29 Japonya’nın Konaklama Sektörü İstatistikleri ve Eğilimleri

Japonya’nın otel endüstrisi bugün dünyanın en hızlı büyüyen bölümlerinden biridir. Tokyo, 2022’nin sonuna kadar 30.000 oda daha alacak. Mevcut konaklamalardaki bu artışa rağmen, beklenen 3.500 oda kıtlığı devam ediyor.

Kyoto gibi şehirlerde, gezginlerin sadece %41’i konaklama eksikliği nedeniyle gece kalıyor. Bu, 2014 yılında taşıtların %90’ının geceyi geçirdiği Osaka gibi bir şehrin devraldığı anlamına geliyor.

Japonya’nın otel endüstrisi tarafından kazanılan toplam gelir, yıllık ortalama %5’ten fazla büyüme oranı ile yılda 5.5 milyar doları aşıyor. Sektördeki kullanıcı penetrasyonu %18 olup, kullanıcı başına ortalama toplam gelir 245 doları aşmaktadır. Bu, endüstriyi kendi türünde dünyanın dördüncü en büyüğü olarak sıralamaktadır.

Japonya’nın sekiz büyük kentindeki toplam müsait otel odası sayısının 2022 yılı sonunda 330.000’e ulaşması bekleniyor. Bu rakama ulaşılırsa, toplam müsaitlik 2016 otel sayısına göre %32 artacak.

Japonya’nın 2022 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken ilgideki bu artış geliyor. Bu büyüme trendleri yalnızca uluslararası rekabet nedeniyle mi artıyor? Oyunlar 2022’de sona erdikten sonra sektöre ne olabilir?

Japonya’nın otel endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Japonya’daki en büyük sekiz şehrin RevPAR’ı, turist ziyaretlerinin sayısındaki artış sayesinde 2016’da bir önceki yıla göre %30’a kadar arttı. 2016’da %47 daha fazla insan Japonya’yı ziyaret ederek toplam 28,6 milyon kişiye ulaştı. (Otel yönetimi)

# 2. Japonya’daki doluluk oranları, tüm endüstri için 2015 rakamlarına göre %3,2 artarak %90’ı aştı. Sekiz büyük şehirde ortalama günlük kazanç aynı anda 26,4 arttı. (Otel yönetimi)

Pazar Büyüklüğüne Göre Japonya Konaklama Sektörü İstatistikleri

# 3. Japonya’nın otel endüstrisi için 2017’ye kadar son beş yılda RevPAR ve ADR’ler her yıl sırasıyla %4 ve %6 arttı. (Standart Hayat Yatırımları)

# 4. Japonya’daki yabancı turistlerin toplam harcamaları 2017’de %17,8 artarak yıl için 4,4 trilyon yen oldu. (Savills Dünya Araştırması)

# 5. Tokyo’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2017’de %3,6 arttı, ancak otel endüstrisini yeni zirvelere taşımaya yardımcı olan yıllık %18 artışla Osaka oldu. (Savills Dünya Araştırması)

# 6. Japonya’nın otel endüstrisi için otel doluluk oranları 2012’den bu yana yüzde beşten fazla arttı çünkü talep mevcut arzı aştı. (Savills Dünya Araştırması)

# 7. 2012 yılında otel sahipleri ve konumlarıyla ilgili bir ankette, oda sunan otellerin %40’ı 30 yaşın üzerindeydi. Sektöre dahil olan ryokanların %43’ü elli yıldan daha eskiydi. (Savills Dünya Araştırması)

# 8. Tüm gezginlerin %12’si ile birlikte eğlence amaçlı turistlerin %15’i, bir Japon otelinde kalırken minpaku hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu, yaklaşık 3,6 milyonunun Japonya’ya seyahat ederken özel konaklama fırsatlarını kullandığı anlamına geliyor. (Savills Dünya Araştırması)

