26 Morg Endüstri İstatistikleri ve Eğilimleri

Bir morg tipik olarak bir morg veya cenaze evidir. Bazı kültürlerde, defin işlemi sırasında dahil edilen belirli ritüelleri içerebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda faaliyette olan 19.000’den fazla cenaze evi var. Cenaze evlerinin işletilmesinin %86’sı aileler, bireyler veya özel bir kuruluş tarafından işletilmektedir.

Morg endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde geleneksel bir cenazenin maliyeti 8.000 ila 10.000 $ arasında değişmektedir. Son 40 yılda cenaze masrafları %1300’den fazla arttı. (Forbes)

# 2. Geleneksel bir cenazenin masrafları nedeniyle, insanların %42’si nihai masraflarından tasarruf etmek için ölü yakmayı defin yerine tercih ediyor. (Forbes)

ABD Morg Endüstri İstatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’nde, morg endüstrisi yıllık yaklaşık 20 milyar dolarlık ekonomik faaliyet sağlıyor. Yılda 1,5 milyon kişinin nihai isteklerini yerine getiren sektör sayesinde yaklaşık 130.000 çalışana doğrudan istihdam olanağı sağlanmaktadır. (Forbes)

# 4. Bir cenazenin çoğu aile için en pahalı maliyeti tabuttur. Toptandan perakendeye, çekmecelerin kar marjı ortalama %289’dur. Çoğu durumda, kar marjı daha da yüksektir. (Forbes)

# 5. Tabut fiyatları, morg endüstrisindeki iki farklı satıcı arasında %200’lük bir farka sahip olabilir, ancak endüstrinin doğası gereği, çok az tüketici fiyatları gerçekten karşılaştırır. (Forbes)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir morg, yılda 113 hizmet çağrısına cevap veriyor. Bu hizmet düzeyini yönetmek için üç tam zamanlı çalışan ve dört yarı zamanlı çalışan işe alınır. (NFDA)

# 7. Yaklaşık 4 cenaze evinden 1’i yılda 151-350 çağrıyı idare edecek. Tesislerin yalnızca %3,3’ü yılda 1.000’den fazla çağrıyı karşılayacaktır. (NFDA)

# 8. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki morgların yaklaşık %14’ü halka açık bir şirketin parçasıdır. SCI (Service Corporation International), 4 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük operasyondur. (Forbes)

# 9. Amerikalıların yarısından fazlasının aktif iradesi yok. Bu, poliçe hakkındaki bilgilerin kaybolması, unutulması veya net bir lehdarı olmaması nedeniyle 1 milyar dolardan fazla hayat sigortası yardımının talep edilmediği anlamına gelir. (Forbes)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen mezarlık hizmetleri de ekonomiye 4 milyar dolar gelir getiriyor. Yaklaşık 8.300 sağlayıcı, genel morg endüstrisinin kabaca üçte biri olan bu hizmeti sunmaktadır. (IBIS Dünyası)

Morg Endüstri İstatistikleri

# 11. Mezarlık hizmetleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 36.000 kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlamaktadır. Son 5 yılda, sektör yıllık %2,2’lik bir büyüme oranı yaşadı (IBIS World)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde morg endüstrisi ile çalışan tahmini 120.000 mezarlık var. Şu anda, SCI, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 500 mezarlığa sahiptir (Forest Hill Mezarlığı)

# 13. Morg endüstrisinde yaklaşık 24.000 cenaze levazımatçısı, cenaze idarecisi ve cenaze levazımatçısı istihdam edilmektedir. 30.000 kişi daha çevre düzenlemesi veya bakım işçisi olarak istihdam edilmektedir. 25.000 kişi satış elemanı olarak istihdam edilmektedir. (Forest Hill Mezarlığı)

# 14. Ortalama bir cenaze müdürü 55 yaşın üzerinde olma eğilimindedir. West Palm Beach, FL gibi bazı topluluklarda, yöneticilerin %60’ı SCI çalışanlarıdır. (Forest Hill Mezarlığı)

#onbeş. SCI cenaze sektörüne hakim olmasına rağmen, Wisconsin’de bir cenaze evine sahip değil. Devletin mezarlık sahiplerinin aynı zamanda morg işletmecisi olmasını engelleyen bir yasası var. SCI, eyalette 5 mezarlığa sahiptir. (Forest Hill Mezarlığı)

