23 LED Aydınlatma Sektörünün İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

LED aydınlatma, akkor ampuller gibi diğer aydınlatma ürünlerine göre birçok avantajı olan bir sektördür. LED’ler son derece enerji verimlidir, örneğin akkor lambalara kıyasla %90’a kadar daha az enerji kullanırlar. Bu, her bir LED ışığı enerjinin bir kısmını kullandığından, ev sahiplerinin enerji tüketim maliyetlerini düşürmelerini sağlar.

Yüksek verimli akkor, halojen veya floresan lambalara kıyasla giriş seviyesi LED lambalar bile enerji maliyetlerinde %50’ye kadar tasarruf sağlayabilir.

LED aydınlatma sektörü ile birlikte göz önünde bulundurulması gereken ömür boyu avantajı da vardır. Yüksek kaliteli bir LED, 100.000 saate ulaşabilen beklenen bir ömre sahiptir. Giriş seviyesi LED ışıkların bile beklenen ömrü 30.000 saattir. Karşılaştırıldığında, ortalama akkor ampul yaklaşık 1.000 saat sürer. Kompakt bir floresan 10.000 saate kadar dayanabilir.

Soğukta çalışırlar. Kırılmaya karşı çok dayanıklıdırlar. Neredeyse anında tam parlaklıkla yanarlar. UV veya IR emisyonları yoktur. Bu nedenle LED aydınlatma endüstrisi, enerji tüketimi hakkındaki düşüncelerimizi geliştiriyor.

LED aydınlatma endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. 2022 yılına kadar LED ışıkların küresel aydınlatma pazarında %61 penetrasyon oranına ulaşması bekleniyor. Bu, LED lambaların fiyatını düşürecek olan küresel safir üretimini artırarak başarılabilir. (İstatist)

# 2. 2022 için küresel LED aydınlatma pazarı görünümünün 78,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Kuzey Amerika’nın gelir açısından toplam pazar payının yaklaşık %25’ine sahip olması bekleniyor. (İstatist)

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki LED aydınlatma endüstrisinin istatistikleri

# 3. Çin, LED aydınlatma üretimi için dünyanın önde gelen safir üreticilerinden biridir. Şu anda mevcut küresel üretim kapasitesinin üçte birine sahipler. (İstatist)

# 4. Küresel LED aydınlatma pazarındaki otomotiv aydınlatması, sektörün her yıl elde edebileceği toplam satışların %13’ünü oluşturuyor. (İstatist)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki A tipi lambalar için, akkor lambalar aydınlatma endüstrisinde hala %26 pazar payına sahiptir. Bu, LED aydınlatmanın gelecek yıllarda genişlemesi için bir yer sunan geniş bir pazar segmenti yaratır. (İstatist)

# 6. ABD Enerji Bakanlığı, 2030 yılına kadar, LED aydınlatmanın her yıl 190 terawatt saat elektrik tasarrufu sağlama potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyor, bu da enerji maliyetlerinde 15 milyar dolara eşdeğer. (Genel Güç)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikalıların %58’i LED ampulleri diğer aydınlatma türlerine tercih ettiklerini söylüyor. ABD’deki toplam lamba envanteri için konut pazar payı %71’dir. (İstatist)

# 8. General Electric, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lider ampul markasıdır. Bu pazardan her yıl 540 milyon dolardan fazla gelir elde ediyorlar. (İstatist)

# 9. Osra Sylvania’nın ortalama bir yılda ürettiği toplam satışların %11,5’i ampul satışından gelmektedir. (İstatist)

# 10. Nichia’nın LED bileşen geliri yıllık 2.4 milyar doların üzerinde. (İstatist)

En çok kullanılan markaya göre LED aydınlatma sektör istatistikleri

# 11. LED aydınlatma endüstrisi 2022’ye kadar %13’lük bir CAGR’ye ulaşabilirse, o zaman endüstri pazarının beklenen büyüklüğü 54,28 milyar dolara ulaşabilir. 2016 yılında sektörün küresel değeri 26,09 milyar dolardı. (Zion Pazar Araştırması)

# 12. Konut uygulamaları segmenti, 2016 yılında LED aydınlatma pazarına hakim oldu ve toplam pazar payının %40’ından fazlasını oluşturdu. Bu, dış mekan aydınlatmasından banyo aydınlatmasına kadar iç ve dış mekan uygulamaları için aydınlatma ürünlerini içerir. (Zion Pazar Araştırması)

