30 Su Şişesi Endüstrisinin İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki su şişesi endüstrisine baktığınızda, bu ürünün sodaya hükmeden trendlerle karşılaştırılması oldukça dikkat çekicidir. Su ürünleri, ana rekabeti pazar payını kaybetmeye devam ettiği için hızla artıyor. Beverage Marketing Corporation tarafından sağlanan verilere göre, tüketicilerin içtiği 42,1 galon su, 2012’deki gazlı alkolsüz içecek tüketim seviyeleriyle neredeyse eşleşiyor.

İnsanlar bugün su şişeleri hakkındaki tutumlarını değiştiriyor. Şişelerdeki plastiklerin geri dönüştürülmesi konusunda hala endişeler olsa da, yeniden kullanılabilir ambalaj satın alma eğilimi, pazarın büyümeye devam etmesine yardımcı oluyor. Ev ve ofis teslimatlarında da göz önünde bulundurulması gereken artışla birlikte, tüketiciler suyu taşınabilir hale getirmenin daha fazla yolunu buluyor ve bu da önümüzdeki yıllarda sosyal sağlık yararlarına yol açabilir.

Şişelenmiş su segmenti, 5 milyar galondan fazla yeni ürün tüketilerek 2017’de üst üste dördüncü yıl için çift haneli yüzdelerle büyüdü. Yakında 20 milyar doları aşacak gelirle, su şişesi endüstrisi önümüzdeki yıllarda yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor.

Su şişesi endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Şişelenmiş su, hacim olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi içecek ürünüdür. 2017 yılında, bir önceki yıla göre %7 artışla 13,7 milyar galondan fazla satıldı. (Günlük içecek)

# 2. Su şişesi endüstrisinin yarattığı toplam gelir, %8,8’lik bir artışı temsil eden 18,5 milyar dolardı. Bu, gazlı alkolsüz içeceklerin satışlarında art arda on üçüncü düşüşünü yaşamasıyla aynı zamanda meydana gelir. (Günlük içecek)

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir kişi, her yıl 42 galon şişelenmiş su tüketirken, yine tüketilen 37.5 galon gazlı meşrubat tüketiyor. (Günlük içecek)

# 4. Tüm şişelenmiş su segmentleri 2017’de büyüdü. Durgun su %5,5, ev içi kullanım için maden suyu ise %27,5 arttı. İthal su satışları bile %9,2 arttı. (Günlük içecek)

# 5. 3 galonluk ve 5 galonluk boyutlardaki şişelenmiş suyun ev ve ofis teslimatı, 2017 yılında bir önceki yıla göre %1,3 artış kaydetti. (Günlük içecek)

# 6. Tüketicilerin %63’ü, gazsız veya gazsız şişelenmiş suyun susadıklarında en sevdikleri içeceklerden biri olduğunu söylüyor. Bu, %62 ile kahveden veya %58 ile karbonatlı, diyet veya normal sodadan daha yüksektir. (Harris anketi)

# 7. Satılık şişelenmiş su üreten birçok şirket, ambalajları için %100’e varan oranda rPET kullanırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde ürün için kaldırım kenarı geri dönüşüm oranları 2017’de %53,9’a ulaştı. Bugün plastik şişeler ve kapaklar bile %100 geri dönüştürülebilir. (Günlük içecek)

# 8. Şişelenmiş su, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan tüm suyun yalnızca %0.011’ini kullanır. (İBWA)

# 9. ABD’li tüketiciler için 1 litre şişelenmiş su üretmek için sadece 0,24 megajul enerji gerekiyor. (İBWA)

# 10. Şişelenmiş su, Amerika Birleşik Devletleri’nde içecek segmentinde %23,9 hacim payına sahiptir ve bu da onu tüketiciler tarafından en çok satın alınan ürün haline getirmektedir. Gazlı alkolsüz içecekler %22,3 pazar payına sahiptir. Sonra kahve (%12,5), bira ve elma şarabı (%11,5 0 ve süt (%10) var (Beverage Marketing Corporation)

# 11. Amerikalıların her yıl tükettiği şişelenmiş suyun %69,5’i tek porsiyonluk PET kapta gelir. Hacim payının sadece %10,6’sı HOD’dan gelirken, %8,7’si toplu perakende satışlardan gelmektedir. Otomatlar, her yıl endüstrinin şişelenmiş su satışlarının %7,3’üne katkıda bulunuyor. (İçecek Pazarlama Şirketi)

# 12. Çin, 2017 yılında tüketilen 25.4 milyar galondan fazla su tüketimi ile şişelenmiş su tüketiminde dünya lideridir. 2012 rakamlarına göre pazar büyümesi %11,8 olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri, tüketilen 10 milyar galonu aşan diğer tek pazardır ve bu süre zarfında CAGR’si %7,1 olmuştur. (İçecek Pazarlama Şirketi)

# 13. Hindistan, 2012-2017 yılları arasında şişelenmiş su tüketiminde %10,4 pazar büyümesi elde etti ve yıl boyunca tüketilen 5,75 milyar galon suya ulaştı. (İçecek Pazarlama Şirketi)

# 14. Su şişesi endüstrisindeki ilk 10 tüketici toplam 80 milyar galon su kullanırken, küresel toplam ilk kez 100 milyar galonun biraz altına ulaştı. Dünya genelinde toplam su tüketimi 2012’den bu yana %6,4 arttı. (Beverage Marketing Corporation)

#onbeş. Ortalama bir kişi 67,2 galon içen Meksika, bugün dünyanın en büyük şişelenmiş su tüketicisi. Tayland, başkent başına 57.5 ile ikinci sırada yer alıyor. Bu iki lideri İtalya (48.2), Amerika Birleşik Devletleri (42.1), Almanya (37.9) ve Fransa (36.4) takip ediyor. (İçecek Pazarlama Şirketi)

