25 Batı Bengal Tekstil Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Tekstil, Hindistan ekonomisinin önemli bir bileşenidir. Batı Bengal eyaletinde, endüstri değer zincirinin beş spesifik segmentine odaklanılmaktadır. Devlet için en önemli alanlardan biri tekstil makineleridir, çünkü Hindistan tekstil endüstrisi genel olarak ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm ekipmanı ithal etmektedir.

Batı Bengal tekstil endüstrisinin diğer odak segmentleri yatak takımları, iş kıyafetleri, teknik tekstiller ve iç giyimdir.

Batı Bengal’de tekstil sektörünü geliştirmenin sayısız avantajı var. Tekstil zincirinin tarım yönüne uygun hava koşullarının yanı sıra, enerji ve iş gücü mevcudiyeti de mükemmeldir. Batı Bengal’deki altyapı zaten sektörün ithalat/ihracat ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede.

Bu nedenle 2010 yılından bu yana devlette sermaye yatırımları ile 47 yeni tekstil birimi oluşturuldu.

Batı Bengal tekstil endüstrisinden önemli istatistikler

1. Hindistan, dünyanın en büyük ikinci ipek üreticisidir. Dünyadaki el dokuması kumaşlarının yaklaşık %95’i Hindistan’dan geliyor. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 2. Hindistan’daki genel tekstil endüstrisi, ülkenin genel endüstriyel üretiminin yaklaşık %14’üne katkıda bulunuyor. Bu, belirli bir yılda GSYİH’nın yaklaşık %4’üne eşittir. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

Batı Bengal Tekstil Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Hindistan’da tarım sektörü dışında, tekstil sektörü ülkedeki en büyük işverendir. Sektöre bağlı olarak yılda yaklaşık 1 milyon kişi doğrudan istihdam edilmektedir. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 4. Pamuklu iplik üretimi yıllık bazda %5,6, pamuklu kumaş üretimi ise %8,7 arttı. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 5. Şu anda Batı Bengal tekstil endüstrisinde 300.000’den fazla el tezgahı çalışıyor. 2010 yılında yayınlanan verilere göre, bu el tezgahları 660.000’den fazla kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. (WEST BENGAL INDUSTRIAL Development CORPORATION)

# 6. Batı Bengal’de 221.000 kişiyi daha istihdam eden 10.000’den fazla elektrikli dokuma tezgahı var. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 7. 2010’da sona eren mali yılda sadece elektrikli dokuma tezgahlarında 120 milyon metrekareden fazla kumaş üretildi. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL GELİŞTİRME A.Ş.)

# 8. Batı Bengal’deki ipekböcekçiliği fırsatları, kırsal veya yarı kentsel alanlarda yaşayan 100.000’den fazla aileye fırsatlar sunmaktadır. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 9. Batı Bengal tekstil endüstrisi, 2010 yılında sona eren mali yılda 176 milyon kilogramdan fazla çorap kumaşı üretti. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL GELİŞTİRME ŞİRKETİ)

# 10. Hint tekstil endüstrisi, faaliyette olan toplam 83 kompozit jüt fabrikasına sahiptir. Bu değirmenlerin 64’ü Batı Bengal’de bulunuyor. Batı Bengal değirmenlerinin büyük çoğunluğu Kalküta çevresinde yoğunlaşmıştır. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

Hindistan Pazar Büyüklüğünün Tekstil Sektörü İstatistikleri

# 11. Üretilen ve pazarlanan markalı ürünler, şu anda Kalküta ve çevresinde faaliyet gösteren toplam tekstil şirketlerinin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. (Hindistan Haritaları)

# 12. Kalküta tekstil evlerinin %20’sinden fazlasının faaliyette olan en az iki üretim tesisi vardır. (Hindistan Haritaları)

# 13. Batı Bengal tekstil endüstrisinin bir parçası olan tekstil şirketlerinin yaklaşık %40’ı bölgede 20 yıldan fazla işletme deneyimine sahiptir. Faaliyet gösteren şirketlerin sadece %18’i 2000 yılından sonra faaliyete geçmiştir. (Hindistan Haritaları)

