23 Etanol Endüstrisinin İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

Etanol renksiz, yanıcı ve uçucu bir sıvı yakıttır. Şekerlerin doğal fermantasyonu ile üretilir. Bitki materyalinden gelir. Dünyanın önde gelen etanol üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde mısır ana yakıt üssüdür. Brezilya’da şeker kamışı yakıt üretmek için kullanılan ana üründür.

Etanol tek başına kullanılabilse de bu yakıtın en yaygın kullanımı benzinle karıştırılmasıdır. Bu, “elektronik oran” denilen şeyi yaratır. Bu nedenle, E10 olarak listelenen bir yakıt %10 etanol içerir. Brezilya’da E27 yakıtı yaygındır. Bazı araçlar, E85’e kadar yüksek yakıtları kaldırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir aracın E10’dan daha büyük bir karışım kullanması için, hasarı önlemek için modifikasyonlar yapılmalıdır.

Etanol endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde etanol üretimi için hammaddeler %90 mısır ve %10 buğday veya sorgumdur. (Illinois Üniversitesi)

# 2. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 180’den fazla etanol tesisi bulunmaktadır. 10 milyar galonluk kurulu kapasiteden yaklaşık 9.2 milyar galon etanol yakıtı üretiyorlar. (Illinois Üniversitesi)

Küresel Etanol Endüstri İstatistikleri

# 3. ABD mısır üretiminin yaklaşık %23’ü etanol üretim endüstrisine ayrılmıştır. Üretilen her kile mısır için, yani 56 pound eşdeğeri, yaklaşık 2,8 galon etanol oluşturulabilir. (Illinois Üniversitesi)

# 4. 2014’ten beri Amerika Birleşik Devletleri dünyanın etanol arzının %58’ini üretti. Brezilya, belirli bir yılda arzın %25-28’inden sorumlu ikinci lider etanol üreticisidir. Başka hiçbir ülke veya bölge, dünyanın etanol arzının %5’inden fazlasından sorumlu değildir. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki etanol endüstrisi, belirli bir yılda yaklaşık 72.000 kişinin doğrudan istihdamından sorumludur. Dolaylı istihdam rakamları da dahil edildiğinde, sektör toplamda 285.000 civarında istihdama sahiptir. (İstatist)

# 6. Etanol endüstrisi tarafından ABD GSYİH’sine yıllık yaklaşık 45 milyar $ katkıda bulunmaktadır. 24 milyar dolar daha hane geliri yoluyla katkıda bulunurken, endüstri vergi geliri yıllık ortalama 10 milyar dolar. (İstatist)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan benzinin %97’sinden fazlası etanol içerir. (ABD Enerji Bakanlığı)

# 8. ABD’nin etanol endüstrisine yaptığı ihracatın mevcut tahmini değeri 2,1 milyar dolar. Sektörün de ihraç ettiği hububat ve yağlar ile 1 milyar dolarlık ihracat daha mümkün. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 9. Etanol yakıtları, benzine göre galon başına daha az enerji içerir. Örneğin denatüre etanol, geleneksel benzine kıyasla galon başına %30 daha az enerji içerir. (ABD Enerji Bakanlığı)

# 10. 2016’da ABD mısır stoklarının %37’si etanol endüstrisine gitti. Bu, yakıt üretmek için yaklaşık 5,2 milyar kile mısırın kullanıldığı anlamına geliyordu. (Michigan üniversitesi)

Amerika Birleşik Devletleri Etanol Üretim Sanayi İstatistikleri

# 11. 2016’da Amerika Birleşik Devletleri, endüstri tarihinde ikinci kez 1 milyar galondan fazla etanol ihraç etti. 2011 yılında sektör 1.195 milyon galon ihraç etti. 2016 yılında 1.046 milyar galon ihraç edildi. (Minnesota Biyoyakıt Derneği)

# 12. Minnesota eyaleti ABD etanol endüstrisine önemli bir katkı sağlıyor Eyaletten yaklaşık 700.000 galon fazla etanol her yıl yerel ve uluslararası arza giriyor. (Minnesota Biyoyakıt Derneği)

