24 Ağır Kamyon Sektörü İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, kamyonlar ağırlık sınırlarına göre belirli sınıflandırmalara göre sınıflandırılır. Kişisel amaçlar için sürülen çoğu kamyon hafif kamyon olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya örnek olarak Dodge Dakota, Toyota Tacoma veya Ram 1500 ve 3500 verilebilir. Sınıf 1-3’ün tümü hafif hizmet kamyonlarıdır.

Orta Hizmet Kamyonları 4-6 Sınıflarındadır. 14.001-26.000 pound arasında bir ağırlık limiti var. Bu araçlar, bazı ticari veya endüstriyel amaçlar için yeterince güçlü olmalarına rağmen hala kişisel amaçlar için kullanılabilir.

Ağır hizmet kamyonları Sınıf 7’de başlar. Sürücülerin bu araçları kullanabilmesi için ticari sürücü belgesine (CDL) sahip olması gerekir. Sınıf 8 kamyonlar, 33.001 poundun üzerindeki ağırlık limiti ile hepsinden daha ağırdır. Sınıf 9 kamyonlara bazen “süper sağlam” denir, ancak çoğu tipik olarak özel özelliklere sahip Sınıf 8 araçlardır.

Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın geri kalanı boyunca malların taşınmasının önünü açan ağır yük taşımacılığı endüstrisidir.

Ağır hizmet kamyon endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Sınıf 8 tartı segmentindeki kamyon satışları, 2017’de %59 arttı ve Kuzey Amerika’da toplam 296.000’den fazla araç satıldı. (ACT Araştırması)

# 2. Kamyonetler için spot navlun oranı, bir önceki yıla göre yaklaşık %21 daha fazla olan Aralık 2017’de mil başına 1,81 dolara ulaşıyor. (DAT çözümleri)

ABD Ağır Kamyon Sektörü İstatistikleri

# 3. Aralık 2017 itibariyle spot navlun piyasasında faaliyet gösteren her tır için yaklaşık 9 yük mevcuttu. Bu ortalama, ağır kamyon endüstrisi için bir rekor. (DAT çözümleri)

# 4. Ağır kamyon üreticileri 2017’de ekonomiye bir önceki yıla göre %1,6 artışla 196.000 iş ekledi. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 5. Küresel ağır kamyon üretimi 369 milyar dolar değerinde bir endüstridir. Endüstri segmentleri büyüyor olsa da, küresel endüstri 2012-2017 yılları arasında yıllık ortalama %0,2 daralma yaşadı. (IBIS World)

# 6. Şu anda ağır kamyon imalat endüstrisinde faaliyet gösteren yaklaşık 1.000 şirket var ve şu anda dünya çapında toplam 284.000 kişiyi istihdam ediyorlar. Daimler, Volvo ve PACCAR şu anda toplam pazar payında sektöre liderlik ediyor. (IBIS Dünyası)

# 7. Daimler, 2015 mali yılında kamyon üretiminde 42.59 milyar dolar gelir elde etti. Volvo 26,3 milyar dolar gelir elde ederken, PACCAR 14,78 milyar dolar gelir elde etti. (İstatist)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut işlerin yaklaşık %6’sı bir şekilde doğrudan ağır nakliye endüstrisi ile bağlantılıdır. ABD’de taşınan kargonun %80’i kamyon taşımacılığı endüstrisi tarafından taşınmaktadır. (ABD Ulaştırma Bakanlığı)

# 9. ABD’deki ağır kamyon sürücüleri her yıl 432 milyar milden fazla seyahat ediyor. Bunu 54 milyar galon yakıtla, yıllık 143 milyar dolarlık bir masrafla gerçekleştiriyorlar. (ABD Ulaştırma Bakanlığı)

# 10. “kamyon şoförü” mesleği, ABD’deki 29 eyalette en yaygın iş fırsatıdır. Bir uzun mesafe kamyon şoförü her yıl 100.000 milden fazla yol kat edecektir. (ABD Ulaştırma Bakanlığı)

Pazar Payına Göre Ağır Kamyon Sektörü İstatistikleri

# 11. Ağır kamyonlarla taşınan yükün %10’u makine içerir. %8’i elektronikle ilgilidir. Diğer bir %8 ise diğer motorlu araçların sevkiyatını içermektedir. (ABD Ulaştırma Bakanlığı)

