23 Dermatoloji Endüstrisinde İstatistik ve Trendler

Dermatoloji, cilt bozukluklarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden bir tıp dalıdır. Bu sektördeki profesyoneller, cilt, tırnak, saç veya mukoza zarlarında görülen çeşitli bozuklukları değerlendirmek için çocuklar ve yetişkinlerle çalışmak üzere eğitilmiştir. Bu koşullar iyi huylu veya kötü huylu olabilir.

Dermatologlar benleri, melanomları ve ciltte büyüyebilen diğer tümörleri tanımak için eğitilmiştir. Enflamatuar cilt bozukluklarını kontrol etmeye ve bulaşıcı bir hastalığın belirti ve semptomlarını tanımaya yardımcı olabilirler. Bir cilt biyopsisini yorumlayabilirler ve sektörle ilgili cerrahi tekniklere aşinadırlar.

Bir dermatolog, mikroskobik değerlendirmeler kullanarak cilt koşullarını teşhis etmede uzmanlaşmış bir dermatopatolog ile karıştırılmamalıdır.

Dermatoloji endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 50 milyon insan akneden etkileniyor ve bu da akneyi dermatoloji endüstrisi tarafından değerlendirilen en yaygın cilt durumu yapıyor. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 2. 12-24 yaşındakilerin yaklaşık %85’i en az bir kez en az bir küçük sivilce sorunu yaşayacaktır. Ayrıca 40 yaşına kadar hayatın herhangi bir aşamasında da ortaya çıkabilir. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

Dermatoloji Endüstri İstatistikleri

# 3. Kadınların yaklaşık %15’i yetişkinliğe kadar akne sorunları yaşamaya devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dermatologlar tarafından akne tedavisi ile ilişkili maliyet yaklaşık 1,2 milyar dolardır. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 4. Her yıl 5,1 milyondan fazla insan sivilceleri için tıbbi tedavi görmektedir ve çoğunluğu çocuklar veya genç yetişkinlerdir. Her yıl akne ile ilgili sorunlardan dolayı yaklaşık 400 milyon dolarlık verimlilik kaybı yaşanıyor. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel dermatoloji endüstrisi, 2013 yılında yayınlanan son rakamlara göre 10.1 milyar dolar değerinde. Şu anda 7.800 doktor muayenehanesinde yaklaşık 9.600 dermatolog çalışıyor. (IMS Sağlık)

# 6. Genel dermatoloji, Amerika Birleşik Devletleri’nde sunulan en yaygın hizmet şeklidir ve hizmet yerlerinin %60’ını oluşturur. Kozmetik dermatoloji, kayıtlı hizmetlerin %20’sini temsil ederken, ayakta tedavi cerrahisi hizmetlerin %12’sini temsil etmektedir. (Harris ve William)

# 7. Dermatoloji hastalarının %42’si 60 yaşın üzerindedir. Hastaların %68’i 40 yaşın üzerindedir (Harris ve William).

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2 milyondan fazla bazal ve skuamöz hücreli cilt kanseri vakası teşhis edilmektedir. 2000 yılında 47.700 melanom vakası da teşhis edildi. 2009 yılında 75.000 melanom vakası vardı. (Harris ve William)

# 9. 2012’de Amerika Birleşik Devletleri’nde dermatoloji alanında sadece 32 ihtisas pozisyonu teklif edildi. (Harris ve William)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hastaların dermatoloji şikayetlerinin sadece %30’u aslında bir dermatolog tarafından değerlendirilir. Çoğu insan, ciltlerinde keşfettikleri sorunları tedavi etmek için birincil bakım sağlayıcısını veya acil bakım kliniğini ziyaret eder. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

Piyasa Değerine Göre Dermatoloji Sektör İstatistikleri

# 11. Atopik dermatit, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 28 milyona kadar insanı etkileyen bir sorundur. Bu sorun çocukların %25’ini etkileyebilir. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 12. Atopik dermatit gelişen kişilerin yaklaşık %60’ı, durumun ilk doğum günlerinden önce geliştiğini görecektir. Vakaların %90’ı 5 yaşından önce gelişir (Amerikan Dermatoloji Akademisi).