#on altı. 2000 yılında yaklaşık 4 kişiden 1’i yakılmayı seçti. 2012’de insanların %43’ü bu seçeneği tercih etti. Maliyetlerin artmaya devam edeceğini varsayarsak, 2030 yılına kadar insanların %70’i ölü yakmayı tercih edebilir. (Forest Hill Mezarlığı)

17. ABD morgunda 1.295 dolara satılan bir tabut genellikle 325 dolar civarında toptan satılıyor. 1 günlük bir ziyaret için ahşap bir tabutun kiralama ücreti bile ortalama 1.000 dolar. (PBS)

# 18. Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en düşük ölü yakma oranına sahip ve insanların sadece %13’ü bu seçeneği tercih ediyor. Nevada, insanların %73’ü seçeneği tercih ederek en yüksek ölü yakma oranlarına sahip. (PBS)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir cenaze müdürünün ortalama maaşı yılda 32.000 ila 56.000 dolar arasındadır. Serbest meslek sahibi cenaze müdürleri, bir şirket tarafından istihdam edilenlerden yılda yaklaşık 4.000 dolar daha az kazanma eğilimindedir. (PBS)

# 20. 60 yaş ve üstü yaklaşık 57 milyon Amerikalı var. 2022 yılına kadar bu sayının 76 milyon kişiye çıkması bekleniyor. (PBS)

Cenaze Hizmetlerini Önceden Planlamaya Göre Morg Endüstri İstatistikleri

# 21. SCI’ın işinin %41’i ölü yakmalardan geliyor. Toplamda, şirket 21.000’den fazla çalışanı desteklemekte ve ABD, Kanada ve Almanya’ya hizmet vermektedir. (PBS)

# 22. Cenaze evleri, ölüm belgeleri, ceset depolama ve hizmet koordinasyonu dahil olmak üzere belirli hizmetler için temel hizmet ücretleri alabilir. Gerçek cenaze planlaması başlamadan önce, bir aile 5.000 dolardan fazla kaybedebilir. (Fox Haber)

# 23. Cenazelerini önceden planlayan çoğu insan, son masraflarından tasarruf etmenin bir yolu olarak cenazeleri için de ön ödeme yapacaktır. (NFDA)

# 24. İnsanların %51’den fazlası, daha önce arkadaşları veya aileleri tarafından kullanılan bir morg olduğu için belirli bir morg seçiyor. (NFDA)

# 25. Reklamlar, yıl boyunca morg alan işletmelerin yalnızca yaklaşık %3’ünü temsil etmektedir. Morgun itibarı, önceden bakımlı olmanın yanı sıra, hizmet arayan aileler için en önemli faktördür. (NFDA)

# 26. Bir cenaze masrafından kaçınmak için, 4 kişiden 1’i, örneğin geleneksel bir cenaze töreni yerine küllerinin ağaç dikmek için kullanıldığı “yeşil” bir cenazeyi düşüneceklerini söylüyor. (AARP)

Morg Endüstrisi Eğilimleri ve Tahmini

Morg endüstrisi öncelikle aileye ait olan ve işletilen küçük işletmelerden oluşsa da, endüstride konsolidasyona doğru bir eğilim vardır. 2012’den bu yana halka açık şirketlere ait cenaze evlerinin sayısı %3 arttı. Aynı zamanda, bu zaman dilimi içinde 2.000’den fazla cenaze evi işsiz kaldı.

Service Corporation International’ın faaliyetleri, 40 yılı aşkın bir süredir cenaze evlerinin satın alınmasını içermektedir. SCI, sektördeki en büyük ikinci tedarikçi olan Stewart Enterprises, Inc.’i satın almaya karar verdiğinde, satın alma işlemini tamamlamak için antitröst onayı almak zorunda kaldı.

SCI, boyutunu cenaze masraflarını azaltmak için kullanabilse de, bu tasarruflar yaslı olanlara aktarılmaz. Tasarruflar doğrudan şirketin hissedarlarına beslenir. Bir SCI tesisindeki cenaze töreni, bağımsız bir morgdaki cenaze töreninden %42 daha pahalıdır.

Herkesin bir gün son masrafları olacaktır. Morg endüstrisinin hizmet sağlama şekli, muhtemelen birçokları için defin veya ölü yakma kararını verecektir. Ölü yakmanın maliyeti, geleneksel bir cenaze töreninin maliyetinden %90 daha azdır.