23 Hazır Giyim Sektörü Performans İstatistikleri, Trendler ve Analizler

Performans giyimi, genel spor giyim, spor giyim ve büyüyen bir spor eğlence ürünleri kategorisini içeren bir endüstri kategorisidir. Under Armor gibi önde gelen markaların, Kevin Plank’ın ilk mikrofiber forması ile 1996 yılında ürünlerle pazara girmesiyle, genel giyim endüstrisine yeni eklenen bir ürün.

Bu sektördeki teknolojiler, sporcuları seçtikleri aktivite sırasında daha serin, daha kuru ve daha hafif tutan nem taşıma sistemlerini içerir.

Önemli Performans Giyim Sektörü İstatistikleri

1. Küresel satışlarda, performans giyim sektörü 2016 mali yılı için toplam 79 milyar dolar gelir elde etti. (Euormonitor)

# 2. Ayakkabı ve spordan ilham alan spor giyim, sırasıyla %10 ve %6’lık yıllık büyüme oranlarıyla bugün en hızlı büyüyen iki endüstri segmentidir. (Euromonitor)

# 3. Arka arkaya 3 yıl boyunca, yoga pantolonları gibi aktif giyim olarak tasarlanan performans kıyafetlerinin satışlarında %7 artış görüldü. Bu da onu 2016 için gelir yaratma açısından lider segment yapıyor. (Quartz Media)

# 4. Tüketicilerin %53’ü geçen yıl özel bir yarış mağazasından spor giyim aldıklarını söylüyor; bu, çevrimiçi bir ürün satın aldıklarını söyleyenlerle aynı yüzde. %46’sı spor malzemeleri mağazasına gittiklerini söylerken, sadece %17’si büyük bir mağazaya gittiklerini söyledi. (ABD koşuyor)

# 5. Performans giyim endüstrisindeki belirli segmentler, bir bütün olarak endüstri ile aynı büyüme seviyelerine ulaşmak için mücadele etti. Golf kıyafetleri ve futbola özel ayakkabılar 2016’da %2’den fazla düştü. (Forbes)

# 6. İnsanlar, diğer vücut bölümlerine kıyasla ayakları veya bacakları için spor giyim satın almaya daha yatkındır. 2016 yılında ABD’de “fonlara” ayrılan giysilerden elde edilen gelir 242 milyon dolar iken, “toplar” tarafından elde edilen gelir 200 milyon dolar civarındaydı. (Forbes)

# 7. Genel spor giyim sektörü ile karşılaştırıldığında, spor giyim sektörü 2016 yılında %0,9 daha fazla büyüdü. (Forbes)

# 8. 2009’dan beri ayakkabı dahil toplam spor giyim pazarı %42’den fazla arttı. Envanter ve muhtelif gelir ve karlar dahil toplam değeri 270 milyar doları aşıyor. (Morgan Stanley)

# 9. Performans giyim endüstrisindeki büyük isim markaları en güçlü büyüme seviyelerini yaşıyor. Örneğin, 2010 ve 2013 yılları arasında Nike, bir bütün olarak endüstrinin elde ettiği %2-3’lük büyüme seviyelerine kıyasla, segment satışlarında %12,3’lük bir artış gördü. (Zeus’un Pazarlaması)

# 10. Online alışveriş, performans giyim endüstrisinde bir güç haline geliyor. Kendi kendini tanımlayan her 3 Y kuşağından 1’i, geçen yıl sektördeki ürünleri araştırmak için bir video kullandı. Bu, diğer herhangi bir nesil veya yaş demografisinin iki katı. (Zeus’un Pazarlaması)

# 11. Daha yaşlı alışveriş yapanların, tercih ettikleri ürünleri çevrimiçi olarak araştırmış olsalar bile, bir perakende mağazasından performans kıyafetleri satın alma olasılıkları daha yüksektir. Baby Boomers’ın %32’si internette bununla ilgili bir video izledikten sonra bir ürün satın almak için bir mağazaya gittiklerini söylüyor. (Zeus’un Pazarlaması)

# 12. Video araştırma girişimlerinin %25’i, 6 aylık bir süre içinde sektör içinde 6 satın almayla sonuçlanır. (Zeus’un Pazarlaması)

