24 Kitabevi Sektör İstatistikleri ve Trendleri

İlk kütüphaneler MÖ 4. yy civarında insan toplumlarında ortaya çıkmaya başladı. C. Kitapların toplanması gerektiği düşüncesiyle kitapçılar ciddi bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Roma İmparatorluğu’nun etkisi azalmaya başladığında, kitapçılar matbaanın icadına kadar devam eden gelişen bir endüstriydi.

Bu etki, İnternet kitap satış sürecinde daha fazla bağımsızlık kazanmayı mümkün kılana kadar devam edecekti. Yazarlar daha kolay kendi kendine yayınlanabilir. Bağlı kuruluş programları, herkesin çevrimiçi kitap tanıtımı yaparak gelir elde etmesine olanak tanır. Bir süredir, e-kitap endüstrisi tüm kitapçı endüstrisini iflas ettirecek gibi görünüyordu.

İnsanlar kitaplara asla aşık olmazlar. Aslında, daha fazla insan bir kitabı bir e-kitaptan daha çok tercih ediyor.

Kitapçı sektöründen ilginç istatistikler

1. 2015 yılında, küresel kitap endüstrisi 113 milyar dolar değerindeydi. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2,7 milyardan fazla kitap satılmakta ve bu da onu dünyanın en büyük perakende pazarı haline getirmektedir. (İstatist)

# 2. Kitapçı sektörü, her yıl 780.000’den fazla yeni, kendi kendine yayınlanan kitabı desteklemeye yardımcı oluyor. Amazon CreateSpace, sektördeki bugüne kadarki en büyük masaüstü yayıncılık şirketidir. (İstatist)

ABD Kitabevi Sektör İstatistikleri Gelire Göre Pazar Büyüklü?

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kitap yayıncılarının tahmini yıllık harcamaları 17,2 milyar doları aşıyor. (İstatist)

# 4. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 2.300’den fazla bağımsız kitapçı bulunmaktadır. Birleşik endüstri, her ay yaklaşık 750 milyon dolarlık perakende satış üretiyor. (İstatist)

# 5. Son 3 ayda yaklaşık 141 milyon kişi bir kitapçıdan en az bir kez kitap satın aldı. (İstatist)

# 6. Dini kitaplar her yıl perakende satışlardan yaklaşık 416 milyon dolar kazanıyor. Karşılaştırıldığında, Barnes ve Noble yılda yaklaşık 3,7 milyar dolar gelir elde ediyor. (İstatist)

# 7. Şu anda kitapçı endüstrisi tarafından herhangi bir zamanda temsil edilen 45.000’den fazla yazar ve yazar var. 18-29 yaş grubundaki insanların yaklaşık %84’ü geçtiğimiz yıl en az bir kitap okudu. (İstatist)

# 8. Yaklaşık 4 kişiden 1’i düzenli olarak e-kitap okuduğunu söylüyor. İnsanların %36’sı tatil hediyesi olarak kitap almayı sevdiklerini söylüyor. (İstatist)

# 9. Tüketicilerin %41’i son 12 ayda en az 15 kitap okuduklarını söylüyor. (İstatist)

# 10. Son 12 ayda tüketicilerin %47’si en az 5 kitap okumak veya hediye etmek için satın aldıklarını söylüyor. (İstatist)

ABD kitapçı endüstrisi istatistikleri, kitapçı sayısına göre

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam yaklaşık 11.000 kitapçı var. Bu 1997’de mevcut mağaza sayısında %12’lik bir düşüş olmasına rağmen, sektörde istikrar olduğunu gösteriyor. (Açık eğitim veri tabanı)

# 12. Geçmiş nesillere kıyasla şu anda ABD’de çok daha fazla kitapçı var. 1931’de faaliyette olan yaklaşık 500 kitapçı vardı, ancak yaklaşık 4.000 mağaza gelir elde etmek için bir tür kitap sattı. (Açık eğitim veri tabanı)

# 13. Amazon kitap pazarında %23 pazar payına sahiptir. Barnes and Noble, kitap perakendecisi pazarında %17’lik bir paya sahiptir ve bu da onu kitapçı sektörünün en büyük üyesi yapmaktadır. (Açık eğitim veri tabanı)

# 14. Orta yaşlı tüketiciler, diğer demografilere kıyasla gelirlerinin %33’e kadar daha fazlasını kitaplara harcıyor. Batı ABD’de yaşayan insanlar her yıl kitaplara ulusal ortalamaya göre %40’tan fazla harcama yapıyor. (Açık eğitim veri tabanı)