# 9. Japonya’yı ziyaret ederken özel evlerde kalan gezginler, diğer ziyaretçilerden neredeyse iki gün daha uzun kalıyorlar, ancak aynı zamanda konaklama ihtiyaçları için yaklaşık %17 daha az harcıyorlar. (Savills Dünya Araştırması)

# 10. Japonya’nın otel endüstrisi destekli minpaku yerlerinin %85’i hükümete kayıtlı değil. (Savills Dünya Araştırması)

Ortalama Gecelik Fiyata Göre Japonya Otel Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Şu anda Tokyo’da yaklaşık 4.000 lüks otel odası mevcuttur. Doluluk oranı genel olarak sektöre model olmakta ve %81’e ulaşmaktadır. (HVS)

# 12. Güney Koreliler, Beppu’da kalan Japon olmayan yolcuların sayısını artırıyor ve şehrin alınan rezervasyon sayısında %130’luk bir artış görmesine yardımcı oluyor. (Japon Times)

# 13. 647 oda sunan Suginoi Hotel and Resort, dört yıl üst üste %100 doluluk oranını korumuştur. (Japon Times)

# 14. 2011’den 2015’e kadar, Japonya’ya gelen turizm oranları her yıl %33 artarak onu dünyanın en hızlı büyüme oranlarından biri haline getirdi. Japon yeninin değer kaybetmesi, Çin’in ekonomik büyümesiyle birleştiğinde bu fırsatı körükledi. Havayolu düzenlemelerinin kaldırılması ve vizelerin gevşetilmesindeki bazı benzersiz değişiklikler de sayıları destekledi. (McKinsey)

#onbeş. Her yıl Japonya’yı ziyaret eden turistlerin %48’i Tokyo, Osaka veya Kyoto’da kalmaya karar veriyor. 2022 yılına kadar ilave odalar olsa bile, büyüme simülasyonları ülkenin bu şehirlerde %50’lik bir eksiklik ve havalimanı kapasitesinde %30’luk bir taşma ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. (McKinsey)

#on altı. Her yıl Japonya’yı ziyaret eden uluslararası turistlerin %72’si Doğu Asya’dan gelmektedir. Asya kıtasının tamamı seyahat rakamlarına dahil edildiğinde, tüm turistlerin %84’ü batıdan ziyade doğudan gelmektedir. (McKinsey)

# 17. Japonya’yı ziyaret etmeyi düşünen Batılı gezginlerin sadece %40’ı seyahati gerçekten yapacak, ancak Tayland’a seyahat etmeyi düşünenlerin %60’ı seyahat düzenlemeleri satın alacak. (McKinsey)

# 18. Japonya’nın yerel bölgeleri, otel endüstrisi tarafından desteklenen kentsel alanlara kıyasla gezginlerden günlük %30 daha az harcama alıyor. (McKinsey)

# 19. Fuji Dağı, gezginlerin Japonya’ya bir gezi planlarken farkında oldukları en önemli turistik varlıktır ve %53’ü bildiklerini söylüyor. İnsanların %29’u Okinawa’yı tanıdıklarını söylerken, %22’si Kyoto bölgesini duyduklarını söylüyor. (McKinsey)

# 20. Turizm büyümesi için en önemli potansiyel, Oirase Boğazı’nda ortaya çıkar. Japonya’ya bir gezi planlarken ankete katılan gezginlerin yalnızca %1’i bu konumu duyduğunu söyledi, ancak %34’ü varlığın çekiciliği kendilerine açıklandıktan sonra ziyaret etmekle ilgilendiklerini belirtti. (McKinsey)

Tokyo Doluluk Oranına Göre Japonya Otel Endüstrisi İstatistikleri

# 21. Sektördeki birçok büyük yatırıma rağmen, işlem hacimleri 2017’de bir önceki yıla göre %33 daha az 270 milyar yen seviyesinde gerçekleşti. (Savills Dünya Araştırması)

# 22. Tokyo’nun önde gelen lokasyonlarında bulunan ekonomik oteller için beklenen kapitalizasyon oranları, Japonya’nın otel endüstrisinde satın almalar için daha güçlü bir isteği yansıtarak 0,2 yüzde puanı sıkıştırarak %4,5’e düştü. (Savills Dünya Araştırması)

