23 İngiltere Süpermarket Endüstri İstatistikleri ve Eğilimleri

Şu anda İngiltere’de sektöre hakim 4 süpermarket zinciri var: Asda, Morrisons, Tesco ve Sansbury’s.

Birleşik Krallık süpermarket endüstrisinin en hızlı büyüyen bölümlerinden biri aslında indirimli süpermarketlerdir. Önde gelen 4 zincir, 2016’dan beri indirim mağazalarına pazar payını kaybetti.

Bu soruna karşı koymak için dört zincir de bazı popüler ürünlerin fiyatlarını düşürdü. İndirimli süpermarketler de bunu izledi ve iki segment arasında bir fiyat savaşı yarattı. Bu, İngiltere süpermarket endüstrisinin Avrupa’da en yüksek promosyonlu gıda satışı hacmine sahip olmasına neden oldu.

İngiltere süpermarket endüstrisinden önemli istatistikler

1. İngiltere bakkal perakende pazarının toplam değeri yılda 179 milyar sterlinin üzerindedir. Ağırlıklı olarak gıda satışı yapan mağazalardaki perakende satışların değeri her yıl 160,5 milyar sterlindir. (İstatist)

# 2. Birleşik Krallık süpermarket endüstrisi aynı zamanda Avrupa’daki en büyük çevrimiçi markettir. Mevcut rakamlar, çevrimiçi market satışlarının %6,9’unun İngiltere’den geldiğini gösteriyor. (İstatist)

İngiltere süpermarket endüstrisi istatistikleri

# 3. Birleşik Krallık’ta alışveriş yapanların %22’si yerel marketlerini günde en az bir kez ziyaret ettiklerini söylüyor. Önde gelen süpermarket zincirlerinin çoğu kendi yerel mağazalarını işletmektedir. (İstatist)

# 4. İngiltere süpermarket endüstrisinde ağırlıklı olarak gıda mağazalarında satış hacmi %3,7 arttı. Aynı dönemde, satışların değerindeki yüzde değişim %1,7 arttı. (İstatist)

# 5. Tesco, yıllık 7.2 milyar sterlinlik geliri ile Birleşik Krallık süpermarket endüstrisinde en çok satan firmadır. Sainsbury’s 4,2 milyar sterlinlik satışla ikinci sırada yer alıyor. Asda 4,1 milyar GBP’ye ulaşırken, Morrisons 2,7 milyar GBP’ye ulaştı. (İstatist)

# 6. OFT, Tesco’nun 2002’de Safeway’i satın almasını engellemiş olsa da, marka 1.200 market satın alabildi. 2015 yılına kadar Tesco, yaklaşık 2.000 market satın aldı. Ayrıca yakın zamanda bir toptan bakkal olan Booker’ı 3,7 milyar sterline satın aldı. (Çevrimiçi ekonomi)

# 7. Son on yılda Birleşik Krallık süpermarket endüstrisindeki bağımsız perakendecilerin sayısı 35.000 şirketten 18.500 şirkete düştü. (Çevrimiçi ekonomi)

# 8. İngiltere süpermarket endüstrisinden yapılan yiyecek ve içecek ihracatının %60’ından fazlası Avrupa Birliği’ne sevk edildi. 2016 yılında ihracat pazarının toplam değeri 304,4 milyar sterlin oldu. (IGD)

# 9. Birleşik Krallık süpermarket endüstrisi ülkedeki en büyük özel sektör işverenidir. Yaklaşık 3,9 milyon kişi tarımdan perakendeye ve catering sektörüne kadar çeşitli sektörlerde doğrudan istihdam edilmektedir. Toplamda, Birleşik Krallık’taki tüm istihdamın %14’ü bu endüstri tarafından yaratılmaktadır. (IGD)

# 10. İngiltere’de yiyecek ve içecek üretimi toplam 96 milyar sterlin değerinde. Birleşik Krallık’ta meydana gelen toplam üretimin %19’unu temsil etmektedir. (IGD)

Pazar payına göre İngiltere süpermarket endüstrisi istatistikleri

# 11. İngiltere süpermarket endüstrisi, 2016’da 16,1 milyar sterlin değerinde olan paket servisi pazarına bile girdi. Süpermarketlerin bu segmentteki payı 1,2 milyar sterlin oldu. Bakkallar 2,5 milyar sterlinlik bir gelir daha ekledi. (IGD)

