23 Arı endüstrisindeki istatistikler ve eğilimler

İnsanlar bilinen modern kültürlerin başlangıcından beri bal arıları topladılar. İspanya’da 8 bin yıl öncesine ait keşfedilen sanat eserleri, bal toplama faaliyetlerinin yaygın olduğunu gösterdi. Erken arıcılık, bundan 1000 yıldan daha uzun bir süre önce Kuzey Afrika’da çanak çömlek ile ilgili olabilir. Bununla birlikte, bilinen ilk arı evcilleştirmesi, MÖ 25. yüzyıl civarında Mısır’dan gelmektedir. C.

20.000’den fazla farklı yabani arı türü vardır, ancak bunların çoğu yalnızdır ve kolayca yeterli kalitede büyük kovanlar yapmazlar. Bir koloninin yaşayabilir ürünler üretmesi için 100.000 kişiye kadar bir popülasyon gerekli olabilir.

Arı endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Şubat 2014’ten beri Amerika Birleşik Devletleri’nde balın fiyatı 6 doların üzerinde olmuştur. (Ulusal Bal Kurulu)

2. Balın toptan satış fiyatları da Haziran 2016’dan bu yana pound başına 5 doları aşan fiyatlar ile nispeten sabit kalmıştır (Ulusal Bal Kurulu).

Amerika Birleşik Devletleri Arıcılık Endüstrisinden İstatistikler

# 3. Bir pound bal için uluslararası toplu fiyatlar, Ocak 2017’de pound başına ortalama 1,18 dolardan o yılın Aralık ayında pound başına 1,72 dolara çıktı. (Ulusal Bal Kurulu)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında üretilen balın toplam değeri 335,9 milyon doları aştı. O yıl kayıtlı toplam 2,77 milyon üretici kolonisi var. (Arı kültürü)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’nde bal üreten bir koloninin ortalama verimi 58,3 pound. Hawaii merkezli arı endüstrisi, koloni başına ortalama 113 pound bal ile en yüksek verime sahiptir. Onları 86 poundda Louisiana, 85 poundda Mississippi ve 79 poundda Ohio izliyor. (Arı kültürü)

# 6. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam bal üretimi 161,8 milyon liradan fazla oldu. (Arı kültürü)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nde arıcılık öncelikle bireysel bir iş fırsatıdır. Şu anda sektöre kendini adamış ve yaklaşık 33.000 kişiyi istihdam eden 31.000’den fazla şirket var. (IBIS Dünyası)

# 8. 2017’de sona eren 5 yıllık dönem için, arı endüstrisi yıllık ortalama %2,1’lik bir gelir artışı elde etmeyi başardı. (IBIS Dünyası)

# 9. 2015’te Kanada, 720.000’den fazla kayıt yaparak, birkaç on yıldaki en yüksek arı kolonisi sayısını bildirdi. Bu, bir önceki yıl kurulan koloni sayısına göre %4’lük bir artıştı. (Kanada Bal Konseyi)

# 10. 2015 sezonunda Kanada’da üretilen balın değeri, bir önceki yıla göre %11’lik bir artışla 232 milyon doları aştı. (Kanada Bal Konseyi)

# 11. 2015 yılında toplam Kanada bal ihracatı 65 milyon dolara ulaştı. 2014 yılında Kanada ihracatının toplam değeri 47 milyon dolar oldu. Aynı zamanda bal ithalatı 2015 yılında 9 milyon dolar artarak 41 milyon dolara yükseldi. (Kanada Bal Konseyi)

# 12. Bal ile ilgili faaliyetlerde bulunmayan arıcılar da dahil olmak üzere, herhangi bir yılda kolonilerle çalışan 125.000’e kadar kişi olabilir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir kişi her yıl yaklaşık 1,5 kilo bal tüketecektir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki arı endüstrisinin tarımsal değerinin 20 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Bu, sağlıklı mahsul büyümesini destekleyen tozlaşma faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

#onbeş. Arı endüstrisi üretimi üç kategoriye ayırır: hobi (25 koloni veya daha az), yarı zamanlı (300 koloniye kadar) ve ticari (300’den fazla koloni). Ticari koloniler, endüstri üretiminin %60’ını temsil etmektedir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

#on altı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde arı ile ilgili ürünlerin tahmini 1.600 ticari tedarikçisi bulunmaktadır. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

17. 2017 yılında ticari kolonilerin bir kraliçe arı için ödediği ortalama fiyat 14 dolardı. Amatör bir arıcı için kraliçe arı için ödenen ortalama fiyat 34 dolardı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 18. Hobi kategorisinde arıcılık faaliyetleri için 2017 yılında tozlaşmadan elde edilen gelir 435 milyon dolardı. Bu, bir önceki yıla göre %29’luk bir artıştı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 19. Balmumu, arı sütü ve diğer çeşitli arı ürünleri dahil edildiğinde, hobi arıcıları sektöre 163 milyon dolar daha kazandırdı ve bu da bir önceki yıla göre çeşitli gelirlerde %10’luk bir artışı yansıtıyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki özel bal, 2016’da pound başına 7,81 ABD doları ile en yüksek ortalama fiyata sahiptir. Karşılaştırıldığında, ekstra açık kehribar bal, perakende fiyatıyla pound başına ortalama yalnızca 4,33 ABD dolarıdır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bal arısı operasyonları, varroa kontrolü ve tedavisi için 17.5 milyon dolardan fazla harcadı. Gıda yardımı sağlamak için kolonilere 53,5 milyon dolar daha harcandı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 22. Trakea akarları, bulutlu kanat, Keşmir ve Nosema gibi sorunlar, sektöre 5,9 milyon dolarlık bir maliyet daha getirdi. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki arıcılar, her yıl kovanlara ve ahşap eşyalara yaklaşık 10 milyon dolar harcıyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

Arı Sektörü Trendleri ve Analizi

Arı endüstrisi on yıldan fazla bir süredir istikrarlı bir şekilde büyüdü. 2010’dan beri balın perakende fiyatı %40’tan fazla arttı. Arı ile ilgili diğer ürünlerin fiyatları da daha yüksek olmuştur. ABD merkezli koloniler için büyüme yavaş ve istikrarlı olmuştur. Ancak uluslararası koloniler için büyüme oranları son yıllarda %10 veya daha fazla olmuştur.

Hobi kolonilerinin büyümesiyle birlikte bir veri tutarsızlığı ortaya çıkar. ABD Tarım Bakanlığı, 5’ten az koloniye sahip satıcıları izlemez. 2017 yılında bal üretimi %9’dan fazla düşmesine rağmen, aynı dönemde balın değeri %2’den fazla arttı.

Arı endüstrisindeki fırsatlar doğrudan istihdam açısından biraz sınırlı olsa da, bu endüstrinin genel ekonomi için hayati doğası göz ardı edilemez. Birçok tarım endüstrisi, mahsullerin tozlaşmasına yardımcı olmak için arılara bağımlıdır. Bu ihtiyaç nedeniyle önümüzdeki 5-10 yıl boyunca yavaş ve istikrarlı büyümenin devam etmesi beklenmektedir.