# 12. ABD ekonomisinin mevcut talepleri, her yıl 10 milyar tondan fazla kargo taşımak için 3,6 milyon ağır kamyon gerektiriyor. Bu, 3.5 milyondan fazla kamyon şoförü iş fırsatının mevcut olduğu anlamına gelir. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 13. Kiralık kamyon endüstrisi ciddi bir sürücü sıkıntısı ile karşı karşıya. 2016 yılında doldurulması gereken 35.000’den fazla boş pozisyon vardı. Düşük işsizlik seviyeleri sayesinde kıtlık azalıyor olsa da, tonaj oranları yükselmeye devam ediyor, bu da daha fazla iş fırsatı anlamına geliyor. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 14. Ağır hizmet kamyonu endüstrisi için yakıt maliyeti, toplam işletme maliyetlerinin %20’sini oluşturabilir. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

#onbeş. 2016 yılında, ağır hizmet sahtekarlığı endüstrisi tarafından ele alınan 738 milyar dolardan fazla brüt navlun geliri vardı ve bu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam navlun faturasının %81’inden fazlasını oluşturuyordu. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

#on altı. 2015 yılında eyalet ve ulusal otoyol kullanıcı vergilerinde ticari kamyonlar tarafından 41 milyar dolardan fazla ödeme yapılmıştır. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 17. Ticari kamyonlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kayıtlı araçların yaklaşık %13’ünü oluşturmaktadır. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 18. Kayıtlı tüm kamyonların %24’ü, toplam 33,8 milyon kamyon, tarım ve devlet işleri dışında ticari amaçlarla kullanılmaktadır. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 19. Özel taşıyıcılar, şu anda federal hükümete kayıtlı olan kiralık taşıyıcıların 700.000’den fazlasını temsil etmektedir. Eyaletler arası motorlu taşıtlar 80.000 fırsatı temsil eder. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 20. Serbest meslek dışı, ağır yük taşımacılığı sektörünün yarattığı doğrudan ve dolaylı istihdam olanakları, tüm faaliyetler dikkate alındığında 7,4 milyonu buluyor. (Amerikan Kamyonculuk Dernekleri)

# 21. Her yıl dünya çapında yaklaşık 5 milyon ağır kamyon satılmaktadır. Avrupa’da her yıl yaklaşık 450.000 orta ila ağır hizmet kamyonu üretiliyor ve bunların %80’i ağır hizmet araçları olarak sınıflandırılıyor. (Ulaşım ve Çevre)

# 22. 2015 yılı itibariyle Avrupa yollarında 13 milyon ağır vasıta bulunmaktadır. Sektörün her yıl ürettiği satışların %90’ını sadece 5 şirket gerçekleştirmektedir. (Ulaşım ve Çevre)

# 23. Avrupa’daki daha yüksek yakıt maliyetleri nedeniyle, her bir kamyonla ilişkili işletme maliyetlerinin %33’üne kadar çıkabilir. (Ulaşım ve Çevre)

# 24. Daimler ve Volvo, ağır hizmet segmentinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazarın %46’sını paylaşıyor. Ayrıca Avrupa ağır vasıta pazarında da %40 paya sahiptirler. (Ulaşım ve Çevre)

Ağır Kamyon Sektörü Trendleri ve Analizi

Şu anda ağır hizmet kamyonu endüstrisinde birçok fırsat mevcut. Sürücüleri en fazla 11 saat direksiyon başında olmak üzere 14 saatlik bir iş günüyle sınırlayan yeni kurallar yürürlüğe girdiğinde, çoğu kişi uymak yerine endüstriden ayrılmayı tercih etti. Bu, son yıllarda endüstri siparişlerinin düşmesine neden oldu, ancak artan talep ve yüksek ücretler sürücüleri geri getiriyor.

Daha fazla sürücü ve kargo mevcut olduğunda, daha fazla ağır hizmet kamyonuna ihtiyaç vardır. Bu sektör için iyiye işaret. Mayıs 2018 itibariyle, sektör her ay ortalama 40.000 adetten fazla sattı. Sınıf 8 siparişleri beklentileri aşmaya devam ediyor. Artan nakliye talepleri, Kuzey Amerika’da yıl için toplam sipariş seviyesini 386.000 adede yerleştiriyor.

Buradaki tehlike, sınırlı kapasiteler bir kez hafifletildiğinde, çok sayıda ağır kamyon ve daha az fırsat olacak olmasıdır. Bu, sektörü 2008’de yaşananlara benzer şekilde keskin bir düşüşe sürükleyecektir.

ABD’nin lojistik harcamalarının 2017’de toplam 1,5 trilyon dolara yükselmesiyle, 2018’in şimdiye kadarki etkileyici sonuçlarının önümüzdeki 5 yılda devam etmesi bekleniyor. Belirsizliğin pusuya yattığı 10 yıllık tahmine doğru gidiyor.