# 13. Performans kıyafeti seçenekleri arayan alışveriş yapanların %30’u, çevrimiçi ürün araştırmasının mevcudiyeti nedeniyle 500 $ veya daha fazla harcayacaktır. (Zeus’un Pazarlaması)

# 14. Gelir yaratma açısından en zayıf coğrafi segment olmasına rağmen, Orta Doğu da en güçlü büyüme seviyelerini göstermektedir. Son yıllarda, yıllık satışlar yaklaşık %15 olmuştur. (Aptalca sporlar)

#onbeş. Karşılaştırıldığında, yüksek performanslı giyim endüstrisi için olgun pazarlar, yıllık %1 veya daha az büyüme oranları gördü. (Aptalca sporlar)

#on altı. Performans kıyafeti satın alma ve araştırmalarının yaklaşık %50’si bir mobil cihazdan yapılmasına rağmen, neredeyse tüm araştırma ve satın alma işlemleri evde yapılmaktadır. (Aptalca sporlar)

# 17. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde modayla ilgili endüstrilerde doğrudan istihdam edilen 1.8 milyon insan var. Bu iş fırsatlarının yaklaşık %15’i doğrudan performans giyim sektörüyle ilgilidir. (Moda Birleşik)

# 18. Yüksek performanslı giyim sektöründe çalışan çalışanlar için ortalama yıllık maaşları 26.000 dolar civarındadır. Sektördeki satış ve pazarlama pozisyonları bu tutarın yaklaşık 4 katını ödüyor. (Moda Birleşik)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşik çalışanlar için, yaklaşık 5 kişiden 4’ü bir şekilde bir giyim perakendecisi için çalışıyor. (Moda Birleşik)

# 20. Günümüz performans giyim endüstrisindeki pazar payının %52’si erkek ürünlerine ayrılmıştır. (Müttefik pazar araştırması)

# 21. Spor eğlence stillerine olan talep 2017’de %17 artarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 9,6 milyar dolarlık satış sağladı. Aynı zamanda, belirli performans giysilerine olan talep %10 düşerek 7,4 milyar dolarlık satış sağladı. (Forbes)

# 22. 2017 yılında performans giyim sektöründe antrenman spor ayakkabı satışları %15 düşerken, koşudan ilham alan spor ayakkabılar satışları %39 artırdı. Toplamda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ayakkabı satışları 2017’de %2 artışla 19.6 milyar dolara yükseldi. (Forbes)

# 23. Adidas, 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir marka olarak ayakkabı satışlarında en güçlü büyümeyi yaşadı ve yıllık satışlarda %50’den fazla artış kaydetti. Ayakkabılarından ikisi, geçen yıl ABD’de en çok satan 10 ayakkabı listesine girdi. (Forbes)

Performans Giyim Sektörü Trendleri ve Analizi

Tüm spor giyim düşünüldüğünde, spor giyim endüstrisinin 2024 yılına kadar 230 milyar doların üzerinde toplam satışa ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu, bazı segmentlerde çift haneli büyüme oranları görerek %7’lik bir CAGR yaratacaktır.

Tüketici tercihlerindeki değişiklikler, diğer giyim kategorilerinin yaşadığı gibi performans giyim sektörünün büyümesini engellemedi. Bu endüstrinin genel büyüme modelini sürdürmesine izin veren üç temel farklılık vardır: adaptasyon, yenilik ve fiyatlandırma.

Birçok yüksek performanslı giyim üreticisi, üretim süreçlerini Asya-Pasifik bölgesine taşıyarak, daha yüksek karlar elde ederken, tüketiciler için fiyatları sabit tutabildi. ClimaCool giyim gibi yeni yenilikler, yeni tüketicileri ürünlerini ilk kez denemeye teşvik ederken, mevcut müşteri tabanından güçlü endüstri standartları yarattı.

ABD’deki kadınların toplam satın alma gücünün 15 trilyon dolara kadar kontrolleri olduğu için, önümüzdeki 5 yıl içinde sektörden bu segmente doğru daha fazla baskı yapılması bekleniyor. Sağlam temeli ile önde gelen üreticiler yenilikçi çözümler aramaya devam ederken, bu sektörü son zamanlardaki büyüme modellerinden geri tutacak hiçbir şey yok.