# 14. Batı Bengal’deki üç tekstil şirketinden ikisi bir şekilde ihracat yapıyor. İşin ihracat tarafında yer alanların yaklaşık %40’ı, endüstrinin toplam gelirinin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. (Hindistan Haritaları)

#onbeş. 2017’de sona eren mali yıl için hükümet, tekstil endüstrisindeki küçük, orta ve mikro işletmeler için 118 milyon dolardan fazla tahsis etti. (Hindistan Marka Sermayesi Vakfı)

#on altı. Sektör aynı zamanda dünyanın önde gelen deri ürünleri ihracatçılarından biridir. Şu anda eyalette faaliyette olan 660’tan fazla üretim birimi var ve Hindistan’da gerçekleşen toplam tabaklama faaliyetinin yaklaşık %25’ini üretiyor. (Hindistan Marka Sermayesi Vakfı)

# 17. Hindistan’daki teknik tekstil endüstrisi yıllık %11 oranında büyüyor. (FICCI)

# 18. Batı Bengal’deki tekstil endüstrisinin toplam büyüklüğünün yılda 3 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 2010 mali yılının sonunda, bu toplam Hint tekstil endüstrisinin yaklaşık %5,2’sini temsil ediyordu. 2001 yılında, endüstrinin büyüklüğünün sadece 1,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu. (FICCI)

# 19. Batı Bengal, Doğu Hindistan’da kişi başına düşen en yüksek gelir seviyelerine sahiptir ve yıllık ortalama 848 $ gelir. (Frost ve Sullivan)

# 20. Sektördeki en büyük sorunlardan biri, Bangladeş hükümeti tarafından jüt ürünlerine verilen nakit sübvansiyondur. Jüt çuvalların ihracatına %7,5 nakit sübvansiyon uygulanarak, Batı Bengal’de ithal edilen çuvallar yerel olarak yapılanlardan daha ucuz hale getirildi. (Tekstil Bakanlığı)

Hindistan Ev Tekstili Sektörü İstatistikleri

# 21. Hazır giyim sektöründe her yıl yaklaşık 200.000 kişiyi istihdam eden 21.000’den fazla birim faaliyet göstermektedir. Yerel endüstrinin bu segmenti her yıl yaklaşık 500 milyon parça üretiyor. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 22. Batı Bengal tekstil endüstrisinde yaklaşık 110.000 kişiyi istihdam eden yaklaşık 18.000 çorap birimi şu anda faaliyet göstermektedir. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 23. Batı Bengal, Hindistan’ın tamamında tekstil için en büyük jüt üretim alanına sahiptir. Şu anda, yılda 7,2 milyon 180 kg’dan fazla balya üretilerek 500.000 hektardan fazla üretim için ayrılmıştır. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 24. Yerel pazara meydan okuyan sübvansiyonlara rağmen, Hindistan bugün hala dünyanın önde gelen jüt ürünleri üreticisidir. Jüt ürünleri için dünya pazarının yaklaşık %70’i Batı Bengal tekstil endüstrisinden kaynaklanmaktadır. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

# 25. Jüt tekstil üretimi, 4 işçiden 3’ü Batı Bengal’de olmak üzere, Hindistan’da yaklaşık 370.000 kişinin istihdamını desteklemektedir. (WEST BENGAL ENDÜSTRİYEL KALKINMA A.Ş.)

Batı Bengal tekstil endüstrisinin eğilimleri ve analizi

İlk çorap fabrikası Kidderpore’da 100 yılı aşkın bir süre önce kuruldu. Tekstil endüstrisinin çoğu Howrah ve Kalküta’da bulunsa da, eyalete dağılmış binlerce birim var. Batı Bengal ayrıca, ticari olarak uygun 4 toplu ipek çeşidinin tümünü üreten tek devlet olma ayrıcalığına sahiptir.

Batı Bengal tekstil endüstrisi de jüt tekstillerinin lider üreticisi olmaya devam ediyor. Çoğu, toplamda yaklaşık 4 milyon çiftçi ailesinin geçimini sağlayan Hooghly Nehri’nin kıyısında.

Batı Bengal tekstil endüstrisinde çok fazla güç var. Giyim, tekstil ve benzeri ürünlere ihtiyaç olduğu sürece, bu endüstri eyalet genelinde gelişmeye devam edecektir.