24 Airbnb Ağırlama Sektörü İstatistikleri ve Eğilimleri

Airbnb 2008 yılında kuruldu. Bugün 60 milyondan fazla misafir bu hizmeti geleneksel otel veya motel deneyiminin yerine kullanıyor. Airbnb’nin otel sektörü, geleneksel seyahat deneyimine benzer bir şekilde, konukların sabit bir ücret karşılığında özel evlerde veya mülklerde kalmalarına olanak tanır.

Airbnb’nin şimdi yaklaşık 25 milyar dolar değerinde olduğuna inanılıyor. Şirketin tam adı “Air Bed and Breakfast” dır.

Airbnb konaklama endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Şu anda 191’den fazla ülkede oda fırsatları sunan 4 milyon Airbnb kaydı var. (Airbnb)

# 2. Airbnb, 2008’den beri toplam 200 milyondan fazla misafirin gelmesine yardımcı oldu. (Airbnb)

Toplam Kullanıcılara Göre Airbnb ABD Otel Sektörü İstatistikleri

# 3. Airbnb aracılığıyla kullanılabilen yaklaşık 2 milyon kayıt anında rezerve edilebilir. Bu, ev sahiplerinin belirli bir konuğun önceden onayı olmadan evlerini rezerve etmeyi teklif edebilecekleri anlamına gelir. Hiçbir otel zinciri, anında rezerve edilebilecek Airbnb tekliflerinden daha fazla oda sunmaz. (Airbnb)

# 4. ABD, şu anda mevcut olan 660.000’den fazla Airbnb listesiyle en fazla Airbnb listesini sunuyor. Fransa 485.000 ilanla ikinci sırada yer alıyor. İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık listeler için ilk 5 ülkeyi tamamlıyor. (Airbnb)

# 5. İlk kaydından bu yana, 570.000’den fazla tekne misafiri varış ve 300.000 RV varış olmuştur. Hatta ağaç evlere 130.000 misafir geldi. (Airbnb)

# 6. Airbnb’de 200.000’den fazla ev sahibi kıdemli veya 60’tan fazla ev sahibi olarak sınıflandırılır. Kıdemli ev sahipleri, platformdaki en yüksek 5 yıldızlı inceleme yüzdesini alır. (Airbnb)

# 7. Herhangi bir gecede Airbnb, dünya çapında 2 milyondan fazla insanın mülklerde kalmasına yardımcı olur. (Airbnb)

# 8. Airbnb, küresel topluluklarda toplam konaklama arzında artan bir paya sahip olmasına rağmen, ücretli tüketicilerden aldığı pazar payı genellikle %4’ten azdır. Gelir payı açısından Airbnb, pazarlarının çoğunda %3 veya daha azına ulaşıyor. (STR)

# 9. Ortalama bir Amerikan pazarı için, otel listeleri Airbnb’de bulunan ortalama listeden yaklaşık %16 daha yüksektir. (STR)

# 10. Airbnb, otel endüstrisinin değerlendirilmesiyle aynı şekilde karşılaştırılırsa, platformda bulunan otel odası veya konaklama sayısı 1,08 milyon listeye düşüyor. Otel benzeri hizmetlere kıyasla makul bir karşılaştırmayla, mevcut listelerin yalnızca %35’i gerçekten mevcuttur. (STR)

Airbnb Ağırlama Pazar Payı İstatistikleri

# 11. Son 12 ayda, Airbnb aracılığıyla konaklama rezervasyonu yapan bir misafirin ortalama yaşı 35’ti. Platformdaki konukların %53’ü kadın. Karşılaştırıldığında, tüm otel gezginlerinin yarısı 35 yaş ve üstü ve erkekler otel işlemlerinin %63’ünü oluşturuyor. (STR)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde Airbnb, her yıl reklam için yaklaşık 23,5 milyon dolar harcıyor. Bu yatırımla bile, rezervler için en hızlı büyüyen hedef mahalle Japonya, Osaka’da. (İstatist)

# 13. Çinli gezginlerin %18’i geçtiğimiz yıl site üzerinden ev, daire veya özel alan kiraladı. (İstatist)

# 14. Airbnb aracılığıyla özel oda kiralamak için günlük ortalama ücret yaklaşık 80 $’dır. IS’de aktif bir Airbnb mülkü tarafından sunulan ortalama oda sayısı 1,6’dır. (İstatist)

