27 Barbados Turizm Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

1. Barbados’a her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçi geliyor. Bu, onu bölgedeki turist varışları için dokuzuncu en popüler destinasyon haline getiriyor. (Barbados Turizm Yatırım A.Ş.)

# 2. Barbados’taki turizm endüstrisi, ülkenin dövizinin %50’sinden fazlasından sorumludur. Yaklaşık 14.000 kişi, GSYİH’nın %12’sine doğrudan katkıda bulunan sanayi aracılığıyla doğrudan istihdam edilmektedir. (Barbados Turizm Yatırım A.Ş.)

Barbados Turizm Sektör İstatistikleri Pazar Büyüklüğü

# 3. Bir yıl boyunca Barbados otellerinin doluluk oranları %65’tir. (Barbados Turizm Yatırım A.Ş.)

# 4. Barbados, 2014 yılında gelen 500.000’den fazla uzun süreli ziyaretçi ile Birleşik Krallık’lı gezginler için tercih edilen destinasyondur. Barbados’ta 550.000 İngiliz kruvaziyer yolcusu daha ağırlandı. (Barbados Turizm Yatırım A.Ş.)

# 5. İngiltere’den gelen ziyaretçiler için turizm geliri yıllık 1 milyar doların üzerindedir. (Barbados Turizm Yatırım A.Ş.)

# 6. 2017’de Barbados, bir önceki yıla göre konaklamalı gelenlerin sayısında %5’lik bir artış gördü ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 663.441’e ulaştı. Bu, bir önceki yıla göre 31.000’den fazla geceleme varıştı. (Merkezi seyahat acenteleri)

# 7. Barbados turizm endüstrisi için 2017 yılında kruvaziyer gemilerinin varışlarında da bir artış oldu. Bir önceki yıla göre %12,9 artışla 818.000’den fazla yolcu gemisi varış belgelendi. 137.500’den fazla yolcu gemisi de adada kaldı. (Merkezi seyahat acenteleri)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri, her yıl Barbados’a gelen tüm turist varışlarının yaklaşık %28’inden sorumludur. Kanada, ziyaretçilerin% 12.8’ini daha sağlıyor. (Merkezi seyahat acenteleri)

# 9. ABD’li ziyaretçilerin 2017’deki performansı, bir önceki yıla göre %11,7 artışla 1987’den bu yana çıkış noktası olarak en yüksek varış sayısına ulaştı. (Travel Agent Central)

# 10. Kadınların kaldıkları süre boyunca kalma olasılıkları (%52,2) erkeklere göre (%47,7) daha fazladır. (Barbados İstatistik Servisi)

Turist Ziyaretçi Gelişlerine Göre Barbados Turizm Sektörü İstatistikleri

# 11 15-44 yaş demografisindeki kişiler, Barbados’a seyahat eden ziyaretçilerin %40,5’ini oluşturuyor. 45 ila 64 yaşındaki nüfus, adayı ziyaret eden turistlerin %38’ini daha sağlıyor. (Barbados İstatistik Servisi)

# 12. Barbados turizm endüstrisi tarafından belgelenen gecelik varışların yaklaşık %5’i, yerleşik olmayan Barbados sakinlerindendir. (Barbados İstatistik Servisi)

# 13. Barbados turizm endüstrisinde dolaylı katkılar hesaba katıldığında, 51.000 işten veya adadaki mevcut toplam istihdam fırsatlarının yaklaşık %40’ından sorumludur. (Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi)

# 14. 2016 yılında turizm sektörü, 2016 yılında ziyaretçi ihracatında 2,42 milyar BBD’den fazla üretti (Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi).

