yetiştirenlerin genellikle sigara içmeleri yasak, sarımsaklı yemek yiyemiyorlar, temiz sandaletleri var ve makyaj yapmalarına izin verilmiyor. (Gerçekler ve ayrıntılar)

İpekböceği Endüstri Trendleri ve Analizi

İpekböceği endüstrisi, modern çağın başlangıcından beri insan kültürlerinin bir parçası olmuştur. İpek bir zamanlar ticaret yollarının kurulmasına ve dünyada daha fazla açıklık yaratılmasına yardımcı oldu. Bugün, bu sektör milyonlarca kişiye istihdam, milyonlarca kişiye dolaylı istihdam sağlamaya yardımcı oluyor ve küresel tekstil pazarındaki nispeten düşük pazar payına rağmen gelişen, milyarlarca dolarlık bir sektör.

İpek gelenekleri çok yerleşik olduğu için bu endüstri başarılı olmaya devam edecek. Yerel talep çoğu zaman mevcut arzı aşarak fiyatları yükseltir. Ayrıca ihracat pazarında kıtlık yaratarak fiyatları daha da artırıyor.