# 23. Japonya’nın otel endüstrisindeki konaklama projelerinin toplam maliyetleri 2017’de 900 milyar yen’e ulaştı ve 2015’te sektörün yaşadığı hacmi üç katına çıkardı. (Savills World Research)

# 24. Otel inşaatının başlangıcı, 2016 yılında Japonya’nın otel endüstrisi için 18 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve toplam 1,96 milyon metrekare oldu. (Otel Ağı)

# 25. Osaka, her gece müsait odalarının 1/3’ünün konutlarda yürütülen otel benzeri işlevler tarafından yürütülen yasadışı operasyonlar yoluyla olabileceğini tahmin ediyor. (Otel Ağı)

# 26. Bir bölge olarak, Asya-Pasifik otelleri (Japonya dahil), küresel otel endüstrisinde %3,5’lik orta ölçekli bir büyüme yaşıyor. Bu sektörde %13,4 büyüme ile Afrika başı çekerken, onu %10 ile Kanada, %6,4 ile Meksika ve %5,6 ile Avrupa izliyor. (STR)

# 27. Japonya’yı her ay yurt dışından yaklaşık 2,6 milyon kişi ziyaret ediyor. Diğer ülkelerden farklı olarak, Nisan ve Temmuz aylarında ziyaretçi trafiğinde diğer aylara kıyasla ani artışlar görülmesine rağmen, sektörde mevsimsel farklılıklar görülmemektedir. (JTB Turizm Araştırma ve Danışmanlık)

# 28. Japonya’yı her ay Amerika Birleşik Devletleri’nden yaklaşık 144.000 kişi ziyaret ediyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ni turizm menşei açısından beşinci sıraya koyuyor. Çin, yaklaşık 715.000 ziyaretçi gönderiyor, onu Kore (571.000), Tayvan (379.000) ve Hong Kong (169.500) izliyor. (JTB Turizm Araştırma ve Danışmanlık)

# 29. Çin ekonomisindeki son durgunluğa rağmen, ülkeden Japonya’yı ziyaret eden turist sayısı, 2018 için aylık rakamlarda 2017 rakamlarına göre %7,8 arttı. (JTB Turizm Araştırma ve Danışmanlığı)

Japonya Konaklama Sektörü Trendleri ve Analizi

2022’nin sonuna kadar Japonya’daki otel stoğunun yaklaşık %30 oranında artması bekleniyor. Ülkenin sekiz büyük şehrinde yaklaşık 80.000 odanın inşaatı o zamana kadar tamamlanmalıdır. Sektörün devam eden güçlü performansı ile birleştiğinde, bu odalar için yarışan gelen turist sayısı önümüzdeki beş yıl içinde ilk kez 40 milyonu geçebilir.

Mevcut büyüme eğilimleri 2030 yılına kadar devam ederse, ada ülkesini yılda 60 milyona kadar insan ziyaret edebilir.

Şu anda Japon otel endüstrisini geride tutan tek koşul, odaların genel müsaitliğidir. Ülke çapında yüksek kapasite oranları, genel olarak yükselen ortalama günlük gelir ve gecelemelerde güçlü performans ile, teklifleri farklılaştırmak ve daha da fazla sektör fırsatı eklemek için yeni stilleri ve odaları dört gözle bekleyin.

Sektörde arz fazlası riski çok azdır. Gezginler kaldıkları süre boyunca belirli deneyimler aradıkça, tatil otelleri ve sınırlı hizmet anlaşmaları ile rekabet yoğunlaşmalıdır. Yeni otellerin yaklaşık yarısı yalnızca iş amaçlı seyahat edenleri ağırlayacak. Tatil kiralama, Airbnb benzeri hizmetler ve düşük maliyetli hostellerin büyümesiyle bile, bu sektörün kendi alanında dünya lideri olmaya devam etmesi bekleniyor.