#onbeş. Şu anda New York’ta 22.000’den fazla aktif Airbnb birimi mevcut. (İstatist)

#on altı. Değerleme tahminlerinin en üst noktasında yer alan Airbnb, 31 milyar dolar gelire sahip. ABD konaklama endüstrisinin medyan geliri yaklaşık 200 milyar dolar. (İstatist)

# 17. Amerikalıların %28’i otellerde kişi başı 500 dolardan fazla harcıyor. Otel rezervasyonu yapanların %88’i bunu internet üzerinden yapmayı tercih ettiklerini söylüyor. (İstatist)

# 18. Airbnb, otel doluluk oranlarının genellikle yüksek olduğu topluluklarda daha başarılı olma eğilimindedir. Ancak, ortalama %80 otel doluluk oranına sahip pazarlarda bile, Airbnb’nin doluluk oranı hafta içi ortalama %45 ve hafta sonu %50 civarındadır. (STR)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Airbnb’nin tek bir büyük toplulukta konaklama pazarının çoğunluğu, Long Beach’i içeren Los Angeles’tır. 2014 yılında Airbnb’nin hafta içi talep payı %1,8’di. 2016 yılında %4,7 talep payına sahiptiler. (STR)

# 20. Airbnb’de satılan oda gecelerinin %53’ünden fazlası 1 ile 6 gün arasındaki konaklamalar içindir. Konaklamaların yaklaşık %30’u 7 ila 29 gün arasındadır, geri kalanı ise 30 gün veya daha fazla kategoriye girer. (STR)

Airbnb Küresel Konaklama Sektörü İstatistikleri

# 21. Geleneksel motel ve otellerdeki otel rezervasyonlarının sadece %9’u uzun süreli konaklamalar içindir. Bu, Airbnb misafirlerinin tipik bir otel gezginine kıyasla 4 kat daha uzun süreli konaklama arayışında olduğu anlamına gelir. (STR)

# 22. Airbnb, Haziran 2017 itibariyle 3.4 milyar dolardan fazla fon topladı. Buna karşılık Airbnb, aktif listelemenin olduğu 65.000’den fazla topluluk için 240 milyon dolardan fazla vergi geliri topladı. (Genişletilmiş konuşmalar)

# 23. Nisan 2017 itibariyle 270’den fazla farklı hükümet Airbnb ile vergi anlaşması imzaladı.

# 24. Yaklaşık 3.100 çalışan Airbnb ailesinin bir parçasıdır. 2017 yılında tahmini geliri yaklaşık 2,8 milyar dolardı. (Genişletilmiş konuşmalar)

Airbnb Konaklama Sektörü Trendleri ve Analizi

Airbnb, kuruluşundan bu yana makul düzeyde başarı elde etmiş olsa da, derhal ele alınması gereken bazı büyüyen zorluklar var. Morgan Stanley, kullanıcı benimseme oranları ve büyüme eğilimlerinin geride kalması nedeniyle kısa süre önce hisselerinin notunu düşürdü.

Airbnb’nin konaklama sektörü niş bir ürün olmaya devam ediyor. Çevrimiçi seyahat acentelerinin etkisi arttıkça, Airbnb’nin erişiminin ötesine geçen alternatif konaklama yerleri önerme yetenekleri büyük bir tehdit oluşturuyor. Tüketicilerin benzersiz deneyimler ile birlikte çok çeşitli otel ve alternatifler istemesi bekleniyor ve bu tür teklifleri sunan markalar en yüksek düzeyde tekrar eden trafik alacak.

Airbnb, Plus programıyla bir dönüşüm için çalışıyor. Yemekleri ve deneyimleri dahil etmek, doğru yönde atılmış bir başka adımdır. Anında rezervasyon yapılabilen konaklamalar, ev sahipleri tarafından beklenmedik iptallerde azalma ile birlikte platforma girebilirse, Airbnb daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemeye devam edebilir.

Tüketiciler daha iyi yataklar istiyor. Daha güzel banyolar istiyorlar. Günün sonunda, bir Airbnb tesisinde veya otelde kalmak, ihtiyacınız olan uykuyu almak ve iyi bir banyo veya duş almakla ilgilidir. İyi yemeklere erişim de bir bonus. Airbnb, bu ihtiyaçları karşılayabilecek ev sahipleri getirebilirse, büyümenin devam etmesi gerekir.