3 Minute Freakonomics Özet: Öğrenilen 15 Ders + PDF

Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Unseen Side of Everything, Stephan Levitt ve Stephen J. Dubner tarafından yazılan 2005 yapımı kurgusal olmayan bir kitaptır. Birkaç ilginç ekonomik tepkiyi ve görünüşte ironik düzenlemeleri keşfedin.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Ahlak ve etiği unutun

Ahlak ve etik kültürümüzün sosyal dokusu için önemli olsa da, her ikisi de bizi ekonomik gerçeklere karşı kör edebilir ve kötü ticari kararlar vermemize yardımcı olabilir. Ekonomik durumları net bir şekilde görmek ve farklı ekonomik koşulların ve tepkilerin gerçek nedenlerini ve sonuçlarını görmek için ahlakınızı ve ahlakınızı bir kenara bırakmalısınız.

# 2 Hayatınıza üç teşvik hakim

Kitap, eylemlerinizin ve hedeflerinizin çoğuna hakim olan ve yaşamınız boyunca bunu yapmış olan üç ana teşviki anlatıyor. Teşvikler, kısa vadeli motivasyonunuzun yeterince iyi olmadığı zor görevleri yerine getirebilmeniz ve çalışabilmeniz için ilham aldığınız ödüller veya hedeflerdir. Davranışlarını etkilemeye çalışan herkes tarafından kullanılırlar.

# 3 Ekonomik teşvikler

İlk teşvik türü ekonomiktir. Bunlar inanılmaz derecede yaygındır ve en sık işyerinde görülür. Bu teşviklerin temel bir versiyonu, zamanınız ve çalışmanız karşılığında para kazanmayı içerdiğinden maaş çeklerinizdir.

# 4 Sosyal teşvikler

Bu bir sonraki teşvik türü de inanılmaz derecede yaygındır, ancak insanlar genellikle gizli yapıları nedeniyle onları net olarak düşünmezler. Sosyal teşvikler, beğendiğiniz birinin önünde iyi görünmek veya akran grubunuzdan dışlanmamak veya izole edilmemek için belirli bir şekilde davranmak için bir motivasyon gibi şeylerdir.

# 5 Ahlaki teşvikler

Teşviklerin son şekli ahlakidir. Doğru şeyi yapma dürtünüze ve vicdanınıza doğrudan hitap ederler. Genellikle birçok dini fikir ve motivasyonla birleştirilirler. Bunun harika bir örneği, çocukların bize hikayeler ve birçok medya şeklinde anlattığı ahlaki görev dersleridir.

# 6 Kombinasyon teşvikleri daha güçlü

Kitap, bu teşviklerin birleştirilmesinin onları tek başına herhangi bir teşvikten nasıl daha güçlü hale getirebileceğini açıklamak için ayrıntılara giriyor. Bu nedenle, sizi sosyal düzeyde tatmin eden iş yerleri genellikle daha çekicidir ve az önce para için başvurduğunuz bir iş yerine göre sizden daha fazla iş alır.

# 7 Uzmanlar teşvikleri kötüye kullanmak için kullanıyor

Uzmanlar, tanım gereği, belirli bir konu veya konu hakkında ortalama bir kişiden daha fazla bilgi sahibidir. Ancak, insan olduklarından, bu ek bilgi ve deneyimi, yanlış bilgi ve aldatma yoluyla başkalarını kötüye kullanmak için sıklıkla kullanırlar. Bunun mükemmel bir örneği emlakçılarda bulunur. Mümkün olan en yüksek fiyata satın almanız için güçlü bir mali teşvikleri olduğu için, sergiledikleri mülkü yanlış tanıtabilirler. Bu, sizi kötüye kullanma motivasyonunu oldukça güçlü ve bükülmesi kolay hale getirir.

# 8 Tesadüf bir korelasyon değildir

Kitap ekonomi ve garip tesadüfler hakkındadır, ancak birkaç bölüm, aynı anda meydana gelen iki şeyin mutlaka her zaman bağlantılı olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. İnsan beynimiz sürekli olarak günlük hayatın rastgele olaylarında kalıplar bulmaya çalışsa da, tesadüf bir korelasyon değildir. Her zaman geçici olarak bağlantılı olayların nedensel olarak bağlantılı olduğunu varsaymayın.

# 9 Genellikle ikiden fazla seçenek vardır

Biz insanlar bir şeyleri ikili ilişkilerde görmeyi severiz, ancak herhangi bir eylem veya yol için genellikle ikiden fazla seçenek vardır. Örneğin, bir ilişkiyi bitirmeniz veya süresiz olarak kalmanız gerekmez. Geçici bir mola veya mola hem siz hem de eşiniz için iyi olabilir ve birçok çift için ideal bir üçüncü seçeneği temsil eder.

