30 Genetik Test Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

2017 yılında, endüstri için her iki yılda bir yapılandan daha fazla insan genetik soy testi yaptırmaya karar verdi. 12 milyondan fazla insan, tıbbi bilgi dışında bir amaç için genetik test yaptırdı. Endüstriden ürün satın alan kişilerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşiktir. Bu, yaklaşık 1 ila 25 Amerikalı yetişkinin, bu sektörde faaliyet gösteren şirketler sayesinde artık kişisel genetik verilerine erişebildiğini gösteriyor.

Genetik test endüstrisinin son yıllarda bu kadar yüksek büyüme oranları görmesinin ana nedenlerinden biri fiyattaki değişikliktir. Şirketler tatillerde veya denemelerde 60 doların altında 2’ye 1 fırsatlar sunduğunda, tüketicilerin meraktan bir ürünü satın alma olasılığı çok daha yüksektir.

Ancestry, 2017’nin sonunda, yılın son dört ayında yapılan 2 milyon test dahil olmak üzere 7 milyon kişiyi test ettiğini bildirdi. 23andMe, 2017 sonunda 3 milyondan fazla kişiyi test ederek bugün bu hizmetin dünyadaki en büyük ikinci sağlayıcısıdır.

2018 verilerinin erken tahminleri, her iki şirketin de yaklaşık 2 milyon kullanıcılık bir nüfus artışı bildirdiği bu eğilimin devam ettiğini gösteriyor.

Genetik test endüstrisinden temel istatistikler

1. Ancestry, genetik test ürünlerinin reklamını yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki televizyon reklamlarına ve diğer medyaya 109 milyon dolar harcadı. 23andMe ayrıca hizmetleri hakkında halkı bilgilendirmek için yaklaşık 21 milyon dolar harcadı. (MIT Teknoloji İncelemesi)

# 2. Küresel genetik test endüstrisinin 2017 yılında elde ettiği toplam gelir 7,74 milyar dolardı. (Reuters)

# 3. Bu endüstride her gün piyasaya çıkan yaklaşık 10 yeni genetik test var. Bu yenilik düzeyi, 2014’ün başından beri bu segmentin başkanı olmuştur. (Mordor Intelligence)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’nde doğrudan tüketiciye yönelik genetik test pazarlamasının değeri 2014’te sadece 54 milyon dolardı. (Statista)

# 5. Şu anda dünyada 2016 rakamlarıyla ilgili amaçlar için DTC genetik test ürünleri sağlayan 92 şirket var. Sadece 74 ajans, insanları ataları hakkında bilgilendirebilecek DNA testleri sundu. (İstatist)

# 6. Mart 2018 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak pazarlanan CLIA sertifikalı laboratuvarların toplam sayısı 74.448 genetik test birimiydi. Bu testlerin çoğu tek genler içindi, ancak çoklu gen panelleri popülerlik kazanmaya devam ediyor. (Konser genetiği)

# 7. Sektör için 2017 yılında 5.210 yeni net genetik test ünitesi pazara girdi, bu da 2015 yılında sektöre göre günde ortalama 5 ek ünite daha fazla. (Konser Genetiği)

# 8. Multigen panel pazarı, Mart 2018 itibariyle 800’den fazla yeni ürün sundu ve yeni ürünler genel endüstrinin %8’ini oluşturdu. Şu anda piyasada bu panellerden yaklaşık 9.500 adet bulunmaktadır. (Konser genetiği)

# 9. BRCA1 / 2 test kriterlerini karşılayan genetik testlerin %65’i benzersiz gen kombinasyonları sunma kriterlerini karşılamaktadır. (Konser genetiği)

# 10. Şu anda, günümüzde 2.000’den fazla yaygın ve nadir durum için genetik testler mevcuttur. Bu hizmetler Amerika Birleşik Devletleri’nde 500’den fazla farklı laboratuvarda mevcuttur. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 11. İnsanların yalnızca %57’si, hastalığı tahmin etmek için genleri kullanan testlerin çoğunlukla güvenilir ve doğru olduğuna inandığını söylüyor. %24’ü bu ürünlerin olmadığını söylüyor. (STAT-Harvard Anketi)

# 12. İnsanların %56’sı gelecekte Alzheimer hastalığına yakalanma olasılıklarının olup olmadığını belirlemek için genetik test endüstrisi testi yapacaklarını söylüyor. %42’si böyle bir ürünü kullanmak istemeyeceklerini söyledi. (STAT-Harvard Anketi)

# 13. Bir genetik test, bir kişiye gelecekte kansere yakalanma olasılığının yüksek olduğunu söyleyebiliyorsa, tüketicilerin %56’sı bunu almak istediğini söylüyor. (STAT-Harvard Anketi)

# 14. Amerikalıların %59’u FDA’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gen tedavisi tedavilerini onaylaması gerektiğine inandıklarını söylüyor. %64’ü federal hükümetin yeni gen tedavisi tedavilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilecek bilimsel araştırmaları finanse etmesi gerektiğini söylüyor. (STAT-Harvard Anketi)

#onbeş. Amerikalıların genetik test endüstrisini kabul etmekte zorlanmasının nedenlerinden biri, doktorlarının bu hizmetleri önermekten çekinmesidir. Hekimlerin %74’ü, hastaları teşhis ederken veya tedavi ederken süreç için genom dizilimi kullanmak yerine aile hekimliği geçmişini birinci öncelik olarak görmektedir. (STAT-Harvard Anketi)

