23 Tilapia Sanayi İstatistikleri ve Trendleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en popüler deniz ürünleri seçeneklerinden biri tilapia’dır. Balık oldukça popüler hale geldi çünkü oldukça iyi bir lezzet profiline sahip ve tüketiciler için en uygun fiyatlı balık proteini seçeneklerinden biri.

Fox News raporuna göre, 2014 yılında tilapia Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tüketilen dördüncü deniz ürünü oldu. Karides, somon ve konserve ton balığı izledi. Tilapia, yetiştirilmesi çok kolay bir balık olduğu için, genel deniz ürünleri pazarında çok uygun fiyatlı hale gelir. Bol bir çeşittir, farklı yem türlerine uyarlanabilir ve bu da onu bulmayı çok kolaylaştırır.

Nil tilapia ekimi, 4.000 yıldan fazla olası insan tüketimi ile Mısır zamanlarına kadar uzanır. Ancak, bu balığın küresel dağılımının büyümeye başladığı 1950’lere kadar olmayacaktı. Çiftlikler 1965 yılında Tayland’a tanıtıldı ve sonraki 20 yıl içinde Güneydoğu Asya’nın geri kalanına, Afrika’nın bazı bölgelerine ve Güney Amerika’ya yayıldı.

Tilapia endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Çin, tilapia üretiminde dünya lideridir. 1992 ve 2003 yılları arasında dünya çapında tüketilen tilapyanın yarısından fazlasını ürettiler. (FAO – Birleşmiş Milletler)

# 2. 2017 yılının ilk 9 ayında dünya tilapia pazarı yaklaşık %6 daraldı. Bununla birlikte, Çin’in toplam donmuş tilapia ihracatı %4,4 oranında büyümeye devam etti. (FAO – Birleşmiş Milletler)

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tilapia Endüstrisinin İstatistikleri

# 3. Dondurulmuş panelenmiş biftekler, %19.3 artan talep ile geçen yılki en yüksek büyüme seviyelerini gördü. Bütün dondurulmuş tilapia ürünleri, küresel talebi %3 oranında artırdı. Ancak donmuş filetolar %5,3 azaldı. (FAO – Birleşmiş Milletler)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılının ilk 9 ayında toplam donmuş tilapia ithalatı %13 düştü. İthalat özellikle dondurulmuş fileto ve bütün dondurulmuş segmentlerde düştü. (FAO – Birleşmiş Milletler)

# 5. Meksika şu anda her yıl yaklaşık 68.000 ton tilapia ürünü ithal ediyor, özellikle dondurulmuş filetolar. (FAO – Birleşmiş Milletler)

# 6. Honduras, Amerika Birleşik Devletleri pazarına taze veya soğutulmuş tilapia filetolarının lider tedarikçisidir. 2017’de %14,5 değerinde daralma ve %8,9 değerinde düşüş olmasına rağmen mevcut pazar payının üçte birine sahipler (FAO – Birleşmiş Milletler).

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Latin Amerika pazarı, her yıl ithal edilen yaklaşık 58.000 ton ile dünyadaki en büyük tilapia ithalatçısıdır. Afrika, 2015’ten bu yana iki katına çıkan bir hacimle yıllık yaklaşık 32.000 ton ithalat yapıyor. (FAO – Birleşmiş Milletler)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen tilapyanın %5’inden azı yurt içinde üretilmektedir. ABD’deki yerli üretimin %75’inden fazlası devridaim sistemlerinden geliyor. (Monterey Körfezi Akvaryumu)

# 9. ABD merkezli su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanım için yalnızca 8 ilaç tam olarak onaylanmıştır ve öncelikle hastalığı önlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Cinsiyet değiştirme için uluslararası olarak kullanılan metiltestosteron gibi kimyasallar, yalnızca kapalı sistem kuluçkahaneler için özel izinle kullanılabilir. (Monterey Körfezi Akvaryumu)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’nde tilapia üretimine odaklanan ve bu balığın tüm ulusal nüfusunu sağlayan sadece 28 kuluçkahane var. (Monterey Körfezi Akvaryumu)

Küresel Tilapia Sanayi İstatistikleri

# 11. 2016 yılında Filipinler’de su ürünleri yetiştiriciliği çalışmalarıyla 259.000 metrik tondan fazla tilapia üretildi. Bu rakamdan sadece 900 metrik ton tilapia ihracat pazarına gönderildi. Bu rakamlar son 5 yıldır sabittir. (Deniz ürünleri ticari istihbarat portalı)

