25 Mikroişlemci Endüstri İstatistikleri ve Trendleri

Mikroişlemci olarak sınıflandırılabilecek ilk entegre devreler 1959’da icat edildi. Bu buluştan sorumlu şirketin üç çalışanı istifa edip 1968’de Integrated Electronics adlı kendi şirketini kurdu.

Onlar Andrew Grove, Gordan Moore ve Robert Noyce idi. Yeni şirketi Intel olarak bilinecekti. 1971 yılında ilk mikroişlemcilerini üreteceklerdi. Bu birinci nesil mikroişlemci 108 KHz hızında çalışıyordu ve TTL uyumlu bir işlemciydi.

Bugün, dünyanın en hızlı işlemcisi, onu serin tutmak için biraz helyum ve nitrojen sayesinde 8.429 GHz hızında çalışıyor.

Standart PC, dizüstü bilgisayar veya mobil cihaz için, 4 GHz’e kadar yükseltme hızlarına sahip 3.4 GHz işlemci, şu anda endüstrinin ev kullanımı için en iyi hızında veya yakınında çalışıyor.

İlginç Mikroişlemci Endüstri İstatistikleri

1. Intel’in küresel geliri 2017’de 62,76 milyar dolardı. (Statista)

# 2. Küresel mikroişlemci satışları 2017’de 409 milyar doları buldu. Bu gelir rakamı, önceki yıl satışlarına göre %20,6’lık bir artıştı. (İstatist)

Küresel Mikroişlemci Endüstri İstatistikleri

# 3. Çin, küresel mikroişlemci endüstrisinde %58’lik bir paya sahiptir. Kuzey Amerika ve Güney Amerika birlikte küresel endüstrinin %12’sine sahiptir. (İstatist)

# 4. ABD merkezli Intel’in 2017’deki geliri 12,5 milyar dolar oldu. Bu, şirketin 9,6 milyar dolarlık net gelir elde etmesine yardımcı oldu. 102.000’den fazla çalışan doğrudan şirket tarafından istihdam edilmektedir. (İstatist)

# 5. Intel şu anda mikroişlemci sektöründe grafik çip pazarında %68’lik bir paya sahip. Karşılaştırıldığında, Nvidia %19.3 pazar payına sahip. (İstatist)

# 6. Mikroişlemci pazarının çoğu veri işleme ihtiyaçlarına ayrılmıştır. 2017 yılında bu segment için 140 milyar dolar civarında küresel ciro elde edildi. İletişim ihtiyaçları, küresel gelirde 115 milyar dolar ile ikinci sırada yer aldı. Bunları 45 milyar dolarla endüstriyel ihtiyaçlar, 43 milyar dolarla tüketici elektroniği ve 37 milyar dolarla otomotiv ihtiyaçları izledi. (İstatist)

# 7. Günümüz mikroişlemcilerini oluşturan yarı iletkenlerin %50’si Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmektedir. Üretimin diğer %17’si Güney Kore tarafından gerçekleştiriliyor. Japonya, pazarın %11’ini sağlayarak üçüncü sırada yer almaktadır. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 8. Mikroişlemci endüstrisi için yarı iletken üretim ekipmanı satışlarının %84’ü Amerika Birleşik Devletleri dışındadır. ABD pazarına atfedilen gerçek yarı iletken satışlarının %80’inden fazlası ülke dışında gerçekleşmektedir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 9. ABD’de her yıl yaklaşık 17,1 milyar yarı iletken üretiliyor ve bunların çoğu mikroişlemci pazarının bir parçası olacak. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 10. 2017 yılında satılan mikroişlemcilerin %53’ü bilgisayar CPU’larıydı. %32’si tabletlerde ve akıllı telefonlardayken, geri kalanı gömülü işlemeye yerleştirildi. 2012’den bu yana bilgisayar tabanlı CPU’lar %9 azalırken, mobil satışlar %6 arttı. (IC Analizleri)

Şirketlere Göre Küresel Mikroişlemci Endüstri İstatistikleri

# 11. Satılan gömülü mikroişlemcilerin %4,1’i endüstriyel veya tıbbi ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Diğer %3,8’i ise ağ işlemcileri olarak kullanılıyor. (IC Analizleri)

# 12. Intel 4004, üretilen ilk ticari olarak uygun mikroişlemci olarak kabul edilir. İcat edildiği sırada 60 dolara perakende satış yaptı, bu da mevcut finansmanda 362 dolara eşitti. (Forbes)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri her yıl yaklaşık 51.6 milyar dolar değerinde yarı iletken ve ilgili cihaz ithal ediyor. Amerika’daki yarı iletkenlerin toplam piyasa değeri 86 milyar dolardan fazla. (İstatist)

