25 Malezya Petrokimya Endüstrisi İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Malezya’nın petrokimya endüstrisi, ülkedeki en büyük endüstrilerden biridir. Tek bir nesil boyunca, endüstri büyük bir petrokimya ihracatçısından büyük bir ihracatçıya dönüşmüştür. Sektörün yaşadığı büyüme ve geliştirilen ürün çeşitliliğindeki artış nedeniyle on yılı aşkın bir süredir yatırımcılar sektöre ilgi duymaktadır. Malezya’nın petrokimya endüstrisi artık Dow Chemical, ExxonMobil ve BASF gibi dünya çapında tanınan isimleri içeriyor.

Malezya petrokimya endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Malezya şu anda dünyanın bilinen yirmi dördüncü en büyük ham petrol rezervine sahip. Aynı zamanda, tahmini 88 trilyon fit küp kapasiteye sahip on dördüncü en büyük doğal gaz rezervine de ev sahipliği yapmaktadır. (Malezya Üreticileri Federasyonu)

# 2. Malezya’nın petrokimya endüstrisi, tek bir yerde mevcut olan yıllık toplam 23 milyon mt kapasite ile dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz üretim tesisine sahiptir. (Malezya Üreticileri Federasyonu)

# 3. LPG, etan, propan, bütan ve kondensatı içeren metan kapasiteleri, petrokimya endüstrisinin büyük kısmını oluşturur. Malezya’daki toplam tahmini kapasite, sadece iki şirket tarafından desteklenen 20,4 milyondur. (Malezya Üreticileri Federasyonu)

# 4. Sanayide yıllık 2,4 milyon ton tahmini nafta kapasitesi var. Etilen kapasitesinin 1,63 milyon mtpa, propilen kapasitesinin ise 854.000 mtpa olduğu tahmin ediliyor. (Malezya Üreticileri Federasyonu)

# 5. Malezya’daki petrokimya endüstrisi, 2016 mali yılı için en yüksek onaylanmış yatırım seviyelerine sahipti. Toplamda 3,9 milyar dolardan fazla yatırım onaylandı. (CPMA Hindistan)

# 6. 2016 yılında Malezya petrokimya endüstrisi için 20 projeyi kapsayan 6,3 milyar dolarlık proje onaylandı. Bu, bir önceki yıla göre onaylanmış yatırımlarda %33’lük bir düşüş anlamına geliyordu. (CPMA Hindistan)

# 7. Malezya’da 2016 mali yılı için onaylanan projelerin %50’si yeni projelerin geliştirilmesini içeriyordu. (CPMA Hindistan)

# 8. Malezya’nın toplam 5,9 milyar varil ham petrol ve kondensat rezervine sahip olduğuna inanılıyor. Bu, günde 661.000 varilin biraz üzerinde bir üretim rezervine eşittir. (Suruhanjaya Tenaga Enerji Komisyonu)

# 9. 1990’dan 2015’e kadar petrokimya endüstrisinin yıllık ortalama büyüme oranı, GSYİH trendlerini takip etti. Birincil enerji arzı %5,9 büyürken, GSYİH %5,7 büyüdü. Enerji tüketimi biraz daha düşük bir oranda, yani %5,6 oranında arttı. (Suruhanjaya Tenaga Enerji Komisyonu)

# 10. 1990’dan beri kömür ve kok enerjisi %10,8 büyüdü. Buna karşılık, doğal gaz %7,3 büyüdü. Petrol ürünleri, ham petrol ve diğer petrokimya ürünleri sadece %3,6 büyüdü. (Suruhanjaya Tenaga Enerji Komisyonu)

# 11. Malezya’da konut ve ticari enerji kullanımı 1990’dan beri yılda %6,4 arttı. Ancak aynı dönemde enerji dışı kullanım yılda %8’den fazla arttı. (Suruhanjaya Tenaga Enerji Komisyonu)

# 12. 2005 yılından itibaren yurtiçi enerji tüketiminde gözlenen artışlar ile petrokimya sektörü net enerji ithalatçısı konumuna gelmiştir. Bu, petrokimya endüstrisi ile ilgili şirketlerin arz kesintilerine, politik oynaklığa ve yüksek bölgesel emtia fiyatlarına karşı daha savunmasız olduğu anlamına geliyor. (KPMG)

# 13. 2012’de Malezya, derin su ve EOR yatırımlarıyla sektörü ilk kez ilk on üretici arasına yerleştirerek dünyanın en büyük dördüncü hidrokarbon sayısını buldu. (KPMG)

