27 Temizlik Hizmetleri Sektörünün İstatistikleri ve Eğilimleri

Temizlik hizmetleri, bir binayı temizlemek veya bakımını yapmak için kullanılan herhangi bir görevi içerir. Çoğu hademe için birincil görevleri bir hastanede, evde, işyerinde veya eğitim ortamında temizlikçi olarak çalışmaktır. İstihdam olanakları sektör genelinde oldukça çeşitlidir. Bazı işçiler bağımsız yüklenicilerdir. Bir kişi serbest meslek sahibi olsa bile, franchise yaygındır. Okul bölgeleri genellikle tam zamanlı olarak tam avantajlarla çalışmak için velileri işe alır.

Temizlik Hizmetleri Sektöründen İlginç İstatistikler

1. Temizlik hizmetleri endüstrisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde 3,2 milyondan fazla kişiyi istihdam etmektedir. Çoğu evlerde, binalarda ve okul bölgelerinde çalışır. (İstatist)

# 2. Her yıl, temizlik hizmetleri endüstrisi Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 milyar dolardan fazla üretebilir. Sektörün 2022’de ilk kez 46 milyar dolardan fazla kazanacağı tahmin ediliyor. (Statista)

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki temizlik hizmetleri endüstrisinin istatistikleri

# 3. Jani-King, dünya çapında faaliyet gösteren 9.000’den fazla franchise sahibi ile bugün dünyanın önde gelen ticari temizlik franchise’ıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Jani-King, ABM Industries’den sonra %1.2 pazar payına sahiptir. 1969 yılında Oklahoma’da bir öğrenci tarafından kurulmuştur. (Statista / Scott-Mason)

# 4. Clorox, temizlik ürünlerinin reklamına her yıl 104 milyon dolardan fazla harcıyor. (İstatist)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’nde endüstri tarafından istihdam edilen tam zamanlı kapıcılar ve temizlikçiler için ortalama maaş 27.000 doların biraz üzerindedir. Binalar ve zemin temizliği iş görevlerine dahil edilirse, medyan maaş ortalama 31.000 dolara yükselebilir. (Statista / NY Brite Ofis Temizliği)

# 6. 2012’den 2017’ye kadar temizlik hizmetleri sektörü, yıllık %2’lik bir gelir artışı elde etmeyi başardı. (IBIS Dünyası)

# 7. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde temizlik endüstrisinde 900.000’e yakın şirket faaliyet gösteriyor. (IBIS Dünyası)

# 8. 2013’ten bu yana, sektör %4,3’lük bir CAGR’ye ulaşmayı başardı. 2010’dan 2013’e kadar, endüstrinin CAGR’si sadece %2,7 idi. (Scott-Mason)

# 9. Ofis tesisleri, 2014 yılında toplam temizlik sözleşmelerinin %32’sini oluşturan temizlik sektörü için en büyük pazar segmentidir. Eğitim tesisleri, toplam temizlik sözleşmelerinin %31,7’si ile ikinci sırada yer aldı. (Scott-Mason)

# 10. ABD temizlik endüstrisindeki en büyük 4 şirket, elde edilen toplam gelirin yalnızca %7,9’unu oluşturuyor. (Scott-Mason)

Amerika Birleşik Devletleri'nde Toptan Temizlik Ekipmanları Endüstri İstatistikleri

# 11. Endüstri ürünleri ve hizmetleri segmentinde, standart ticari temizlik en büyük gelir getiricidir. Yapılan işlerin %59’dan fazlası bu kategoriye girmektedir. Ek ticari temizlik, pazarın %18,6’sını temsil ediyor. Konut temizliği, elde edilen gelirin sadece %7’sini temsil etmektedir. (Scott-Mason)

# 12. Tüm temizlik gelirlerinin yaklaşık %10’u halı ve koltuk yıkama hizmetlerinden elde edilmektedir. (NY Brite Ofis Temizliği)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm temizlik hizmetlerinden elde edilen gelirin, en az 2019’a kadar (2015 verileri itibariyle) yıllık %3,2 artması bekleniyor. Nihai gelir projeksiyonları karşılanırsa, tescilli olmayan temizlik hizmetlerinden elde edilen toplam gelir 65 milyar dolar olacaktır. (Freedonia Grubu)

# 14. Temizlik sektörü, 2014 rakamlarına kıyasla 2015 yılında ortalama %12,61 büyüme kaydetti.Maine %78’den fazla büyüme ile en yüksek büyüme seviyelerine sahipti. Kuzey Dakota, %48’den fazla kayıpla ABD’deki en keskin daralmayı yaşadı. (Servis canavarı)