#on altı. Küresel ortalama kişi başına şişelenmiş su tüketimi sadece 13,2’dir, ancak bu oran 2012’dekinden yaklaşık 3 galon daha yüksektir. (Beverage Marketing Corporation)

# 17. Şişelenmiş su tüketiminde ilk 20’de yer alan sadece üç ülke, kişi başına tüketim seviyelerinde düşüş gördü: İsviçre, Arjantin ve Avusturya. (İçecek Pazarlama Şirketi)

# 18. Bir plastik şişeyi üretmek, doldurmaktan üç kat daha fazla su gerektirir, bu da musluk suyuna kıyasla 1000 kat daha yüksek bir maliyet faktörüne katkıda bulunur. (Şişeyi yasaklayın)

# 19. Ortalama bir Amerikalı bir yıl boyunca 167 şişe su kullansa da, bunlardan sadece 38’ini geri dönüştürüyor. (Şişeyi yasaklayın)

# 20. Her yıl kullanılan ve 1 milyon aracı bir yıl boyunca çalıştırmaya yetecek kadar yakıt üretebilecek sayıda plastik şişeyi üretmek için 17 milyon varil petrol gerekiyor. (Şişeyi yasaklayın)

# 21. Amerikalıların tükettiği ortalama oranlarda şişelenmiş su yılda yaklaşık 350 dolara mal olabilir, ancak aynı miktarda musluk suyunda içseydiniz, toplam maliyet sadece 0,48 dolar olurdu. Bu, ortalama bir hane halkının, şişelenmiş sudan musluk suyuna geçerek kişi başına 3.400 dolar tasarruf edebileceği anlamına geliyor. (Tüketici Raporları)

# 22. Şişelenmiş su endüstrisi, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 100 milyar dolardan fazla gelir elde ediyor. (National Geographic)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir geri dönüşüm programına girmeyen plastik şişelerin %80’e kadarı çöplükte son bulacaktır. Doğal olarak parçalanmazlar, bu da bozulmaya başladıklarında toksik kimyasallar salma riski taşır. (National Geographic)

# 24. Brezilya, ürünlere 1.975 kilometreküpten fazla erişim ile yıllık toplam yenilenebilir su kaynaklarında dünya lideridir. Rusya 1.079 mil küp ile ikinci sırada yer alırken, onu Kanada (792), Amerika Birleşik Devletleri (736) ve Endonezya (681) takip ediyor.

# 25. Kuveyt, bu kaynağın yalnızca 0,005 kilometreküpüne erişim ile dünyadaki en az miktarda yenilenebilir su kaynağına sahiptir. Bunları Barbados (0,02), Antigua ve Barbuda (0,02), Bahreyn (0,02) ve Orta Afrika Cumhuriyeti (0,07) izlemektedir. (Seametri)

# 26. Ölümcül sıtma, kolera, tifo ve ishal vakalarının %88’i, şişelenmiş su için daha güçlü dağıtım ağlarıyla çözülebilecek suya sınırlı erişimden kaynaklanmaktadır. (Seametri)

27. Su şişesi endüstrisinin suya erişim ve sanitasyon projelerine harcadığı her 1 dolar için 9 dolarlık bir getiri var. (Seametri)

# 28. Musluk suyu şişelenmiş sudan daha ucuz olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir eve giren suyun %95’i boşa gidecektir. Duşlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl toplam su kullanımının %27’sini oluşturmaktadır. (Seametri)

# 29. Birleşmiş Milletler, temiz suya küresel erişim sağlamanın maliyetinin sadece 30 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Amerika Birleşik Devletleri bu parayı savunma bütçesinden çıkarsa, yine de harcayacak 580 milyar dolar olacak ve bu, sonraki 9 ülkenin aynı kaynak için toplam harcamasından daha yüksek olacaktı. (Seametri)

# 30. Su şişesi endüstrisinin çözmeye yardımcı olabileceği suyla ilgili hastalık sorunları nedeniyle her yıl 443 milyondan fazla okul günü kaçırılıyor. (Seametri)

Su Şişesi Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Amerika Birleşik Devletleri’nde su kullanımının önümüzdeki 10 yıl içinde artmaya devam etmesi ve daha erken değilse de 2028 yılına kadar kişi başına düşen ortalama oranın 50 galonu aşması bekleniyor. Amerikalıların %94’ü şişelenmiş su içmenin sodaya kıyasla daha sağlıklı bir seçenek olduğunu söylüyor. %93’ü bu ürünün tüm perakende satış noktalarında mevcut olmasını istediklerini söylüyor.

Su şişesi endüstrisinin Amerikalı tüketicilere sürekli çekici gelmesine katkıda bulunan, güvenlik, rahatlık, değer ve sağlık açısından faydaları olan çok sayıda nitelik vardır. Bu eğilim, yalnızca müşteriler musluktan alabilecekleri su satın almanın para israfı olduğu fikrinden uzaklaştıkça büyümeye devam edecek. Bu sorunu yeniden kullanılabilir şişeler ve filtreler aracılığıyla ele almak, sektör için güçlü bir büyüme sağlamaya yardımcı oldu.

ABD’de ve tüm dünyada tüketim seviyelerinin artmaya devam etmesi beklenirken, sektör için bu tahminde dikkate alınması gereken tek konu, ne kadar büyüme sağlayacağıdır. Bazı segmentler için çift haneli yüzdeler düşecek olsa da, gazlı içecek segmentinin 2029’a kadar ortalama %7’si ile bir bütün olarak endüstri için en az %4’lük bir CAGR görmeyi bekliyoruz.