# 12. İngiltere’deki tüketicilerin %17’si haftada en az iki kez kahvaltıyı paket servislerden satın alıyor. (IGD)

# 13. Tüketicilerin neredeyse %70’i geçen hafta en az bir paket satın aldıklarını söylüyor. (IGD)

# 14. İngiltere’de alışveriş yapanların yarısı haftada en az bir kez paketlenmiş öğle yemeği satın alıyor. Diğer %25’i ise haftada iki kez atıştırmalık satın alacak. (IGD)

#onbeş. ECR İngiltere programı aracılığıyla, 2011 ve 2016 yılları arasında İngiltere süpermarket endüstrisinden 260.000 ton ürün ve ambalaj atığı çıkarıldı. (IGD)

#on altı. Birleşik Krallık tarım endüstrisi, her yıl ülkede tüketilen gıdanın %60’ından fazlasını sağlamaktadır. Balıkçılık ve tarım tek başına her yıl 10,7 milyar GBP’den fazla katkıda bulunuyor. (IGD)

# 17. 2015 yılında Birleşik Krallık’ta Fairtrade ürünlerinin satışı 1,6 milyar GBP’ye ulaştı. Şu anda 400’den fazla şirket, ürünlerinde Fairtrade markasını kullanmak için lisans aldı. (IGD)

# 18. Birleşik Krallık’ta adil ticaret muz satışları, 2015 yılı için hacim bazında %5 arttı. Bu, Birleşik Krallık süpermarket endüstrisinin toplam 29 milyon GBP’lik satışlarından yaklaşık 8,2 milyon GBP’lik işçi ve çiftçi ikramiyesi sağladı. (IGD)

# 19. 2017’de, enflasyon oranları ortalama bir Birleşik Krallık hanesinin aylık bakkal faturasına tahmini 133 GBP ekledi. (Telgraf)

# 20. 2017 yılının ikinci çeyreğinde sektördeki market satışları %5 oranında büyüdü. Bu, sektörün Mart 2012’den bu yana yaşadığı en hızlı büyüme oranıydı. (The Telegraph)

Büyüklük ve toplam piyasa değerine göre Birleşik Krallık süpermarket endüstrisi istatistikleri

# 21. Morrisons, %3,7 performans göstererek sektördeki en güçlü satış artışlarını kaydetti. Asda, sadece %2,2 ile İlk 4’teki en düşük satış artışına sahipti. (Telgraf)

# 22. Enflasyon, sektördeki bazı ürünleri diğerlerinden çok daha ciddi şekilde etkiledi. Örneğin tereyağı, 2017’de bir önceki yıla göre yaklaşık %20 daha yüksekti. Konserve balık ve taze balık fiyatları yüzde 14 arttı. Elma şarabı ve dondurma fiyatları da sırasıyla %16 ve %12 arttı. (Telgraf)

# 23. 2017 yılının aynı döneminde, Lidl’deki satışlar %18,8, Aldi’deki satışlar ise %18,7 arttı. (Telgraf)

İngiltere süpermarket endüstrisi trendleri ve tahmini

İngiltere süpermarketi, kendisini indirim mağazalarının etkisinden korumanın bir yolu olarak kurmaya çalışıyor. En son rapor edilen yılda Aldi, 1.8 milyar sterlinlik geliriyle en popüler indirim mağazasıdır. Hala daha az popüler olan ‘Top 4’ zincirinden yaklaşık 1 milyar sterlin daha az olmasına rağmen, monopsondaki boşluklar kapanmaya başlıyor.

2011’den bu yana, İngiltere süpermarket endüstrisindeki ilk 4 markanın konsantrasyon endeksi %75’ten %72.3’e düştü.

Gıda fiyatları yükselmeye devam ettikçe tüketiciler daha ucuz seçenekler aramaya devam edecek. Ücretler ve fırsatlar artsa bile, tasarruf etme arzusu, ilk 4 mağazadan birinde alışveriş yapma arzusunun önüne geçecektir.

Bu eğilim nedeniyle, yerel marketlerden yararlanmak için büyük markalara göz kulak olun. Bu markalar, c-mağazalarında ihtiyaç duyulan günlük ürünleri, belki de diğer konumlara kıyasla küçük bir indirimle stoklayarak, trafiği kapılarından gelmeye teşvik etmeye devam edebilecekler.