23 Gelinlik endüstrisindeki istatistikler ve trendler

Vashi Dominguez tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, kadınların %80’i düğünlerinden pişman olduklarını söyledi. Kadınların pişmanlık duymalarının ana nedenlerinden biri de kıyafetleriydi. Gelinlerin %30’u, fotoğraflarına baktıktan sonra elbiselerini farklı bir gelinlikle değiştireceklerini söyledi.

Bu, farklı bir fotoğrafçıyı işe alan kadınların oranıyla aynı. Gelinleri daha çok pişman eden diğer konular ise sağdıç konuşması (%52), saçı (%40) ve düğüne harcanan para (%34) oldu.

Gelinlik fiyatları son yıllarda artış gösterse de gelinlik ile ilgili tek maliyet bu değildir. New York Times, bir gelinin gelinlik aksesuarlarına harcadığı ortalama miktarın 2015 yılında 226 dolara ulaştığını ve bir önceki yıla göre %1.3’lük bir düşüş olduğunu bildiriyor. Gelinliğin en popüler aksesuarı ise duvaktı.

Gelinlik endüstrisinden büyüleyici istatistikler

1. Bir düğünün ortalama maliyeti 2016’da ABD’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 32.000 doların üzerine çıktı. (Düğüm Kraliyet Düğünü Çalışması 2016)

# 2. Gelinlik mağazaları 2017’de ABD’de toplam 3 milyar dolar gelir elde etti. 2012’den bu yana sektör, yıllık yalnızca %0,1’lik bir büyüme oranıyla statik satışlar gördü. (IBIS Dünyası)

Gelinlik sektörü istatistikleri

# 3. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde gelinlik mağazası sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 6.400 şirket, yaklaşık 20.000 kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlıyor. (IBIS Dünyası)

# 4. David’s Bridal, %28 pazar payı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok gelinlik satıcısıdır. Çoğu gelinlik mağazası küçük, bağımsız ve istihdam edilmeyen olarak sınıflandırılma eğilimindedir. (IBIS Dünyası)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir gelinlik ortanca fiyatı 1.100 dolar. Önceden planlama, gelinleri elbiselerinin nihai maliyetinin %50’sinden fazlasını kurtarabilir. Çoğu gelin elbisesine 400 ile 1.700 dolar arasında para harcar. (Tilki işi)

# 6. Gelinlik endüstrisinin en üst kademesi için gelinin nihai maliyeti 2.600 $ veya daha fazladır. (Düğün teli)

# 7. Gelinlik dükkanlarının %75’i, tadilatları için sabit bir ücret almak yerine parça bazında ücret alıyor. Bir elbiseye kol eklemek veya korsajı yeniden şekillendirmek, gelinlerin istediği en pahalı değişiklikler olma eğilimindedir. (Düğün teli)

# 8. Gelinlerin %30’u istediklerini seçmeden önce 3’ten az elbiseyi deneyecekler. Gelinlerin sadece %22’si alışveriş yaparken 10’dan fazla elbiseyi deneyecek. (POPŞEKER)

# 9. Yakın zamanda 1200 evli veya nişanlı kadınla yapılan bir ankette, kadınların %68’i gelinliklerine 1.000 dolardan az para harcadıklarını söylüyor. (POPŞEKER)

# 10. Kadınların %75’i istedikleri gelinliği bulmadan önce sadece 1-3 butiği ziyaret etti. Kadınların %6’sı mükemmel gelinliği bulmadan önce 7’den fazla gelin butiğini ziyaret ettiğini söyledi. (POPŞEKER)

# 11. Kadınların %31’i düğünleri için A kesim bir elbise seçiyor ve bu da onu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler elbise tarzı yapıyor. Bir sonraki seçenek denizkızı elbiseleriydi (%17), ardından balo elbiseleri (%16) ve ardından tüp elbiseler (%13) geldi. (POPŞEKER)

# 12. Kadınların %40’ı fildişi gelinlik seçtiklerini söyledi. Gelinlerin %35’i beyaz gelinlik tercih ederken, %15’i tercih ettikleri rengin “yumuşak beyaz” olduğunu söyledi. (POPŞEKER)

