24 Halı endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Bazı insanlar evlerine halı döşemenin iç mekan hava kalitesinin düşük olmasına neden olduğuna inanıyor. Aslında tam tersi doğrudur. Yeni halı, yeni inşaat ve yenileme projelerinde kurulan en düşük emisyonlu ürünlerden biridir. Evde bulunan boya gibi ürünlerden bile çok daha düşüktür. Bu döşeme seçeneğinden kaynaklanan herhangi bir VOC emisyonu, 24 saat içinde ve kısa sürede yeterli havalandırma ile önemli ölçüde azaltılacaktır.

İsveç merkezli 15 yıllık bir araştırma, halı kullanımı ile astım ve alerji arasında bir bağlantı olmadığını buldu. Araştırmacılar, evde halı kullanımı %70 oranında azaldığında, alerjik reaksiyonlarda %30 artış olduğunu bulmuşlardır. 18 ülkeden 20.000 kişiyi takip eden bir başka araştırma, bir kişinin yaşadığı astım semptomlarının sayısında ve yatak odasındaki halıda istatistiksel bir azalma olduğunu gösteriyor.

Halı, rutin bakım ve bakım yaparken de uygun maliyetli bir döşeme aracıdır. Evdeki sert yüzeyler, her yıl ortalama bir halıdan 2,5 kat daha fazla temizlik gerektirir. Vakumlama, üretilen kuru toprağın %95’e kadarını çıkarır. Bu nedenle, 22 yıllık ortalama ürün ömrü, halı endüstrisine dünya çapında pazarlamak için karlı bir yatırım sağlıyor.

Halılar, halı endüstrisi tarafından satılan ürünlerdir, ancak ABD’de veri toplayan bir halı derneği yoktur. Bu endüstri segmenti için bazı rakamlar, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından derlenen raporlardan on yıldan daha eskidir.

Halı endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halı endüstrisi, toplam döşeme pazarının %51’ini oluşturmaktadır. Bu endüstrinin önemli bir kısmı, tüm ABD yer döşemelerinin en büyük 50 üreticisinden 14’ünün eyalette yer aldığı ve halı ürettiği Gürcistan’da. (Halı ve kilim sektörü)

# 2. Halihazırda Gürcistan’da 220’den fazla yerde halı endüstrisinde yaklaşık 30.000 ücretli çalışan bulunmaktadır. Yılda 3 milyar doları aşan bir bordro oluşturmak için birleşiyorlar ve bu da onu eyaletteki en büyük imalat sektörü yapıyor. (Halı ve kilim sektörü)

ABD Halı Sektörü İstatistikleri Pazar Büyüklüğü ve Tahmini

# 3. Georgia, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en büyük 20 halı üreticisinin yaklaşık %50’sine de ev sahipliği yapıyor. (Halı ve kilim sektörü)

# 4. Halı ve kilim pazarının %85’inden fazlası, Georgia, Dalton’un 65 mil yarıçapında bulunan şirketler tarafından üretiliyor ve her yıl 8 milyar dolardan fazla ekonomik aktivite yaratılmasına yardımcı oluyor. (Halı ve kilim sektörü)

# 5. Her yıl 520 milyon pounddan fazla kullanılmış halı çöplüklerden yönlendiriliyor ve 157 milyon pounddan fazlası geri dönüştürülüyor. 2002’den bu yana, 4 milyar pound’dan fazla tüketici sonrası halı ürünü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çöplüklerden yönlendirildi. (Halı Amerika Kurtarma Çabası)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kat satışları, satılan 19.7 milyar metrekareden fazla ürünle 2017’de 21,9 milyar dolara ulaştı. Halı, 2018 cirosunun %41,5’i ile döşeme sektöründe en büyük paya sahip.Bu rakama halı eklendiğinde pazar payının %12,2’si daha geliyor. (Zemin kaplama haberleri)

# 7. Genel olarak döşeme sektörü için halının kapladığı metrekare oranına bakıldığında, kurulumların %58,7’sinden sorumluydu. Esnek zeminler, kurulumların %20’si ile ikinci sırada yer aldı. Çini yaklaşık %12 ile üçüncü sırada yer aldı. (Zemin kaplama haberleri)

# 8. Yüksek gelir ve tesis sayılarına rağmen, halı endüstrisi ürünlerine olan ilgide kademeli bir düşüş görüyor. Sanayi değeri %50,7 olan toplam kurulumların yaklaşık %67’si 2007 yılında gerçekleşti. (Zemin Kaplama Haberleri)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde halı satışları 2017 yılında %0,6 artarak toplam 8,83 milyar dolara, hacim ise %0,4 artarak 11,26 milyar fit kareye ulaştı. Halılar, büyümenin çoğunun özel perakende kanalının dışında kalmasıyla, yıl için %3,4’lük bir artış yaşadı. (Zemin kaplama haberleri)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yün halı ve kilimlerin toptan satış değeri yılda yaklaşık 1 milyar dolardır ve bu rakama dokuma tezgahı ürünleri de dahildir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

