23 Krom Sektörü İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

Krom kaplama, metal nesneler üzerinde ince bir krom tabakasının elektrokaplanması işlemidir. Bu ince tabaka dekorasyon için, korozyon direncini arttırmak veya yüzey sertliğini iyileştirmek için kullanılabilir.

Ticari sınıf krom kaplama, 1924’te Columbia Üniversitesi’nde, Dr. George J. Sargent’ın 1920’de yayınlanan araştırmasına dayanarak geliştirildi. Dr. Sargent, 1 kısım sülfürik asidin 100 kısım kromik aside Krom elektrodepozisyonunu mümkün kılacağını ve krom kaplamayı oluşturduğunu buldu.

Çoğu krom kaplama istatistikleri, galvanik kaplama pazarına genel bir bakış içinde yer almaktadır.

Krom endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde genel metal işleme ve kaplama endüstrisi, yıllık yaklaşık 30 milyar dolar gelir elde ediyor. Büyüme minimal ancak istikrarlı, 2017’de sona eren 5 yıllık dönemde yıllık ortalama %0,7 büyüme. (IBIS World)

# 2. ABD’de 5.700’den fazla şirket, 120.000’den fazla kişiyi doğrudan istihdam fırsatlarında istihdam ederek metal kaplama ve işleme hizmetleri sunmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 3. Elektrokaplama, 2016 yılında toplam gelirin %43’ünden fazlasını oluşturan, kullanılan birincil metal kaplama işlemidir. Akımsız kaplama da mevcuttur, ancak özellikle krom kaplama çevre düzenlemelerini düşündüğünüzde çok daha yüksek bir maliyetle. (Grand View Araştırması)

# 4. Otomotiv sektörü, 2016 yılında 3,39 milyar dolar gelir sağlayan genel metal kaplama endüstrisi için en büyük gelir segmentinden sorumludur. Bunun nedeni, şoklar da dahil olmak üzere, yukarıdaki yıllara göre daha fazla otomobil parçasını korumak için metal kaplamanın kullanılmasıdır. , radyatörler ve silindirler.. (Grand View Research)

# 5. Kuzey Amerika, krom endüstrisi için en büyük pazardır. Tüm işlemler ve metal kaplama dahil edildiğinde, toplam gelirin %32’sinden fazlasını temsil eder. Avrupa ikinci en büyük pazar ve gelirin %27,5’ini oluşturuyor. (Grand View Araştırması)

# 6. Asya-Pasifik bölgesi (APAC), otomobil üretiminde meydana gelen artış nedeniyle %6,3’lük bir CAGR elde ederek, endüstri için en hızlı büyüyen coğrafi segmenttir. Tayland, Hindistan, Endonezya ve Çin’deki olumlu politikalar da bu büyümeyi körüklemeye yardımcı oldu. (Grand View Araştırması)

# 7. Krom endüstrisi, 2015 yılında 1,43 milyar dolarlık toplam gelir elde ederek, toplam otomotiv elektrokaplama pazarının tahmini %40’lık bir payına sahiptir. )

# 8. Krom için otomotiv kategorisindeki en büyük segment iki tekerlekli araçlardan geliyor. (Grand View Araştırması)

# 9. Dekoratif krom kaplama, bugün endüstride bulunan en yaygın uygulama segmentidir. 2015 yılında, ağırlıklı olarak otomotiv dış bileşenlerinin kaplanması için kullanılan küresel pazarın %69’undan sorumluydu. (Grand View Araştırması)

# 10 Kuzey Amerika’da dekoratif krom, 2015 yılında 440 milyon dolar değerinde olup, en popüler uygulamalar araç tekerlekleri, çerçeve, kickstand ve farlar üzerindedir. (Grand View Araştırması)

# 11. Avrupa’da, İngiltere ve Almanya otomotiv krom pazarının %35’ini oluşturmaktadır. (Grand View Araştırması)

# 12. Otomotiv segmentinde krom endüstrisi için APAC bölgesindeki piyasa değeri 2015 yılında 343,5 milyon dolardı. 2025 yılına kadar bu bölgenin dünyanın en büyük ikinci krom pazarı olarak Avrupa’yı geçmesi bekleniyor. (Grand View Araştırması)