#onbeş. Barbados’a her yıl Karayipler bölgesinden yaklaşık 65.000 ziyaretçi geliyor ve bu da onu dördüncü en büyük turist kaynağı yapıyor. (Barbados’u ziyaret edin)

#on altı. Barbados turizm endüstrisi tarafından her yıl Trinidad ve Tobago’dan gelen yaklaşık 34.000 ziyaretçi var. (Barbados’u ziyaret edin)

# 17. 2016 yılında Barbados’ta turizm sektörü tarafından hizmet verilen 424 gemi seferi yapılmıştır. (Barbados’u ziyaret edin)

# 18. Ortalama bir ziyaretçi Barbados’tayken günde yaklaşık 167 dolar harcayacak. Toplam ziyaretçi harcaması her yıl ekonomiye yaklaşık 1 milyar dolar katkı sağlıyor. (Barbados’u ziyaret edin)

# 19. Karayipler’deki mevcut 28 destinasyondan Barbados, toplam büyüme açısından yedinci sırada yer aldı. Turizm sektörü 2016 yılında toplam ziyaretçi sayısında %6,7’lik bir artış sağladı. Karşılaştırıldığında, Turks ve Caicos Adaları %17,5’lik bir artış yaşadı. (Barbados’u ziyaret edin)

# 20. Kasım, 2016’da yıllık %18,5 varış ile geleneksel olarak Barbados’u ziyaret etmek için en popüler zamanlardan biridir. (Barbados’u Ziyaret Edin)

# 21. Barbados’a gelen turistlerin %87’si bunu zevk, iş veya arkadaş ve aile ziyareti için yapmaktadır. Zevk için seyahat edenler 2016 yılında gelen turistlerin %75’ini oluşturuyordu. (Barbados’u ziyaret edin)

# 22. Barbados’u ziyaret eden bir kişinin ortalama kalış süresi 9 gündür. Ziyaretçilerin üçte ikisi 4 ila 14 gün arasında kalırken, ziyaretçilerin %33,5’i 7 ila 10 gün arasında kalıyor. (Barbados’u ziyaret edin)

# 23. Barbados’a seyahat edenlerin yaklaşık %22’si adadayken arkadaşlarıyla veya aileleriyle kalmayı tercih ediyor. Gezginlerin sadece %2,1’i lüks bir otelde kalmayı tercih ediyor. (Barbados’u ziyaret edin)

# 24. Barbados’ta konaklama sunan tesislerin %15’inin 100’den fazla odası var. (Barbados’u ziyaret edin)

# 25. Barbados turizm endüstrisi tarafından her yıl üretilen işin %13,5’i Greater London bölgesinde yaşayan insanlardan geliyor. Londra gezginlerinin %83’ü Barbados’u zevk için ziyaret ediyor. (Barbados’u ziyaret edin)

# 26. Birleşik Krallık’ta yaşayan gezginlerin yaklaşık %9’u 15 günden fazla bir süredir Barbados’u ziyaret ediyor ve bu, 2015 yılında yayınlanan rakamlara göre uzun süreli konaklamalarda %6,7’lik bir artışı yansıtıyor. (Barbados’u Ziyaret Edin).

# 27. Barbados’u seçen gezginlerin %89’u adadayken her şey dahil bir deneyim yaşamayı tercih ediyor. (Barbados’u ziyaret edin)

Barbados Turizm Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Küçük Antiller’de bulunan Barbados, 3 farklı kıtadan gelen turistler için kolay bir tropikal destinasyon sunuyor. Merkezi konumu ile Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa’dan gelen ziyaretçiler adada konaklama imkanından yararlanabilirler.

Konumu aynı zamanda adayı gemi seyahati veya tatil yapanlar için doğal bir durak noktası haline getiriyor.

Adanın Birleşik Krallık’taki tarihi, özellikle Mısır ve Türkiye’de süregelen tehditler tatil fırsatlarını azaltırken, onu en iyi destinasyon seçimi yapmaya devam edecek. Barbados tropik yetenek için uygun fiyatlı bir fırsat sunduğundan, Amerika’dan gelen gezginlere yakınlık da güçlü kalacaktır.

2019 veya sonrasında rekor seviyeler kırılmasa da, gelenlerin sayısı ve harcama miktarı sektör içinde tutarlı kalmalıdır. Otel doluluk oranlarının %60’ın üzerinde olduğu uzun bir geçmişe sahiptir. En azından, güçlü bir küresel ekonomi devam ederse, önümüzdeki birkaç yıl içinde gelecekteki büyüme potansiyeli ile bu sektör için istikrar bekleyin.