# 10 Büyük olmak kötü bir teşvik olabilir

Kitap, iş modellerinin aslında korkunç bir fikir olduğunu göstermek için tüm uyuşturucu satıcılarının zengin olduğu fikrini kullanıyor. Çoğu insan zengin olacakları gibi sahte bir hayale dayanarak uyuşturucu satıcısı olur, oysa gerçekte çoğu uyuşturucu satıcısı çok para kazanmazken sadece birkaç kişi zirveye çıkar. Basitçe söylemek gerekirse, “yap” zihniyeti insanları harekete geçirir, ancak çoğu için bu kötü bir fikirdir.

# 11 Görünmez eylemlerin garip sonuçları olabilir

Muhtemelen kitaptaki en kritik hikaye Roe v. Wade ve ABD’deki suç oranı üzerindeki sonuçları. Kürtajın yaygınlığı arttığında, düşük gelirli ortamlardaki çocuklar artık aynı düzenlilikle doğmadılar. Çocukların suçlu olma olasılığı arttıkça, suçluluk azaldı. Bu, görünüşte ilgisiz eylemlerin diğer alanlarda kalıcı etkileri olabileceği fikrini göstermektedir.

# 12 Ebeveynler yaptıklarına odaklanmalı

Birçok ebeveyn, bir kariyer veya profesyonel olarak ne olduklarına takıntılı hale gelir, ancak yaptıkları şey, çocuklarının genel başarısı için gerçekten çok daha önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, ebeveynler yüksek eğitimliydi ve kişilikleri veya bireysel özellikleri ne olursa olsun başarılı çocuklara sahip olma olasılıkları daha yüksekti. Bunun tersi de doğrudur.

# 13 Başarı ve popülerlik düşüyor

Bu kavram en iyi isimlerin popülaritesi ile gösterilir. Tarih boyunca zenginler, çocuklarına zamanla daha popüler hale gelen belirli isimler verdiler. Düşük gelirli insanlar sonunda bu isimleri benimser ve zenginlerin yeni moda takma adlar lehine onları terk etmesine neden olur.

# 14 İnsanlar ahlaklıdır

Kitap, ahlaki pusulanızı masaya getirmenin her zaman iyi bir şey olmadığını not ederken, insanların genel olarak düşündüğümüzden daha ahlaklı olduğunu da belirtiyor. Bu, suç işlemeyen insan sayısının olduğundan çok daha fazla olduğu gerçeğinde görülebilir.

# 15 Geleneksel bilgelik genellikle yanlıştır

Kitap, konu ekonomi olduğunda geleneksel aklın genellikle yanlış olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Yukarıda belirtilen suç oranındaki düşüş gibi bir şeyin olmasının nedenleri, bir olaydan veya eğilimden etkilenen herkes için her zaman açık değildir. Ham veriler, kutunun dışında düşünmek gibi çok daha kullanışlıdır.

En İyi 10 Freakonomic Alıntısı

  1. “Ahlak, insanların dünyanın nasıl işlemesini istediklerini temsil ederken, ekonomi gerçekte nasıl çalıştığını temsil eder.”
  2. “Geleneksel bilgelik genellikle yanlıştır.”
  3. İnsanların ne dediğini dinlemeyin; bak ne yapıyorlar.”
  4. “Bilgi bir fener, bir sopa, bir zeytin dalı, bir caydırıcıdır, hepsi onu kimin ve nasıl kullandığına bağlıdır.”
  5. “WC Fields’in bir zamanlar dediği gibi: Sahip olmaya değer bir şey, aldatılmaya değer bir şeydir.”
  6. “Bir sorunu çözmek yeterince zordur; Bunun yapılamayacağına önceden karar verdiyseniz, çok daha zor hale gelir. “
  7. “Bir teşvik bir mermidir, bir anahtardır: bir durumu değiştirmek için inanılmaz güce sahip genellikle küçük bir nesne.”
  8. “Arka bahçenizde hem silahınız hem de havuzunuz varsa, havuzun bir çocuğu öldürme olasılığı silahtan yaklaşık 100 kat daha fazladır.”
  9. “Öğrenmenin anahtarı geri bildirimdir. Onsuz bir şey öğrenmek neredeyse imkansız.”
  10. “Sosyal bilimciler bazen ‘kimlik’ kavramından bahsederler. Bu, nasıl bir insan olduğunuza dair belirli bir vizyona sahip olduğunuz ve bu vizyona aykırı şeyler yaptığınızda kendinizi kötü hissettiğiniz fikridir.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Freakonomics özetini PDF olarak indirmek için buraya gidin.