#onbeş. Barnes ve Noble, 31 Aralık 2017’de sona eren 9 haftalık dönemde kitap satışlarında %6,4’lük bir düşüş yaşadı. Bu rakam, aynı dönemdeki toplam kitapçı sektörü satışlarındaki düşüşe eşitti. (Forbes)

#on altı. Bazı markaların kitapçı satışları AVM lokasyonlarında %60 oranında düştü. (New York Times)

# 17. 2017 yılında, kitap, müzik ve video oyunu perakendecisi olarak 123 mağaza işleten Hastings Entertainment, iflas başvurusunda bulundu ve daha sonra faaliyetlerini durdurdu. Aile Hıristiyan Mağazaları da kapandı ve 240 lokasyon etkilendi. ABD Midwest merkezli 45 mağazalı bir zincir olan Book World de kapandı. Bu, 15 fiziksel kitapçı konumuyla Amazon’u Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dördüncü en büyük zincir olarak bırakıyor. (New York Times)

# 18. Barnes and Noble, 2011’den beri mağazalarının yaklaşık %10’unu kapatmak zorunda kaldı. (New York Times)

# 19. 2009 ve 2015 yılları arasında Amerikan Kitapçılar Derneği’ne bağlı bağımsız kitapçı sayısı %27 arttı. Bağımsız kitapçılardaki satışlar, büyük zincir mağazalardan sürekli olarak %25 daha yüksektir. (Yayın beklentileri)

# 20. 2013’ten bu yana geleneksel kitap yayıncılığı, basılı kitap satışlarında %3’lük bir artış gördü. Amazon baskı satışları, şirket içi indirimlerin etkisiyle 2016’da %15 arttı. Aynı zamanda, Barnes ve Noble satışlarında %6’lık bir düşüş yaşadı. (Jane Friedman)

# 21. Kitapçılar için kurgu satışları, geleneksel yayıncılar için yaklaşık %50 dijitalken, e-kitaplar tüm kitap satışlarının yaklaşık %25’ini oluşturuyor. (Jane Friedman)

# 22. Kindle platformundaki en iyi 20 satıcının 8’i Amazon’un kendi yayıncılarından geliyor. Amazon şu anda 13 aktif etikete sahiptir ve her yıl 2.000’den fazla başlık yayınlamaktadır. (Jane Friedman)

# 23. Toplam perakende sektörünün %6,4’lük bir artış gördüğü 2016 yılında bağımsız kitapçıların toplam satışlarında %5’lik bir artış görüldü. (Jane Friedman)

# 24. Daha yüksek ücretlere ve artan maliyetlere karşı koymak için kitapçılar, gelir kaynaklarını çeşitlendirmenin bir yolu olarak hediye satışına yöneldiler. Bir San Francisco kitapçısı, satışları artırmanın bir yolu olarak envanterini %2 hediyeden %15 hediyeye değiştirdi. (Jane Friedman)

Kitabevi Sektörü Trendleri ve Analizi

Kitaplar gitmiyor. Ancak, bazı kitapçılar değişen perakende ortamında hayatta kalmak için mücadele ediyor. Kırsal kesimdeki tüketiciler bile kitap satın almak için yerel kitapçıya gitmek yerine e-ticaret platformlarını kullanmaya başlıyor. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha az mağaza, daha az iş fırsatı ve yazarlar ve yazarlar için daha az buluşma noktası anlamına geliyor.

Kitap tercihi geçici olarak e-kitaplara kaydı. Artık tüketiciler çevrimiçi perakendecilerden gerçek kitaplar sipariş etmeyi tercih ediyor.

Kitapçı endüstrisi kurtarılacaksa, bunun nedeni Amazon’un onu kurtarmaya karar vermesi olacaktır. Sektöre girişiniz, markanızı çevrimiçi olarak genişletir ve tüketicilerin fiziksel bir konumdan diğer Amazon tabanlı hizmetlerinize potansiyel olarak erişmesine olanak tanır.

Aksi takdirde, sektör büyük bir zincir açısından çöküşün eşiğinde görünmektedir. Bağımsız kitapçılar başarılı olmaya devam ediyor. Bu, sektörün geleceği olabilir. Bir Barnes and Noble, bir Amazon ve işiniz için rekabet eden bağımsız bir perakendeci görebilirsiniz.