23 kereste fabrikası endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kereste fabrikaları, çok sayıda endüstri için önemli bir temel sağlar. Bir kereste fabrikasında üretilen biçilmiş kereste, çok sayıda tüketici ürünü yaratmak için inşaat, imalat ve mobilya endüstrilerine dağıtılır. Artık ahşap ürünler, kağıt ve karton işlemcilere gönderilerek, endüstrinin başka bir segmenti oluşturulur.

OSHA, kereste fabrikalarının sağladığı tüm avantajlara rağmen, kereste fabrikasında çalışmanın “Amerika’daki en tehlikeli mesleklerden biri” olduğunu da belirtiyor. Çevresel faktörler de denkleme dahil edildiğinde, özellikle konum uzaksa ve yakınlarda sağlık tesisi yoksa daha da tehlikeli hale gelir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da şu anda ahşap üreten 1.000’den fazla aktif bıçkı fabrikası bulunmaktadır. Yumuşak ağaç kapasitesi 189 milyon metreküp, 280 milyon metreküp odun tüketiyor. Bir yumuşak kereste fabrikasındaki ortalama işçi, yılda 2.100 metreküpten fazla odun üretebilir; bu, bir kereste fabrikası, kereste veya özel sektördeki ortalama işçinin üretebileceğinin yaklaşık yarısı kadardır.

Kereste fabrikası endüstrisinden önemli istatistikler

1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kereste fabrikaları her yıl yaklaşık 34 milyar dolar gelir üretiyor. 2013’ten 2018’e kadar, bu sektör için pazar ortalama %3,3 oranında büyüdü. (IBIS Dünyası)

# 2. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 3.200 kereste fabrikası faaliyet göstermektedir. Mevcut üretim seviyelerinde, yaklaşık 85.000 kişinin doğrudan istihdamını destekleyecekler. (IBIS Dünyası)

# 3. Hızar fabrikaları ile kereste üretimi, harcanan her 1 $ için 0,21 $ ücretlere gittiğinden, orta düzeyde bir sermaye yoğunluğu yaratır. (IBIS Dünyası)

# 4. 766.000 dönümden fazla ABD orman arazisi, her yıl kereste fabrikası endüstrisini desteklemeye yardımcı oluyor. Kuzey Amerika’daki orman alanlarının %49’u sertifikalı olarak kabul edilir. (İstatist)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ormanlık arazinin yaklaşık %70’i orman arazisi olarak kabul edilir ve bu da onu endüstriyel olarak kullanılabilecek odun üretme kapasitesine sahip kılar. (İstatist)

# 6. Her yıl, Amerika’nın kereste fabrikaları, 11.9 milyar fit küp endüstriyel yuvarlak odun üretimine yardımcı oluyor. (İstatist)

# 7. Amerika’nın ormanları ve orman ürünleri, 953.000’den fazla kişinin istihdamını sürdürmesine yardımcı olarak onu ülkenin en büyük endüstriyel işverenlerinden biri haline getiriyor. Orman ürünlerinden her yıl 53 milyar dolardan fazla bordro üretiliyor. (İstatist)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’nden kağıt fabrikası sevkiyatları her yıl 45 milyar dolar değerinde. Ağaç ve kağıt imalat sanayinin piyasa değeri 282 milyar dolar. (İstatist)

# 9. Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde kereste fabrikalarının yardımıyla 41 milyar fit küpten fazla kereste üretilmektedir. Sektör ayrıca 79 milyon tondan fazla kağıt ve karton ürüne katkıda bulunuyor. (İstatist)

# 10. Kuzey Amerika’daki kereste fabrikaları tarafından işlenen ortalama kütük boyutu, coğrafi konumunuza bağlıdır. En büyük kütükler, boyutun 42 santimetre olduğu British Columbia’da bulunur. Doğu Kanada’da, kütüklerin ortalama boyutu sadece 16 santimetre çapındaydı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri, mevcut endüstriyel yuvarlak odun pazarının %9’unu oluşturmaktadır. Kereste fabrikaları, dünya ahşap pelet pazarının %27’sinin üretilmesine yardımcı olurken, biçilmiş odun pazarının yalnızca %5’ini sağlar. Kanada, biçilmiş ağaç pazarının %23’ünden sorumludur. (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü [FAO])