# 14. PC mikroişlemci satıcısı Intel’in küresel pazar payı, Samsung’un Intel’e kıyasla yaklaşık 1,3 milyar dolar daha fazla yarı iletken geliri elde etmesine rağmen %76’yı aşıyor. (İstatist)

#onbeş. Qualcomm, sektördeki araştırma ve geliştirmeye her yıl yaklaşık 3,5 milyar dolar harcıyor. (İstatist)

#on altı. Küresel mikroişlemci endüstrisinde yılda yaklaşık 470 milyon grafik yongası satılmaktadır. (İstatist)

# 17. Mikroişlemci endüstrisinde yer alan ilk 20 şirketin %50’si Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. (Kongre Araştırma Servisi)

# 18. Küresel mikroişlemci endüstrisi için gereken imalat işlerinin yaklaşık %90’ı Amerika Birleşik Devletleri dışında yapılmaktadır. (Kongre Araştırma Servisi)

# 19. Şu anda ABD merkezli mikroişlemci imalat sanayinde yer alan yaklaşık 800 şirket var. Bu şirketler, ekonomiye doğrudan gelir olarak her yıl yaklaşık 30 milyar dolar katkıda bulunuyor. Birleşik Devletler’deki toplam üretim çıktısının yaklaşık %1’inden sorumludurlar. (Kongre Araştırma Servisi)

# 20. Mikroişlemci imalat endüstrisindeki işçiler maaşlarından her yıl yaklaşık 138.000 dolar kazanıyor. Diğer imalat işleriyle karşılaştırıldığında, ortalama bir mikroişlemci üreticisi, ortalama imalat işçisinin iki katı kadar kazanıyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 21. Küresel mikroişlemci endüstrisindeki üretim kapasitesinin yaklaşık %85’i Çin, Japonya, Tayvan veya Güney Kore’de bulunmaktadır. Kendi başlarına, Güney Kore ve Tayvan, herhangi bir yılda dünya çapındaki mevcut kapasitenin yarısından sorumludur. (Kongre Araştırma Servisi)

# 22. Intel, üretim ihtiyaçlarının çoğunu ABD’de karşılayan tek büyük mikroişlemci üreticisidir. Şirketin ürettiği mikroişlemcilerin yaklaşık %70’i her yıl ABD’de üretilmektedir. (Intel)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’nden ihraç edilen mikroişlemcilerin yaklaşık %30’u ikinci kez başka bir ülkeye ihraç edilmektedir. Ürünün son kullanımına bağlı olarak, bazı mikroişlemciler nihai hedeflerine ulaşmadan önce 5 ila 7 kez yeniden ihraç edilebilir. (Kongre Araştırma Servisi)

# 24. Amerika Birleşik Devletleri’nde mikroişlemciler için diğer endüstrilerin çoğundan daha fazla patent verilir. 2015 yılında, büyük ABD mikroişlemci üreticilerine 6.000’den fazla farklı patent verildi. (Kongre Araştırma Servisi)

# 25. Mikroişlemci endüstrisinde her yıl sermaye ekipmanı harcamalarına 40 milyar dolardan fazla harcanıyor. (İstatist)

Mikroişlemci Endüstri Trendleri ve Analizi

Bilgisayarlara ihtiyacımız olduğu sürece, bilgiyi işlemek için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi bize sağlamak için mikroişlemci endüstrisine ihtiyacımız olacak. Teknolojiler geliştikçe ve hızlar daha hızlı arttıkça, daha ucuz ürünlerin fiyatları daha fazla insanı sektöre çekmeye yardımcı olacaktır. Bu, daha fazla müşteri anlamına gelir, bu da sonuçta daha fazla gelir anlamına gelir.

Şu anda mikroişlemci endüstrisinde iki büyük oyuncu var. Tüm testlerin yaklaşık %77,5’i Intel tarafından üretilen cihazların kayıtlarıydı. Cihazların yaklaşık %12’si AMD mikroişlemcilere kayıtlıydı.

Küresel mikroişlemci pazarının ilk kez 10 milyar birimi aştığı 2008 yılından bu yana, çoğu yeni birim bir şekilde nihai ürünlerine entegre edilmiştir. Bu ürünlerin satılan toplam mikroişlemci sayısının sadece %2’sini oluşturmasına rağmen, her yıl üretim maliyetinin yaklaşık yarısı masaüstü veya dizüstü bilgisayarlara gitmektedir.

Yaptıklarımızı mikroişlemciler sayesinde yapabiliriz. Geleneksel bilgi işlem kullanımları yavaşlıyor olabilir, ancak mobil cihaz üretimi artıyor, bu da öngörülebilir gelecekte bu sektörde büyümenin devam etmesi gerektiği anlamına geliyor.