# 13. Gelinlerin %82’si resepsiyona giyecekleri ikinci bir elbise almadıklarını söyledi. Bu, çıkarılabilir tren gibi seçenekleri modern gelinlik için popüler bir özellik haline getiriyor. (POPŞEKER)

# 14. Çiftlerin %89’u bir düğün bütçesi belirledi, ancak %35’i düğünlerini planlamak için düşündüklerinden daha fazlasını harcadı. Çiftlerin %58’i istedikleri düğünü elde etmek için bütçelerini artırmaya istekli olduklarını söylüyor. (Kız Arkadaş Dergisi)

#onbeş. Gelinlerin %11’i gelinliklerinde beyaz dışında bir şey giymek, tulum, bluz veya uzun kokteyl elbisesi gibi geleneksel olmayan bir şey istediklerini söylüyor. (Kız Arkadaş Dergisi)

#on altı. Gelinlerin %54’ü gelinliklerinde duvak giymeyi tercih ediyor. (Kız Arkadaş Dergisi)

# 17. Kadınların %7’si düğünleri için 3 elbise seçecek: biri tören için, biri resepsiyon için ve üçüncüsü de after party için. (Kız Arkadaş Dergisi)

# 18. Brooklyn’deki Klienfeld Bridal, fiyat artışlarına rağmen 4-5 yıl önce yaptıkları kadar gelinlik için duvak sattıklarını söyledi. Mağazadaki tesettür tesettür fiyatları genellikle 300 dolardan başlasa da bazılarının fiyatı şu anda 10.000 dolar ve üzerinde. (New York Times)

# 19. Bir gelinlik maliyetini dengelemek için birçok kadın, tıpkı erkeklerin smokinleriyle yaptığı gibi, tasarruf etmenin bir yolu olarak kiralamaya yöneliyor. Gelinlik kiralama fiyatları 250$-500$ aralığındaki orta boy elbiseler ile 75$’a kadar düşebilmektedir.(Maliyet Yardımcısı)

# 20. Gelinlerin elbise kiralamayı düşünmelerinin bir başka nedeni de kuru temizleme maliyetinin genellikle faturaya dahil edilmesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir gelinliği kuru temizlemenin ortalama maliyeti 200 dolar civarındadır. (Maliyet yardımcısı)

# 21. Gelinlerin %59’u, gelinlikleri için ilham bulmak için Pinterest’i kullandıklarını söylüyor. (Kız Arkadaş Dergisi)

# 22. Ortalama bir gelin, gelinliğine gerçek düğün tarihinden 11 ay önce karar verir. (Amerikan Düğün Çalışması)

# 23. Gelinlerin %18’i gelinliklerini internetten aldıklarını söylüyor ve %32’si ulusal bir gelinlik zincirinden satın almayı tercih ediyor. (Amerikan Düğün Çalışması)

Gelinlik sektörü trendleri ve analizi

Çiftler düğünleri konusunda fiyat konusunda daha bilinçli hale gelseler de, mükemmel günü yaratmak için belirli eşyalara daha fazla harcama yapmaya da istekliler. Gelinlik endüstrisi için bu iyi bir haber çünkü gelinlik “savurganlık” olarak kabul edilen öğelerden biri.

2023’te sona eren önümüzdeki 5 yıllık dönemde gelinlik sektörünün yıllık ortalama %6’lık bir büyüme oranı yaşaması bekleniyor. Tüm perakendeciler bu düzeyde bir büyüme yaşamayacak olsa da, gelinlik sunan toplu pazarlama ve e-ticaret platformlarının yükselişi sektörü desteklemeye yardımcı olacaktır.

Fiyatı 400 doların altında olan ucuz gelinliklerin yükselişi de sektörü destekleyecek ve normalde bir gelinliğin yüksek maliyetlerinden kaçınacak olan yeni müşterileri çekecek.

Kuzey Amerika, endüstrinin küresel olarak lider pazarı olmaya devam edecek. Asya-Pasifik bölgesinden elde edilen gelirler Kuzey Amerika’nın elde ettiği gelirlerden daha yüksek olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada pazarları %8’e yakın bir büyüme bekliyor.

Elbise için daha fazla para kazanmak için, yemek, fotoğrafçılık ve hatta balayı gibi diğer düğün masraflarını kısmak için çiftlere dikkat edin.