# 12. Kanada, ahşap esaslı panellerin ikinci büyük tedarikçisidir ve dünya pazarının %9’undan sorumludur. Amerika Birleşik Devletleri bu segmentte ilk 10’a bile girmiyor. (FAO)

# 13. Çin, endüstriyel yuvarlak odun ürünlerinin ana ithalatçısıdır ve ithalat pazarının %39’unu kontrol etmektedir. Kanada, dünya çapında mevcut olan endüstriyel yuvarlak odun ürünlerinin %3’ünü ithal etmektedir. (FAO)

# 14. Birleşik Krallık, odun pelet ithalat pazarının %43’ünden sorumludur. (FAO)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri, 2016 yılında pazarın %15’inden sorumlu olan ahşap esaslı panel ithalatında dünya lideridir. (FAO)

#on altı. Doğu Kanada eyaletlerinde faaliyet gösteren kereste fabrikaları, %10’a varan marjlarla çalışmaktadır. (Uluslararası ahşap pazarlarının araştırılması)

# 17. 2016’da Brezilya, 109 milyon bdft odun ile Kanada ve Şili’nin ardından ABD’nin en büyük üçüncü ihracatçısıydı. Kereste hacmi yıl boyunca %54 arttı. (Uluslararası ahşap pazarlarının araştırılması)

# 18. Kanada 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’ne 15 milyar bdft gönderdi. (Uluslararası Ahşap Pazarları Araştırması)

# 19. Çam böcekleri, özellikle ABD ve Kanada’nın batı eyaletlerinde ve eyaletlerinde, biçilmiş kütükler için büyük bir sorundur. Böcekler, British Columbia’daki tüm çam ağaçlarının yaklaşık %60’ını ve eyaletteki tüm ayakta duran ağaçların %20’sini öldürdü. (Uluslararası ahşap pazarlarının araştırılması)

# 20. 2012 yılında, Kaliforniya’daki 30 kereste fabrikası, ABD yumuşak ağaç üretiminin %7’sini ve yerel üretimin yaklaşık %5’ini temsil eden 1,9 milyar tahta fitlik kereste üretimine yardımcı oldu. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 21. California’daki kereste hasadının %83’ü özel arazilerden geldi. Diğer %14’ü ise ulusal ormanlardan geldi. Kaliforniya’da hasat edilen ahşabın %97’si işlenmek üzere eyalette kalıyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 22. ABD’de hasat edilen odun hacminin %32’si tahta ve kereste için kullanılacaktır. Kaliforniya’da, güç üretmek için 360 milyon fit küpten fazla ağaç lifi kullanıldı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 23. California’da kereste işleme kapasitesi 1980’lerden bu yana %70’den fazla azaldı.(ABD Tarım Bakanlığı)

Kereste Fabrikası Endüstri Trendleri ve Analizi

Kereste fabrikası endüstrisi, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 1995’ten beri genel bir büyüme trendi yaşadı. Bu kereste fabrikalarında üretilen kereste, ekonomik gerileme dönemlerinde bazen rezerv olarak bekletilebilir, ancak ileride korunabilen ve kullanılabilecek ürünler yaratır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı kereste fabrikaları, tarihte ilk kez ürettikleri kerestede %30’luk marjlara ulaştı. İhracat pazarları gelişmeye devam ederken ve iç talep istikrar kazanırken, endüstri trendi güçlü olmaya devam etmelidir.

Kuzey Amerika’daki en büyük 10 kereste üreticisi, mevcut toplam kapasitenin %40’ından sorumludur. En büyük üreticilerin %40’ı 10’dan az kereste fabrikasına sahip ve Potlach ve RSG Forest Products sadece 4’e sahip.

Timberland çeşitli ürünler için kullanılmaya devam edecek. Daha büyük markalar marjları artırmak için daha küçük taşıyıcılar satın almaya başladıkça, sektörün önümüzdeki 10 yıl içinde daha yerleşik hale gelmesini bekleyin. Mevcut gelirler, bu tahmin döneminde %2’den %4’e çıkarak sabit kalmalıdır.