# 13. Atopik dermatit tedavisinin maliyeti, 314 milyon dolarlık tıbbi maliyetleri ve 442 milyon dolarlık kayıp üretkenlik maliyetlerini içerir. Sektörde tedavi seansı başına ortalama maliyet 101,42 ABD dolarıdır. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 14. ABD’de her yıl yaklaşık 7,5 milyon insan sedef hastalığıyla savaşıyor. Sedef hastalığı teşhisi konan kişilerin yaklaşık %40’ı, artrit semptomlarına benzer semptomlar üreten eklem iltihabı yaşayacaktır. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

#onbeş. Dermatologları tarafından sedef hastalığı teşhisi konan kişilerin %80’inde hafif veya orta dereceli olarak sınıflandırılacak bir vaka vardır. Bir vakanın orta ila şiddetli olarak sınıflandırılması için cildin %5’inden fazlasında sedef hastalığı bulunması gerekir. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

#on altı. Her yıl yaklaşık 16 milyon insan da rozasea ile karşı karşıyadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu durumu tedavi etmenin maliyeti yıllık yaklaşık 243 milyon dolar. Rosacea’lı kişilerin sadece %10’u durumları için bir dermatologdan yardım isteyecektir. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 17. 2013-2018’den bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dermatoloji endüstrisi yıllık %2,9 oranında büyüyor. (IBIS Dünyası)

# 18. İdari ve destek personeli de dahil olmak üzere sektörde çalışan tüm çalışanlar göz önüne alındığında, dermatoloji sektörü her yıl doğrudan fırsatlarla yaklaşık 65.000 kişiyi istihdam etmektedir. (IBIS Dünyası)

# 19. ABD’de ortalama olarak her gün yaklaşık 9.500 kişiye cilt kanseri teşhisi konuyor. Her saat yaklaşık 1 kişi melanom teşhisinden ölecek. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 20. Melanom için 5 yıllık sağkalım oranı, lenf düğümlerine yayılmadan önce bulunursa %99’dur. Melanom yayılmaya başladığında, 5 yıllık sağkalım oranı sadece %20’ye düşer. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’nde cilt kanserlerini tedavi etmenin maliyetinin yaklaşık 8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu maliyetin yaklaşık %45’i doğrudan melanom tedavisi ile ilişkilidir. (Amerikan Dermatoloji Akademisi)

# 22. 2014 ve 2016 arasında, özel sermaye şirketleri tarafından satın alınan tıbbi uygulamaları içeren 200’den fazla anlaşma vardı. Bu anlaşmaların yaklaşık 30’u dermatoloji uygulamalarını içeriyordu. (İş İçeriği)

# 23. New York Eyaleti merkezli Harvest Partners, 2016’da Florida’da Advanced Dermatology and Cosmetic Surgery’yi 600 milyon dolardan fazla satın aldı (Business Insider).

Dermatoloji Endüstri Trendleri ve Analizi

Bağımsız olarak çalışan dermatologların sayısı, her yıl ortalama %2’lik bir artışla son yıllarda istikrarlı bir şekilde artmıştır. Ancak aynı zamanda dermatoloji asistanlarının sadece %5’i kendi başlarına pratik yapıyor. 8 yıllık ikametten sonra bile, bu rakam sadece %13’e çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ciddi bir dermatolog sıkıntısı var. Birçok hasta, erişim veya maliyet sorunları nedeniyle bir pratisyen hekimden bakım almayı kabul eder. Amerika Birleşik Devletleri’nde 65 yaş ve üstü demografik yaşta olanlar için %100 Medicare kapsamı, toplam endüstri gelirinin yaklaşık %33’ünü oluşturur.

İyileştirilmiş geri ödeme ayarlamalarını içeren sektör reformları ile bu sektördeki belirsizlik ortadan kaldırılabilir. Eğitim seçeneklerine daha fazla erişim, sektördeki açıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Daha iyi ikamet seçenekleri, daha fazla tıp öğrencisini dermatolojide uzmanlaşmaya teşvik edebilir.

Nüfus yaşlandıkça, ABD’de 65+ kategorisinde 80 milyona varan insan 2050’ye kadar mümkün, şimdi bu sektörü genişletmenin zamanı geldi.