Reklam Harcamalarına İlişkin ABD Halı Sektörü İstatistikleri

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılan halı ve halı sevkiyatlarının endüstriyel değeri yılda 13 milyar doları aşıyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 700 milyon dolardan fazla, 6 × 9 fit veya daha küçük boyutlu yıkanabilir saçılma kilim satılmaktadır. 6 × 9 fit veya daha az ölçülerindeki sert sırtlı, yıkanamayan alan kilimleri veya dekoratif kilimler, satışlarda 560 milyon dolar daha oluşturuyor. Oda büyüklüğünde kilimler yılda yaklaşık 105 milyon dolar kazanıyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 13. Profesyonel halı temizleme, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 5 milyar dolardan fazla ekonomik fayda sağlayan bir endüstridir. Bu sektörün büyüme oranı 2017 yılında %1.6 artarak 70.000 doğrudan istihdam olanağı daha sağladı. (IBIS Dünyası)

# 14. Halı temizleme hizmetleri, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel ev ve ticari temizlik endüstrisinin yaklaşık %10’undan sorumludur. (Servis canavarı)

#onbeş. Alan halı satışları ile birlikte yedek halı konut kurulumları, 2017 yılında %1.4 artarken, ilgili fit kare sayısında %0.6’lık bir artış gördü. (Haftalık zemin kaplaması)

#on altı. ABD’de halı endüstrisi için ticari dolar satışları 2017 için %0,6 artarken, konut sektörü bu yıl için gelirde %1,9 artış kaydetti. Karo halılar, 2007’de %34’lük bir artışı temsil eden, endüstrinin ticari tarafında mevcut olan toplam gelirin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. (Haftalık Zemin Kaplaması)

# 17. Halı ve kilim üreticilerinin Kanada’daki satışları aylık ortalama 30 milyon dolar civarında. (İstatist)

# 18. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde halı döşemecisi olarak istihdam edilen yaklaşık 26.000 kişi var. Şu anda saatte 21,25 ABD doları ortalama saatlik ücret alıyorlar. Sektörün ilk %10’unda olanlar saatte 35,99 dolara kadar kazanabilirler. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 19. California, her yıl yaklaşık 6.000 pozisyon ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halı montajcıları için en fazla iş fırsatını sunuyor. Pennsylvania, 1.640 pozisyonla ikinci sırada yer alırken, onu New York (1.220), Illinois (1.170) ve Texas (1.050) takip ediyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 20. California’da kurulan bir halının ortalama ücreti saatte 24,45 dolar, ancak Teksas’ta sadece 17,84 dolar. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

Avrupa Halı Sektörü İthal Halı Pazar Büyüklüğü İstatistikleri

# 21. Nevada, 3.49 oranı ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halı döşeme uzmanları için en yüksek iş yoğunluğu ve konum oranlarını sunuyor. Kaliforniya 1,94 oranı ile ikinci sırada yer almaktadır. Onları Idaho (1,91), Oregon (1,74) ve Washington (1,73) takip ediyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 22. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki halı fabrikaları, 2013’ten bu yana yıllık %0,3’lük iş büyümesiyle yılda yaklaşık 10 milyar dolar gelir üretiyor. Bu sektör segmentinde çalışan çalışan sayısı %1,2 arttı. (IBIS Dünyası)

# 23. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren tahmini 448 halı fabrikası var. (IBIS Dünyası)

# 24. Küresel halı ve kilim pazarı, 2017 yılında 84,3 milyar dolar değerine ulaştı ve en yüksek büyüme seviyelerinin, gelir seviyeleri ve orta sınıf yükselişi oluşturulabileceği için dünyanın gelişmekte olan ülkelerinde bekleniyor. (Zion Pazar Araştırması)

Halı Sektörü Trendleri ve Analizi

Genel halı endüstrisi için son 5 yıllık trendi özetlemenin en kolay yolu, üst üste beş kez “iyi” bir yıl geçirmeleridir. Eğilim, bir bütün olarak endüstri için biraz aşağı yönlü olsa da, her yıl istikrarlı veya biraz mütevazı kazançlar yaşayan birkaç segment var.

Alternatif döşeme seçeneklerinin kurulumu daha ucuz hale geldiğinden, birçok Amerikalı halı dışında seçenekler arıyor. Bu 10 yıldır var olan bir trend ve şu anda hiçbir şey bunu değiştirmiyor gibi görünüyor. Yumuşak topraklar hala tüm sektörlerde fırsatlara sahip ve satışların her yıl biraz artması bekleniyor, ancak bu tahmin bağlamında 2024’e kadar asla% 1,5’ten fazla değil.

En yüksek getiriyi elde etmek için değere veya lükse daha fazla meyilli halı serileri ararken, ilginin devam etmesi için solmaya karşı direnç, leke bırakmama ve daha yüksek dayanıklılık seviyeleri sunan ürünlere bakın. Kuzey Amerika, önümüzdeki beş yıl içinde yıllık olarak beklenen en az 500.000 kurulum birimi artışıyla bu sektördeki en önemli paya sahip olmaya devam edecek.

Gürcistan merkezli halı endüstrisinin geniş bir üretim segmenti olmasına rağmen, üreticiler halı ve dokuma tezgahları için sürekli olarak Çin’e bakıyorlar. Bu stratejiyi ilk benimseyen markalar en yüksek geliri elde ediyor. Sektörün, ihtiyaç ortaya çıkması durumunda geliri artırmanın bir yolu olarak offshoring’i dahil etmenin daha fazla yolunu bulmasını isteyin.