24 Çay endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hanelerin %80’inde evde depolanmış bir çay ürünü bulunur. Yaklaşık 160 milyon Amerikalı, günde en az bir kez buzlu çay veya sıcak çay içeceği içiyor. (Amerika Çay Derneği)

# 2. 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 84 milyar porsiyondan fazla çay tüketildi. Bu, yıl boyunca tüketilen 3,8 milyar galon çaya eşittir. (Amerika Çay Derneği)

Dünya Çay İçecek Pazar Büyüklüğünün Sektör İstatistikleri

# 3. ABD’de tüketilen çay içeceklerinin çoğu siyah çay çeşitleridir. Her yıl tüketilen çayın %86’sı bu türdendir. Tüketilen çayın %13’ü yeşil çaydır. Kalan %1 beyaz, koyu ve oolong arasında eşit olarak bölünür. (Amerika Çay Derneği)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Pakistan’ın ardından dünyanın en büyük üçüncü çay ürünleri ithalatçısıdır. Amerika Birleşik Devletleri, çay tüketiminde ve çay ithalatında büyümeye devam eden tek Batılı ülkedir. (Amerika Çay Derneği)

# 5. Y kuşağı, çay içme olasılığı en yüksek olanlardır ve %87’si günde en az bir bardak çay içtiklerini söyler. (Amerika Çay Derneği)

# 6. ABD’de tüketilen 5 çay içeceğinden 4’ü buz gibi. (Amerika Çay Derneği)

# 7. İçilmeye hazır çay içecekleri Amerika Birleşik Devletleri’nde 2015 yılında 5,5 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirdi. Toptan çay ürünleri, çay endüstrisi için 11,5 milyar dolar daha üretti. (İstatist)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri en büyük çay içeceği ithalatçılarından biri olmasına rağmen, kişi başına çay tüketimi dünyanın geri kalanına kıyasla oldukça düşüktür. Amerikalılar yılda sadece yarım kilo çay tüketiyor. Türkiye’de insanlar yılda yaklaşık 7 kilo çay tüketiyor. İrlanda’da 4,83 pound çay tüketilmektedir. (İstatist)

# 9. 2015 yılında dünya çay üretimi, pazar için yaklaşık 5,2 milyon mt ürün üretti. Çin, çay üretiminde dünyaya öncülük etti, onu Hindistan ve ardından Kenya izledi. (İstatist)

# 10. 2017’de Çin, bir önceki yıla göre %8.2’lik bir artışı yansıtarak 323.000 tondan fazla çay ihraç etti. 2006 ve 2017 yılları arasında Çin’in toplam çay ihracat hacmi yıllık bazda %1.4 arttı. (Çay dünyası)

Ülkeye ve tüketime göre çay endüstrisinin dünya istatistikleri

# 11. Çay ihracatının değeri 2016’dan 2017’ye %7,8 arttı. Çin’in 2006’dan 2017’ye çay ihracatının CAGR’si etkileyici bir %10,4 oldu. Çin’in çay ihracatının toplam değeri 2017 yılında 1,45 milyar doları buldu. (World of Tea)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde çay üretimi oldukça azdır. Sektörde faaliyet gösteren ve yaklaşık 2.600 kişiyi istihdam eden sadece 44 şirket bulunmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 13. ABD merkezli çay üretiminden elde edilen gelir son 5 yıldır sabittir. Üretim endüstrisi yıllık bir milyar dolar gelir elde ediyor ve yıllık %0,2 oranında büyüdü. (IBIS Dünyası)

# 14. Dünya çapında 2 milyardan fazla insan günde en az bir kez çay tüketiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde günde yaklaşık 1,4 milyon pound çay tüketilmektedir. (Amerika Çay Derneği)

#onbeş. Yaklaşık 200 bardak çay üretmek için sadece 1 pound gevşek yaprak çay gerekir. Türkiye’de bu, ortalama bir insanın her yıl yaklaşık 1.400 bardak çay tükettiği anlamına geliyor. Yani günde 4 bardak çay. (Çay dünyası)

#on altı. Çin’de çay üretimi şu anda toplam ekonomik etki açısından 21 milyar dolar değerinde. 2018 yılında sona eren 5 yıllık dönem için sektörün yıllıklandırılmış büyüme oranı %4,5’tir. (IBIS Dünyası)

# 17. Çin’de çay üretimine resmi olarak yaklaşık 500 şirket katılıyor. Sektörün resmi istihdam etkisi yaklaşık 75.000 iş yaratıyor. (IBIS Dünyası)

# 18. Çin’de üretilen çayın çoğu iç pazara yöneliktir. Çay endüstrisinin ihracatı, endüstrinin gelirinin sadece %0,6’sını oluşturmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 19. Çin, dünya endüstrisinden çok fazla çay ithal etmiyor. Çin’de ithal edilen çay ürünleri, iç talebin sadece %0,1’ini oluşturmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 20. Hindistan’ın çay endüstrisi, 563.000 hektardan fazla ekili ürünü kapsamaktadır. Ekilen hektarın neredeyse yarısı Assam Vadisi’nde. (Hindistan Marka Sermayesi Vakfı)

İhracatçı ülkelere göre çay endüstrisinin dünya istatistikleri

21. Dünyanın dördüncü büyük pazarı olan Hindistan’dan yapılan çay ihracatının toplam değeri 2015-2016 sezonunda 686,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. 232 milyon kilogramdan fazla çay üretildi. (Hindistan Marka Sermayesi Vakfı)

# 22. Hint çay endüstrisi, ülkedeki en büyük ikinci işverendir. Endüstri, yaklaşık 1.700 çiftliği ve 157.000’den fazla küçük mülkü kapsayan 3,5 milyondan fazla kişiyi istihdam etmektedir. Hint çay endüstrisindeki çalışanların çoğu kadındır. (Hindistan Marka Sermayesi Vakfı)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çayın dörtte üçü poşet çay demlenerek yapılır. (Çay dünyası)

# 24. İçmeye hazır çaylar ve buzlu çay karışımları, her gün Amerikan evlerinde tüketilen çay ürünlerinin yaklaşık %50’sini oluşturmaktadır. (Çay dünyası)

Çay Endüstrisi Trendleri ve Analizi

2022 yılına kadar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çay içecekleri için küresel pazarın 444 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Çay tüketim oranları Kanada’da bulunan oranlarla eşleşse bile, ABD pazarının değeri iki katından fazla olacaktır.

Çayın büyüme potansiyelinin oldukça yüksek olduğu birçok pazar var. Avusturya, Singapur, Fransa, Norveç ve Tayvan, ABD’deki tüketicilere benzer seviyelerde çay tüketiyor.

Bu nedenle yatırımcılar özellikle içmeye hazır segmentte çay konusunda oldukça iyimser. Tüketiciler, koruyucu içermeyen ve otantik içerikler sağlayan uygun içecek seçenekleri ararken, çay doğal bir seçimdir. Kahve genç nesiller arasında trend olmasına rağmen, güçlü tatlar ve doğal içeriklerle çayın sunduğu daha sağlıklı görüntü, size gelecek yıllar için avantajlı bir başlangıç ​​sağlayabilir.

Çay binlerce yıldır tüketilmektedir. Hiçbir yere gitmeyen bir sektör.