#on altı. Doktorların sadece %15’i bir hastanın genetik test ürününden aldığı verileri anlamak için yardım istediğini söylüyor. (Sermo)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki doktorların %37’si, bireyin 23andMe veya Ancestry’den aldığı genetik testin sonuçlarını getirirse hastaya yardım etmeyeceklerini söyledi. (Sermo)

# 18. Doktorların sadece %47’si endüstri tarafından sağlanan DTC ürünlerini kullanırken genetik veri üreten raporların geçerliliğine inandıklarını söyledi. (Sermo)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık sigortası endüstrisi, bırakın DTC ürünlerini, herhangi bir genetik test süreci için bile ödeme yapmaktan çekiniyor. 2017’nin ikinci çeyreğinde, aktif bir poliçe kapsamındaki toplam yalnızca 20 ekzom sıralama iddiası vardı. 2015’in ikinci çeyreği gibi bazı son çeyreklerde, yüz binlerce başka genetik testin destek almasına rağmen kapsanan 5’ten az iddia vardı. (Konser genetiği)

# 20. Onkoloji, kalıtsal kanser ve doğum öncesi testler, bugün genetik test endüstrisinde yapılan ticari ödemelerin yaklaşık %90’ını oluşturmaktadır. (Konser genetiği)

# 21. Sağlık sektörü için herhangi bir ayda ve genişletilmiş taşıyıcı tarama paneli 400 farklı şekilde faturalandırılabilir. 18 aylık bir süre boyunca, tüketicilerin ihtiyaç duydukları test ve tedavi seçeneklerine erişmesini zorlaştıran 2.500’den fazla benzersiz kombinasyon olabilir. (Konser genetiği)

# 22. AncestryDNA, 2018’de Noel’den önceki Noel telaşı sırasında yaklaşık 1,5 milyon genetik test kitini sattı. (Gizmodo)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketici genetik sağlık testi pazarı 2018’de 99 milyon dolar değerindeydi. (Gizmodo)

# 24. 7 milyondan fazla insan, ücretsiz bir anlaşma veya davet olmasa bile, profilleri, sağlıkları veya soyları hakkında bilgi almak için gönüllü olarak DNA’larını test şirketlerine gönderdi. (Bilim Haberleri)

# 25. Endüstri tarafından satılan ilk ürünler 1996 yılında piyasaya çıkmaya başlamasına rağmen, 2007’den beri 12 milyondan fazla insan en az bir tüketici genetik test ürünü kullandı. (Science News)

# 26. İnsan Uzun Ömrü, bugün endüstride mevcut olan en doğru genetik test fırsatlarından birini sunuyor, ancak fiyatı 25.000 dolar. (Bilim Haberleri)

# 27. Ekzom dizileme, bireyin DNA’sının yaklaşık %2’sini oluşturan proteinleri kodlayan genlere odaklanır. DTC genetik test endüstrisi tarafından sunulan ürünlerin çoğu, bilgi işlemeyi hızlandırmanın bir yolu olarak minimalist bir yaklaşım benimser. (Bilim Haberleri)

# 28. Bugün dünyadaki sağlıklı insanların yaklaşık %3’ü, 59 geninden bir veya daha fazlasında hastalığa neden olan bilinen bir varyanta sahiptir. (Tıpta Genetik)

# 29. 23andMe, belirli tıbbi durumlar veya özellikler hakkında bilgi sağlamak için şu anda 32 varyantı inceliyor. (23 ve ben)

# 30. Ortalama bir insanın 806 geninden birinde en az bir genetik varyanta sahip olma şansı %80’dir. Bu sorun, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi 100 reçeteli ilaçtan bazılarının çalışma şeklini değiştirebilir, bu nedenle genetik test endüstrisi tarafından sağlanan bilgiler tıp biliminin geleceği ile bu kadar alakalı. (Bilim Haberleri)

Genetik Test Sektörü Trendleri ve Analizi

Genetik test endüstrisi, 2017’den bu yana hızlı bir büyüme kaydetti. Bu segmentte meydana gelen teknolojik gelişmelerdeki artışla birlikte, bu, patlayıcı gelir artışı içeren bir modelin başlangıcı olabilir. Bazı endüstri tahminleri, önümüzdeki 5-10 yıl için yıllık %14’lük bir CAGR olabileceğini öne sürüyor. Tahmin döneminde sektörün her yıl %5 büyüme elde etmesini beklemek daha mantıklı.

Bu endüstride trendler çok sık değiştiği için, genetik testlerin geleceğinin nasıl görüneceğini tahmin etmenin anlamlı bir yolu yok. Tüketicilerin kullanması veya doktorlarıyla tartışması için 10.000’den fazla benzersiz ürünle birlikte, bugün piyasada halihazırda 75.000 genetik test mevcuttur. 2014’ten bu yana, piyasaya sürülecek 14.000 yeni ürün var.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bu endüstriyi düzenlemeye odaklandıkça, genel halk genetik bilgilerinin sağlayabileceği potansiyel faydaların daha fazla farkına vardı. Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere, gezegenin DNA’sını keşfetmeye hazır birkaç kullanılmayan bölgesi ile bu endüstri, potansiyel olarak önümüzdeki yıllarda küresel ekonomi için en hızlı büyüyen segmentlerden biri olmaya hazırlanıyor.