# 12. Filipinler’deki nehirlerden ve göllerden yaklaşık 54.000 metrik ton tilapia da çıkarılıyor. Bunun nedeni, Filipin Balıkçılık ve Su Ürünleri Kaynakları Bürosu’nun son on yılda zanaatkar balıkçılık için yerel su yollarına parmak salmış olmasıdır. (Deniz ürünleri için ticari istihbarat portalı)

# 13. Çin’deki 1.8 milyon mt tedarikten yapılan ihracatın yaklaşık %56’sı Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyor. Meksika, Çin ihracatının %10’unu alırken, Rusya ve Avrupa Birliği sırasıyla %6’sını alıyor. (Araştırma kapısı)

# 14. ABD pazarında, tilapia satışları, her kategorideki tüm balık doları varlıklarının yaklaşık %25’ini oluşturmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde deniz ürünleri satan ortalama bir mağazanın haftalık satışları ortalama 608 dolar. (Araştırma kapısı)

#onbeş. 2009 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde tilapia’nın canlı ağırlık tüketimi yaklaşık 465.000 mt’dur. 2014 yılında canlı ağırlık tüketimi eşdeğeri 633.000 mt’u aştı. (Araştırma kapısı)

#on altı. 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan Tilapia ithalatı 1,11 milyar dolardan fazla değerlendi. Karşılaştırıldığında, ABD’deki çiftlik tilapia satışları 90 milyon dolar civarındaydı. (Araştırma kapısı)

# 17. Meksika’da, verilen su ürünleri yetiştirme ruhsatlarının %50’den biraz fazlası tilapia yetiştirme ruhsatlarıdır. 2013 yılında Meksika’daki tilapia endüstrisi toplam satışlarda yaklaşık 103 milyon dolar üretebildi. (Araştırma kapısı)

# 18. 1992’den beri, sadece taze tilapia filetolarının fiyatları, kilogram başına fiyatta çarpıcı bir artış gördü. Diğer tüm kategoriler nispeten tutarlı kalmıştır. 1992’de taze filetolar 5 $ / kg olarak değerlendi. 2014 yılında, 7 $ / kg’dan fazla değerlendiler. (Araştırma kapısı)

# 19. Tayvan ve Amerika Birleşik Devletleri geleneksel olarak tilapiyi ayrı bir ticaret istatistiği olarak kaydeden tek ülkeler olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri dünya arzının yaklaşık %96’sını uluslararası pazara ithal ediyor. (FAO – Birleşmiş Milletler)

# 20. Bir tür olarak Tilapia, kültür balıkçılığı sistemlerinde tatlı su üretiminin %7,6’sını oluşturur. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 21. Erkekler kadınlardan %40 daha hızlı büyüdüğü için endüstri yalnızca erkek tilapia üretimini tercih ediyor. Bu nedenle, uluslararası endüstri, ABD su ürünleri pazarında pek yaygın olmayan, cinsiyeti tersine çevirme süreçlerine odaklanmaktadır. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 22. 2022’ye kadar Vietnam’ın 2016’da ürettiği 150.000 mt tilapia miktarını ikiye katlaması bekleniyor. Şu anda Tayland’da 21.000 hektarın üzerinde tilapia havuzu hizmet veriyor. (Balık İçi)

# 23. 2022 yılına kadar, genel tilapia endüstrisinin 10 milyar dolardan fazla bir piyasa değerine ulaşması bekleniyor. (Araştırma kapısı)

Tilapia Endüstri Trendleri ve Tahmini

Tilapia endüstrisini son 5 yılda daha fazla patlayıcı büyümeden sınırlayan şey, balığın genel beslenme profili hakkındaki raporlardır. Tilapia’nın bir omega-6 yağ asidi olan yüksek düzeyde araşidonik asit içerdiği bulunmuştur. İnsan diyetinin gerekli bir bileşenidir, ancak yüksek seviyelerde tüketildiğinde Alzheimer hastalığı gibi belirli beyin bozukluklarıyla bağlantılıdır.

Ayrıca Amerikan diyetinde bulunan diğer popüler deniz ürünleri seçeneklerinden daha az omega-3 içerir. Kombinasyon, bazı tüketiciler için pastırmalı çizburgerden daha kötü bir iltihaplanma profili oluşturur.

Bununla birlikte, aynı zamanda, tilapia, ıstakoz veya belirli ton balığı türlerinden daha fazla omega-3 içerir. Aynı zamanda çok düşük seviyelerde doymuş yağ içerir ve 100 gr’lık bir porsiyon 29 gr protein içerir.