# 14. 300k varil/gün işleme kapasitesi sunan bir rafineriyi de içerecek şekilde 2018’de 3 mtpa yeni petrokimya kapasitesinin daha devreye girmesi bekleniyor. (KPMG)

#onbeş. Malezya’daki etilen kapasitesinin 2022 yılına kadar neredeyse iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Propilen kapasitesinin 1.200 mt’un altından yaklaşık 1.700 mt’a çıkması bekleniyor. (CPMA Hindistan)

#on altı. 1980’den beri petrokimya sektöründeki onaylanmış yatırımlar 207,6 milyar RM’yi aştı. (Malezya Yatırım Geliştirme Kurumu)

# 17. Yeni bir petrokimya kompleksi için Pengerang, Johor’da 20.000 dönümlük tek bir parsel kuruluyor. Tesisin toplam 27 milyar dolarlık geliştirme maliyetiyle 2019 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. (Malezya Yatırım Geliştirme Kurumu)

# 18. Şu anda petrokimya endüstrisi ile bağlantılı olarak faaliyet gösteren yaklaşık 1.300 plastik şirketi var. (Malezya Yatırım Geliştirme Kurumu)

# 19. Ortalama ücretler, petrokimya endüstrisinin küresel istasyonda rekabetçi olmasına yardımcı olur. Örneğin bir makine mühendisi için ortalama maaş 800 dolardan azdır. (AHK Malezya)

# 20. Şu anda ülke genelinde faaliyet gösteren 29 petrokimya tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler 39 farklı türde petrokimya üretmektedir. (AHK Malezya)

# 21. Doğrulanabilir verilerin yayınlandığı son yıl olan 2012 verilerine dayanarak, Malezya günde yaklaşık 2 milyar fit kare doğal gaza ve 730.000 varil ham petrole erişebildi. (AHK Malezya)

# 22. Endüstrinin madeni yağlara yönelik yurtiçi talebi yılda yaklaşık 300.000 mt’dur. Bu talebin %70’ini üç marka karşılıyor: Shell, BP ve Petronas. (AHK Malezya)

# 23. Belirli bir yılda petrokimya sektörüne giren yatırımların %37’si yabancı yatırım kaynaklarından gelmektedir. Bu sektördeki en büyük yatırımcı ABD’dir ve onu İngiltere, Tayvan, Almanya ve Japonya izlemektedir. (AHK Malezya)

# 24. Toplamda, petrokimya endüstrisinin toplam üretiminin her yıl yaklaşık 13 milyon mt olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, sektörün toplam kapasitesinin yılda 30 milyon mt’u aştığı tahmin ediliyor. (AHK Malezya)

# 25. Malezya’da kurumlar vergisi oranlarının %25’e düşmesi, sektöre yönelik vergi teşvikleri ile birlikte büyümeyi de teşvik etti. Bununla birlikte, aynı zamanda, yukarı havzadaki petrol operasyonları hala %38’lik bir petrol gelir vergisine tabidir. (AHK Malezya)

Malezya Petrokimya Endüstrisi Trendleri ve Analizi

2010’dan beri Malezya petrokimya endüstrisi toparlanma yolunda. İhracat talebi arttığı için üretim seviyeleri arttı. Bununla birlikte, aynı zamanda, endüstri tarafından sunulan emtia fiyatlarının dramatik bir şekilde düşmesi, endüstrinin genel karlılığını etkiledi.

Ürün fiyatlarındaki düşüşle birlikte üretim seviyeleri sınırlandı. Bu, endüstrinin Çin’in petrokimya alanına genişleme kararıyla daha az rekabet etmesine neden oldu. Çin şu an için en büyük ihracat pazarı olmaya devam edecek, ancak Malezya’daki endüstri değişen ihracat koşullarına uyum sağlamadıkça, bu her zaman doğru olmayacaktır.

Çin, petrokimya ürünlerinin yurtiçi kullanımını iyileştirebilir ve ithalat ihtiyacını azaltabilir. Bunun yerel sanayi üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha fazla pazar payı yaratarak daha iyi pazar sinerjisi yaratma potansiyeli vardır. Bu alanlardaki yatırımlar yenilik ve rekabet gücüne odaklanırsa, Malezya petrokimya endüstrisinin önünde heyecan verici bir gelecek var gibi görünüyor.