#onbeş. Ortalama bir temizlik sektörü müteahhiti, müşterileri tarafından uygulamaya konulan maliyet tasarrufu önlemlerinin uygun olmaması ve yetersiz uygulanması nedeniyle belirli bir yılda toplam müşterilerinin yarısından fazlasını kaybeder. (Ofis gururu)

#on altı. Temizlik hizmetleri endüstrisindeki bayilikler, her yıl elde edilen toplam brüt gelirin yaklaşık %10’unu temsil eder. (Ofis gururu)

# 17. Ticari franchise temizlik şirketleri, sadece %2 ile herhangi bir endüstrinin en düşük ciro oranlarından birine sahiptir. (Ofis gururu)

# 18. Temizlik sektörünün sunduğu hizmetleri kullanmayan binalarda kirli yüzeyler nedeniyle günlük verimlilikte %5’e varan kayıp yaşanabilmektedir. (AAA bina bakımı)

# 19. ABD temizlik hizmetleri endüstrisindeki aktif işletmelerin sayısının yıllık %1.7 artması bekleniyor. (Scott-Mason)

# 20. Ekonomik sağlık, temizlik hizmetleri sektörünü büyük ölçüde etkiler. 2008-2009 Büyük Durgunluk yıllarında sanayi gelirleri sırasıyla %5,3 ve %6,1 düştü. (franchising yardımı)

Kapıcı istihdam istatistikleri

# 21. Temizlik hizmetleri endüstrisindeki iş büyümesinin 2022 yılına kadar yıllık %6 olacağı tahmin ediliyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 22. Evlerin içindeki hava kirliliği seviyeleri, dışarıdaki seviyelerden ortalama olarak 5 kat daha yüksek olabilir. Bazı binalarda, kirlilik seviyeleri iç mekanlarda 100 kat daha yüksek olabilir. Bu, düşük iç hava kalitesini genel halk için en önemli 5 çevresel tehlikeden biri yapar. (Çevreyi Koruma Ajansı)

# 23. Uygun temizlik ile LEED projelerine yapılan yatırımlar, şirketlere bir projenin ömrü boyunca 18 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayabilir. (Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi)

# 24. LEED tesislerinde çalışan başına yıllık hizmet maliyeti, yeşil olmayan tesislere göre 675 dolardan daha düşüktür. (Notre Dame Üniversitesi)

# 25. LEED sertifikalı binaların işletme maliyetleri ulusal ortalamanın %19 altında. (ABD Genel Hizmetler İdaresi)

# 26. Dünya çapında yaklaşık 180.000 kişi, çevre dostu temizlik ve bakım hizmetleri tasarlamalarına ve uygulamalarına yardımcı olan LEED kimlik bilgilerine sahiptir. (ABD Yeşil Bina Konseyi)

# 27. Amerika Birleşik Devletleri’nde temizlik hizmetlerini tamamlamak için gereken ürün ve malzemelerin yaklaşık %90’ı, yüklenici veya kuruluşun 500 millik yarıçapındaki şirketlerden veya malzemelerden gelmektedir. (ABD Yeşil Bina Konseyi)

Temizlik Hizmetleri Sektörü Trendleri ve Analizi

Temizlik hizmetleri sektörünün geleceği, işverenlerin en iyi uygulamaları uygulama ve çalışanların bunları takip etme yeteneğine bağlıdır. Bu, temizlik sözleşmelerinin doğru tahminlerini sağlar ve her çalışanın üretkenliğini en üst düzeye çıkarır.

MSDS bilgilerine ve işçi güvenlik istasyonlarına kolay erişim, arıza süresini azaltacak ve aynı anda işçi güvenliğini artıracaktır.

Temizlik hizmetleri, genellikle kuruluşların maliyet tasarrufu sağlayan önlemler alması gerektiğinde yapılan ilk kesintilerdir. Piyasada özel eğitim gerektiren yeni temizlik ürünlerinin yanı sıra LEED ve CRI düzenleyici kurumların iç ortamları korumaya dahil olmasıyla, temizlikçileri kesme hızı yakında değişebilir.

Ticari, konut ve endüstriyel ortamlarda temizlik her zaman gerekli olacaktır. Su hasarı veya suç restorasyonu gibi niş segmentler güçlü bir şekilde ilerlemeye devam edecek. Bu, temizlik hizmetleri endüstrisini muhtemelen 5 yıllık ve 10 yıllık tahminlerini karşılayacak güvenli bir endüstri haline getiriyor.