# 13. Avrupa’nın, 2016’daki toplam satışların %31’ini oluşturan toplam pazar payında LED aydınlatma endüstrisine liderlik etmeye devam etmesi bekleniyor. (Zion Pazar Araştırması)

# 14. 2027’ye kadar, LED aydınlatmanın kullanılması, LED kullanımına kıyasla 348 terawatt’a kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 44 büyük elektrik santralinin yıllık elektrik üretimi. Mümkünse, mevcut fiyat seviyelerinde 30 milyar dolardan fazla bir enerji maliyeti tasarrufu olacaktır. (ABD Enerji Bakanlığı)

#onbeş. LED aydınlatma sektörü, diğer aydınlatma biçimlerine kıyasla ısı üretiminde de bir avantaja sahiptir. Akkor ampuller, enerjilerinin %90’ını ısı şeklinde yayarlar. CFL’ler bile enerjilerinin yaklaşık %80’ini ısı şeklinde serbest bırakır. LED ışıklar, enerjilerinin sadece %12’sini ısı şeklinde serbest bırakır. (ABD Enerji Bakanlığı)

#on altı. Şu anda, şu anda ABD evlerinde kurulu tahmini 500 milyon gömme tavan ışığı bulunmaktadır. Yılda 20 milyondan fazla satılmaktadır. Bu aydınlatma seçeneği için LED teknolojilerine geçilerek, downlight çıkışı daha fazla değilse de %75 oranında azaltılabilir. (ABD Enerji Bakanlığı)

# 17. 6 ayaklık bir Noel ağacını 40 gün boyunca C-9 akkor lambalarla günde 12 saat yakmanın maliyeti yaklaşık 10 dolar. C-9 LED ışıkları kullanılsaydı, elektrik maliyeti sadece 0,27 dolar. (ABD Enerji Bakanlığı)

# 18. 10 yıl boyunca, diğer aydınlatma seçeneklerinden LED aydınlatmaya geçiş, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki karbondioksit emisyonlarını yılda 100 milyon metrik ton azaltabilir. (İlerlemeyi düşünün)

# 19. 2009’da Amerika Birleşik Devletleri’nde 400.000’den az LED ışık kurulumu vardı. 2012 yılında 14 milyon kurulum yapıldı. 2014 yılında 78 milyon kurulum yapıldı. (İlerlemeyi düşünün)

# 20. 2008 yılında A tipi LED’in kilolümen başına fiyatı yaklaşık 150 dolardı. 2014 yılında kilolümen başına fiyat 20 doların altındaydı. (İlerlemeyi düşünün)

Türe göre LED aydınlatma sektörü istatistikleri

# 21. 2008’den beri, bir perakende mağazasındaki LED ampullerin fiyatları %90’dan fazla düştü. 2016’dan beri ortalama bir müşteri, evi için 60 watt’lık bir LED ampulü 3 $ veya daha düşük bir fiyata satın alabilir. (İlerlemeyi düşünün)

# 22. 2022 yılına kadar, LED aydınlatma endüstrisinin küresel tabanın %60’ından fazlasını oluşturması ve satılan ampullerin en az %69’unu oluşturması bekleniyor. (İlerlemeyi düşünün)

# 23. Bir LED ampul 5 yıl kesintisiz çalışabilir. Günde sadece birkaç saat kullanılırsa, ampulün potansiyel ömrü birkaç on yıl olabilir. (İlerlemeyi düşünün)

LED aydınlatma endüstrisinin eğilimleri ve analizi

LED aydınlatma endüstrisi yeni başlıyor. LED ampul fiyatları istikrarlı bir şekilde düşüyor ve bu trendin devam etmesi bekleniyor. İşletme sahipleri ve ev sahiplerinin bu ürünle elde edebilecekleri enerji maliyeti tasarrufları ile birleştiğinde, bu ampuller zaman içinde kendilerini amorti edebilirler.

Aynı zamanda, küresel aydınlatma pazarının da artması bekleniyor. Elektrik dağıtımı, her gün ilk kez gelişmekte olan dünyanın bazı bölgelerine ulaşarak büyümeye devam ediyor. Bu alanlar olgunlaştıkça ve gelişmiş altyapı ile büyüdükçe, uygun fiyatlı aydınlatma ihtiyacı ortaya çıkacaktır. LED aydınlatma sektörü bu ihtiyacı karşılamaya hazır.

Geriye kalan tek belirsizlik sorunu, dünya safir piyasasının rekabet gücüdür. Üretim seviyeleri düşerse, fiyatlardaki düşüş beklenenden daha yavaş olacak ve bu da endüstrinin genişleme potansiyelini azaltabilir.