# 13. 2013’ten beri her yıl, Brezilya’daki etanol endüstrisi yılda 6 milyar galondan fazla yakıt üretebildi. 2016 yılında Brezilya 7,2 milyar galondan fazla etanol üretti. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 14. Sadece Güney Afrika, 2012’de gerçekleşen, dünyanın en büyük ikinci etanol üreticisi olarak Brezilya’nın yerini almayı başardı. O yıl, Güney Afrika 223.000 galon etanol üretti. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

#onbeş. Sektör için önümüzdeki 5 yıllık tahminde etanol üretim seviyelerinin yıllık en az %0,5 artması bekleniyor. Brezilya için dahili tahminler, etanol üretim seviyelerinin %1,1’den daha yüksek olabileceğini gösteriyor. (Reed işletme bilgileri)

#on altı. Iowa, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük toplam etanol üretim kapasitesine sahiptir. Devlet şu anda yılda 4 milyar galonluk bir işletme üretimine sahip. Her eyalet, dünyadaki tüm ülkeler gibi bağımsız olarak değerlendirilseydi, Iowa dünyanın en büyük üçüncü etanol üreticisi olurdu. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 17. Şu anda Iowa’da 40’tan fazla kurulu etanol biyorafinerisi çalışıyor. Nebraska ve Minnesota tek başına 20’den fazla faal biyorafineriye sahiptir. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 18. ABD etanol endüstrisine gönderilen her bir kile mısır aynı zamanda hayvan yemi için 16,5 pound damıtıcı tahıl, 17 pound biyojenik karbon dioksit ve yaklaşık yarım pound mısır damıtım yağı üretecektir. Hem süt hem de sığır eti olmak üzere hayvancılık, gıda ürünlerinin ana alıcısıdır ve etanol endüstrisinin bu bileşeninin %74’ünü temsil eder. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 19. Etanol endüstrisi Amerika Birleşik Devletleri için 2016’da GSYİH’ye 42 milyar dolar eklese de, ülkedeki net çiftlik geliri aynı yıl 7 yılın en düşük seviyesine geriledi. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 20. Etanol endüstrisinde çalışan çalışanlarla yapılan yakın tarihli bir ankette, %90’dan fazlası işlerinden bir düzeyde memnun olduklarını söyledi. (Etanol Üreticileri Dergisi)

Amerika Birleşik Devletleri Etanol İhracat Endüstrisinin İstatistikleri

21. Kanada, üretilen toplam ihracat gelirinin %25’ini temsil eden en büyük yıllık etanol ihracatı arzını ABD’den almaktadır. Brezilya, sektördeki ikinci lider üretici statüsüne rağmen, ABD etanol ihracat pazarının %24’ünü alıyor. Çin, ABD yakıt etanol ihracatının %19’unu alıyor. Toplamda, ABD endüstrisi yaklaşık 50 ülkeye etanol ihraç ediyor. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 22. Etanol üretiminde dünya lideri olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri de her yıl etanol ithal etmektedir. Çoğu yıl 200 milyon galondan az ithal edilmektedir, ancak 2006-2008 ve 2012-2013 yıllarında endüstri 400 milyon galondan fazla ithal etmiştir. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

Etanol Endüstri Trendleri ve Analizi

Biyoyakıtlar, yılda ortalama %3 civarında büyüme seviyeleri yaşıyor. Dünyanın en popüler biyoyakıtlarından biri olan etanol için tüketim seviyeleri son derece yüksek kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam etanol üretimi 2007’den bu yana ikiye katlandı.

Aynı zamanda, ABD’nin etanol talebi de artmaya devam etti. Amerika Birleşik Devletleri açık ara dünyanın en büyük etanol üreticisi olmasına rağmen, toplam kurulu kapasite yerel ihtiyaçları zar zor karşılamaktadır. Bu, bu yakıtın ihracat fırsatlarının oldukça sınırlı olduğu anlamına gelir.

Brezilya, özellikle ortalama bir sürücü ulaşım ihtiyaçları için Amerikalı sürücülere göre iki kat daha fazla etanol tükettiği için benzer bir mücadeleyle karşı karşıya.

Çevre dostu ve hatta karbon nötr yakıtlar yaratma talebi, gelecekte etanol talep seviyelerini oldukça yüksek tutacaktır. Diğer ülkeler yeni üretim tesisleri kurmaya başlayana kadar, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’nın yakın gelecekte etanol endüstrisine hakim olması bekleniyor.