# 13. Metal kaplamadan sorumlu olan apre kimyasallarının küresel pazarının 2022 yılına kadar 14,6 milyar dolarlık bir değere ulaşması bekleniyor. (Global Industry Analysts)

# 14. APAC bölgesinin, 2022’de sona eren 5 yıllık dönemde %6.7’lik bir CAGR ile terbiye kimyasalları segmentinde en yüksek yıllık büyüme seviyelerini yaşaması bekleniyor. (Küresel endüstriden analistler)

#onbeş. Plastik üzerine krom kaplamanın da bir endüstri segmenti olarak yüksek düzeyde büyüme sağlaması bekleniyor. 2024’te sona eren tahmin dönemi için plastik kaplamanın piyasa değerinin 135 milyon dolara ulaşması veya bu değeri aşması bekleniyor. Eğer başarılırsa, bu %6.5’lik bir CAGR yaratacaktır. (Hexa Araştırması)

#on altı. Otomobillerde daha fazla polimer kullanıldıkça, plastiklerde krom kaplamanın artması bekleniyor. Günümüzde araç ağırlığının %20’sine kadar polimerler kullanılmaktadır. (Hexa Araştırması)

# 17. Krom ABS plastik, plastik kaplama endüstrisi segmentinde bulunan en yaygın üründür. Krom endüstrisinin bu segmentinden elde edilen toplam gelirin %75’inden fazlasını temsil eder. (Küre Haber Tel)

# 18. Krom endüstrisi için çalışan sadece üç tank için ısıtma için yıllık işletme maliyeti yaklaşık 2.000 $ ‘dır. Bu, yılda 825 galon tehlikeli atık oluşturur ve tank başına yıllık 4.500 $ bertaraf maliyeti gerektirir. (Batı Michigan Üniversitesi)

# 19. Kaplama veya kaplama makinelerinin ayarlayıcısı veya operatörü olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 35.000 kişi istihdam edilmektedir. Ortalama saatlik ücreti 16.20 dolar, bu da yılda yaklaşık 34.000 dolara denk geliyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 20. California, krom endüstrisindeki insanların çoğunluğunu istihdam ediyor, Ohio’daki istihdam oranının iki katından fazla. Ancak Ohio’daki işçiler, California’daki işçilerden yılda ortalama 1.000 dolar daha fazla kazanıyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 21. Kaplama operatörü olarak çalışan maaşlı çalışanların ilk %10’u yılda yaklaşık 50.000 dolar kazanıyor. Ücretlilerin en alttaki %10’u yılda yaklaşık 21.000 dolar kazanıyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 22. Motorlu araç parçaları imalatı ile çalışan plaka operatörleri, sektördeki en yüksek yıllık maaşları yılda 37.700 $ ile kazanıyor. Plastik kaplama segmentindeki çalışanlar, yılda ortalama 31.700 $ ile en az kazanıyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

Krom Sektörü Trendleri ve Tahmini

Elektrokaplama, metal kaplama ve işleme endüstrisinde baskın bir güç olmaya devam edecek. Bununla birlikte, krom endüstrisi, çevresel düzenlemelerin nasıl ve ne zaman kullanılabileceğini kısıtlamaya devam etmesi nedeniyle ileriye dönük bir takım zorluklarla karşı karşıyadır. 2006’dan beri kromun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetlerinden buhar, toz veya buğu salması yasaklanmıştır.

Krom kaplama işlemi için kullanılan sülfürik asidin kanserojen olduğunu gösteren kanıtlar da vardır.

Asit yıkayıcılarla birlikte geliştirilmiş atık su yönetimi teknikleri, endüstrinin bir kez daha genel metal kaplama pazarında daha baskın bir güç haline gelmesine yardımcı olabilir. Bu gerçekleşene kadar, endüstri, diğer galvanik kaplama seçeneklerine kıyasla uyulması gereken ek düzenlemeler nedeniyle krom pazarını ikincil bir seçenek olarak görecektir.